Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

AP_20132680645431.jpg
WWW.CNN.GR

Σε νέο διάγγελμα προς το τουρκικό έθνος ύστερα από τηλεδιάσκεψη με το...

 

Link to comment
Share on other sites

 

Κ. Φαρσαλινός: Όμοια εικόνα πρωτεϊνών του νέου ιού, με τοξίνες φιδιών

Παράθεση

Ο ερευνητής στα Πανεπιστήμια Πατρών και Δυτικής Αττικής, Κώστας Φαρσαλινός, μιλώντας στον 98.4 ως επικεφαλής της προδημοσίευσης νέας μελέτης  ομάδας ελλήνων επιστημόνων, εξήγησε γιατί στην έρευνα αυτή φαίνεται ότι πρωτεΐνη S του ιού SARS-CoV-2 έχει ομολογία με τοξίνες δηλητηρίων φιδιών, ερμηνεύοντας έτσι την επίδραση που έχει ο κορωνοϊός στον οργανισμό και τα συμπτώματα που προκαλεί

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1629171_pandemic_1.jpg
WWW.LIFO.GR

Ένας άνδρας στις ΗΠΑ πυροβόλησε τον μάγειρα σε φαστ-φουντ που αρνήθηκε να τον εξυπηρετήσει επειδή δεν φορούσε μάσκα

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

00_15_2020051120200511052101_img_9266_so
WWW.IN.GR

Στο άνοιγμα των δημοτικών σχολείων από την 1η Ιουνίου γέρνει η πλάστιγγα

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2020 at 8:35 ΠΜ, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Στο άνοιγμα των δημοτικών σχολείων από την 1η Ιουνίου γέρνει η πλάστιγγα

Στο διάστημα της καραντίνας πάντως,  κάποια πιτσιρίκια έκαναν διδακτορικό και μάστερ στο playstation.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

Στο διάστημα της καραντίνας πάντως,  κάποια πιτσιρίκια έκαναν διδακτορικό και μάστερ στο playstation.

Περίμενες κατι διαφορετικό; Με συναδέλφους που συζητούσαμε παντως αυτό έλεγαν. Οτι οι κονσολες και τα online παιχνιδια στο PC βαρούσαν υπρωρίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχουν ξεκινήσει τα τεστ στον πληθυσμό.

Έκλεισα το δικό μου για τις 4 Ιουνίου. Υποτίθεται στην πρώτη φάση 50.000 τεστ.

Επειδή έχουν ένα σύστημα drive in, που δεν βγαίνεις από το αμάξι όταν σου παίρνουν δείγμα, το θεωρώ σχετικά ασφαλές να το δοκιμάσω!

Τώρα τι τεστ κάνουν δεν ξέρεις από πριν, αλλά υποθέτω έχει νόημα των αντισωμάτων να δεις αν το έχεις περάσει (εμένα αυτό θα με ενδιέφερε πιο πολύ να ξέρω).

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

υποθέτω έχει νόημα των αντισωμάτων να δεις αν το έχεις περάσει (εμένα αυτό θα με ενδιέφερε πιο πολύ να ξέρω).

 

Από όσα γνωρίζω δεν αναπτύσσεται ανοσία, έχει αλλάξει κάτι σχετικά με αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος sotiris έγραψε:

Εδώ έχουν ξεκινήσει τα τεστ στον πληθυσμό.

Έκλεισα το δικό μου για τις 4 Ιουνίου. Υποτίθεται στην πρώτη φάση 50.000 τεστ.

Επειδή έχουν ένα σύστημα drive in, που δεν βγαίνεις από το αμάξι όταν σου παίρνουν δείγμα, το θεωρώ σχετικά ασφαλές να το δοκιμάσω!

Τώρα τι τεστ κάνουν δεν ξέρεις από πριν, αλλά υποθέτω έχει νόημα των αντισωμάτων να δεις αν το έχεις περάσει (εμένα αυτό θα με ενδιέφερε πιο πολύ να ξέρω).

 

 

αιμοληψία στο αμάξι ? μάλλον για λήψη ρινιφαρυγγικού επιχρίσματος μοιάζει

Μόλις τώρα, το μέλος Simon έγραψε:

 

Από όσα γνωρίζω δεν αναπτύσσεται ανοσία, έχει αλλάξει κάτι σχετικά με αυτό;

ανοσία αναπτύσσεται απλώς δεν εχει ακόμη βρεθεί η χρονική της εκταση 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος xdoc έγραψε:

ανοσία αναπτύσσεται απλώς δεν εχει ακόμη βρεθεί η χρονική της εκταση 

 

Ας γίνω περισσότερο συγκεκριμένος, αν το "περάσω" τώρα, θα είμαι καλυμμένος μέχρι το επόμενο καλοκαίρι; :p

Link to comment
Share on other sites

Αποφευγα ,εκτος 2 περιστασεων , να ασχοληθω με το θεμα...

Σιγουρα το μαντρωμα κ η ''φοβια'' που καλλιεργηθηκε πανταχοθεν βοηθησε στο να μην ξεφυγει...

Ξαναρωταω κατι που ξερω σιγουρα, οι κηδειες οσων πηγαν απ αυτο, εστω κ χωρις νεκροψια για να αποδειχτει, ειναι τζαμπα?????[ οχι Φερραρι δε δινουνε] ...

Υπαρχει καθολικη απαγορευση νεκροψιων??? 

Ειναι κααααααπως ποιο ευαλωτοι οσοι ηλικιωμενοι εχουν κανει το εμβολιο της γριππης????????

Πηγαν να περασουν καποιους ,αρκετους , θανατους απο αλλη αιτια , για covid??????[αντεδρασαν συγγενεις]...

Δεν περιμενω απαντησεις , ψαχτε τα αν θελετε κ εχετε περιεργεια για σας...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Simon said:

Ας γίνω περισσότερο συγκεκριμένος, αν το "περάσω" τώρα, θα είμαι καλυμμένος μέχρι το επόμενο καλοκαίρι; :p

 

Οι ενδείξεις μέχρι τώρα είναι προς το "μάλλον όχι". Αλλά μέχρι τότε υπολογίζεις σε επιλογή για αγωγή ή/και εμβόλιο.

 

2 hours ago, Stelios13 said:

οι κηδειες οσων πηγαν απ αυτο, [...] ειναι τζαμπα?

 

Όχι. Δεν ξέρω αν υπήρξε μηχανισμός για να αποζημιωθούν χωριστά τα γραφεία τελετών για τα επιπλέον έξοδα για την ειδική διαχείριση της σορού, αλλά οι συγγενείς πλήρωσαν κανονικά. Υποθέτω ότι κάποια στιγμή θα αρθεί και η απαγόρευση εκταφής επί 10ετία, που φαίνεται ότι είναι υπερβολική.

 

2 hours ago, Stelios13 said:

Υπαρχει καθολικη απαγορευση νεκροψιων??? 

 

Όχι. Διενεργούνται, εφόσον είναι απαραίτητες και ο θανών δεν αποδήμησε από COVID.

 

Για τα υπόλοιπα δεν έχω προσωπική εικόνα, αλλά έχω ακούσει τόσο ράδιο-αρβύλα για γεγονότα επί των οποίων έχω προσωπική εικόνα, που δε θα με εξέπληττε και τα υπόλοιπα ερωτήματα να απαντώνται αρνητικά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Υπαρχει καθολικη απαγορευση νεκροψιων??? 

Ειναι κααααααπως ποιο ευαλωτοι οσοι ηλικιωμενοι εχουν κανει το εμβολιο της γριππης????????

 

04_16_20_Pentagon_Study_News_and_Views.j
CHILDRENSHEALTHDEFENSE.ORG

The results of many peer-reviewed, published studies prove that the recommendation to get a flu shot because it will help you fight COVID-19 is bad advice and completely false.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.