Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Πόσο μου έχουν λείψει αυτά τα worklogs σου

Να'σαι καλα ρε Αντωνη

αλλα πληρες worklog ουτε κατα διανοια πλεον...

η μικρη Δαναη εχει αλλη αποψη επι του θεματος διαχειρισης πατρικου χρονου :hehe:

Link to comment
Share on other sites

"Απλό" και όμορφο. Πολύ καλή δουλειά Γιώργο όπως πάντα :T:

Καλά αυτό με τις καλύπτρες στα 5,25 πρέπει να γίνει petition μου φαίνεται. Απλά τραγικοί.

Το άλλο που δεν καταλαβαίνω με τις εταιρείες είναι η μη παροχή προϊόντων που θα πούλαγαν σαν ζεστά κουλούρια. Βλέπε gentle typhoon, τα παλιότερα Κ70 της corsair (gunmetal κλπ) ή το νεο φαν κοντρολερ της Lamptron το CM615 που είναι πραγματικά άφαντο από παντού.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ!Χαίρομαι που άρεσε το αποτέλεσμα :D

H παραφωνία του νερού θα λυθεί οταν με το καλό φέρουν μαύρο και το αλλάξω.

Aν και εξετάζω ήδη την λυση του μελανιού της σουπιάς :hehe:

Το GPU block ειχε αγοραστεί πολύ πριν οπότε θα πρέπει να ζήσω μ'αυτό (οχι οτι με χαλαει αλλα λεμε τωρα :p ).

Ενάμιση χρόνο μετά είπα να αλλάξω νερά, αγόρασα και Mayhems Pastel Pure Black και ολοκληρώθηκα σαν άντρας. :hehe:

Φοβερό ποιοτικά και το προηγούμενο υγρό (DP Ultra), πεντακάθαρο βγήκε, και το κύκλωμα επίσης καινούριο!

img-0008-12376.jpg

img-0019-12377.jpg

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να υποννοώ σε καμία περίπτωση ότι δε δείχνει ωραίο, νομίζω ότι πιο καλά θα έδειχνε μαύρος γυαλιστερός σωλήνας και δεν θα γέμιζαν και χρώμα τα components της λούπας σου. ωραία προσπάθεια όπως και να χει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί να μην είχες χρωματιστό υγρό, για να μην λερώνεις τα blocks.

Πλεξι μαύρο σε σωλήνα υπάρχει και solid black και μερικής διαφάνειας, από εκεί και έπειτα η μορφοποίηση είναι άλλο θέμα, αλλά όχι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=119]Samael[/MENTION] τρομερο το κουτι σου μπραβο.

Επειδη η πρωτη και τελευταια υδροψυξη που είχα ηταν με pentium 4 και εκανε σα φορτηγο, εχουν αλλαξει να φανταστω πλεον τα χαρακτηριστικα. Πανω κατω ποσο σου κόστησε και τι παιζει απο θορυβο;

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ!

Πάνω κάτω για να στήσεις μια σωστή υδρόψυξη για GPU+CPU θες πιστεύω κανένα 300άρι€.

Βέβαια όλα εκτός του GPU block, αν μιλάμε για full cover σα το δικό μου, τα περνάς και σε μελλοντικά συστήματα.

Έχουν λοιπόν μια μεγάλη διάρκεια ζωής και θεωρούνται "επένδυση".

Απο θόρυβο πάει πολύ καλά το δικό μου, στο idle(browsing/mp3/χαζευτήρι) εχω κλειστούς όλους τους ανεμιστήρες μέσω τις εφαρμογής της μητρικής.

Αρα 0 dB στην ουσία, passive κατάσταση. Μόνο λίγο ακούγετε η αντλία, αλλά πολύ λίγο.

Full load με 8x120mm fans φυσικά κάνει την φασαρία του, αλλά είσαι in game οπότε δεν ακούς τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ!

Πάνω κάτω για να στήσεις μια σωστή υδρόψυξη για GPU+CPU θες πιστεύω κανένα 300άρι€.

Βέβαια όλα εκτός του GPU block, αν μιλάμε για full cover σα το δικό μου, τα περνάς και σε μελλοντικά συστήματα.

Έχουν λοιπόν μια μεγάλη διάρκεια ζωής και θεωρούνται "επένδυση".

Απο θόρυβο πάει πολύ καλά το δικό μου, στο idle(browsing/mp3/χαζευτήρι) εχω κλειστούς όλους τους ανεμιστήρες μέσω τις εφαρμογής της μητρικής.

Αρα 0 dB στην ουσία, passive κατάσταση. Μόνο λίγο ακούγετε η αντλία, αλλά πολύ λίγο.

Full load με 8x120mm fans φυσικά κάνει την φασαρία του, αλλά είσαι in game οπότε δεν ακούς τπτ...

300€ ??? Βαλε κατι ακομα (για παραδειγμα 3x 300)

Link to comment
Share on other sites

900€ για να πάρεις τι? Για πιο λόγο υπερβάλεις έτσι?

Radiator+Fans(100€)/Tank+Pump(80€)/Blocks(120€)/Σωλήνες+Ρακορ δε είναι ανάγκη να κάνουν πάνω απο 3 κατοστάρικα για κάτι αξιοπρεπές.

Τώρα αν θες να βάλεις fans των 30€ το ένα, ή block με 150€, δικό σου θέμα.

Στα 300 ΔΕΝ έβαλα το κουτί όπως είδες, και εκεί τα πράγματα είναι πολύ ρευστά και μπορείς να πάρεις ένα με 100 ή ένα 400€ αν τη βρίσκεις έτσι.

Link to comment
Share on other sites

900€ για να πάρεις τι? Για πιο λόγο υπερβάλεις έτσι?

Radiator+Fans(100€)/Tank+Pump(80€)/Blocks(120€)/Σωλήνες+Ρακορ δε είναι ανάγκη να κάνουν πάνω απο 3 κατοστάρικα για κάτι αξιοπρεπές.

Τώρα αν θες να βάλεις fans των 30€ το ένα, ή block με 150€, δικό σου θέμα.

Στα 300 ΔΕΝ έβαλα το κουτί όπως είδες, και εκεί τα πράγματα είναι πολύ ρευστά και μπορείς να πάρεις ένα με 100 ή ένα 400€ αν τη βρίσκεις έτσι.

Εξαρταται ποσο ολοκληρωμενη λυση επιθυμεις κ με τι αποδοση αλλα κ με τι αποδοση προς τιμη. Φιλος που εβαλε μια μεση λυση πληρωσε ενα 300αρι eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

κ τωρα δινει κ αλλα για να βαλει κ την καρτα στο συστημα της υδροψυξης .

Και εγω ειχα ξεκινησει για 300€ κ το ποσο πολλαπλασιαστικε χωρις να το καταλαβω...

http://www.thelab.gr/water-cooling/deikste-tin-ydropsyksi-pou-ftiaksate-46402-111.html#post1063379701

Θυμαμαι τον Levesque απο το OCN, που ειχε πει πως για να μπεις στον χορο της υδροψυξης χρειαζεσαι μετρια skills, αρκετη υπομονη κ ακομα περισσοτερα χρηματα κ δυστυχως βγηκε αληθινος.

Θεωρω την υδροψυξη κατι εξαιρετικο, αλλα για εμενα το ποσο των 300€ ειναι ουτοπικο για μια καλη εφαρμογη.

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=119]Samael[/MENTION]

Πες λίγο περισσότερα αν θές για το control στους ανεμιστήρες σου. Τους ρυθμίζεις όλους μέσω μητρικής με cpu temp ή χρησιμοποιείς και τον pwm header της vga σου?

Αν ισχύει το πρώτο πως συμπεριφέρεται το σύστημα σε mid cpu load και high vga load (πχ gaming)? Tι ανεμιστήρες είναι και τι ρυθμίσεις έχεις κάνει επίσης θα βοηθούσε σαν πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=119]Samael[/MENTION]

Πες λίγο περισσότερα αν θές για το control στους ανεμιστήρες σου. Τους ρυθμίζεις όλους μέσω μητρικής με cpu temp ή χρησιμοποιείς και τον pwm header της vga σου?

Αν ισχύει το πρώτο πως συμπεριφέρεται το σύστημα σε mid cpu load και high vga load (πχ gaming)? Tι ανεμιστήρες είναι και τι ρυθμίσεις έχεις κάνει επίσης θα βοηθούσε σαν πληροφορία.

Είναι συνδεδεμένοι ανα 4 στα 2 Chasis Fan Headers της μητρικής, απο την εφαρμογή της Asus φτιάχνεις ένα προφίλ που σου δουλεύει καλά, πχ αυτο που βλέπεις παρακάτω, και thats all.

Ακόμα και με mid CPU load όπως λες, ο 3770@4,5Ghz και 1.24 Vcore, πιάνει ακαριαία τους 55-60 βαθμούς.

Συνήθως η GPU και CPU temp είναι ίδιες στο gaming.

Oι ανεμιστήρες είναι οι Noiseblocker PL2.

Noiseblocker NB BlackSilent Pro 120mm

post-119-1416078658,5431_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο... με 300 ευρουδάκια θα βρείς μόνο κάποιο έτοιμο κιτ υδρόψυξης και αυτό σε περιορισμένο βαθμό υλικών και επιλογών ως προς την ψύξη μερικών μόνο σημείων του συστήματος.

Επειδή λιγο πολύ γνωρίζω από parts και τιμές , απλά ενδεικτικά και μόνο ένα σετάκι για ψύξη cpu+gpu μόνο.

Οι τιμές θα είναι στρογγυλοποιημένες, 2 ευρώ πάνω 2 κάτω...δεν γίνεται λόγως....

Εχουμε και λέμε...

1 x cpu waterblock : 70,00 euro

1 x gpu waterblock : 70,00 euro

1 x radiator 360 : 80,00 euro

1 x tank : 60,00 euro

1 x wc pump : 70,00 euro

8 x racor : 8x4,50 euro =36,00 euro

1 x 1m tube : 6,50 euro

1 x wc fluid 1L : 8,50 euro

Σύνολο : 401,00 euro

Χωρίς έξοδα μεταφοράς και με συμβιβασμούς στα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια όλα εκτός του GPU block, αν μιλάμε για full cover σα το δικό μου, τα περνάς και σε μελλοντικά συστήματα.

Έχουν λοιπόν μια μεγάλη διάρκεια ζωής και θεωρούνται "επένδυση".

full cover ειναι καλυτερο η ειναι λιγο δικοπο μαχαιρι?

Δεν ειχα ποτε, αλλα εχω την αισθηση οτι κανει διαχυση της θεροκρασιας της gpu σε parts που σε φυσιολογικες συνθηκες με ενα ανεμιστηρακι η απλα εκτεθειμενα στον αερα θα ειχαν χαμηλοτερη θερμοκρασια...

Ισως βεβαια να ειμαι και λαθος, αλλα στα μαμισια συστηματα ψυξης καρτων γραφικων εχω την αισθηση πως εχουμε αυτη τη σχεδιαστικη ατελεια

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.