Jump to content



Nvidia RTX 30X0 Ampere Architecture


Recommended Posts

πριν 13 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Επίσης γιατί NVIDIA εεε ?

Tέλος η φασιστική Nvidia

Boycott Nvidia NOW

 

image.thumb.png.7b031dac525da03f3a2f0f7f921ee6cf.png

Boycott nvidia ??Εισαι απο το army του hu..??Μη μου πεις είσαι κ απο αυτούς π ψήφισαν να βαλει 3950x στο main rig του για games....?

ΓΕΛΑΣΑΝΕ Κ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ...
Στα cpu review αρχίσανε να τον καταλαβαίνουν..?

 

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2020-12-12-ts3_thumbs-c5e.jpg
WWW.TECHSPOT.COM

As a corporation, it's Nvidia's prerogative to decide on the reviewers it chooses to collaborate with. However, this and other related incidents raise serious questions around journalistic...

 

fposter,small,wall_texture,product,750x1?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

@DEADLAZARUS Μαντεψε... 

εκανα undervolt :p

 

Πώς τα είδες τα πράγματα, είσαι ευχαριστημένος από θερμοκρασίες και απόδοση;

Link to comment
Share on other sites

Οχι Γιώργο. Το κενό ανάμεσα Στις κάρτες είναι πολύ μικρό με αποτέλεσμα η πάνω κάρτα να πιάνει +20-25 βαθμούς.

Δλδ κοντά 85 με τέρμα τους ανεμιστήρες. Φαντάσου το καλοκαίρι. Άσε δε ο θόρυβος.

Οι λύσεις είναι η νερό αλλά θέλει πολλά λεφτά, η όπως έχω κάνει, την μια στο τρίτο σλοτ, undervolting οι κάρτες και έναν ανεμιστήρα στη πίσω μεριά των καρτών να απεγκλωβιζει τον αέρα ανάμεσα τους.

Αποτέλεσμα είναι να πιάνω 60βαθμους και στις δύο κάρτες με 70% φαν. Είναι ΠΟΛΎ καλα σε σχέση με πριν.

Βέβαια έχω χασει τις usb μπροστά στο κουτί αλλά αυτό διορθώνεται με ένα usb hub.

Όπως και ότι η κάτω κάτω κάρτα τώρα τρέχει χ1 με μια ελαφριά πτώση σε απόδοση σε κάποιες διαδικασίες.

Βέβαια με το χ570 και τον 5950 ίσως τις ξανα ανακτησω λόγω ότι θα δουλεύει λογικά χ4 η κάτω κάρτα και θα είναι pcie4.

 

 

Με τις δύο 1070 στριξ δεν είχα τέτοιο θεμα χειμώνα καλοκαίρι ούτε με απασχόλησε η θερμοκρασία.

Οι 30αρες είναι πολύ πιο ζεστές γενικά. Καινε διπλασια σχεδον απο μια 1070.

Δες πως είναι τώρα.

 

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1607795921623_6743584865249516664.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Οχι Γιώργο. Το κενό ανάμεσα Στις κάρτες είναι πολύ μικρό με αποτέλεσμα η πάνω κάρτα να πιάνει +20-25 βαθμούς.

Δλδ κοντά 85 με τέρμα τους ανεμιστήρες. Φαντάσου το καλοκαίρι. Άσε δε ο θόρυβος.

Οι λύσεις είναι η νερό αλλά θέλει πολλά λεφτά, η όπως έχω κάνει, την μια στο τρίτο σλοτ, undervolting οι κάρτες και έναν ανεμιστήρα στη πίσω μεριά των καρτών να απεγκλωβιζει τον αέρα ανάμεσα τους.

Αποτέλεσμα είναι να πιάνω 60βαθμους και στις δύο κάρτες με 70% φαν. Είναι ΠΟΛΎ καλα σε σχέση με πριν.

Βέβαια έχω χασει τις usb μπροστά στο κουτί αλλά αυτό διορθώνεται με ένα usb hub.

Όπως και ότι η κάτω κάτω κάρτα τώρα τρέχει χ1 με μια ελαφριά πτώση σε απόδοση σε κάποιες διαδικασίες.

Βέβαια με το χ570 και τον 5950 ίσως τις ξανα ανακτησω λόγω ότι θα δουλεύει λογικά χ4 η κάτω κάρτα και θα είναι pcie4.

 

 

Με τις δύο 1070 στριξ δεν είχα τέτοιο θεμα χειμώνα καλοκαίρι ούτε με απασχόλησε η θερμοκρασία.

Οι 30αρες είναι πολύ πιο ζεστές γενικά. Καινε διπλασια σχεδον απο μια 1070.

Δες πως είναι τώρα.

 

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1607795921623_6743584865249516664.jpeg

Το κόστος για να τις βάλεις στο νερό είναι υπερβολικό; Για να μην κάνεις όλες αυτές τις μόντες. Ίσως αξίζει να κάνεις την υπέρβαση.

Αλλιώς, αν έβαζες ένα λεπτό φύλλο μεταξύ των δύο καρτών, με χρήση μικρών ανεμιστήρων στα brackets του κουτιού;

Κάτι τέτοιο είχε προτείνει ο @Seafalco, για διαφορετικό σενάριο χρήσης βέβαια, όταν είχα το enthoo pro.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δε παιζει κατι τετοιο. Θελεις οσο το δυνατο μεγαλυτερο κενο. Εχω δοκιμασει ολους τους τροπους και στην πραξη φανηκε.

Το κοστος οταν εχεις κανει τα κουμαντα σου για 4χιλιαρικα περιπου και ξαφνικα πρεπει να χωσεις αλλα 600-700Ε οχι δεν ειανι απλο.
Και δε σημαινει οτι επειδη θα μου βγει 4χιλιαρικα, θα δωσω ευκολα και τα 600-700.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα δοκίμασα και την αφαίρεση του shroud της πάνω κάρτας, αν και από ότι βλέπω ένα καλωδιάκι θα είναι πρόβλημα. Επίσης το cooler φαίνεται να είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε το shroud να μην εμποδίζει την ροή του αέρα προς τα πλάγια, αλλά και πάλι θα το δοκίμαζα.

 

Μια άλλη χαζομάρα που θα δοκίμαζα, θα ήταν να μπλοκάρω το κενό στο πίσω μέρος του PCB της κάτω κάρτας. Η EVGA έχει προσπαθήσει να ακολουθήσει την σχεδίαση της Nvidia με το PCB στο πίσω μέρος να έχει κενά ώστε να περνάει ο αέρας κάπως πιο ανενόχλητα από τα fins του συστήματος ψύξης. Με τις δύο κάρτες παράλληλα λογικά δεν υπάρχει ιδιαίτερο θέμα γενικότερα μιας και η ροή αέρα συνεχίζει διαπερνώντας και τις δύο κάρτες. Η ιδέα εδώ είναι ότι αν μπλοκάρω το κάτω PCB, θα ανέβει μεν μερικούς βαθμούς η θερμοκρασία της κάτω κάρτας, ίσως όμως να πέσει μερικούς βαθμούς αυτή της πάνω κάρτας μιας και ο αέρας που θα ρουφάει θα είναι πιο κρύος(μην έχοντας περάσει πρώτα από σύστημα ψύξης της κάτω κάρτας). Επίσης αυτή η ροή αέρα λογικά μπλοκάρει σε έναν βαθμό την ροή αέρα που προσπαθείς να δημιουργήσεις με τον μπλε ανεμιστήρα κουτιού στο πίσω μέρος των καρτών, οπότε η πάνω κάρτα δεν τροφοδοτείται στον βαθμό που θα μπορούσε να τροφοδοτηθεί με επιπλέον αέρα από τον μπλε ανεμιστήρα. Δυστυχώς έτσι όπως είναι το σύστημα ψύξης μάλλον δεν μπορείς να βάλεις και πλαϊνό ανεμιστήρα.

 

Δεν ξέρω αν τα παραπάνω βγάζουν νόημα. Δεν είναι εύκολο να περιγράψω σε ένα μικρό ποστ ότι κουταμάρα σκέφτομαι. :hehe:

 

Και για να μην γράφω μόνο χαζομάρες. Θα μπορούσες να βάλεις σε νερό μόνο την από πάνω κάρτα. Μειώνεις έτσι σε έναν, υποθέτω, σημαντικό βαθμό το κόστος της όλης διαδικασίας. Η κάτω κάρτα ίσως να μην είναι και τόσο θορυβώδης από μόνη της. Θα μπορούσες να αφήσεις πάνω μόνο την μία κάρτα και να δεις πόσο θορυβώδες ή αθόρυβο είναι το σύστημα ψύξης της όταν δεν υποχρεώνεται να λειτουργήσει στο 100%..

 

 

On 12/12/2020 at 9:14 ΠΜ, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ο Steve, γνωστός κοκκινοφρουρός

Τον είχα κράξει στο παρελθόν, όταν οι Ryzen ήταν ακόμα στα πρώτα τους βήματα, για την προώθηση των Intel επεξεργαστών στα review του. Σου πέταγε πρώτο chart τα 720p και όταν κέρδιζε σε κάποιο πρόγραμμα ο Ryzen μίλαγε για "ανωμαλία σε σχέση με τα υπόλοιπα αποτελέσματα". Όταν ανέβηκε η AMD και άρχισε να ρίχνει σφαλιάρες στην Intel, το γύρισε και άρχισε να διαφημίζει πόσο πιο future proof ήταν οι λύσεις της AMD με το multithreading έναντι των τόσο Intel μοντέλων που είχαν απολέσει το HyperThreading (i5 σειρές 8 και 9 αν δεν κάνω λάθος). Γενικά πάει λιγάκι προς τα εκεί που πάει η μόδα. Απόδειξη το ότι επέλεξαν νομίζω πριν από τους άλλους να πάνε σε AMD πλατφόρμα για τις δοκιμές τους, αντί για Intel. Κάνανε και καλά poll, αλλά εντάξει. Και το poll τους έδειξε σε έναν βαθμό πως κατανέμεται το κοινό τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@yanni Σου λεω εχω καει τοσες μερες..
Εχω κανει και deshroud για να δω διαφορες. Καμμια δυστηχως.


Οσο πιο κρυα η κατω καρτα τοσο πιο κρυα και η πανω. Απο την αλλη οχι αν μπω σε λογικη υδροψυξης, δε θα σκεφτω τα +170Ε.

btw εχω την XC3 ULTRA οχι την FTW..

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

To εχω δοκιμασει. και να φυσαει προς τα μεσα και προς τα εξω.
Οχι δε βοηθαει, ασε που και να βοηθουσε, θα μπορω να βρω τροπο στηριξης.
Εχω πλεξι πλαινο.

Δεν βοηθάει στο πλάι; Παράξενο μου φαίνεται. Θεωρητικά και εκεί που τον έχεις θα έπρεπε να βλέπεις διαφορά.

Μήπως να δοκίμαζες με κανέναν άλλο ανεμιστήρα;

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, yanni said:
2020-12-12-ts3_thumbs-c5e.jpg
WWW.TECHSPOT.COM

As a corporation, it's Nvidia's prerogative to decide on the reviewers it chooses to collaborate with. However, this and other related incidents raise serious questions around journalistic...

 

?

 

Γιατί, οι άλλες εταιρίες διαφέρουν λες ?

Εδώ η LG πειράχτηκε που είχα γράψει πως η νέα OLED CX έχει και δεν έχει ουσιαστικά κάποιες διαφορές στην εικόνα από την περσινή αντίστοιχη, C9... ( που να έγραφα πως η Panasonic HZ2000 έχει καλύτερη εικόνα γενικότερα :D )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

 

Γιατί, οι άλλες εταιρίες διαφέρουν λες ?

Εδώ η LG πειράχτηκε που είχα γράψει πως η νέα OLED CX έχει και δεν έχει ουσιαστικά κάποιες διαφορές στην εικόνα από την περσινή αντίστοιχη, C9... ( που να έγραφα πως η Panasonic HZ2000 έχει καλύτερη εικόνα γενικότερα :D )

Που γράφεις reviews?

Link to comment
Share on other sites

(το πήρε πίσω η Nvidia. Βεβαίως το μήνυμα μια χαρά το πέρασε, θα δούμε στο κοντινό μέλλον τι συνέπειες θα έχει)

Ενώ είναι σοβαρό θέμα ας μην κοροϊδευόμαστε. Χωρίς να αγοράζουν, πληρώνοντας κανονικά full retail τιμή, με ίδια κεφάλαια τα προϊόντα που παρουσιάζουν, πραγματική ανεξαρτησία διαρκείας είναι σχεδόν ουτοπική. Κάτι τέτοιο ειδικά για την ελληνική κατάσταση είναι εκτός συζήτησης.

Όπως γράφει ο Μπιλ δεν αφορά μονάχα την Nvidia η νοοτροπία ελέγχου. Ειδικά στον χώρο των ηλεκτρονικών/τεχνολογίας δεν είναι καν πρωτόγνωρο φαινόμενο. (από τις παρουσιάσεις στο χώρο του Hi-fi ήδη από τα τέλη τις δεκαετίας του 70 έως τους σκοτωμούς για τα συγκριτικά τεστ των ειδικών περιοδικών για συμβατούς Η/Υ τέτοια ήταν πάντοτε η κατάσταση, τουλάχιστον εκ μέρους των κατασκευαστών/αντιπροσω΄πων και όχι μόνο).

Το μόνο που μπορεί να κάνει όποιος θέλει να ασχοληθεί συστηματικά με αυτό είναι να προσπαθεί να διατηρήσει την αξιοπρέπεια και την ακεραιότητα του έργου του όπως μπορεί. Ακροβατώντας πάνω από ναρκοπέδιο στις περισσότερες των περιπτώσεων, χωρίς να διστάζει να συγκρουστεί όταν οι απαιτήσεις των εταιριών ξεπεράσουν κάποιο όριο. Ενθυμούμενος ότι ενώ το κύρος στα μάτια των αναγνωστών, δύσκολα και με εργώδη προσπάθεια κτίζεται, το γκρέμισμα είναι υπόθεση δευτερολέπτων. (με σκέτο κύρος σπάνια γεμίζει το πιάτο από την άλλη).

offtopic alert να αναμένουμε παρέμβαση Χόντα σε ένα άξιο λόγου πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2085
WWW.GURU3D.COM

In this review, we benchmark the GeForce RTX 3080 AORUS XTREME 10G  from Gigabyte; yes AORUS is back with their super-premium model loaded with cooling, an LCD screen, and among the best...

Κάρτες δεν έχουμε, ας πάρουμε, τουλάχιστον, μάτι...

Λίγο θορυβώδης, λίγο τερατίνο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.