Jump to content



Nvidia RTX 30X0 Ampere Architecture


Recommended Posts

Προσπαθώ να καταλάβω ποια τιμή για Ελλάδα είναι καλή με δεδομένο το MSRP της nVidia

 

  MSRP MSRP € MSRP € + ΦΠΑ Ιδανικά Ελλάδα Τώρα
RTX 3060 TI $400 330 € 410 € ?? 630 €
RTX 3070 $500 410 € 510 € ?? 750 €
RTX 3080 $700 575 € 715 € ?? 1.050 €

 

Το MSRP απ' ότι καταλαβαίνω δεν περιλαμβάνει ΦΠΑ οπότε έβαλα και μία στήλη του MSRP με μετατροπή νομίσματος και ΦΠΑ. Λογικά το MSRP στην Ευρώπη δεν είναι απλή μετατροπή συναλλάγματος αλλά για να έχω μια εικόνα το έβαλα έτσι και με βάση αυτό φαίνεται μία αύξηση στην τιμή της τάξης του 60%!!

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, tragikos said:

Το MSRP απ' ότι καταλαβαίνω δεν περιλαμβάνει ΦΠΑ οπότε έβαλα και μία στήλη του MSRP με μετατροπή νομίσματος και ΦΠΑ. Λογικά το MSRP στην Ευρώπη δεν είναι απλή μετατροπή συναλλάγματος αλλά για να έχω μια εικόνα το έβαλα έτσι και με βάση αυτό φαίνεται μία αύξηση στην τιμή της τάξης του 60%!!

 

Νομίζω το έχω γράψει και παλιότερα, αν και ξέρω ότι δε συμφωνούν όλοι. Ένας καλός μπούσουλας για τιμές βάσης σε προϊόντα τεχνολογίας, για να μην παιδεύεσαι και με μετατροπές και ΦΠΑ, είναι $1=1€. Άλλωστε, αυτό φαίνεται και στον πίνακά σου. Όμως, σε μια ισορροπημένη αγορά περιμένεις να πληρώνεις λιγότερο, όχι περισσότερο από το MSRP.

 

Παρά τη στρέβλωση που επικρατεί, προσωπικά αρνούμαι να πληρώσω πάνω από 20% καπέλο από την προτεινόμενη τιμή, αλλά δεν μπορώ να δικαιολογήσω και περισσότερα από ~250€ για κάρτα γραφικών. Οπότε φαίνεται ότι θα περιμένω πάρα πολύ για να αναβαθμίσω την ταπεινή μου 760.

 

Συνεπώς, αν είσαι πρόθυμος να κινηθείς γύρω στα 480-500 για μια 3060, νομίζω θα ήταν ανεκτός συμβιβασμός, αλλά για να βρεις μία σε τέτοια τιμή, καλά κρασιά...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ανά μήνα θα αλλάζουμε και τους υπολογισμούς με διαφορετικό MSRP

ZOTAC and EVGA increase prices of for their GeForce RTX 30 graphics cards - VideoCardz.com

 

Αφού μας εκπαιδεύσουν για 1-2 χρόνια, από το

 

"Δεν αγοράζω κάρτα πριν πέσει σε φυσιολογική τιμή"

 

θα αρχίσουμε να λέμε

 

"Πάρε τώρα κάρτα πριν ανέβει το MSRP"

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, GFFermari said:

To MSRP περιλαμβανει το ΦΠΑ νομιζω. Εχω δει αποδειξη, εδω Αγγλια, με 469£ η 3070.

K o τυπος που μου πουλησε την 2080Ti, πηρε την 3080 στα 649£. Ουτε λιρα παραπανω.

 

Σωστά. Το συζητούσαμε και για τις CPU, που επίσης είναι τσίρκο. Αλλά, δυστυχώς, το πρόβλημα δεν είναι πια το 1-2% εδώ κι εκεί.

 

On 11/20/2020 at 1:13 PM, acct said:

H MSRP είναι ακριβώς αυτό, μια προτεινόμενη τιμή. Προφανώς πρέπει να απηχεί την τιμή καταναλωτή, δηλαδή μαζί με τον ΦΠΑ, αλλά δεν καλύπτει εξίσου το 17% του Λουξεμβούργου ή το 19% της Γερμανίας και το 24% της Ελλάδας ή το 27% της Ουγγαρίας.

 

Το MSRP (USD) * USD/EUR +* VAT% είναι πιο σωστή εκτίμηση, ειδικά για σχετικά μικρές αγορές με συγκριτικά υψηλό ΦΠΑ (όπως η Ελλάδα).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

OUT OF STOCK

 

Για αυτό και η Intel δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να αράξει στα 14nm όλο αυτό το διάστημα. Όσο καλά προϊόντα και αν έχει ο ανταγωνιστής, αν δεν μπορεί να καλύψει την ζήτηση, ο κόσμος (και οι ΟΕΜ) θα στραφούν σε εσένα. Νομίζω το είδαμε, το βλέπουμε, το εμπεδώσαμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, acct said:

H MSRP είναι ακριβώς αυτό, μια προτεινόμενη τιμή. Προφανώς πρέπει να απηχεί την τιμή καταναλωτή, δηλαδή μαζί με τον ΦΠΑ, αλλά δεν καλύπτει εξίσου το 17% του Λουξεμβούργου ή το 19% της Γερμανίας και το 24% της Ελλάδας ή το 27% της Ουγγαρίας.

 

Το MSRP (USD) * USD/EUR +* VAT% είναι πιο σωστή εκτίμηση, ειδικά για σχετικά μικρές αγορές με συγκριτικά υψηλό ΦΠΑ (όπως η Ελλάδα).

 

Τότε εξήγησέ μου πώς ένα σωρό προϊόντα πωλούνται στην ίδια τιμή με Γερμανία ή ακόμα και χαμηλότερα στην Ελλάδα. π.χ. οι 3700Χ αυτή τη στιγμή. Αγόρασα Ελλάδα πιο φτηνά και από την χαμηλότερη τιμή του https://geizhals.eu/

Δεν ισχύει αυτό που γράφω μόνο για επεξεργαστές, αλλά και για ένα σωρό άλλα ηλεκτρονικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, gdp77 said:

Τότε εξήγησέ μου πώς ένα σωρό προϊόντα πωλούνται στην ίδια τιμή με Γερμανία ή ακόμα και χαμηλότερα στην Ελλάδα. π.χ. οι 3700Χ αυτή τη στιγμή. Αγόρασα Ελλάδα πιο φτηνά και από την χαμηλότερη τιμή του https://geizhals.eu/

Δεν ισχύει αυτό που γράφω μόνο για επεξεργαστές, αλλά και για ένα σωρό άλλα ηλεκτρονικά.

 

Η τεράστια διαφορά στη ζήτηση. Όλη η Ευρώπη αγοράζει από τη Γερμανία, αλλά ούτε καν η Ελλάδα δεν αγοράζει από την Ελλαδα. Αυτό επιδρά με διάφορους τρόπους στις τιμές:

• το ελληνικό κατάστημα έχει κίνητρο να πουλήσει και με μικρότερο κέρδος, προκειμένου να μη μείνει με απούλητο στοκ - ειδικά σε καταστάσεις lockdown και μηδενικής ρευστότητας

• σε περιπτώσεις αυξανόμενων τιμών ενδέχεται να έχει αγοράσει νωρίτερα και φτηνότερα, ενώ το γερμανικό κατάστημα έχει ήδη ξεπουλήσει και ξαναστοκάρει σε υψηλότερη τιμή

 

Τέλος, αν και δεν θα το δεις πολύ συχνά σε CPU/GPU, έχουμε ένα κάρο ξύπνιους που δεν αποδίδουν τον ΦΠΑ, οπότε έχουν ένα μαξιλάρι τουλάχιστον 24% για να ορίσουν ανταγωνιστική τιμή.

 

Το είπα όμως και παραπάνω: οι κανόνες ισχύουν σε ισορροπημένες αγορές. Αυτή τη στιγμή, εξαιτίας της πανδημίας, της αυξημένης ζήτησης και της μικρής προσφοράς, η κατάσταση είναι Άγρια Δύση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, yanni said:

Για αυτό και η Intel δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να αράξει στα 14nm όλο αυτό το διάστημα. Όσο καλά προϊόντα και αν έχει ο ανταγωνιστής, αν δεν μπορεί να καλύψει την ζήτηση, ο κόσμος (και οι ΟΕΜ) θα στραφούν σε εσένα. Νομίζω το είδαμε, το βλέπουμε, το εμπεδώσαμε.


ώπα, όχι μην βιάζεσαι. Η intel είχε΄, έχει και παραέχει πρόβλημα με τα 14nm. Έχει πληγεί σημαντικά, όσο ποτέ άλλοτε τα τελευταία 30 χρόνια. Οι ΟΕΜ μια χαρά εχουν στραφεί κατά ένα μέρος στην AMD, σε βαθμό που η intel δεν το ήθελε με τίποτα. Μάλιστα, ένα τμήμα του προβλήματος με τις διαθεσιμότητες, οφείλεται και σε αυτόν τον λόγο, πως είναι κι οι δυο τους υποχρεωμένοι να μην αγνοούν τους ΟΕΜ. Τους πολύ μεγάλους εξ΄αυτών.
 

Spoiler

Οι οποίοι ΟΕΜ, για λόγους όχι μοναχα οικονομικούς, δεν κινούνται με την ταχύτητα του DIYselfer. Αν μου επιτρέπεις, νομίζω το σημείο που σε οδηγεί σε βιαστικά συμπεράσματα μερικές φορές είναι αυτό. Εμείς, όταν συναρμολογούμε δεν δίνουμε λόγο σε κανέναν. Δεν παίρνει πιστοποιητικά η σύνθεση μας, δεν έχουμε σοβαρούς περιορισμούς  κανονισμών, δεν έχουμε καν να σκεφτούμε κάπως περίπλοκα (χμμμ αν φτιάξω το Χ τρομερό σύστημα σήμερα, τι θα απογίνει το Ζ όχι και τόσο τρομερό που μαζεύει αράχνες στο ράφι, ας καθυστερήσω λίγο το Χ μπας και ξεπουλήσει το Ζ πρώτα).
Δεν ξέρω αν το διατυπώνω με σαφήνεια, τι προσπαθώ να σου πω. είναι σαν να κάνεις την ανάλυσή σου με σκεπτικό «ε αφού μπορώ εγώ σήμερα να φτιάξω το Χ, άρα κι η Dell πρέπει να έχει σήμερα στο ράφι το Χ κι αν δεν το έχει κάτι ύποπτο συμβαίνει, την λάδωσε η intel ».
Δεν πάει έτσι ακριβώς, ασχέτως αν υπάρχει και αθέμιτη πίεση.

Επιπλέον παίζει ρόλο κι ο πελάτης. Για αυτό έχω διαφωνήσει μαζί σας στο παρελθόν, όταν μιλάτε για κυρά Πιπίτσες που δεν έχουν μάθει την AMD και ξέρουν μόνο να ζητούν intel. Δεν είναι οι αδαείς αγοραστές το πρόβλημα, είναι εν μέρει τα IT departments μεγάλων οργανισμών, που δεν μπορούν ή δεν θέλουν να κινηθούν με ταχύτητες όπως εσύ. Αν μια μεγάλη εταιρεία έχει ήδη 3000 pc και κάνει μεγάλη παραγγελία για να αντικαταστήσει ένα μέρος τους ή να επεκτείνει, μερικές φορές δεν θέλει να καταλήξει να πρέπει να υποστηρίζει 250 διαφορετικά configurations από διαφορετικούς κατασκευαστές. Έχουμε ήδη πολλά intel, τα ξέρουμε, ξέρουμε να υποστηρίξουμε τα προβλήματα τους, ε τα 1000 επόμενα που θα αγοράσουμε θέλουμε να είναι παρόμοια.
Αυτό δεν μπορεί να το αγνοήσει ο ΟΕΜ και να απαντά σε μεγάλο πελάτη του «ξέρεις δεν έχουμε παρόμοια γιατί η ΑΜΔ έχει βγάλει καλύτερο αντίστοιχο, τώρα φτιάχνουμε μόνο ΑΜΔ». Εγώ κι εσύ μπορούμε να το κάνουμε αυτό στο δευτερόλεπτο, ο ΟΕΜ όχι.


για την αρχική απορία του tragikos περί MSRP, νομίζω τ σκέφτεται ελαφρώς λανθασμένα. (παρενθετικά, το πρόβλημα με την τωρινή κατάσταση δεν είναι ζήτημα νομισματικών ισοτιμιών για να μας αφορά το αν είναι ονομαστικό 1:1 όπως το μετρά ο acct ή ακριβής νομισματική μετατροπή όπως προτιμώ. Τελικά συμφωνούμε κι εκείνος κι εγώ ότι στην πράξη βγαίνει κάπου τριγύρω στο 1:1).

Η απάντηση στον tragikos κατ΄ εμέ έχει δύο σκέλη.

α) αν σε ενδιαφέρει η αξία (το Value)  που θα πάρεις από μια αγορά σου, βγάζεις δικό σου MSRP, με κριτήριο τις δικές σου ανάγκες/επιθυμίες/ευχαρίστηση και δεν παρασύρεσαι από νούμερα που πετάνε δίπλα σου οι πωλητές σαν σφαίρες. Με δυο γραμμούλες το διατύπωσε άριστα σε άλλο νήμα ο Seafalco. Το κάνει εμμέσως κι εδώ ο acct όταν γράφει «δεν θα δώσω πάνω από 250 για γραφικά». Πόσο κάνει φιλαράκι Nvidia η φανταστική νέα κάρτα σου; 8000€; Θενκς, νεξτ γίαρ.
Έχει τα προβλήματα της η λογική αυτή, παραμένει όμως ο καλύτερος οδηγός σκέψης και προστασίας των συμφερόντων σου imho. Το μεγαλύτερο, πρέπει να ευστοχήσεις μην αστοχήσεις υπερβολικά όταν υπολογίζεις το MSRP του μυαλού σου. Αν το υπολογίσεις λανθασμένα, την πατάς. 
Το όποιο MSRP του κατασκευαστή σε αφήνει παγερά αδιάφορο. Σα να μην υπάρχει (οκ, περίπου, καλό είναι να μην καταλήγεις σε ουτοπικούς παραλογισμούς, θέλω κάρτα με 2ευρώ)
 

β) αν σε ενδιαφέρει η πρόβλεψη των τιμών αγοράς, «πώς θα κινηθεί ρε παιδιά η τιμή για να αποφασίσω αν θα αγοράσω τώρα ή αν θα περιμένω», ναι μεν η προτεινόμενη τιμή του κατασκευαστή είναι αριθμός που δεν μπορείς να αγνοήσεις, από την άλλη όμως αντιμετωπίζεις το παράδοξο να τον αγνοεί η ίδια η κατασκευάστρια, μαζί της σύσσωμη όλη η αγορά.
Μέχρι νεωτέρας, θα εμπιστευόμουν την πράξη της κατασκευάστριας, αντιμετωπίζοντας την ανακοινωθείσα προτεινόμενη ως φάντασμα. Αόρατο. Θα κοιτούσα αποκλειστικά τις τιμές που φαίνονται στο καλάθι αγοράς. Μαζί με μεταφορικά. Αν νομίζεις ότι μπορείς να προβλέψεις επιτυχώς την πορεία τους στο εγγύς* μέλλον πράττεις αναλόγως.

TLDR: μην εγκλωβίζεσαι στην αόρατη τιμή για να αποφασίσεις - κοίτα τις ανάγκες σου στο θέμα «γραφικά», προσπάθησε να βάλεις μια τιμή σε αυτές τις ανάγκες - σύγκρινε την τιμή που έβαλες με τις τιμές αγοράς κι αποφάσισε. Ούτε πειράζει αν πέσεις λίγο έξω στην πρόβλεψη σου, δεν κάνεις επένδυση για να σε νοιάζει η απόλυτη ακρίβεια της πρόβλεψης. Btw οι ποσοστιαίοι υπολογισμοί -προκειμένου περί εξόδου για προσωπική χρήση που γίνεται σπάνια- είναι παραπλανητικοί. Κακώς τους μετράς, μετράει ο απόλυτος αριθμός σε € εδώ.
Δεν θα γίνεις ούτε έξυπνος αν προβλέψεις σωστά την εξέλιξη της τιμής ούτε βλάκας αν πέσεις λίγο έξω. Χαλαρά, όχι ηλιθιωδώς. Βρίζεις ελεύθερα.

ΥΓ στο εγγύς μέλλον. Easter egg προς τιμήν των @schumifer, @acct, @DEADLAZARUS κι όποιου άλλου ενδιαφερόμενου. Να θυμηθεί τα μερόνυχτα του με το μόντεμ και το suse ο πρώτος, να καούν οι cpus του νου μας. στο εγγύς μέλλον ή στο εγγύ μέλλον; Προσοχή δεν γνωρίζω την απάντηση. Προσοχή μη τυχόν και το διαβάσει αυτό ο Πέτα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, salde said:

στο εγγύς μέλλον ή στο εγγύ μέλλον;

 

Ως επιρρηματικός τύπος, "εγγύς". Όπως και στην Ανατολή - "στην Εγγύς Ανατολή". Αντίστοιχα και με το αντίθετό του, Άπω(θεν). Η Μέση αλλάζει εμβόλιμα, για να χαλάει τη σούπα. ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, salde said:

α) αν σε ενδιαφέρει η αξία (το Value)  που θα πάρεις από μια αγορά σου, βγάζεις δικό σου MSRP, με κριτήριο τις δικές σου ανάγκες/επιθυμίες/ευχαρίστηση και δεν παρασύρεσαι από νούμερα που πετάνε δίπλα σου οι πωλητές σαν σφαίρες. Με δυο γραμμούλες το διατύπωσε άριστα σε άλλο νήμα ο Seafalco. Το κάνει εμμέσως κι εδώ ο acct όταν γράφει «δεν θα δώσω πάνω από 250 για γραφικά». Πόσο κάνει φιλαράκι Nvidia η φανταστική νέα κάρτα σου; 8000€; Θενκς, νεξτ γίαρ.
Έχει τα προβλήματα της η λογική αυτή, παραμένει όμως ο καλύτερος οδηγός σκέψης και προστασίας των συμφερόντων σου imho. Το μεγαλύτερο, πρέπει να ευστοχήσεις μην αστοχήσεις υπερβολικά όταν υπολογίζεις το MSRP του μυαλού σου. Αν το υπολογίσεις λανθασμένα, την πατάς. 
Το όποιο MSRP του κατασκευαστή σε αφήνει παγερά αδιάφορο. Σα να μην υπάρχει (οκ, περίπου, καλό είναι να μην καταλήγεις σε ουτοπικούς παραλογισμούς, θέλω κάρτα με 2ευρώ)

 

Κάπου εκεί καταλήγω και εγώ για την επόμενη GPU μου. Δεν θα μας τρελάνουν. Έχω στόχο τα 144FPS σε συγκεκριμένο τίτλο με συγκεκριμένες ρυθμίσεις. Έχω οριοθετήσει ταβάνι τα 300€ για GPU. Και ζητάω επιδόσεις τουλάχιστον +50%  από την 5600ΧΤ που έχω. Όποιος προλάβει (Nvidia/AMD/Intel) αγοράζω. Μέχρι τότε... "Next year" που λες και εσύ.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

ώπα, όχι μην βιάζεσαι. Η intel είχε΄, έχει και παραέχει πρόβλημα με τα 14nm. Έχει πληγεί σημαντικά, όσο ποτέ άλλοτε τα τελευταία 30 χρόνια. Οι ΟΕΜ μια χαρά εχουν στραφεί κατά ένα μέρος στην AMD, σε βαθμό που η intel δεν το ήθελε με τίποτα. Μάλιστα, ένα τμήμα του προβλήματος με τις διαθεσιμότητες, οφείλεται και σε αυτόν τον λόγο, πως είναι κι οι δυο τους υποχρεωμένοι να μην αγνοούν τους ΟΕΜ. Τους πολύ μεγάλους εξ΄αυτών.

 

Από ρεκόρ εσόδων σε ρεκόρ εσόδων πάει. Όσον αφορά την πίστη προς την εταιρία, ότι θα επανακάμψει γρήγορα, μπορεί να φανεί από την κίνηση στην μετοχή της το τελευταίο μικρό διάστημα. Ανάλογη αντιμετώπιση πιθανόν έχει και από τους OEMs όπου λογικά θα την βλέπουν ως τον γίγαντα που κάθισε να ξαποστάσει λίγο, έστω και αναγκαστικά και πλέον σηκώνεται να κινηθεί ξανά. Οι ΟΕΜ μάλλον διαπίστωσαν ότι τόσο AMD, όσο και NVidia έχουν ταβάνι όσον αφορά την ποσότητα CPU / APU /GPU /SOC που μπορούν να διαθέσουν, ταβάνι πολύ πιο χαμηλό από αυτό της Intel. Ειδικά η AMD αν υποχρεωθεί να διεκδικεί wafers από την TSMC ΚΑΙ έναντι της Intel, μπορεί να βρεθεί σε πολύ άσχημη θέση. Η Intel στραγγάλισε την AMD πριν 15+ χρόνια, με συμφωνίες αποκλειστικότητας με μεγάλους OEM. Το μόνο που έχει να κάνει τώρα για να ελέγξει το μέγεθος της επιτυχίας της AMD, είναι να προβεί σε πλήθος συμφωνιών με την TSMC. Τόσο για την παραγωγή προϊόντων στα εργοστάσια της TSMC, όσο και για αδειοδότηση τεχνολογίας της TSMC στα δικά της εργοστάσια. Αν ρίξει λίγο τον εγωισμό της, παραμένει σε πολύ πλεονεκτική θέση έναντι της AMD.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος γνωρίζει από python πώς να στήσουμε μποτ να βρούμε καμία κάρτα ας στείλει μήνυμα. Δε πάει άλλο. Μια 3060Ti ψάχνω και δεν προλαβαίνω στον partalert server γιατί όλοι έχουν μποτ. Έχω βρει τον κώδικα απλά χρειάζομαι κάποιον που γνωρίζει να με helpαρει με το σεταρισμα..

 

ΔΕΝ πρόκειται να γίνει σκαλπ. Μια γ@μοκαρτα ψάχνω καθώς έχω μείνει χωρίς pc ουσιαστικά από τον Σεπτέμβριο

fighting fire with gasoline

Δεν υπάρχουν ηθικά όρια πλέον. 

Link to comment
Share on other sites

Τι λεει αυτος? Θελει να βαλει βυσμα να παρει καρτα? Εμεις δηλαδης που περιμενουμε 3 μηνες για τη μια και αλλους 2 για την αλλη και ακομα δεν εχει ερθει ειμαστε βλακες? ?

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/14/2021 at 4:47 AM, salde said:



α) αν σε ενδιαφέρει η αξία (το Value)  που θα πάρεις από μια αγορά σου, βγάζεις δικό σου MSRP, με κριτήριο τις δικές σου ανάγκες/επιθυμίες/ευχαρίστηση και δεν παρασύρεσαι από νούμερα που πετάνε δίπλα σου οι πωλητές σαν σφαίρες. Με δυο γραμμούλες το διατύπωσε άριστα σε άλλο νήμα ο Seafalco. Το κάνει εμμέσως κι εδώ ο acct όταν γράφει «δεν θα δώσω πάνω από 250 για γραφικά». Πόσο κάνει φιλαράκι Nvidia η φανταστική νέα κάρτα σου; 8000€; Θενκς, νεξτ γίαρ.
Έχει τα προβλήματα της η λογική αυτή, παραμένει όμως ο καλύτερος οδηγός σκέψης και προστασίας των συμφερόντων σου imho. Το μεγαλύτερο, πρέπει να ευστοχήσεις μην αστοχήσεις υπερβολικά όταν υπολογίζεις το MSRP του μυαλού σου. Αν το υπολογίσεις λανθασμένα, την πατάς. 
Το όποιο MSRP του κατασκευαστή σε αφήνει παγερά αδιάφορο. Σα να μην υπάρχει (οκ, περίπου, καλό είναι να μην καταλήγεις σε ουτοπικούς παραλογισμούς, θέλω κάρτα με 2ευρώ)

Θα ηθελα να τοποθετηθω σε αυτη την αναφορα φιλε @salde που συχνα εχουμε και ιδιες αποψεις, περι προσωπικου MSRP.

Παλιοτερα ειχα την ευκαιρια να εχω επαφη με αρκετα ατομα ως φοιτητης που ηταν αυστηρα αυτης της νοοτροπιας.Παρ οτι ηταν hardcore gamer ή ακομα και ατομα που ο η/υ αποτελουσε και εργαλειο εργασιας καθως ηταν σπουδαστες σε διαφορα IT studies, ειχαν θέση αυστηρα ορια για τιμες διαφορων components που ηταν σε θεση να διαθεσουν προσωπικα σε ενδεχομενη περιπτωση αναβαθμισης.Συχνα ιδιαιτερα αυστηρα χαμηλα.Παραδειγματος χαρη εως 100-120 ευρω για καρτα γραφικων εως 60 ευρω για επεξεργαστη (εποχες 2000-2006) και εννοειται η οικονομικη τους κατασταση ηταν αρκετα καλη.Σε κουβεντες που ειχαμε γιατι εγω ημουνα παντοτε πολυ του high end υπηρχε θα ελεγα μια ειρωνια η και κοροιδια και απ τις 2 μεριες.

Περιεργως τις εποχες εκεινες λογω του διετου κυκλου αλλαγης του hardware και παραλληλα μικρων απαιτησεων του λογισμικου καθως η πλειοψηφια των παιχνιδιων  ετρεχαν mainstream μηχανες γραφικων (q3,HL,WoW κλπ) ενω ηταν με pc low-mid range ηταν σε θεση να παιξουν τα περισσοτερα παιχνιδια στα high settings χωρις μεγαλες θυσιες στο experience.Επισης συχνα ευρισκαν τρελες ευκαιριες απο αναβαθμισεις αλλων ατομων σε τιμες κοντα στις επιθυμητες.

Λοιπον δυστυχως εδω και 7-8 χρονια ολα αυτα τα ατομα εχουν κινηθει εκτος pc gaming η παιζουν κανενα sandbox game η emulators κλπ.Τελευταια αναβαθμιση σε καρτα γραφικων που καταφεραν ηταν καποια nvidia gtx 970 και καποιοι ακομα εχουν 770, ενω επεξεργαστες ειναι στη καλυτερη με κανενα AMD FX .

Δε πιστευω οτι ολα τα μεγαθηρια εταιριες δε γνωριζουν τις αναγκες του καταναλωτικου κοινου και επισης δε πιστευω οτι στο χωρο του pc building που ηταν ιδιατερα niche επαιξε τοσο πολυ ρολο η επιθετικη διαφημιση για να αλλαξουν τα πραγματα προς τα εκει που ειναι σημερα. Απλα οπως και στα smartphones παλιοτερα που μια μερα ξυπνησε ακομα και η xiaomi και αυτοματα εβαλε το MSRP της ναυαρχιδας της απο 500$ στα 1000$ υπαρχει αρκετα μεγαλο μερους του καταναλωτικου κοινου που το θεωρει gadget ,πουλ μουρ, status quo κλπ , μεριδα που δυστυχως με covid19,lockdown γιγαντωθηκε αποτομα και επικινδυνα(+25% sales q4 2020)

Αλλωστε δε θα ξεχασω ποτε την απαντηση ενος νεου υδραυλικου γειτονα(ο οποιος γυριζε σπιτι του μονο για 4ωρο υπνο, να ναι καλα το παλικαρι) που ειχε ερθει για χαρη του ιδιοκτητη μου να φτιαξει κατι υδραυλικα στο σπιτι μου οταν ειχε δει το πισι μου εν ετη 2013

- "Πο τι τερας μηχανημα ειναι αυτο, τι λεει ακριβο?

-  "Ε πανακριβο μονο το κουτι hardware+περιφερειακα χωρις οθονες κοντα  στα 3000€"

Και λαμβανω την απαντηση ε σιγα το ποσο ρε συ παω να παρω και εγω ενα αν ειναι τοσο λιγο...

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΕ ΠΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΑΣΠΡΟ ΦΩΣ ΣΤΟ ΟΡΙΖΟΝΤΑ

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, icy20 said:

Τι λεει αυτος? Θελει να βαλει βυσμα να παρει καρτα? Εμεις δηλαδης που περιμενουμε 3 μηνες για τη μια και αλλους 2 για την αλλη και ακομα δεν εχει ερθει ειμαστε βλακες? ?

 


ναι :p

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.