Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ο Μπιλ Γκέητς μιλάει για 10 εβδομάδες. Εγώ αύριο σήμερα (έχω χάσει τις μέρες προφανώς) κλείνω 3 εβδομάδες με αυτοπεριορισμό κυκλοφορίας. 12 η ώρα το μεσημέρι Πέμπτη προ 3 εβδομάδων έκλεισε το πολυτεχνείο. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχω αυτοπεριορίσει και τις εξόδους. Οι 10 εβδομάδες όμως είναι κάτι πάρα πολύ δύσκολο. Και δυστυχώς όσο τα νούμερα νέων κρουσμάτων ανεβαίνουν, όποια χώρα έχει επιλέξει περιορισμό μετάδοσης, αναγκαστικά αυστηροποιεί τα μέτρα και τα επεκτείνει. 

 

Ενδεικτικά στα μισθολογικά, εδώ για όσες εταιρίες κλείνουν δίνουν 80% αναπλήρωση μέχρι 3200 το μήνα μισθό. Το θέμα είναι ότι 3200 μισθός εδώ ακούγεται πολλά στην Ελλάδα, αλλά είναι λίγα στη Δανία. Ένώ στην Ελλάδα υψηλόμισθος είναι ένας που παίρνει >2000 το μήνα καθαρά, εδώ η αντιστοιχία είναι 5500-6000 καθαρά. Οπότε μένει να δούμε τις οικονομικές επιπτώσεις που θα έχει κάτι τέτοιο.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Παιρνω την αστυνομια της Καλλιθεας για να ρωτησω και μας ειπαν ξεκαθαρα οτι μπορουμε μεχρι 2 χιλιομετρα απο το σπιτι μας.

 

Είχα ακούσει για 3χλμ, για 300 μέτρα, τώρα ακούω και για 2 χλμ. Όσο έχω ψάξει δεν έχω βρει κάπου να υπάρχει γραπτό κάτι (και μου το επιβεβαίωσε και δικηγόρος).

 

Πάντως αυτό με το ότι επιτρέπεται εντός Δήμου, το έχω ακούσει και εγώ από τον Χαρδαλιά όταν έλεγε για αυτούς που ταΐζουν αδέσποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GriGaS said:

 

Είχα ακούσει για 3χλμ, για 300 μέτρα, τώρα ακούω και για 2 χλμ. Όσο έχω ψάξει δεν έχω βρει κάπου να υπάρχει γραπτό κάτι (και μου το επιβεβαίωσε και δικηγόρος).

 

Πάντως αυτό με το ότι επιτρέπεται εντός Δήμου, το έχω ακούσει και εγώ από τον Χαρδαλιά όταν έλεγε για αυτούς που ταΐζουν αδέσποτα.

 

Το Dallas που ανήκει?? Το Ναύπλιο??? :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, GriGaS said:

το έχω ακούσει και εγώ από τον Χαρδαλιά όταν έλεγε για αυτούς που ταΐζουν αδέσποτα.

ναι αλλά το είπε για τα αδέσποτα, αν δλδ θέλει να πάει κάποιος σουπερ μάρκετ/μαγαζί, φαρμακείο ή γιατρό είναι αρκετά περίεργο να έχεις περιορισμό ανά δήμο. Ο Γκομάρ θα πάει σε γιατρό της περιοχής του μόνο; Ακόμα και η βόλτα, ενώ έχει λογική ο περιορισμός με βάση την απόσταση, δεν έχει λογική ο περιορισμός με βάση τον δήμο. Στις μεν μεγαλουπόλεις οι δήμοι συνορεύουν, ειδικά στην Αττική δεν είναι και μικροί, στην δε υπόλοιπη επαρχία τα όρια είναι διαφορετικά με τις ενοποιήσεις.


τέλος πάντων, υποψιάζομαι ότι οι φήμες είναι σκοπίμως φουσκωμένες ώστε να καλμάρει η όποια αντίδραση όταν ανακοινωθούν οι νέες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

5e8570de250000c401058792.jpeg?ops=1200_6
WWW.HUFFINGTONPOST.GR

Η σχετική απόρρητη έκθεση παραδόθηκε στο Λευκό Οίκο και υποστηρίζει δίνονται ψευδή στοιχεία για να προστατευθεί το Κομμουνιστικό Κόμμα.

 

Έλα, δεν το πιστεύω!!! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:
5e8570de250000c401058792.jpeg?ops=1200_6
WWW.HUFFINGTONPOST.GR

Η σχετική απόρρητη έκθεση παραδόθηκε στο Λευκό Οίκο και υποστηρίζει δίνονται ψευδή στοιχεία για να προστατευθεί το Κομμουνιστικό Κόμμα.

 

Έλα, δεν το πιστεύω!!! 

 

Το λυπηρό είναι ότι στις ΗΠΑ επικαλούνται τα νούμερα της Κίνας για να δικαιολογήσουν τη δική τους ολιγωρία.

Λες και τα νούμερα της Ευρώπης δεν ήταν αρκετά για να καταλάβουν ότι πρέπει να προετοιμαστούν.

  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

 και απο Δευτερα μου ειπαν οτι θα περιοριστουμε εντος του τετραγωνου.

 

 

και οχι σε κεντρικους δρομους γιατι θα κυκλοφορουν τα τανκς...

...παντα για τον κωρονοιο ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Τι σκ@τα ατομικη ασκηση θα κανεις με το ποδηλατο σε 2 χιλιομετρα ; 
Επισης οταν τους ρωτησαμε τηλεφωνικως οτι δε το γραφουν πουθενα αυτο..Μας λενε τι να σας πουμε..και εμεις εντολες μας ερχονται..

Εγω απο πλατεια Παλιας Πεντελης -> Ντραφι -> Παλληνη συναντησα ελαχιστους, οπως και πριν τον ιο

Δεν ειναι οτι βρεθηκα κοντα σε αλλους ανθρωπους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27430051_2016-12-19T111943Z_1813694588_R
WWW.IN.GR

Ο πρόεδρος των Φιλιππινών Ροντρίγκο Ντουτέρτε ζήτησε από τα όργανα της τάξεως να πυροβολούν όποιον επιδεικνύει συμπεριφορά «ταραξία»...

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικο περιστατικο Λαρισα για τις μασκες που γινεται λογος.Χθες επισκεφτηκα γνωστο supermarket το οποιο παρακαλω βρισκεται ακριβως απεναντι απο το Αστυνομικο Μεγαρο Λαρισας.Ωρα νωριτερη απογευματινη κοντα στις 6.Μεγεθος μεσαιο προς μεγαλο γυρω στα 1200-1300τμ.

Πελατες συνηθεστερα λογω εγγυτητας αστυνομικοι με πολιτικα αλλα και κοσμος απο την γυρω συνοικια.

Τη ωρα επισκεψης μου ζητημα να χε συνολικα 20 πελατες το supermarket γνωστης αλυσιδας μαζι με 6-7 ατομα προσωπικο.

Εγω κλασικα ντυμενος "γιατρος" FFP3 μασκα και γαντια μια χρησης(ακαλυπτα ματια) εισερχομαι λεω τελεια θα ψωνισω προμηθειες οτι μου λειπει ανετα.

Το προσωπικο του supermarket οσοι ηταν στα κρεατα αλαντικα τυροκομικα με μασκες λευκες μια χρησης - γαντια.Οι 3 υπολοιπες ΤΙΠΟΤΑ ουτε γαντια ουτε μασκα.

Που να ξερα ο δυσμοιρος.Λιγο πριν φτασω στο ταμειο με ενα ατομο αναμονη βλεπω την υπευθυνη εκεινη την στιγμη να εχει αρχισει να βηχει καθαρο στεγνο βηξιμο χωρις υγρα.Μιλαμε ασταματητα.Παιζει να βηχε και για 10 λεπτα καθε 6-7 sec.

Πηγαινω στο ταμειο υπαλληλος  με βλεπει της λεω χαμηλοφωνα δε φοβασαι και μου απανταει προσωρινη ειμαι για 40 μερες.Εχει μερες που βηχει αλλα ειναι ανωτερη δε μπορουμε να πουμε τιποτα.Εγω δε μπορω να φορεσω μασκα εχω ασθμα και τα γαντια δε κανουν κατι ετσι δε ειναι απλα πλενω τα χερια.

Εντωμεταξυ οι μισοι και βαλε πελατες στο κοσμο τους.Δε  λεω για μασκα αλλα η τυπισα η συγκεκριμενη αν εχει κορωνοιο εχει κολλησει ευκολα 5-7 ατομα την μερα.

 

  • Like 1
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Τι σκ@τα ατομικη ασκηση θα κανεις με το ποδηλατο σε 2 χιλιομετρα ; 
Επισης οταν τους ρωτησαμε τηλεφωνικως οτι δε το γραφουν πουθενα αυτο..Μας λενε τι να σας πουμε..και εμεις εντολες μας ερχονται..

Σας ενημερωνω για το συμβαν για να το γνωριζουμε μη βρεθουμε με κλησεις στο χερι.

Twitter.png
BLOG.STRAVA.COM

We’ve been getting questions from athletes around the world about how to stay active during quarantines and directives for social distancing. While your local health authorities have the final say in what’s permissible in your...

 

το λεει ο γιατρος

 

Παράθεση

Can I exercise outside and still be socially distant?
“In general the answer is yes - but is highly dependent on where you live. It all comes down to density. If it will be easy for you to avoid other people (a minimum of 6 feet apart) during your run or ride and there aren’t restrictions on your outdoor movements in place or a quarantine, then it’s generally safe to exercise outdoors. For example, if your community backs up to a forest, rural or mountainous area and there’s plenty of room to roam, then exercise as usual and give any passerbys a wide berth,” says Dr. Roche. “This can be a time to get creative with exercise and facilitate a sense of play if forced to work out indoors. Try a new indoor strength routine, go up and down the stairs, or play indoor tag with kids. Viewing movement as exercise can help reframe how we structure our current routines.”

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Helly έγραψε:

Προσωπικο περιστατικο Λαρισα για τις μασκες που γινεται λογος.Χθες επισκεφτηκα γνωστο supermarket το οποιο παρακαλω βρισκεται ακριβως απεναντι απο το Αστυνομικο Μεγαρο Λαρισας.Ωρα νωριτερη απογευματινη κοντα στις 6.Μεγεθος μεσαιο προς μεγαλο γυρω στα 1200-1300τμ.

Πελατες συνηθεστερα λογω εγγυτητας αστυνομικοι με πολιτικα αλλα και κοσμος απο την γυρω συνοικια.

Τη ωρα επισκεψης μου ζητημα να χε συνολικα 20 πελατες το supermarket γνωστης αλυσιδας μαζι με 6-7 ατομα προσωπικο.

Εγω κλασικα ντυμενος "γιατρος" FFP3 μασκα και γαντια μια χρησης(ακαλυπτα ματια) εισερχομαι λεω τελεια θα ψωνισω προμηθειες οτι μου λειπει ανετα.

Το προσωπικο του supermarket οσοι ηταν στα κρεατα αλαντικα τυροκομικα με μασκες λευκες μια χρησης - γαντια.Οι 3 υπολοιπες ΤΙΠΟΤΑ ουτε γαντια ουτε μασκα.

Που να ξερα ο δυσμοιρος.Λιγο πριν φτασω στο ταμειο με ενα ατομο αναμονη βλεπω την υπευθυνη εκεινη την στιγμη να εχει αρχισει να βηχει καθαρο στεγνο βηξιμο χωρις υγρα.Μιλαμε ασταματητα.Παιζει να βηχε και για 10 λεπτα καθε 6-7 sec.

Πηγαινω στο ταμειο υπαλληλος  με βλεπει της λεω χαμηλοφωνα δε φοβασαι και μου απανταει προσωρινη ειμαι για 40 μερες.Εχει μερες που βηχει αλλα ειναι ανωτερη δε μπορουμε να πουμε τιποτα.Εγω δε μπορω να φορεσω μασκα εχω ασθμα και τα γαντια δε κανουν κατι ετσι δε ειναι απλα πλενω τα χερια.

Εντωμεταξυ οι μισοι και βαλε πελατες στο κοσμο τους.Δε  λεω για μασκα αλλα η τυπισα η συγκεκριμενη αν εχει κορωνοιο εχει κολλησει ευκολα 5-7 ατομα την μερα.

 

Και γιατι δεν ειπες τιποτα επιτοπου και με καταγγελια αργοτερα; Ειναι ανωτερη για το προσωπικο για σενα ειναι απλα αλλη μια εκει μεσα.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα οτι αρμοζε ακομα και καταγγελια απεναντι ενας δρομος ηταν.Απλα το αναφερω για να καταλαβαινει ο καθενας πως καποιοι ειναι στα @@ τους και εντελως.. και προφανως δε παθαινουν τιποτα αλλα κανουν ζημια σε αλλους πολλες φορες.

P.S να αναφερω οτι η συγκεκριμενη ηταν σε ρολο πασπαρτου δηλαδη εβαζε πραγματα σε ραφια , βοηθουσε οποια ταμεια ειχε θεμα με πιστωτικες τιμες και γενικα "εξυπηρετουσε" κοσμο δε ηταν δηλαδη στατικη.Εκτος των πραγματων που αγγιζε χωρις γαντια εβηχε και κοντα στο κοσμο αφου δε συγκρατιοταν αυτος ο βηχας.Ακομα και τσιγαροβηχα να χε που λεει ο λογος επρεπε να ειναι εκτος εργασιας με τετοια συχνοτητα.

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Helly έγραψε:

καποιοι ειναι στα @@ τους και εντελως..

 

Tην ιδια ωρα ζητας τα ρεστα @Helly ζητας τον υπευθυνο του καταστηματος κανεις καταγγελια παιρνεις τον ΕΟΔΥ κτλ κτλ.

Ειμαστε ολοι υπευθυνοι για την δημοσια ασφαλεια αν αυριο ακουσεις οτι στο συγκεκριμενο καταστημα ειχαμε κρουσματα

θα ειναι αργα για κλαματα και τυψεις.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:
27430051_2016-12-19T111943Z_1813694588_R
WWW.IN.GR

Ο πρόεδρος των Φιλιππινών Ροντρίγκο Ντουτέρτε ζήτησε από τα όργανα της τάξεως να πυροβολούν όποιον επιδεικνύει συμπεριφορά «ταραξία»...

 

 

οκ... Επειδη τον συγκεκριμενο τυγχανει να τον γνωριζω (δεν ηταν παντα προεδρος, δικηγορος ηταν και για κανα χρονο που ειχα μεινει εκει κατω τον ειχα στο χιλιομετρο),  μπορει να θεωρησω οτιδηποτε αλλο ως fake news, αλλα αυτη η ειδηση μου μοιαζει κατι παραπανω απο αληθινη! (για την ακριβεια δε μπορω να φανταστω τον συγκεκριμενο να παιρνει οποιοδηποτε αλλο μετρο).

Ο τυπος ειναι ψυχροτερος κι απ τον Μαο! Βεβαια πηρε ενα μαφιοζοκρατουμενο μπ@#$λο και το εκανε ασφαλεστατο τουριστικο παραδεισο, -και ναι, αυτο χωρις αιμμα δε θα μπορουσε να γινει - αλλα η γνωμη μου ειναι πως πλεον επρεπε να εχει αντικατασταθει με καποιον λιγοτερο σχιζοφρενη

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1.jpg
WWW.IN.GR

Να προσληφθούν άμεσα παθολόγοι, πνευμονολόγοι και εντατικολόγοι...

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.