Jump to content



Call Of Duty 4: Modern Warfare


Jaco

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Ar@besqu.e [Σήμερα, στις 20:59]

μόλις το τέλειωσα.. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

τι παιχνιδάρα ήταν αυτή?:jump: :jump: :jump: :jump: :jump::woot: :woot:

Εκεί που σου πετάει ο άλλος το περίστροφο και σκοτώνεις το zachariev εκεί τελειώνει??? είδα τίτλους τέλους και τρελάθηκα. Καλό αλλά μικρό το τελείωσα σε περίπου 10 ώρες σε νόρμαλ mode.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 01:14]

ρε μπας και να ακυρωσω το Crysis????

George για κάνε μια βόλτα απο το Crysis thread...γιατί online που δοκίμασα σήμερα... τα πράγματα ειναι πολύ καλύτερα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις online με βιβοντι να μας πει ποσο ping ειχε?

Σε λιγες μερες θα δοκιμασω το single και μαλλον θα το αγοραζω μιας και βλεπω οτι μαζευομαστε πολλοι εδω μεσα!

Link to comment
Share on other sites

SPOILER - ΜΗ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΙΞΕΙ

Γράφω και τονίζω το Spoiler γιατί μερικοί είναι αχαρακτήριστοι εδώ μέσα και δε λέει να φάμε και ban επειδή τους χαρακτήρισα.

Σήμερα βρήκα λίγο χρόνο και το τερμάτισα στο Single Player. Πραγματικά με εξέπληξε το γεγονός ότι ενώ πρόκειται για καθαρή Αμερικανίλα σε πολλές στιγμές, είχε και αρκετά αντιπολεμικά σκηνικά.

Αμερικανίλα είναι γιατί οι μη σκεπτόμενοι Αμερικάνοι που το παίζουν θα πορωθούν με τη δύναμη της χώρας τους και των μυστικών/στρατιωτικών υπηρεσιών της.

Αντιπολεμικό γιατί όποιος σκεπτόμενος το παίξει νιώθει αυτήν την αίσθηση του πολέμου, έστω και στο 10% (nothing beats reality). Απίστευτα σκηνικά με το AC-130, με την πυρηνική, με την εκτέλεση του προέδρου, με την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ αναπαράσταση του Chernobyl, με τον πόλεμο στο Ιράκ και τον όλο πανικό με την πυρηνική απειλή.

Σκηνικά που σε κάνουν από τη μια να τα θαυμάζεις, από την άλλη να αναρωτιέσαι αν εντέλει ο άνθρωπος είναι δημιουργός ή καταστροφέας.

Δεν ξέρω αν θέλαν όντως να περάσουν τέτοιο μήνυμα (πιστεύω ναι πάντως - εκείνο μετά την πυρηνική είναι αξέχαστο) αλλά σε μένα το πέρασαν.

Τόσο μάλιστα, που ξεχνάω όλες τις αηδίες του παιχνιδιού με τους αθάνατους βρετανούς συμμάχους, τις άπειρες grenades και σφαίρες (play @ Veteran), το γεγονός ότι το Veteran θέλει τρόπο κι όχι κόπο, τα σπίτια που γεννάνε τρομοκράτες, το ότι μόνο αν προχωράς εσύ οι σύμμαχοι ξυπνάνε και άλλα πολλά.

Όχι μόνο είναι ένα πολεμικό παιχνίδι που πιάνει και λίγο από τη φρίκη του πολέμου (θυμάμαι μόνο το Brothers in Arms να το έχει κάνει αυτό) αλλά έχει και ατελείωτη δράση που ικανοποιεί τους πάντες. Πραγματικά σε καθηλώνει με τα εξαιρετικά καλά σκηνοθετημένα και σχεδιασμένα επίπεδά του (το Ιράκ και Chernobyl είναι τέλεια).

Ηχητικά εξαιρετικό, γραφικά κορυφαίο (το depth of field είναι ΚΑΘΑΡΑ του DX10 το οποίο το πέρασαν στα τελευταία .dll όταν κάναμε το update, δε γίνεται το DX9 να βγάλει τέτοια γραφικά) με πολλές λεπτομέρειες και πανέμορφα σκηνικά+τοπία, είναι ένα must για όλους πιστεύω.

Μπράβο στην Infinity Ward. Θεωρώ ακόμα πως το CoD2 ήταν καλύτερο από το 1 και τώρα σίγουρα το 4 είναι το καλύτερο από όλα.

Μπράβο τους.

SPOILER - ΜΗ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΙΞΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Παιχνιδαρα νταξει..πριν λιγο το τερματισα κ γω(ψιλομικρο ηταν..:( :( )...εμενα αυτο που μου αρεσε περισσοτερο ηταν τα διαφορα σκηνικα που ειχε(ειδικα εκει στην ουκρανια με τους καμουφλαρισμενους..τα σπασε!)..περα απο τα γραφικα του βεβαια..;)

Link to comment
Share on other sites

και εγω το τερματισα σημερα...Ενταξει κανονικο game ηταν..ουτε μικρο ουτε μεγαλο.Κανονικο για τα GB του....

Αυτο που μαρεσε περισσοτερο ηταν οτι ειχες πολλες επιλογες στο παιχνιδι και καθε αποστολη την περναγες με διαφορετικο τροπο...Οπως ειπε ο απο πανω μου..Ειδικα εκει με το καμουφλαζ ηταν αλλο παιχνιδι...Οπως επισης και η τελευταια πιστα με τα τζιπακια..και ειδικα το τελος..ολα τα λεφτα :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εγώ μόλις πριν απο κάτι ώρες το εγκατέστησα...

Εντάξει, οτι πιο καλό έχω παίξει εδω και αρκετό καιρό...

Η crytek πρέπει να πάρει μαθήματα απο την μηχανή του, παρα πολύ καλό, ειδικά στην αρχή με τα credits που σκοτωνουν τον πρόεδρο, ολα τα λεφτά...

Μπράβο στην εταιρεία, το ξαναλέω, ειδικά για την μηχανή..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LevelOne [Σήμερα, στις 03:18]

Ρε παιδιά, εγώ μόλις πριν απο κάτι ώρες το εγκατέστησα...

Εντάξει, οτι πιο καλό έχω παίξει εδω και αρκετό καιρό...

Η crytek πρέπει να πάρει μαθήματα απο την μηχανή του, παρα πολύ καλό, ειδικά στην αρχή με τα credits που σκοτωνουν τον πρόεδρο, ολα τα λεφτά...

Μπράβο στην εταιρεία, το ξαναλέω, ειδικά για την μηχανή..

Rε συ dude....να παρει μαθήματα η Crytek επειδη ΔΕΝ τρέχει το Crysis όπως το CoD4 στα συστήματα μας? Επειδή τέλειωσα και τα 2 εχω να πω οτι το Crysis μπορει ΤΩΡΑ να μην τρέχει όπως ειχαμε συνηθίσει να τρέχουμε ντουμπανο κάνα χρόνο τώρα όλα τα προηγούμενα παιχνίδια..... αλλα ειναι μια δεκαετία μπροστά καλώς ή κακώς... να λέμε και του στραβού το δίκιο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το CoD4 λόγω του Depth of Field, έχει ορισμένα ΑΚΡΩΣ φωτορεαλιστικά σκηνικά ορισμένες στιγμές. Πάνω στην ένταση και τον πανικό ο παίχτης δεν τα βλέπει/προσέχει/ασχολείται με δαύτα, αλλά πίστεψέ με, το κοινό του (ναι έχω και κοινό :p) μόνο να κάνει ΩΩΩ και ΑΑΑ ξέρει.

Το γεγονός αυτό βέβαια δεν κάνει το CoD4 γραφικά ανώτερο από το Crysis. Ένα "τρυκ" τα κάνει όλα στο CoD ενώ το Crysis είναι όντως μια δουλειά διαφορετικής φύσης.

Ποιο είναι το πρόβλημα όμως?

Το Far Cry είτε στο Very High είτε στο Medium ήταν κάτι πολύ όμορφο και κυρίως, με μικρές αν μπορεί κάποιος να το πει, διαφορές. Οι κάτοχοι παλιών συστημάτων χαιρόντουσαν που το παιζαν και μάλιστα τόνιζαν το εξής:

Έλα μωρέ τι διαφορές έχει στο V.High?

Το Crysis όμως έχει διαφορές και μάλιστα μεγάλες. Γι αυτό ο κόσμος δεν το αποδέχτηκε τόσο εύκολα. Είναι βαρύ είπαν, χάλια μηχανή γραφικών, κτλ κτλ.

Ο κόσμος απλά δε διαβάζει αυτά που γράφονται ή όταν τα διαβάζει, τα προσπερνά.

Εδώ και ένα χρόνο το λέω εγώ και πόσοι άλλοι που το ξεραν, ότι το Crysis δε θα παίζει στα V.High πουθενά, πως θα έχει και Ultra High που θα ενεργοποιηθούν κάποια στιγμή, κτλ κτλ.

Η εταιρεία τα έλεγε αυτά. Εδώ και ένα χρόνο. Ο κόσμος όμως περίμενε να παίζει όλα full στα 1920 νεράκι.

Εγώ το Crysis θα το παίξω στα full του σε κανα 6μηνο για να το απολαύσω πλήρως. Δεν το κάνω από τακτ ή τπτ τέτοιο. Πολλοί άλλοι όμως, απλά το αφήνουν στην άκρη γιατί το Crysis γονάτισε τα "υπερμηχανηματα" τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 14:40]

Εγώ το Crysis θα το παίξω στα full του σε κανα 6μηνο για να το απολαύσω πλήρως. Δεν το κάνω από τακτ ή τπτ τέτοιο. Πολλοί άλλοι όμως, απλά το αφήνουν στην άκρη γιατί το Crysis γονάτισε τα "υπερμηχανηματα" τους.

Δεν ειναι λυση αυτη ομως.Να παιζουμε δηλαδη τα τωρινα παιχνιδια, μετα απο 6-12 μηνες.

Θα πρεπει η καθε εταιρεια, να προσπαθει να σχεδιαζει τα παιχνιδια, ετσι παιζει full στα εκαστοτε τωρινα κορυφαια συστηματα και οχι κορυφαια μετα απο 12 μηνες.

Αυτο για εμενα σημαινει σεβασμος στον καταναλωτη και κορυφαια και καλοσχεδιασμενη μηχανη γραφικων.

Εγω το COD4 το παιζω νερο και ολα full σε 1280Χ1024 με:

Ε4500@ 3.20 GHZ

2GB DDR2 1066 MHZ

8800GTS 320(675/1674/2214)

Nα δουμε το crysis πως θα τρεχει. Να προσεξει ομως μην την πατησει οπως το CMR DIRT.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.