Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Bρε δεν λεω για μαρκα κλπ. Εννοω για το συγκεκριμενο που εχω μεσα. Το αδειαζω σε ενα μπωλ και το ξαναβαζω πισω; ή να παρω καινουριο;

Για την ιστορια, ο κατασκευαστης προτεινει αλλαγη του υγρου καθε χρονο...

Aqua Computer Webshop - Double Protect Ultra 1l - gelb 53115

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια, ο κατασκευαστης προτεινει αλλαγη του υγρου καθε χρονο...

Aqua Computer Webshop - Double Protect Ultra 1l - gelb 53115

Και οι κατασκευαστες αυτοκινητων συνιστουν service καθε χρόνο ακομα και αν εκανες 1000 χλμ. Λεφτα βγαζουν τι θες να συνιστησουν, να μην αγοράσεις; :p

Link to comment
Share on other sites

Bρε δεν λεω για μαρκα κλπ. Εννοω για το συγκεκριμενο που εχω μεσα. Το αδειαζω σε ενα μπωλ και το ξαναβαζω πισω; ή να παρω καινουριο;

Αμα μπεις στην διαδικασια ριξε και ενα ξεπλυμα με απεσταγμενο πριν. Κακο δεν κανει.

Link to comment
Share on other sites

Και οι κατασκευαστες αυτοκινητων συνιστουν service καθε χρόνο ακομα και αν εκανες 1000 χλμ. Λεφτα βγαζουν τι θες να συνιστησουν, να μην αγοράσεις; :p

Δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω τα συστατικα κ την αντοχη στο χρονο του συγκεκριμενου υγρου, ΑΛΛΑ ολα τα χημικα με τον χρονο χανουν τις ιδιοτητες τους κ σε καμια περιπτωση δεν θα διακινδυνευα galvanic corrosion σε ολο μου το συστημα για 8€ τον χρονο...

Για αλλο λογο (ημιμαθεια) την πατησα στο παρελθον...

Koolance CPU 370 and Bitspower Corrosion ! Solution ?

...αλλαζετε τουλαχιστον το υγρο οταν ¨πρεπει¨, ειναι η προταση μου. Εγω, θα ανοιγα κ το cpu block που συνηθως κραταει ολη την ¨μακα¨ ΑΝ υπαρχει κ ειναι συνηθως καλο δειγμα του τι γινεται στο υπολοιπο loop (απο θεμα leftovers).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δύσκολοι καιροί οπότε αποφάσισα πριν μήνες να κάνω downgrade (σε GHz) το βασικό (αλλά όχι το πιο ισχυρό) σύστημά μου. Είχα διάφορα hardware και watercooling components από παλιότερες αγορές ενώ προμηθεύτηκα κάποια άλλα από AquaTuning και 2nd hand market τα οποία όταν επέστρεψα Ελλάδα είχαν ήδη φτάσει και με περίμεναν. Πριν ανεβάσω καμιά παλιά φωτογραφία από το htpcπου είχα μισοφτιάξει τα Xmas (και θα ολοκληρώσω όταν βρω χρόνο) είπα να αρχίσω λίγο με το desktop, κι ας ήταν Μεγάλη Παρασκευή... Ιδού:

C7DyPjel.jpg

Silverstone TJ08-e: Το είχα να κάθεται για καιρό αρχικά αφού είχα την πολυτέλεια να έχω τεράστια κουτιά για τα βασικά συστήματα. Τα τελευταία 2 χρόνια έχει γίνει το main κουτί λόγω κινητικότητας και παρότι δεν είναι τέλειο πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα που είχα (και δεν ήταν λίγα). Δυστυχώς έχει φάει τρακάρισμα στο παρελθόν από κάποια ελεϊνά courier. Όχι ότι έχω κάποιο φετίχ να έχω το κουτί πάνω στο γραφείο - ίσα ίσα.

uGubsXZl.jpg

Asus Rampage IV Gene: Δύσκολο να βρεθεί μεταχειρισμένη;

AT5wXdZl.jpg

Xeon EP-2690 (8core, 2.90GHz): Ο bitcoin miner πήγαινε για μεγαλύτερα πράγματα οπότε την αποχωρίστηκε. Χμμ, τι γυρεύει η τρύπα στο IHS; ;-)

jkIjMpFl.jpg

Super-Flower SF500P14FG PSU: Καλά με τον 3770k, τώρα Θα αντέξει; Oops. No warranty. Ποιος μασκαράς να φταίει άραγε ; ;)

Ln9rqjzl.jpg

Noctua NH-D14: Με εξυπηρέτησε για χρόνια σε 1150, 1366 και AM3 συστήματα, τώρα ήρθε ο καιρός και για 2011 ...

VXg7NY1l.jpg

Noctua SecuFirm2 NM-I2011: ... αλλά πρέπει να αγοράσεις το kit εξτρά :(

RxjOmv8l.jpg

Noctua SecuFirm2 NM-I2011: Γνωστοί για τις προχειράντζες οι Αυστριακοί. :haha:

V36MJg8l.jpg

Arctic Cooling MX-4: Ευτυχώς που είχα καβάντζα. Γιατί η μαγιονέζα είχε τελειώσει. Ποιος τρέχει πρωινιάτικα στο super να ψωνίσει ...

sHwVGLWl.jpg

32GB Crucial RAM: Λέτε να έχουν πρόβλημα με την Noctua; :-D

oOUhhvkl.jpg

32GB Crucial RAM: ... δεν νομίζω.

CmoVIJQl.jpg

Δεν βάζω υδρόψυξη καλύτερα; Tygon που περίσεψε από προηγούμενα projects.

i5RKfjPl.jpg

Aquatuning AT-Protect Clear 1000ml: Ποιο φθηνό από το μπουκαλάκι νερού σε αεροδρόμιο του εξωτερικού;

7QY2P8pl.jpg

Silverstone SST-AP182: Είχα αλλάξει το default AP181 εδώ και καιρό.

cXRgCohl.jpg

Phobya Xtreme 200 - V.2 - Full Copper

cNh67uAl.jpg

Made in China.

hgVZYIVl.jpg

Phobya=fear. Από εκεί πρέπει να βγήκε και το "φόβος" που χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα ...

kDXkZgVl.jpg

Με την παλιά mini-itx μητρική.

9hj28SRl.jpg

Δίπλα στον 12ρη Noctua.

fNqAQu6l.jpg

200mm rad με 180mm fan; No problem.

kDDjQEFl.jpg

Δύο set βιδών (30mm και 35mm) και plugs.

qvI48wUl.jpg

Alphacool NexXxoS ST30 Full Copper 120mm: Γιατί ένα ίσον κανένα.

OtszhBFl.jpg

Noiseblocker NB-BlackSilent PRO PL-1: Είχα προνοήσει να καβατζώσω σε καλύτερες εποχές.

yPRlmrll.jpg

Koolance CPU-380I: Έψαχνα στο AquaTuning για το ΕΚ supremacy. Έχω χάσει επεισόδια ...

TgQQ61xl.jpg

Koolance CPU-380I: Για Intel cpus μόνο :(

rF9Jz7zl.jpg

Koolance CPU-380I: Από πάνω.

9tR5WM8l.jpg

Koolance CPU-380I: Από πλάγια.

6pjczvpl.jpg

Koolance CPU-380I: Από κάτω.

ggghdgbl.jpg

Koolance CPU-380I: Not bad.

iVokfRnl.jpg

Koolance CPU-380I: Acetal top.

TTet0Ukl.jpg

Koolance CPU-380I: Εσωτερικά.

w0jyH21l.jpg

Koolance CPU-380I + Asus Rampage IV Gene.

hME2Lsdl.jpg

Koolance CPU-380I + Asus Rampage IV Gene.

auVmJBBl.jpg

Koolance CPU-380I + Asus Rampage IV Gene.

yCnpPaHl.jpg

Lamptron FC Touch: Δεν χωράει πια :(

0R3PvbDl.jpg

XSPC Acrylic Dual 5.25": ... λόγω αυτού.

PkWSVuFl.jpg

XSPC Acrylic Dual 5.25": Πίσω μέρος.

HIiTA2zl.jpg

MCP655: Vario από παλιότερο project

l1PfQnal.jpg

XSPC tank + MCP655.

lUHkkQ2l.jpg

Palit Jetstream GTX 680 4Gb: Περίμενε υπομονετικά με το EK-FC680 GTX+ Nickel της για μήνες μέχρι αποφασίσω να κάνω system upgrade. Όχι ότι η MSI GeForce GTX 670 Power Edition ήταν κακή αλλά με το Accelero Xtreme III το κουτί είχε γίνει σκακιέρα. Μην μας περάσουν και για Παοκτσήδες...

y9qmG7wl.jpg

Palit Jetstream GTX 680 4Gb: No backplate for now.

S6ptjqql.jpg

Watercooling.

5PrZZQTl.jpg

Watercooling.

p62gfbvl.jpg

Watercooling.

LpX8FuDl.jpg

Watercooling.

Fia7wTwl.jpg

Watercooling.

HgyXtAwl.jpg

Watercooling.

gHvUFncl.jpg

Watercooling.

A7t4ACCl.jpg

Watercooling.

EfLFsppl.jpg

Watercooling.

G1aaxCIl.jpg

Watercooling.

234X8zyl.jpg

Watercooling: Testing.

98eqssil.jpg

Watercooling.

t6kxVekl.jpg

LSI 9260-8i: Just in case. Θα μαζευτούν οι SSD σταδιακά.

aTh2EPkl.jpg

Samsungs & Plextor: SSDs να φάνε κι οι κότες (2.5ΤΒ). Προχειροδουλειές προσωρινά μέχρι να ολοκληρωθεί το RAID και να τοποθετηθούν στο πίσω (από τη μητρική) μέρος του κουτιού.

KAi5OEDl.jpg

Watercooling.

0BcjRtVl.jpg

Watercooling.

FjWnegel.jpg

Watercooling.

1GNLh6hl.jpg

MCubed FanAmp: Ας το βάλουμε κι αυτό μιας που υπάρχει.

ngu0t1fl.jpg

Καλώδια: No cable management. Δεν θα τα δει κανείς έτσι και κλείσει το κουτί. I hate windows anyway ;-)

CqyU70Yl.jpg

Ποιο άσχημο αλλά ελπίζω πιο ήσυχο.

bV9ELcxl.jpg

Be quiet! ηχομονωτικό υλικό insulation mat.

zkBHOd6l.jpg

Be quiet! ηχομονωτικό υλικό.

E8s5ynXl.jpg

Be quiet! ηχομονωτικό υλικό: Όσο πιο σιγά τόσο πιο καλά.

Operating System: OSX 10.9.2 (ως είχε). Οι σκληροί ήταν και στο παλιό σύστημα. Σιγά μην κάνω format και reinstall.

Θερμοκρασίες, θόρυβος, επιδόσεις, συμπεράσματα, κτλ: Άλλη φορά.

Έγινε επεξεργασία από gorg
Την άκουσα από τον astrolabos ;-)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας παρουσιάσω και την δική μου.

Σε πρώτη φάση έχουν έρθει τα πράγματα και μέχρι τέλος της εβδομάδας θα είναι έτοιμη.

Τα πραγματάκια μόλις τα παρέλαβα.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιάννη από το eWorld για την βοήθεια του.

emuja9e7.jpg

6eva6y6e.jpg

Το Rig μου ακόμα "μαμα"

Please μην μου την πείτε για την σκόνη μέσα....είναι 24/7 ανοιχτό και απουσιάζω αρκετές μέρες για να προλάβω να το καθαρίσω...άλλα τώρα θα γίνει κουκλάκι !!!

uzypapas.jpgyzyzuzu8.jpgaja7emys.jpgmude5a2u.jpgne3ypazu.jpg

Εδώ η "πραμάτεια" απλωμένη και έτοιμη να περαστεί.

ema8ybah.jpga4ehehuq.jpgaguhy2e5.jpgsybe7uvu.jpge4eja4a8.jpg

Ελπίζω να βγει ένα καλό αποτέλεσμα και να το χαρώ!

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ti skoni einai ayti re man? ? ? :p

Εχ πλακα κανω :D

Εχεις ωραια πραγματακια για να δουλεψεις, δεν καταλαβα αν εχεις και gpu waterblock εκει στον χαμο, αλλα προβλεπεται ωραιο αποτελεσμα.

Tα rads πως θα τα παρει το συγκεκριμενο κουτι;

Αντε ξεκινα με το καλο και βγαζε και καμια φωτο ενδιαμεσα με την προοδο, μην περιμενεις το τελικο αποτελεσμα για να μας το δειξεις παλι ;)

Link to comment
Share on other sites

Ti skoni einai ayti re man? ? ? :p

Εχ πλακα κανω :D

Εχεις ωραια πραγματακια για να δουλεψεις, δεν καταλαβα αν εχεις και gpu waterblock εκει στον χαμο, αλλα προβλεπεται ωραιο αποτελεσμα.

Tα rads πως θα τα παρει το συγκεκριμενο κουτι;

Αντε ξεκινα με το καλο και βγαζε και καμια φωτο ενδιαμεσα με την προοδο, μην περιμενεις το τελικο αποτελεσμα για να μας το δειξεις παλι ;)

Να είσαι καλά !

Έχω πάρει τα πάντα...μπλοκάκι και bacplate για την καρτούλα (EK-FC780 GTX Ti - Acetal+Nickel - GeForce GTX 7x0/Titan Series - Full Cover for Nvidia GeForce - VGA Blocks - Blocks ), το κιτ για την mobo ( EK-FB KIT ASUS M6F - Acetal+Nickel - Intel Z87 Series - Full Board Blocks - Motherboard Blocks - Blocks) .

Τα rads θα μπουν το 3πλό επάνω και το 2πλό κάτω.

Θα κανονίσω να βγάζω κάπου-κάπου φωτο για να τα βλέπω και εγώ να τα θυμάμαι !!! :p:P:P

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όποτε ξεχνάω τι ρακόρ φοράω, πάχος ψυγείου κλπ, τσουπ στο thelab :hehe:.

Μεγιά σου να τα χαρείς!Νομίζω ότι είναι πολύ μεγάλη ευχαρίστηση να στήνεις την δική σου w/c.Το χαίρεσαι σαν παιδί...

[MENTION=567]gorg[/MENTION] το τανκ πως σου φαίνεται;Προχθές πήρα το ίδιο τανκ με d5 αλλά με χαλάει πάρα πολύ το γεγονός ότι μεταφέρει πολλούς κραδασμούς στο κουτί.

Νομίζω ότι ήθελε λίγη περισσότερη προσοχή αυτό το πράγμα απ' την XSPC :mad:

Link to comment
Share on other sites

Να σας παρουσιάσω και την δική μου.

Σε πρώτη φάση έχουν έρθει τα πράγματα και μέχρι τέλος της εβδομάδας θα είναι έτοιμη.

Τα πραγματάκια μόλις τα παρέλαβα.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιάννη από το eWorld για την βοήθεια του.

emuja9e7.jpg

6eva6y6e.jpg

Το Rig μου ακόμα "μαμα"

Please μην μου την πείτε για την σκόνη μέσα....είναι 24/7 ανοιχτό και απουσιάζω αρκετές μέρες για να προλάβω να το καθαρίσω...άλλα τώρα θα γίνει κουκλάκι !!!

uzypapas.jpgyzyzuzu8.jpgaja7emys.jpgmude5a2u.jpgne3ypazu.jpg

Εδώ η "πραμάτεια" απλωμένη και έτοιμη να περαστεί.

ema8ybah.jpga4ehehuq.jpgaguhy2e5.jpgsybe7uvu.jpge4eja4a8.jpg

Ελπίζω να βγει ένα καλό αποτέλεσμα και να το χαρώ!

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ωραιος φιλε καλοριζικα αλλα ααφου εκανες τη καλη δε πηρες και τα ψυγεία τις EK τη σειρα PE θα παθαινες πλακα τρομερη διαφορα σε θερμοκρασια με τις alphacool

Link to comment
Share on other sites

Πόση διαφορα εχει δλδ; Και ποια ek λες ακριβώς;

φιλε ειχα το τριπλο και την ιδια αντλια και το νερο στο παιχνιδι εφτανε μεχρι 42 βαθμούς με το που εβαλα το ek το νερο πανω από 30 ποτε στα 4,9ghz o επεξεργαστης ποτε πανω από 43 και 39 η καρτα γραφικων

EK-CoolStream PE 480 (Quad)

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε ειχα παθει και εγω πλακα με την Η100i που ειχα στην αρχη ειχα δει μικρη διαφορα με τις alphacool τα ψυγεία με το που εβαλα αυτό αλλαξαν πολλα.με τα δικα μου πραγματα και κουτι ετσι μπορει σε καποιον άλλο να δουλευουν αλλιως αλλα στο TJ07 και στο COSMOS ii δουλευουν κομπλε τα EK

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=567]gorg[/MENTION] το τανκ πως σου φαίνεται;Προχθές πήρα το ίδιο τανκ με d5 αλλά με χαλάει πάρα πολύ το γεγονός ότι μεταφέρει πολλούς κραδασμούς στο κουτί.

Νομίζω ότι ήθελε λίγη περισσότερη προσοχή αυτό το πράγμα απ' την XSPC :mad:

Ναι, οι κραδασμοί είναι ένα γνωστό θέμα για αυτού του τύπου τα tank. Έχω προσπαθήσει να βάλω ότι plastic gromit ή αντικραδασμικό soft υλικό μπορώ (δεν φαίνεται στα photos), έχω το Silverstone κουτί πάνω σε πατάκι Ikea, και τρέχω αντλία και ανεμιστήρες στο minimum αφού δεν έχω σκοπό τα benchmarks ούτε και με νοιάζει αν έχω 40ρια idle αντί για 30ρια. Backup τα δεδομένα παίρνω, λυπάμαι πιο πολύ τα αυτιά μου και την ψυχική μου υγεία από ένα μάτσο εξαρτήματα ;-)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.