Jump to content



Bioshock


gbak

Recommended Posts

Εμεις και τα games λειτουργούμε οπως οι δημοσιογράφοι στην τηλεόραση... όταν βγει το επόμενο καλό game, οι περισσότεροι θα ξεχάσουμε το bioshock και θα ασχοληθούμε με το "νεό"... τωρα απλά να χουμε να λέμε...

Εξάλλου ποτέ δεν συμπάθησα τους Αυστραλούς... απαίσια Αγγλικά... :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos [Σήμερα, στις 14:34]

Όταν σας τα έλεγα...

Σε μένα που το κατέβασα από το Steam, δεν φαίνεται να έχει τέτοια πράγματα.

Το έλεγξα όσο μπορώ και δεν βρήκα τίποτα ύποπτο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Σε μένα που το κατέβασα από το Steam, δεν φαίνεται να έχει τέτοια πράγματα.

Το έλεγξα όσο μπορώ και δεν βρήκα τίποτα ύποπτο.

και γω απο steam δεν ειδα κατι περιεργο...

Link to comment
Share on other sites

BioShock Soaked in DRM Fiasco

Η πιο εμδιαφέρουσα είναι η τρίτη σελίδα όπου αναφέρονται πληροφορίες όπως ότι το bioshock δε θα επιτρέψει σε πολλά προγράμματα να δουλέψουν, όπως και ότι αποθηκεύει πληροφορίες στη registrry που θα μείνουν για πάντα εκεί καθώς πρακτικά δεν μπορούν να αφαιρεθούν και δεν σβήνονται κάνοντας uninstall το παιχνίδι. Κάτι τέτοιο είναι καθαρά απάτη και θα έπρεπε να αναγράφεται στο εξώφυλλο του παιχνιδιού.

Με λίγα λόγια, παίζεις το παιχνίδι και μετά κάνεις επανεγκατάσταση win για να έχεις το σύστημά σου , όπως το είχες πριν το παίξεις.

τρελό torrent λέμε....

Link to comment
Share on other sites

Αν και το παιχνίδι δεν μου αρέσει, μπορώ να το εγκαταστήσω σε όσους υπολογιστές θέλω μέσω του steam.

Κατά τη γνώμη μου όμως και από τη στιγμή που το BioShock δεν είναι δικτυακό παιχνίδι, η καλύτερη λύση είναι να ανοίξετε νέο λογαριασμό στη steam με άλλο όνομα μόνο και μόνο για το παιχνίδι αυτό.

Με αυτό τον τρόπο μπορείτε να πουλήσετε το BioShock αν το βαρεθείτε, μαζί με τον κωδικό και το όνομα χρήστη που ανοίξατε στη steam ειδικά για το παιχνίδι αυτό.

Ο νέος ιδιοκτήτης μπορεί να αλλάξει τον κωδικό πρόσβασης στη Steam.

Δεν μπορεί να αλλάξει το όνομα του χρήστη.

Δηλώστε λοιπόν ένα όνομα που να είναι γενικό και να θυμίζει το παιχνίδι, όπως Βιοσοκ, BioGame κτλ.

Σχετικά με το DRM, εγκαθίσταται και στο Demo.

Η γνώμη μου είναι να μην εγκαταστείστε ούτε το demo ούτε το παιχνίδι αυτό σε μορφή DVD, γιατί θα αντιμετωπίσετε προβλήματα στον υπολογιστή σας.

Είναι σαν να εγκαθιστάτε έναν ιό.

Όσοι κάνατε το λάθος και βάλατε το demo, κάντε απεγκατάσταση και μετά δοκιμάστε να επαναφέρετε το σύστημα σε ημερομηνία πριν την εγκατάσταση και ελέγξτε αν έφυγε το securom.

Δεν μπορεί κάθε ηλίθιο παιχνιδάκι να εγκαθιστά το δικό του ηλίθιο DRM πρόγραμμα.

Αυτός ήταν και ο λόγος που σταμάτησα να χρησιμοποιώ πολλά προγράμματα, που παλιά θεωρούσα απαραίτητα, όπως το Corel Draw.

Πάντως διάβασα ότι ήδη βγήκε cracked αντίγραφο.

Μέχρι τώρα απέφευγα να προτείνω τέτοια αντίγραφα γιατί δημιουργούσαν πολλά προβλήματα στους υπολογιστές.

Ανάμεσα όμως στο crack και στο DRM νομίζω ότι είναι καλύτερα να προτιμήσει κανείς το crack.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 09:24]

όλα ξεκινάνε από το καρκίνωμα που λέγεται registry για το οποίο υπαίτιος είναι η MS. Όσο τη στηρίζετε τόσο θα σας @#$@#$

Λοιπον sorry αν και λίγο off topic... αν και δεν σε ξέρω gdp77 με εχεις βάλεις σε πολλές σκέψεις να βάλω linux οχι μόνο απο τα γραφόμενα σου εδώ... τουλάχιστον να το δοκιμάσω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 09:24]

Μάριε, κατάλαβε ότι όλα ξεκινάνε από το καρκίνωμα που λέγεται registry για το οποίο υπαίτιος είναι η MS. Όσο τη στηρίζετε τόσο θα σας @#$@#$

Το θέμα είναι πολυσυζητημένο.

Έχω και Linux όπως ίσως θα έχεις δει στην αντίστοιχη ενότητα του thelab με 3D desktop και διαφάνεια στις 13 Ιουνίου του 2006 και δημοσιευμένες φωτογραφίες (πρέπει να είναι οι πρώτες που δημοσιεύτηκαν στο thelab, ίσως και οι μοναδικές).

Πιθανότατα όμως δεν το ήξερες. Δες το λοιπόν εδώ το σχετικό thread.

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=27774

Αλλά το DRM θα εφαρμοστεί και στο Linux.

Δεν έχει νόημα τέτοια κουβέντα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως τελικά εγκαθίσταται το securom ακόμα και αν κάνουμε εγκατάσταση από τη Steam.

Το βρήκα εδώ στη registry.

HKEY_CURRENT_USER\Software\SecuROM

Αρχίζω να τα παίρνω.

Θα προσπαθήσω να το σπάσω γιατί μου την έσπασε.

Τα αρχεία που εγκαθιστά είναι εδώ

C:\Users\YOURNAME\AppData\Roaming\SecuROM\UserData

όπου YOURNAME το όνομα χρήστη.

Δεν βρίσκω όμως το service "SecuROM User Access Service" πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 10:13]

Κι όμως τελικά εγκαθίσταται το securom ακόμα και αν κάνουμε εγκατάσταση από τη Steam.

Το βρήκα εδώ στη registry.

HKEY_CURRENT_USER\Software\SecuROM

Αρχίζω να τα παίρνω.

Θα προσπαθήσω να το σπάσω γιατί μου την έσπασε.

Όντως, το βρήκα και εγώ. τι κάνουμε? Να κάνω επαναφορά συστήματος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σβήνουν με τίποτα.

Θα προσπαθήσω να αντιγράψω όσα αρχεία μου έβαλε η εγκατάσταση, θα κάνω απεγκατάσταση όλα όσα μου έβαλε, θα επαναφέρω το σύστημα σε παλιότερη έκδοση και θα αντιγράψω πίσω τα αρχεία.

Αισθάνομαι ηλίθιος που το εγκατέστησα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 10:24]

Δεν σβήνουν με τίποτα.

Θα προσπαθήσω να αντιγράψω όσα αρχεία μου έβαλε η εγκατάσταση, θα κάνω απεγκατάσταση όλα όσα μου έβαλε, θα επαναφέρω το σύστημα σε παλιότερη έκδοση και θα αντιγράψω πίσω τα αρχεία.

Αισθάνομαι ηλίθιος που το εγκατέστησα.

Τελικά ούτε η επαναφορά συστήματος κάνει κάτι....δεν τα σβήνει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.