Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

11 minutes ago, astrolabos said:

Υποχρέωση του κράτους είναι αρχικά να προστατεύει τους πολίτες του. Πρώτα τους ευάλωτους και μετά τον γενικό πλυθισμό. Δεν γπινεται να ικανοποιηθεί το καπρίτσιο του κάθε πικραμένου που τον έπιασε πρεμούρα να γυρίσει στην Ελλάδα με το που ανακοινώθηκε η απαγόρευση πτήσεων. Πολύ καλά έπραξε ο Χαρδαλιάς κατά τη γνώμη μου. Στο τέλος της ημέρας θα κάνει απολογισμό με το πόσοι πεθάνανε, όχι με πόσους δεν έφερε από την Αγγλία. 

 

Λάθος, εκτός αν θεωρείς ότι δεν έχουμε ισοπολιτεία βάση νόμου. Η Αγγλία όταν στη Χουμπέι γινόταν της πόπης, τους Άγγλους τους πήρε και τους πήγε σε στρατιωτικό αεροδρόμιο αν θυμάσαι. Η Αγγλία είναι χώρα. Μην κοιτάς τώρα τα παιδάκια που λένε χαζομάρες στην TV που αποκλείστηκαν στο στάνστεντ, λες και αποκλείστηκαν στη Ζιμπάμπουε, μια χώρα έχει υποχρέωση απέναντι στους πολίτες της.

 

11 minutes ago, astrolabos said:

Αφού έχεις σπίτι στην ΕΛΛΑΔΑ, είναι λογικό να πληρώνεις ΕΝΦΙΑ. Όπως επίσης λογικό είναι να πληρώνεις φόρους για τον παραγόμενο εν Ελλάδι πλούτο. Όσο ότι για ποιό λόγο η εφορία δεν αναγνωρίζει εύκολα την ιδιότητα του κατοίκου εξωτερικού, ξέρουμε καλά ότι φταίνε οι πολίτες και όχι το κράτος.

 

Δεν έχω σπίτι στην Ελλάδα μόνο. Έχω Ελληνικό διαβατήριο. Δηλαδή να στο πω λίγο διαφορετικά, ΔΕΝ έχω Δανέζικο διαβατήριο. Τις υποχρεώσεις που λες τις έχει και ένας κινέζος επενδυτής. Εγώ εκτός από αυτές, είχα και την υποχρέωση να πάω Στρατό για να μπορώ να έχω το διαβατήριό μου, και γενικά είμαι συνεπής απέναντι στις υποχρεώσεις μου. Απαιτώ λοιπόν και το κράτος να είναι συνεπές απέναντί μου.

 

11 minutes ago, astrolabos said:

Δεν εννοείται ότι θα πρέπει να μείνεις 14 μέρες σε περιορισμό; Θα σε φέρει Ελλάδα να κυκλοφορείς ελεύθερα να μοιράζεις τα μικρόβιά σου από εδώ και από εκεί; Στο κάτω κάτω σε χώρα που έχει γενική απαγόρευση κυκλοφορίας πάς, τι περιμένεις; 

 

Για το πρώτο, άλλο να μείνεις 14 μέρες σε περιορισμό, άλλο να ψ*λάρεις 3 ώρες σε κλειστό χώρο με ΣΙΓΟΥΡΑ κρούσματα για να πας από Ελ. Βενιζέλ. -> Μεταξουργείο. 28 Φλεβάρη ήρθα στην Ελλάδα για 5 μέρες. Στο αεροδόμιο έβαλα μάσκα και πήγα και καβάλησα κάτι θάμνους για να είμαι ΜΑΚΡΙΑ από υποψήφια κρούσματα, προσέχοντας να κάτσω εντός Ελ. Βενιζέλ. όσο το δυνατόν λιγότερο. Δεν είχαμε απαγόρευση και είχαμε 1 κρούσμα Αθήνα. Υπό τέτοιες συνθήκες δεν θα έμπαινα ποτέ σε αεροπλάνο, θα οδηγούσα αν ήθελα να έρθω ακόμη κι από την Κίνα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 11 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

άλλο να ψ*λάρεις 3 ώρες σε κλειστό χώρο με ΣΙΓΟΥΡΑ κρούσματα

 

Μόνοι τους πήγαν εκεί, παρότι ήξεραν ότι υπάρχει απαγόρευση πτήσεων. Πήγαν με το ζόρι να εκβιάσουν την επιστροφή τους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, astrolabos said:

ενώ από την άλλη η βοήθεια από τα ΗΑΕ πέρασε στο ντούκου.

όχι στον ντούκου αρχηγέ, την πρόσεξα αλλά αν είναι ώρα που σέρνεται το ίντερνετ δεν μπορώ να σε ρωτώ γιατί μου διάλεξες Σουαζιλάνδη αντί ΗΑΕ. Σοβαρολογώντας τώρα, είναι ξεκάθαρο ότι γίνεται προπαγάνδα από κάποιους, σχεδόν όλοι θα μπουν στον πειρασμό.

Όμως είναι επίσης ξεκάθαρα κάποια άλλα πράγματα για την δομή και τον τρόπο λειτουργίας της ΕΕ, ειδικά σε συνθήκες κατεπείγοντος. Σε συνθήκες που χρειάζεται αστραπιαία αντίδραση το πράγμα έχεις δυσκολίες. Είναι λογικές επειδή κανένα κράτος αυτή τη στιγμή δεν θέλει πραγματική κεντρική κυβέρνηση, δλδ ζητάμε κάπου όλοι μας (κι ο Γιάγκ κι εσύ κι εγώ αλλά κυρίως οι πολιτικές δυνάμεις του τόπου) και την πίτα ολόκληρη (πλήρη εθνική κυριαρχία, να αποφασίζουμε με ταχύτητα ενός κέντρου διοίκησης) και τον σκύλο χορτάτο (να πληρώσουν άλλοι τις αποφάσεις μας δίχως να αποφασίζουν για τα δικά μας). Σίγουρα θα χρειαστεί να το δούμε το όλο θέμα. 

ειδικά η Ιταλία μας δημιουργεί μεγάλο δίλημμα (στην Ελλάδα εννοώ). Επειδή είναι αρκετά όμοια με εμάς σε πολλά (σχεδόν φυσικός σύμμαχος) όντας την ίδια στιγμή τόσο διαφορετική σε άλλα (όχι βέβαια εχθρός αλλά τεράστιο εμπόδιο). Η βοήθεια που ζητά τώρα είναι για την Ελλάδα τέτοιο παράδειγμα μεγάλου διλήμματος. Δεν είναι αυτονόητο ούτε εύκολο να κριθεί το τι μας συμφέρει να κάνουμε.

Περί Ελλήνων: η Πολιτεία έχει τις ίδιες υποχρεώσεις απέναντι σε όλους τους πολίτες της. Το δε έθνος (για όσους τουλάχιστον πιστεύουν στην υπάρξή του) έχει υποχρέωση ακόμα και για πρόσωπα που δεν έχουν την ιδιότητα του Έλληνα πολίτη. Η συνδρομή σε όποιον Έλληνα έχει ανάγκη βοήθειας στο εξωτερικό και ο επαναπατρισμός του αν το επιθυμεί είναι χρέος μας. Αν για οποιονδήποτε λόγο κρίνουμε ότι έχει αξιόμεμπτη/αξιόποινη συμπεριφορά τότε ας τον τιμωρήσουμε για την πράξη του. Αφού τον επαναπατρίσουμε.
Σε εμάς στο δελαμπ, νιώθω να υπάρχει και πρόσθετο χρέος καθώς δυστυχώς ή ευτυχώς (για την ηρεμία τους πάει το ευτυχώς) κάμποσα παιδιά από δω μέσα βρίσκονται εκτός πατρίδας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:

και τον σκύλο χορτάτο (να πληρώσουν άλλοι τις αποφάσεις μας δίχως να αποφασίζουν για τα δικά μας). Σίγουρα θα χρειαστεί να το δούμε το όλο θέμα. 

 

Λάθος με ερμήνευσες...έχω πατώσει το μαγαζί μου 2 φορές και σηκώθηκα. Είμαι έτυμος να το κάνω ξανά αρκεί να έχω την ελευθερία μου αισθανόμενος ότι δεν με πιάνει κανένας κορόιδο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ερμηνεύω εσένα προσωπικά. Μιλώ για την άποψη περί ευρωομολόγων (η οποία στην παρούσα φάση έχει άλλου είδους πρόβλημα για εμάς) ή γενικότερα το αν και πόσο θα πρέπει να κινηθούν οι πλεονασματικές χώρες λαμβάνοντας υπόψιν τα δικά μας προβλήματα. Κοινό νόμισμα, παντού αλλού, σημαίνει μεταφορά πόρων από πλεονασματικές σε ελλειματικές περιοχές. Άμεσες ή έμμεσες. Ε, στην ΕΕ αυτό δεν συμβαίνει στον βαθμό και τον χρόνο που πρέπει. Εύλογο το γιατί. Αλλά και προβληματικό. Ακροβατούμε όλοι μας με ανορθόδοξο τρόπο (Ελλάδα, Γερμανία κλπ).
Η δυσαρέσκεια των Ιταλών που δείχνεις είναι κατανοητή, ακόμα και δίκαιη, από την άλλη μεριά δεν είναι απαραιτήτως άδικη η νοοτροπία των Γερμανών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, salde said:

Δεν ερμηνεύω εσένα προσωπικά. Μιλώ για την άποψη περί ευρωομολόγων (η οποία στην παρούσα φάση έχει άλλου είδους πρόβλημα για εμάς) ή γενικότερα το αν και πόσο θα πρέπει να κινηθούν οι πλεονασματικές χώρες λαμβάνοντας υπόψιν τα δικά μας προβλήματα. Κοινό νόμισμα, παντού αλλού, σημαίνει μεταφορά πόρων από πλεονασματικές σε ελλειματικές περιοχές. Άμεσες ή έμμεσες. Ε, στην ΕΕ αυτό δεν συμβαίνει στον βαθμό και τον χρόνο που πρέπει. Εύλογο το γιατί. Αλλά και προβληματικό. Ακροβατούμε όλοι μας με ανορθόδοξο τρόπο (Ελλάδα, Γερμανία κλπ).
Η δυσαρέσκεια των Ιταλών που δείχνεις είναι κατανοητή, ακόμα και δίκαιη, από την άλλη μεριά δεν είναι απαραιτήτως άδικη η νοοτροπία των Γερμανών.

 

Την κλαίγαμε την Ε.Ε. Αλλά έχουμε τον ευρωσκεπτικισμό για αυτά! Έχω κάνει καριέρα στο off-topic του thelab :p  

Θα το χω πει και στον ευρωσκεπτικισμό, το πιο μεγάλο πρόβλημα της Ε.Ε. το έχει πει ο Ανδρέας (ναι ο γνωστός ανδρέας) σε μια συνέντευξη νομίζω BBC νομίζω το 1990 +/- λίγο. 

Εμείς τότε τρώγαμε σανό, κι εγώ ως δημοτικός, κι οι γονείς μου εν μέρει, και πιστεύω όλοι οι έλληνες πολίτες.

 

Το ερώτημα είναι πού θέλουμε να γείρει η Ευρώπη, και το αν η Αγγλία θα δεχτεί έναν αναβαθμισμένο ρόλο της Γερμανίας. Αυτό είχε πει ο μέγας βούδας.

Και βλέπουμε 30 χρόνια μετά πόσο δίκιο έχει. Η Γερμανία έβαλε τους δορυφόρους της στην Ε.Ε., ανυπόστατα κράτη τύπου Λουξεμβούργο (πλυντήριο τύπου πόλη κράτος) κλπ. και περιμένει η απόφαση του πλυντηρίου να γίνει σεβαστή από το GB. 

Δυστυχώς το πρόβλημα της Ε.Ε. είναι η εντελώς λάθος διαχείριση της πτώσης του τείχους. 

Ο κατακερματισμός των χωρών της ΕΣΣΔ και ο εναγκαλισμός με τη Δύση, ως ξεχωριστά κρατίδια, δημιούργησε τις τεράστιες ανισότητες και την Ευρώπη των πραγματικά 2 ταχυτήτων, στην οποία όταν εσύ προ 10 ετίας ζητούσες στήριξη να δώσεις 2000 ευρώ σύνταξη, η τσέχα γιαγιά έπαιρνε 150 ευρώ.

3 hours ago, astrolabos said:

 

Μόνοι τους πήγαν εκεί, παρότι ήξεραν ότι υπάρχει απαγόρευση πτήσεων. Πήγαν με το ζόρι να εκβιάσουν την επιστροφή τους.

 

Μαζί σου. Ξέρεις που είμαι, και η μόνη σκέψη που είχα ήταν να πάρω αμάξι, να κάνω Δανία - Ελλάδα χωρίς διανυκτέρευση στάση μόνο σε Βενζινάδικα, να πάω κατευθείαν στο χωριό να βάλω κάτι πλακάκια και να κάνω κάτι σοβατίσματα/στεγανοποιήσεις, αντί να κάθομαι εδώ και να χαζολογάω στο ιderνέτ. Αυτό που με κράτησε ήταν το ότι επειδή δουλεύω εδώ, δεν ήθελα να δώσω δικαιώματα ότι είμαι αλλού ενώ πληρώνομαι. Σε αεροπλάνο δεν θα έμπαινα με τίποτα και θεωρώ και λάθος που ταξίδεψα ακόμη και πριν από 1 μήνα έστω και με 1 κρούσμα στην Ελλάδα ενώ είχα κάνει τόσο σαματά με το πόσο εύκολα μεταδίδεται ο ιός.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
κάνω συνέχεια ορθογαφικά. αλτσχάιμερ ή πληκτρολογική δυσλεξία? ο χρόνος θα δείξει!
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Έτσι παρέχονται υπηρεσίες σε τιμή κόστους (όπως οραματίζονται κάποιοι). Θα μου πεις: ''κατάσταση win - win είναι''.....

Έγινε επεξεργασία από colt3003
λάθος ενσωμάτωσης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ - 29-03-20 Ξεκινά από αύριο η εκπαιδευτική τηλεόραση στην ΕΡΤ2 - Μετά τη σύγχρονη και την ασύγχρονη, προσθέτουμε τον τρίτο άξονα της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης

 

Αγνοήστε προφανώς το marketing του υπουργείου. Απλά αν έχετε παιδιά που πηγαίνουν δημοτικό, ίσως να θέλετε να ανοίξετε το κονσερβοκούτι.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.