Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

3 minutes ago, UltraB said:

Πρώτα κάνουν τα χαρτιά τους οι επιχειρήσεις και αν ενταχθούν τα κάνουν και οι εργαζόμενοι. Έτσι ξέρω.


Ε πως περιμενεις να ξερεις εργαζομενο να εχει παρει τα 800Ε εφοσον ΔΕΝ εχει ανοιξει ακομα η πλατφορμα για μας;;
Για τους εργοδοτες εχει ανοιξει.
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Άμα πάρει κανείς το επίδομα των 800€, τηλεφωνήστε μου ?

Και να το πάρει, δεν θα έχει μονάδες στο κινητό ώστε να σε καλέσει?.

Οι δικηγόροι δεν το παίρνουν σίγουρα.

Άς φάνε παντεσπάνι, τα παλιολαμόγια?.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ε πως περιμενεις να ξερεις εργαζομενο να εχει παρει τα 800Ε εφοσον ΔΕΝ εχει ανοιξει ακομα η πλατφορμα για μας;;
Για τους εργοδοτες εχει ανοιξει.

Εε όταν δεν εντάσσουν την επιχείρηση του εργοδότη, πως θα τα πάρει ο εργαζόμενος; ?

Link to comment
Share on other sites

ε; τι σχεση εχει αυτο τωρα; 
Καμμια σχεση με αυτο που ειπες πριν. 
Εγραψες πως δεν ξερεις κανεναν να εχει παρει. 
Και σου απανταω οτι ειναι πολυ λογικο γιατι ακομα δεν εχει ανοιξει η πλατφορμα.
Τωρα αν η επιχειρηση δεν ειναι μεσα στην λιστα του ΚΑΔ με τα πληγεντα επαγγελματα, δε νομιζω να δικαιουται και ο εργαζομενος 800Ε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

ε; τι σχεση εχει αυτο τωρα; 
Καμμια σχεση με αυτο που ειπες πριν. 
Εγραψες πως δεν ξερεις κανεναν να εχει παρει. 
Και σου απανταω οτι ειναι πολυ λογικο γιατι ακομα δεν εχει ανοιξει η πλατφορμα.
Τωρα αν η επιχειρηση δεν ειναι μεσα στην λιστα του ΚΑΔ με τα πληγεντα επαγγελματα, δε νομιζω να δικαιουται και ο εργαζομενος 800Ε.

Σε μπέρδεψα με το δεύτερα μήνυμα. Το διόρθωσα.

Εννοώ να τα πάρει, όπως γράφω στο πρώτο ποστ, όχι αν τα πήρε.

 

Εν κατακλείδι, αυτό που θέλω να πω, είναι ότι παρόλο που πολλών οι δουλειές έχουν κλείσει λόγο του ιού, δε θα πάρουν ούτε ευρώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GoMaR έγραψε:

Εχεις καποια πηγη για αυτο που λες ; Οτι δε θα τα παρουν;
Αν τα παρω, θα αναθεωρησεις;
Πραγματικα δε καταλαβαινω το σκεπτικο σου.. η που θες να καταληξεις.

Τουλάχιστον 3-4 συγγενικά άτομα που έχουν κλείσει οι δουλειές τους και κάθονται σπίτι τους ενημέρωσαν ότι δεν θα τα πάρουν.

Αυτό που ήθελα να περάσω, είναι ότι πολλοί τα περιμένουν βάση όσων είχαν ειπωθεί αλλά δε θα πάρουν τίποτα! 

Link to comment
Share on other sites

https://www.e-nomothesia.gr/law-news/koronoios-khresimes-eroteseis-kai-apanteseis-gia-to-epidoma-ton-800-eyro.html?fbclid=IwAR32D3ytz700Ot6PQKLvWU2agiqIyjoP1Kj7uigctg53xMMjUNUraN81KGU



Εμενα το αφεντικο μου θα με πληρωσει κανονικα Μαρτιο, Απριλιο θα παρω το επιδομα και την διαφορα θα μου την βαλει απο τη τσεπη του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Η αποζημίωση καταβάλλεται αφού γίνει πρώτα αίτηση από τον εργοδότη που έκλεισε ή που αναστέλλει τη σύμβαση εργασίας. Η αίτηση του εργοδότη γίνεται στο Εργάνη από τις 24 Μαρτίου και εν συνεχεία θα πρέπει να κάνει αίτηση-αποδοχή και ο εργαζόμενος.

Αν φάει πόρτα ο εργοδότης, πως θα προχωρήσει ο εργαζόμενος στην δική του αίτηση; 

Τώρα μη ρωτήσεις γιατί έφαγαν πόρτα, δεν είμαι ο λογιστής τους για να γνωρίζω.

 

Επίσης το ότι έχεις καλό εργοδότη και θα στα πληρώσει, συν ότι θα πάρεις και το επίδομα, δε πάει να πει πως θα γίνει το ίδιο και στους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια με τον @GoMaR .Μιλησα πριν λιγο με την δουλεια μου και με ειπαν τα ιδια.

 

Αν δεν ανηκει στην κατηγορια που θα κλεισει λογικο ειναι.Εννοειτε δεν ειναι το ιδιο με τους αλλους ο καθενας μας ειναι διαφορετικη περιπτωση

εργαζομενου και τι εργοδοτη εχει.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, UltraB said:

Αν φάει πόρτα ο εργοδότης, πως θα προχωρήσει ο εργαζόμενος στην δική του αίτηση; 

Τώρα μη ρωτήσεις γιατί έφαγαν πόρτα, δεν είμαι ο λογιστής τους για να γνωρίζω.

 

Επειδή μιλάς για Κρήτη και έχω ακούσει ήδη αρκετές ελεεινές καταστάσεις, έχε υπόψη ότι, αν είναι επιλέξιμος ο κλάδος, δεν "τρώει πόρτα" ο εργοδότης.

 

Νομίζω ότι απλώς κάποιοι εκμεταλλεύονται την ευκαιρία για να εκβιάσουν τους εργαζομένους τους. Ορισμένοι λέγεται ότι είχαν εξαναγκάσει το προσωπικό να πάρει άδεια άνευ αποδοχών και τώρα προσποιούνται ότι από μεγαλοθυμία το εγγράφουν για την αποζημίωση. Άλλοι φέρονται να ζητούν "λαδάκι" στο χέρι από κάθε εργαζόμενο, για να μπουν και να κάνουν τη δήλωση ("τι μόνος σου θα τα φας τα 800€, βάλε πλάτη και στην επιχείρηση που σε πληρώνει")...

 

Εν ολίγοις, ακόμη κι αν δεν έχω τρόπο να διασταυρώσω με αποδείξεις τους ισχυρισμούς, αν ισχύουν, κάποιες "επιχειρήσεις" έχουν πάει σε άλλο επίπεδο την αυθαιρεσία και τη δικαιολογούν δημόσια ως "πόρτα" από την πλατφόρμα.

Έγινε επεξεργασία από acct
bad gateway
  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ελεεινή δε θα πει τίποτα αλλά από τη στιγμή που δε τα βάζουν από την τσέπη τους, ποιος ο λόγος να μην θέλουν να τα πάρει ο εργαζόμενος; Επίσης τα "800€ μόνος σου θα το φας", ας τους πει κάποιος ότι δεν είναι για ένα μήνα αλλά τουλάχιστον για δύο έτσι όπως πάει η κατάσταση αν τους φαίνονται πολλά.

 

Τι να πω, δυστυχώς δύσκολα κάποιος καταφέρνει να μάθει περισσότερες λεπτομέρειες για το τι, πως και γιατί αλλά γνωρίζω σίγουρα άτομα που τους ενημέρωσαν ότι δε θα τα πάρουν.

 

πριν 38 λεπτά, το μέλος 2cpu έγραψε:

Μια απο τα ιδια με τον @GoMaR .Μιλησα πριν λιγο με την δουλεια μου και με ειπαν τα ιδια.

 

Αν δεν ανηκει στην κατηγορια που θα κλεισει λογικο ειναι.Εννοειτε δεν ειναι το ιδιο με τους αλλους ο καθενας μας ειναι διαφορετικη περιπτωση

εργαζομενου και τι εργοδοτη εχει.

Προφανώς και μιλάμε για την κατηγορία που έχουν κλείσει λόγο καραντίνας και θεωρητικά εμπίπτουν στο επίδομα . Διαφορετικά δεν είχε νόημα να αναφέρω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αυτοί που κάνουν αυτό που λέει ο @acct και υπάρχουν επιχειρήσεις όπου δεν έχουν μόνο ένα ΚΑΔ και δεν τις πιάνει το μέτρο.

Ανάλογα ποιος είναι ο πρωτεύων και ποιος ο δευτερεύων ΚΑΔ και οι δύο ΚΑΔ συστεγάζονται, υπάρχει πιθανότητα να μην επάγεται η επιχείρηση είτε στα 800 είτε στο θέμα του ενοικίου, είτε και στα δύο. Αν λοιπόν η επιχείρηση δεν μπορεί να κάνει τη δήλωση, εννοείται ότι ακόμα και αν την κάνει ο υπάλληλος θα φάει πόρτα. Αλλά οι υπάλληλοι έχουν ενημερωθεί από τις επιχειρήσεις τους και ξέρουν ποιοι θα πάρουν και ποιοι όχι.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.