Jump to content



Crysis


knight_77

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 20:09]

mariosalice δεν υπαρχει sli support στο ντεμο..ειτε φορας xp ειτε vista...το ειπαν καθαρα οι ανθρωποι... στην φουλ εκδοση μονο και με patch...

ο τυπος που ανεβασε τις φωτο δεν αναφερθει καν στο sli απλα ανεφερε τι απωλειες ειχε σε σχεση με τα βιστα...

και ενταξει ασε τον τυπο...ακομα και ο Βαιος που το δοκιμασε ειδες τις διαφορες...ισως βεβαια να οφειλεται καθαρα στους drivers το drop...οποτε ειναι καπως νωρις να βγαλουμε συμπερασματα..

Δεν είναι καθόλου νωρίς.

Η γνώμη μου είναι ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ Vista και XP.

Αργότερα πιστεύω ότι θα υπάρξει πολύ μεγάλη διαφορά υπέρ των Vista.

Έχω ποστάρει του κόσμου τα Bench με 8800GTX σε default χρονισμούς.

Όποιος θέλει ποστάρει με XP και συγκρίνουμε.

Τόσο δύσκολο είναι?

Έχω λίγο πιο πάνω bench στα 1920Χ1200 high.

Ποστάρετε τα δικά σας σε XP.

Ή βάλτε 1280Χ768 high, που μπορώ να το τρέξω σε Vista και ήδη έχω ποστάρει bench.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο που εγραψα ποιο πανω διαβαζοντας σε καποια forums οτι εχουν διαφορα τα FPS σε XP απο VISTA δεν ισχυει ...:blink:

TA VISTA ΦΤΑΙΝΕ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΑΡΓΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ XP.

Τουλαχιστον οχι σε μενα (1,2 fps διαφορα μονο) :

Q6600 @ 3.4G, 8800GTX default clocks.

Vista 32 Ultimate, DX10, 1680x1050, All settings=High, AA=off, 169.04 Beta

Load Sample savegame = 31 FPS

Win XP Pro SP2, DX9, 1680x1050, All settings=High, AA=off, 169.04 Beta

Load the same Sample savegame = 29 FPS

Και με All settings Very High (Vista) = 18 FPS !

:toomuchne :D

Το final version θα μπει σε Vista για μενα..:flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 19:57]

Γιατί τους 162.22?

Οι οδηγοί αυτοί ήταν οι πρώτοι σωστοί οδηγοί που έβγαλε η Nvidia.

Αλλά κατά τη γνώμη μου, οι καλύτεροι αυτή τη στιγμή από ταχύτητα, υπερχρονισμό, σταθερότητα και υποστήριξη SLI είναι οι επίσημοι τελευταίοι οδηγοί 163.69.

Για να έχει νόημα το bench, θα πρέπει να ξέρουμε εκτός από την ανάλυση που έχεις βάλει στο παιχνίδι και τις ρυθμίσεις μέσα στο παιχνίδι.

Δηλαδή αν έχεις επιλέξει low, medium, high ή very high.

Επίσης, χρήσιμο είναι να επιλέγουμε μια από τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις στον οδηγό.

Η καλύτερη ρύθμιση είναι στο 3D settings - Adjust image settings with preview - Use my preference emphasizing - Performance.

Τέλος, εδώ δεν μας ενδιαφέρει προς το παρόν ο υπερχρονισμός, αλλά οι συγκρίσεις ανάμεσα στις κάρτες και στα λειτουργικά στα default.

Οπότε, καλό είναι να μην ποστάρουμε με υπερχρονισμό, γιατί θα χαθούμε.

Με αυτό τον τρόπο μπορούμε να έχουμε συγκρίσιμα αποτελέσματα.

Ακολούθησα τις συμβουλές σου. Ανάλυση είμαι στο medium, drivers εξακολουθώ στους 162.22 (μπορεί να φανεί χρήσιμο σαν μέτρο σύγκρισης), άλλαξα τις ρυθμίσεις στον οδηγό σε performance και την κάρτα την έχω - επαναλαμβάνω - σε default.

@Athens2004: η 320 είναι.

post-400-1416073247,2886_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξυ είμαι ο μόνος που σκέφτεται οτι μπορει το official game να ανατρέψει όλα αυτά που γράφετε προς το καλύτερο? αν κρίνω απο την beta που είχε πολλα προβλήματα και το demo, ετσι και στο διάστημα απο demo μέχρι release date πολλά πράγματα θα διορθωθούν... απο τις 14 Νοεμβρίου και μετά το demo θα πάει για πέταμα... οπότε γιατι όλες οι προσπαθειες για optimization του συστήματος μας πάνω στο demo?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα είναι καλύτερο, δεν υπάρχει διαφωνία επ' αυτού από την μεριά μου τουλάχιστον. Το θέμα όμως είναι ότι αυτό έχουμε στα χέρια μας, άρα μέχρι να βγει το κανονικό, πορευόμαστε με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

παιδια θα βγει patch για SLI μη το κουραζετε, τωρα δεν παιζει SLI οπότε μην το ψαχνετε,

όπως λέει ο gbak

th_df31c51b.jpg th_afbea498.jpg th_d07a00e6.jpg th_a9a159ec.jpg th_f4daccd9.jpg

ωρε το πιλοτηριο μου φερνει καπως απο battlefield2...αυτα ειναι..ντεμ ετοιμασου...καποτε το χαμε συζητησει θυμασαι...ε να το παιχνιδι που λεγαμε..:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 20:32]

παιδια θα βγει patch για SLI μη το κουραζετε, τωρα δεν παιζει SLI οπότε μην το ψαχνετε,

όπως λέει ο gbak

th_df31c51b.jpg th_afbea498.jpg th_d07a00e6.jpg th_a9a159ec.jpg th_f4daccd9.jpg

Ρε ντουντς πού είναι αυτα τα πράματα, θέλω και γω!!!! :tomato: :tomato: :tomato::p :P

ΕΔΙΤ- ΤΟ ΒΡΗΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos [Χθες, στις 23:39]

Σίγουρα θα είναι καλύτερο, δεν υπάρχει διαφωνία επ' αυτού από την μεριά μου τουλάχιστον. Το θέμα όμως είναι ότι αυτό έχουμε στα χέρια μας, άρα μέχρι να βγει το κανονικό, πορευόμαστε με αυτό.

Νταξ δεν ξέρω... λιγο κάπως τα βλέπω ολα αυτά... με την λογική οτι ειναι λιγο λόγια του αέρα, τελείως της στιγμής... και το λέω γιατι με το ΒΕΤΑ απογοητεύηκα ενω το DEMO με ενθουσίασε και οσοι το παιξανε online ηταν η μέρα με την νυχτα....

ευτυχως δεν διαβάσαμε πολλά εδώ περι Crysis beta είτε επειδη χρειαζόταν KEY είτε λόγω NDA αλλα εν τέλει φάνηκε οτι καλά κάναμε και δεν το συζητήσαμε τότε.... καθώς το DEMO μας εφερε τα πάνω κάτω....

βρίσκω απλά λίγο υπερβολικο εως άκυρο το πως θα διορθώσουμε το flaws του demo και αν τρέχει καλύτερα, (το demo επαναλαμβάνω), σε XP ή VISTA, σε 32/64bit λειτουργικο, με SLI ή CF, και πάει λέγοντας.... ειδικά οταν τα CPU + GPU benchmarks πάνε να γίνουν 3dmark scores... Δεν υπάρχει βάση σε διάρκεια χρόνου εννοω...

Και ειναι το DEMO for christ sake!!! :flower:

PS: Για τα όπλα, για την στολή, για το οχήματα, για το gameplay κτλ... ούτε λόγος ουσίας... και αυτα μπορεις να τα σχολιάσεις γιατι αυτα θα δεις και στο game... μετά τα patch και τους updated drivers ολα μπορει να ειναι αλλιως... οπότε.....

Link to comment
Share on other sites

@Hohenstaufen .... ριξε μία απο το tank που λέει inferno ....αλλά μακριά.... στην άλλη μεριά του νησιού... δεν έβαλα shots απ αυτο....δεν αποτυπωνεται με shots.....δεν ήξερα τι

έχει μεσα το τανκ....νόμιζα έσκασε η philips στην μουρη μου.

@Louris7....η καρτα που έχεις σ αυτή την ανάλυση/high/XP δινει τα περιπου τα 2πλα.

ψάξτο λίγο, βάλε 169.01/02/04.

@gbak έχεις 3 καμερες για το heli όπως σε όλα. και το sniper κουναει πολύ, θελει τέχνη :p

Edit :

@perp....για αυτό σταμάτησα να ψάχνω οπτικό αποτέλεσμα/performance με τα .cgf στα very high.....AΛΛΑ λένε όλοι οτι αυτό θα είναι και τελικό...όμως έχεις δίκιο demo είναι. Τα

tweaks όμως τα βρίσκω ωραία και θα θελα να υπάρχουν και στο release.

Aυτό που βλέπω να κάνουν είναι ότι προσπαθουν να φτιάξουν με drivers τα fps σε βάρος της ποιοτητας...οι .04 μου κατεστρεψαν τα textures στα lods. Γυρισα στους 01 και πάλι δεν φτιάχνονται όπως στην αρχή....

και το περιεργο.... (το χω ξαναπει) δεν έχω ξαναδει παιχνιδι που κάνει scaling μεχρι τα 3.0Ghz .....απο κει και πέρα τίποτα.....λες και μπαινει χειροφρενο :hmm: ...την VRAM παντως ειδικά όσο ανεβαινεις προς τα πάνω την καταβροχθιζει.

Link to comment
Share on other sites

παντως ετσι να πω και μια αλλη αποψη...ενταξ το παιχνιδι ειναι γ@ματο...αλλα πολυ αυστηρο τελικα σε απαιτησεις οπως και να το κανουμε...δηλαδη για να το ευχαριστηθεις σε καποια ανεκτα φρειμς...και σχετικα καλα settings ας πουμε high...θες τρελο συστημα...απο και gtx και πανω...μεχρι και sli...ειναι λιγο extreme ετσι αν το δουμε καπως πιο σφαιρικα...δηλαδη φανταστειτε το παλευουμε εμεις...που μας εχει φυγει και μια περιουσια σε hardware...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 00:39]

@Hohenstaufen .... ριξε μία απο το tank που λέει inferno ....αλλά μακριά.... στην άλλη μεριά του νησιού... δεν έβαλα shots απ αυτο....δεν αποτυπωνεται με shots.....δεν ήξερα τι

έχει μεσα το τανκ....νόμιζα έσκασε η philips στην μουρη μου.

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ.ΟΛΗ Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΗ ΣΕ ΜΙΑ ΟΒΙΔΑ.ΛΟΛ.ΤΕΛΟΣ :p :P :tomato: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hohenstaufen [Σήμερα, στις 00:59]

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ.ΟΛΗ Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΗ ΣΕ ΜΙΑ ΟΒΙΔΑ.ΛΟΛ.ΤΕΛΟΣ :p :P :tomato: :worship:

χαχα είδες? στα λεγα...εγώ που δεν ήξερα τι ειχε μεσα και ήμουν χαλαρος.... όταν έσκασε ψηλοπανικοβλήθηκα :hehe:

(και στο very high τρομαξαν και τα fps με το κυαλι τα βλεπα :p )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 00:39]

@Louris7....η καρτα που έχεις σ αυτή την ανάλυση/high/XP δινει τα περιπου τα 2πλα.

ψάξτο λίγο, βάλε 169.01/02/04.

???

"Καταρχήν έχω 8800GTX στα 612/1500/2000

51,4fps στην 1280χ768/high WinXP"

Double FPS ???

169.01/02/04 = BUGS BUGS BUS & crashes.

Link to comment
Share on other sites

έχει ακυρωθεί η προ παραγγελία απο Πλαισιο και αλλάχτηκε με το unreal turnament 3. Οταν κάνουνε σωστο optimazation θα τους προτιμήσουμε. Προς το παρών ούτε το interactive περιβάλλων με έπεισε ουτε τα physics για να δικαιολογήσει της τρελές απαιτήσεις . ’ντε γεια. :hi:

Link to comment
Share on other sites

mariosalice έχεις δικιο... περίπου(με μεγάλη προσέγγιση) τα διπλα...το bench ειναι κάπως αυστηρό και εβγαλα προχειρα με το ματι το avg

..έπρεπε να γράψω "πολυ παραπάνω"...

ας βγει το κανονικό και θα τα ξαναδουμε όλα vista32/64 XP σίγουρα θα έχουν βγει και αλλοι drivers και ....... εδώ είμαστε.

*crashes δεν έχω δει ποτε με ΧP με οποιοδήποτε driver. Οι 04 είναι λίγο περίεργοι σε μένα...

ωρες ωρες εμφανίζονται κάτι πρασινες γραμμες τερμα πάνω στην οθονη όταν κοιτάω ψηλά, και τα γνωστα προβλήματα με τα textures

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Louris7 [Χθες, στις 23:01]

Με 163.71 XP || ολα high 1280*1024 || cpu6600@ 3.375 || vga 8800gtx default

Βάλε performance στους οδηγούς.

Πρέπει να έχεις εγκαταστήσει στα Vista τα εξής updates.

KB940105, KB938979, KB941649-v2

Εμένα μου δίνει 31.43 στα 1280Χ1024 (με οδηγούς 163.69).

Με fraps και antivirus.

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 01:40]

mariosalice έχεις δικιο... περίπου(με μεγάλη προσέγγιση) τα διπλα...το bench ειναι κάπως αυστηρό και εβγαλα προχειρα με το ματι το avg

..έπρεπε να γράψω "πολυ παραπάνω"...

ας βγει το κανονικό και θα τα ξαναδουμε όλα vista32/64 XP σίγουρα θα έχουν βγει και αλλοι drivers και ....... εδώ είμαστε.

*crashes δεν έχω δει ποτε με ΧP με οποιοδήποτε driver. Οι 04 είναι λίγο περίεργοι σε μένα...

ωρες ωρες εμφανίζονται κάτι πρασινες γραμμες τερμα πάνω στην οθονη όταν κοιτάω ψηλά, και τα γνωστα προβλήματα με τα textures

Δεν σε πιάνω.

Στα default η δική σου 8800GTX, χωρίς υπερχρονισμό, με τους επίσημους οδηγούς των XP πόσα σου δίνει στα 1280Χ1024 high?

Δώσε μας ένα bench.

Οι 04 έχουν προβλήματα στα Vista.

Για XP δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Να και τα δικά μου με την νέα μου καρτούλα 8800GT (default clocks) σε vista32

O Q6600 είναι στα 3,4GHz και οι drivers είναι οι 04beta.(default settings)...

Crysis demo ingame settings : HIGH

ανάλυση οθόνης : 1900x1200 (native)

CPU: min: 8.61 /average: 18.14 / max: 26.79

1900x1200highcpuof6.th.jpg

GPU: min: 6.69 /average: 15.72 / max: 25.92

1900x1200highgpuvu0.th.jpg

ανάλυση οθόνης : 1680x1050

CPU: min: 11.90 /average: 23.21 / max: 33.09

1680x1050highcpuah1.th.jpg

GPU: min: 14.96 /average: 25.48/ max: 34.20

1680x1050highgpuaj8.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.