Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Ζηταω συγνωμη αρχικα (ειμαι λιγο απιστος θωμας τι να κανω ποσο μαλλον οταν βλεπω κατι τετοιο απο καινουριο μελος με μηδενικα ποστ)

Μιλα με τον Γιωργο (κοπριτη) αν θελεις παντως ασχολειτε με αυτα - θα αναλαβει να στα παραγγειλει και το στησιμο - και βρισκετε αθηνα

Ομως δεν ξερω κατα ποσο σε συνφερει κατι τετοιο οταν με αυτα τα λεφτα μπορουσες ανετα να βαλεις 290Χ τα λεφτα ειναι παρα πολλα (εφτασα τα 6600 για πλακα χωρις να βαλω γωνιες και 45αρια ρακοπ καθως και υγρο) , μετα σκεψου και την συντηρηση τις υδροψυξης 1 φορα το χρονο τουλαχιστρον

Έγινε επεξεργασία από evolution
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα υλικά θα βρείς είτε απέξω είτε απο eworld. (Προτίνω eworld)

Για εργασία υπάρχουν αρκετοί που θα στο στήσουν αλλά θέλω να αποφύγω την διαφήμιση και δε τους ξέρω κ όλους.

Link to comment
Share on other sites

To σύστημα σου βγάζει κάπου στα 10000W σε φορτίο μόνο απο τις κάρτες. Είναι λογικό να ζεσταίνονται οι γείτονες. Για αναφορά ένα αερόθερμο βγάζει κάπου στα 2000W.

To νερό απλά θα σου διευκολύνει την μεταφορά θερμότητας και θα μειώσει την θερμοκρασία των καρτών, δεν θα κάνει τίποτα για το θέμα της ζέστης. Πραγματικά αναρωτιέμαι τι θα γίνει το καλοκαίρι.

Ενδεχομένως, μια λύση water chiller με αρκετά μεγάλη θερμοκρασία νερού ίσως να είναι πιο οικονομική και αποδοτική λύση απο πολλά ψυγεία στην σειρά. Επίσης θα πρέπει να κάνεις ότι μπορείς ώστε να ρίξεις περισσότερο την θερμοκρασία του χώρου, άσχετα με το τι θα κάνεις με τα νερά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες και τις ιδεες(και την μουσικη συντροφια).Δεν ειχα ιδεα απο υδροψυξη και ποσο σπανια και ακριβα ειναι αυτα τα υλικα.Πιστευα πως θα υπαρχει καποιος στην Ελλαδα που να φτιαχνει waterblocks στον τορνο αλλα ουτε καν.Σιγουρα δεν θα δοσω 6000 ευρο για κατι τετοιο.

Παντως πηρα σημερα ενα κουτι Coolermaster HAF X (που εχει καλο airflow και χωραει 3-4 καρτες high-end)

Ειναι σιγουρο πως με τις παρουσες συνθηκες οι καρτες θα παρουν φωτια εκει μεσα,αλλα θα δοκιμασω να τραβηξω σωληνα με παγωμενο αερα απ'ευθειας απο το air condition και να τον συνδεσω στην εισαγωγη αερα του κουτιου.

Αν πετυχει θα βαλω καναλατο air condition και θα κανω το ιδιο για ολα τα μηχανηματα.

Αν δεν πετυχει θα φωναξω εναν επαγγελματια ψυκτικο και θα του πω να βαλει εναν συμπιεστη και να μετατρεψει το δωματιο σε ψυγειο!:nuke::red:χαχα

Οπως και να'χει σιγουρα θα μου ερθει φθηνοτερα απο το watercooling.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλάς για μεγάλα φορτία και το farm που έχεις έχει νόημα μόνο για χαμηλό δείκτη κόστους προς απόδοση, καλό θα ήταν να ελαχιστοποιήσεις την ενέργεια που καταναλώνεις για ψύξη...Επίσης μετά από λίγο καιρό μπορεί να σε συμφέρει να αλλάξεις κάρτες, κάτι που αν έχεις custom blocks θα σε βάλει σε νέα έξοδα...

Συμπιεστές, chillers κλπ, σίγουρα θα σου προσφέρουν καλές θερμοκρασίες, αλλά σκέψου και τι θα δίνεις σε ρεύμα....

Universal blocks μεγάλα ψυγεία εξωτερικά του σπιτιού και κάμποσες αντλίες για να υποστηρίξουν όλο αυτό το κύκλωμα/κυκλώματα.

Με τα παραπάνω , δεν θα χρειαστείς τόσο μεγάλα ποσά ενέργειας, θα εκμεταλλευτείς και τη διαφορά θερμοκρασίας και θα αποβάλλεις εξω το θερμικό φορτίο.

Σίγουρα είναι πολυδάπανο εγχείρημα, αλλά ίσως είναι ότι πιό απλό μπορείς να κάνεις μετά από custom αερο-κάναλα που θα σου φέρνουν κρύο απέξω και θα αποβάλλουν τη θερμότητα εκτός δωματίου...εκεί μπορεί να έχεις και θέμα με γάτες κουνάβια, μαρμότες και άλλους ακάλεστους επισκέπτες...

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

To κουτί δεν νομίζω να σε βοηθήσει ιδιαίτερα.

Κάνε ότι μπορείς για να ρίξεις την θερμοκρασία χώρου-δωματίου γενικά. Βάλε δεύτερο air condition κτλπ. Αν αυτό δεν δουλέψει το κοιτάς παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

https://imageshack.com/i/mhueo5j

https://imageshack.com/i/ne3vvxj

mhueo5j

Ευχαριστω για το link.Θα τους ρωτησω.

Καποιος αλλος ισως ξερει κανενα?Αθηνα κανενα?

ne3vvxj

Το πιο ευκολο που μπορεις να κανεις είναι να τα βγαλεις στο μπαλκονι, απλα να μη βρεχονται

Link to comment
Share on other sites

Το πιο ευκολο που μπορεις να κανεις είναι να τα βγαλεις στο μπαλκονι, απλα να μη βρεχονται

ΧΧΧ σε καμία περίπτωση!!! η υγρασία είναι ότι χειρότερο για τα ηλεκτρονικά ΧΧΧ

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα νερά και μιλά με επαγγελματίες που φτιάχνουν server rooms πρέπει να προστατεψεις την επένδυση σου (αποδοτικά) φέτος το καλοκαίρι.

Inverter κλιματιστικό με θερμοκρασία όχι πάνω απο 22 βαθμούς σε κλειστό χώρο.

Το καλύτερο και ποιο οικονομικό που μπορεί να κάνει έναν ανεμιστήρα να χτυπάει τις κάρτες. Βέβαια δεν ξέρω πόσο μπορεί να καίει ο ανεμιστήρας ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

εγώ ρε παιδιά αναρωτιέμαι. Τόσα φράγκα σε κάρτες και psu, φράγκα για υδρόψυξη ή φράγκα για αρκουδίσιον, φράγκα στη ΔΕΗ μένει και τίποτα ή τσάμπα η βαβούρα; :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

εγώ ρε παιδιά αναρωτιέμαι. Τόσα φράγκα σε κάρτες και psu, φράγκα για υδρόψυξη ή φράγκα για αρκουδίσιον, φράγκα στη ΔΕΗ μένει και τίποτα ή τσάμπα η βαβούρα; :sarcastic:

Αυτό ακριβώς αναρωτιόμουν κ εγω! :hmm:

Link to comment
Share on other sites

εγώ ρε παιδιά αναρωτιέμαι. Τόσα φράγκα σε κάρτες και psu, φράγκα για υδρόψυξη ή φράγκα για αρκουδίσιον, φράγκα στη ΔΕΗ μένει και τίποτα ή τσάμπα η βαβούρα; :sarcastic:

εδω στο διπλανο φορουμ , ειδα πως καποιος αγοραζε καρτες γραφικων ... με ανταλαγμα litecoin....

Link to comment
Share on other sites

Βρε δε διαφωνώ ότι μπορεί να πάρει και εσώρουχα κάποιος με αυτό! Το θέμα είναι αν όντως αξίζει μία τέτοια ιστορία. Και μόνο ο θόρυβος που παράγουν τόσες κάρτες, θα είναι λόγος για έξωση απο σπίτι, επειδή θα παραπονιούνται οι γείτονες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.