Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

ναι φιλε ειχα παθει και εγω πλακα με την Η100i που ειχα στην αρχη ειχα δει μικρη διαφορα με τις alphacool τα ψυγεία με το που εβαλα αυτό αλλαξαν πολλα.με τα δικα μου πραγματα και κουτι ετσι μπορει σε καποιον άλλο να δουλευουν αλλιως αλλα στο TJ07 και στο COSMOS ii δουλευουν κομπλε τα EK

Πήγες απο τριπλό σε τετραπλό αν καταλαβα καλά;

Η θερμοκρασία δωματίου ήταν παραπλήσια στις συγκρίσεις;

ξεσκονισμένη η παλιά υδρόψυξη;

10 βαθμοί μου φαίνονται too much αν μιλάμε για ίδια ψυγεία σε διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πήγε απο τριπλό 60αρι σε τετραπλό 38αρι με διπλάσια φινς και λεει οτι βλέπει διαφορα 12 βαθμών. Αν ισχυει αυτο και δεν φταίει κατι αλλο αύριο παω στο Γιάννη και παραγγέλνω 2 τετραπλά σαν του Χαρίτου.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,παιδια ψεματα για ποιο λογο να σας πω ουτε να πουλησω θελω ουτε τιποτα, την εμπειρια μου λεω,που για αλλη μια φορα με ειχε βοηθησει ο φιλος γιωργος(ΚΟΠΡΙΤΗΣ)οταν μου ειχε πει αν παρεις το black ice το τετραπλο δεν θες αλλο ψυγειο με ενα εισαι κομπλε λογω του οτι ειναι λεπτο και με πολλες κυψελες.και ετσι αποφασησα να παρω το EK RE 480 γιατι ηταν σαν το black ice. και λογικο πιστευω ακουγεται τοση διαφορα θερμοκρασιας γιατι το ενα ειναι 60 και το αλλο 38 και εχουν τρομερη διαφορα στις κυψελες.στο ενα ο αερας περναει ποιο γρηγορα που ειναι ποιο λεπτο ενω στο αλλο αργη λογω παχους πιστευω.οσο για το δικο μου η μετρησεις εγιναν με την ιδια θερμοκρασια δωματιου γιατι εγιναν χειμωνα και εγω εχω στανταρ θερμοκρασια δωματιου 19,6 και πεντακαθαρα τα ψυγεια λογω του οτι σιχαινομαιτη σκονη και γι αυτο εχω παρει blow.

τωρα η αγορα ειναι δικη σας μη παρω και κανενα στο λαιμο μου

Έγινε επεξεργασία από haritos14
Link to comment
Share on other sites

φιλε ειχα το τριπλο και την ιδια αντλια και το νερο στο παιχνιδι εφτανε μεχρι 42 βαθμούς με το που εβαλα το ek το νερο πανω από 30 ποτε στα 4,9ghz o επεξεργαστης ποτε πανω από 43 και 39 η καρτα γραφικων

EK-CoolStream PE 480 (Quad)

Δεν μπορώ να φανταστώ οτι αντίστοιχο ψυγείο μπορεί να σου δώσει τόσο μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας...αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Και εγώ όποτε ξεχνάω τι ρακόρ φοράω, πάχος ψυγείου κλπ, τσουπ στο thelab :hehe:.

Μεγιά σου να τα χαρείς!Νομίζω ότι είναι πολύ μεγάλη ευχαρίστηση να στήνεις την δική σου w/c.Το χαίρεσαι σαν παιδί...

Σε ευχαριστώ πολύ.;) ήθελα να το κάνω εδώ και καιρό αλλά δεν έβρισκα χρόνο και λεφτά !!!

[MENTION=567]gorg[/MENTION] το τανκ πως σου φαίνεται;Προχθές πήρα το ίδιο τανκ με d5 αλλά με χαλάει πάρα πολύ το γεγονός ότι μεταφέρει πολλούς κραδασμούς στο κουτί.

Νομίζω ότι ήθελε λίγη περισσότερη προσοχή αυτό το πράγμα απ' την XSPC :mad:

Σε ευχαριστώ πολύ.;) ήθελα να το κάνω εδώ και καιρό αλλά δεν έβρισκα χρόνο και λεφτά !!!

Πήγες απο τριπλό σε τετραπλό αν καταλαβα καλά;

Η θερμοκρασία δωματίου ήταν παραπλήσια στις συγκρίσεις;

ξεσκονισμένη η παλιά υδρόψυξη;

10 βαθμοί μου φαίνονται too much αν μιλάμε για ίδια ψυγεία σε διαστάσεις.

Και εμένα το ίδιο ...δεν μπορεί μόνο ενα ψυγείο με την ίδια διάσταση να σου βγάζει τόσο μεγάλη διαφορά.

Εχω καιρό να διαβάσω review ψυγείων, αλλά μου φαίνεται too much.

Αν ισχύει να ξέρω τι να επιλέξω στο 800D πριν το στήσω :hehe:

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,παιδια ψεματα για ποιο λογο να σας πω ουτε να πουλησω θελω ουτε τιποτα, την εμπειρια μου λεω,που για αλλη μια φορα με ειχε βοηθησει ο φιλος γιωργος(ΚΟΠΡΙΤΗΣ)οταν μου ειχε πει αν παρεις το black ice το τετραπλο δεν θες αλλο ψυγειο με ενα εισαι κομπλε λογω του οτι ειναι λεπτο και με πολλες κυψελες.και ετσι αποφασησα να παρω το EK RE 480 γιατι ηταν σαν το black ice. και λογικο πιστευω ακουγεται τοση διαφορα θερμοκρασιας γιατι το ενα ειναι 60 και το αλλο 38 και εχουν τρομερη διαφορα στις κυψελες.στο ενα ο αερας περναει ποιο γρηγορα που ειναι ποιο λεπτο ενω στο αλλο αργη λογω παχους πιστευω.οσο για το δικο μου η μετρησεις εγιναν με την ιδια θερμοκρασια δωματιου γιατι εγιναν χειμωνα και εγω εχω στανταρ θερμοκρασια δωματιου 19,6 και πεντακαθαρα τα ψυγεια λογω του οτι σιχαινομαιτη σκονη και γι αυτο εχω παρει blow.

τωρα η αγορα ειναι δικη σας μη παρω και κανενα στο λαιμο μου

Δεν μπορω να βρω review για το ψυγείο. Το μόνο που βρήκα ειναι ενα βίντεο στο YouTube που δείχνει οτι αν και εχει μεγάλη πυκνότητα στα φινς ο αέρας περνάει άνετα ακόμα και με 1000αρι ανεμιστηρα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14726]haritos14[/MENTION] δεν είπα ότι λες ψέματα προς Θεού απλά είπα ότι μου φάνηκε μεγάλη η διαφορά. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο, γι' αυτό άλλωστε σε ρώτησα και για κάποιους άλλους παράγοντες

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα σου μιαλω αν ειχα λεφτα τοτε που πηρα το cosmos θα επερνα και το τριπλο το ιδιο με το τετραπλο αλλα δεν μου κατσε.κατι ακυρο οποιος μπορει να βοηθησει εστειλα σε εναν στη ξανθη που φτιαχνει plexiglass φωτο το πλαινο παραθυρο απο το cosmos οπως το θελω και μου ειπε 50 ευρω απο 100 που ζητανε εδω το μονο προβλημα ειναι οτι θελω να του στειλω καποιο πατρον απο το καπακι ωστε να βγει σωστο εχετε καποια ιδεα τη υλικο να χρησιμοποιησω γιατι στο χαρτονι πχ δεν μπορω να κανω τη κουρμπα.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ δυσκολο, θα πρεπει πρωτα να σου κανει την κουρμπα και μετα να παρει τα μετρα για τις τρυπες των ανεμιστηρων... πρεπει να του στειλεις ολο το κουτι. Οταν ειχα το cosmosii ελεγα να βαλω ενα πλαϊνό πλεξι 1 ποντο παχος, ισιο και τελος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

haritos14 χωράει τετραπλό στο cosmos ii; και μπορείς να μας πεις με τι ανεμιστήρες παίζεις; θυμαμαι σου είχα πουλήσει έναν τον οποίο μου είχες πει οτι σκοπευες να τον βάλεις στο τετραπλό αλλά δε θυμαμαι ποιον.

Link to comment
Share on other sites

haritos14 χωράει τετραπλό στο cosmos ii; και μπορείς να μας πεις με τι ανεμιστήρες παίζεις; θυμαμαι σου είχα πουλήσει έναν τον οποίο μου είχες πει οτι σκοπευες να τον βάλεις στο τετραπλό αλλά δε θυμαμαι ποιον.

ναι φιλε χωραει απλα καταργεις απο μπροστα τη πρωτη θηκη που εχει για cd γιατι απο πισω εχει το ψυγειο.απο fan εχω τις scythe typhoon ap15, noiseblocker B12-P και skythe SLIP STREAM SLIM 120MM

https://www.dropbox.com/s/vuon8hcotvx8klr/20140215_120024.jpg

https://www.dropbox.com/s/fdf2sqsfs7i9801/20140427_115017.jpg

https://www.dropbox.com/s/fr2laqzi01efj71/20140214_195525.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετα την προσφατη Corsairιτιδα που επεσε στο εργαστηριο

ειπα να αρχισω να ανεβαζω σιγα σιγα κανα 900αρι τωρα που ηρεμησαν λιγακι τα πραγματα

Ξεκιναμε με ενα λιτο μπλε SLi rig

Το κουτακι αρχικα δεχτηκε ενα πληρες σετ αλουμινενιων καλυπτρων

για να κλεισουν ολα τα περιττα ,για υδροψυκτο συστημα, διατρητα σημεια

για λογους αισθητικης αλλα και πιο ελεγχομενης εισροης σκονης

Κρυφτηκαν επισης και τα περιττα grommets αλλα παραλληλα δημιουργηθηκαν σημεια εδρασης ρακορ για την επικοινωνια της υδροψυξης μεταξυ των δυο κυριως διαμερισματων του κουτιου.

Corsair900d-watercooling-slackerxl-canopies_zps19a95b63.jpg

To Build δεν ειναι κατι ιδιαιτερο απο θεμα αισθητικης ή πολυπλοκοτητας,

το ζητουμενο ηταν ενα απλο και καθαρο setup ικανο να ψυξει αποτελεσματικα και ησυχα cpu και SLI με δυο 480αρια rads.

Corsair900d-watercooling-slackerxl-sideview_zpscb626182.jpg

Απαραιτητη για τον κατοχο ηταν η χρηση cylindrical res γι αυτο κι επιλεχθηκε το γυαλινο 270αρι Photon της XSPC

Corsair900d-watercooling-slackerxl-laingd5_zpse358790b.jpg

Σχετικα με τα υπολοιπα parts

επιλεχθηκαν Scythe GTs, ΕΚ waterblocks, Alphacool rads, tygon tubes, alphacool fittings, Phobya & Bitfenix cables

Corsair900d-watercooling-slackerxl-SLi-interior_zps253eb70e.jpg

Παρα το μεγεθος του 900D παντως, ο συνδυασμος της εσοχης του κουτιου στο σημειο που βιδωνουν οι VGA

με το αυξημενο πλατος των 780 Classified, εκαναν την τοποθετηση πολυ πιο δυσκολη απ'οσο θα μπορουσα να φανταστω...

H συνδεση μεταξυ των καρτων εγινε με EK 16mm rigid tubing

Corsair900d-watercooling-slackerxl-SLi-Classified_zps9a0f9ddf.jpg

Eμπρος στα καλλη (και τα frames) λες χαλαλι το αυξημενο φαρδος κι η ταλαιπωρια...

Corsair900d-watercooling-slackerxl-SLi-Classified2_zpscab59f28.jpg

Στην προσοψη το fan controller της Phobya ανελαβε ομαδοποιημενα και ανα καναλι τη ρυθμιση

των Scythe στα ψυγεια, BeQuiet στο case αλλα και τoυ φωτισμου του κουτιου

ενω ενα απο τα 5,25 bezels θυσιαστηκε για να καλυψει τα κενα δεξια κι αριστερα του controller

(αυτο ηταν κατι που ισως θα επρεπε να το παρεχει η ιδια η Corsair για οσους σκοπευουν να κανουν χρηση των 5,25 bays)

Corsair900d-watercooling-slackerxl-Faceplate_zps4e38d5fd.jpg

Ο φωτισμος αποτελειται κλασσικα απο ψυχρα λευκα smd led stripes

κρυμμενα στις μαυρες καλυπτρες πατωματος και ψυγειου

παραλληλα με μεμονωμενα leds 3/5mm στα VGA & CPU Waterblocks αλλα και στο εσωτερικο κυλινδρο του Reservoir

(ολα κομμενα και ραμμενα για οσο πιο stealthy τοποθετηση)

Corsair900d-watercooling-slackerxl-lighting_zpsf9ec8250.jpg

Πανο καλοριζικο, καλοκλοκαριστο κι ευχαριστω για την εμπιστοσυνη σου ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.