Jump to content



Call Of Duty 4: Modern Warfare


Jaco

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 21:33]

Δες την εικόνα και θα καταλάβεις ;)

Εδώ και αρκετό καιρό ο κόσμος "νομίζει" πως με το DX9 βγαίνουν τα γραφικά των τελευταίων παιχνιδιών στα ΧΡ...

Ναι αυτα τα εχω δει, αλλά τι συμπερασμα μπορεις να βγαλεις απο αυτό ?

1. Ότι αυτη την στιγμή με ότι dx παιζουν τα vista παιζουν και Vista?

2. Ότι τα XP κάνουν emulation τα dx10 στοιχεια των Vista?

τότε το perfomance hit γιατι ειναι μεγαλυτερο στα Vista?

εξ αιτίας των μικροδιαφορών? δεν νομιζω.

Με τόσο δουλεμα που έχει πέσει τελευταια, μπορει να υποθεσει κάποιος ότι όλα είναι "φτιαχτά" . Προσωπικά, τους έχω ικανους να σαμποταρουν μεχρι και το δικο τους προιον (windows XP) για να σπρωξουν τα Vista.

Eίδες τι τους βάζουν και απάντουν στο θεμα με το crysis....κρατιουνται και ίδιοι να μη γελάσουν μ αυτα που λένε..... π.χ δες εδώ

http://www.crymod.com/thread.php?threadid=10564

απανταει με τη γνωστή μπαρουφα ο alex και μολις στριμωχνεται λίγο απο τον rogus, την κάνει.....

Δεν είμαι αναλυτής , ούτε γνώστης, αλλά περιμενα να δω τα αποτελέσματα ....τα είδα, και λέω την γνώμη μου.

Edit: θυμάσαι και τι λέγανε για τα Vista 64 bit ...

Εdit2 : Το link δεν δίνεται για το 1ο Post (που κατα την γνώμη μου είναι άστοχο/ανουσιο

αλλά για αυτα που λέγονται αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα:

το DX10 κυρίως αυτά που θα έβαζε μέσα στα παιχνίδια είναι κάποια "κινηματογραφικά" εφέ για περισσότερη απόδοση αληθοφάνειας. Απλά φίλτρα είναι, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα βαρύ. Αυτά τα φίλτρα, υποτίθεται θα τα είχε μόνο το 10άρι και δε θα τα περνούσε στο 9 η Μ$ ούτε με σφαίρες.

Κι όμως τα πέρασε. Δεν ξέρω αν την πίεσε κανείς ή από μόνη της το έκανε, αλλά τα πέρασε. Δεν υπάρχει περίπτωση να βλέπαμε γραφικά σαν του CoD4 ή του Crysis με το DX9.0c. Απλά του κάναν μια γερή αναβάθμιση με τα .dll από το καλοκαίρι και μετά και εν τέλει να τι βλέπουμε.

Το μόνο - ίσως - πράγμα που μένει στο DX10 είναι το WDDM2.x. και οι καλύτερες(???) επιδόσεις που θα(???) προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 22:10]

υποτίθεται θα τα είχε μόνο το 10άρι και δε θα τα περνούσε στο 9 η Μ$ ούτε με σφαίρες.

Κι όμως τα πέρασε. Δεν ξέρω αν την πίεσε κανείς ή από μόνη της το έκανε, αλλά τα πέρασε.

Ναι...όντως , αυτό ειναι ένα ερώτημα. (εστω point)

Ίσως να περιμεναν και ίδιοι διαφορετικά αποτελέσματα απο πιο νωρίς ....και δεν τους βγηκε.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα για αυτά που λέτε περί dx9/dx10, είναι ότι το dx10 είναι κυρίως software διαφοροποίηση μιας και, στο μεγαλύτερο μέρος του, αποδίδεται και από dx9 κάρτες. Οπότε έχει πέσει μεγάλη κοροϊδία-marketing...

Η ms, νομίζω, πέρασε τα dlls του 10 στο 9, υπό την πίεση των εταιρειών παραγωγής games, όταν είδαν τη "μεγάλη απήχηση" που έχουν τα vista στο μέσο χρήστη (όχι, ο labίτης προφανώς δεν είναι μέσος χρήστης:p )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist

Το συμπέρασμα για αυτά που λέτε περί dx9/dx10, είναι ότι το dx10 είναι κυρίως software διαφοροποίηση μιας και, στο μεγαλύτερο μέρος του, αποδίδεται και από dx9 κάρτες.

Αυτό το συμπέρασμα έβγαλες? Μπράβο... :T:

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγαίνουν όλοι οι καινούριοι τίτλοι σε dx9 με τα dlls του dx10 και βλέπουμε γραφικά που ήταν για vista only, ναι αυτό είναι το συμπέρασμα. Αν θέλεις να με διορθώσεις, ευχαρίστως, άλλωστε είπα "νομίζω" και όχι "είμαι βέβαιος", αλλά κάνε το απλά με επιχειρήματα και όχι με ειρωνεία και υφάκι την επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Δε μπορώ να το ξανακάνω λιανά, μετά από 100 φορές που το έχω κάνει. Υπάρχει κι η αναζήτηση. Αν ήταν να λέμε ξανά και ξανά τα ίδια, θα μπαίναμε σε chat rooms κι όχι σε φόρουμς...

Δεκτόν το ότι δεν διατίθεσαι να επαναλαμβάνεις κάτι που έχεις αναλύσει ήδη αρκετές φορές - αν και δε σου ζητήθηκε εδώ που τα λέμε και ίσως θα έπρεπε να μας συγχωρέσεις που δεν έχουμε αποστηθίσει τη βίβλο-wizard. To απρόκλητο, σε ότι σε αφορά προσωπικά, υφάκι του είρωνα ξερόλα δεν καταλαβαίνω που κολλάει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist

ίσως θα έπρεπε να μας συγχωρέσεις που δεν έχουμε αποστηθίσει τη βίβλο-wizard.

Γράφεις αυτό...

Αρχική απάντηση από Occultist

To απρόκλητο, σε ότι σε αφορά προσωπικά, υφάκι του είρωνα ξερόλα δεν καταλαβαίνω που κολλάει.

... και μιλάς για το δικό μου υφάκι? Εγώ έκανα απλά μια ερώτηση. Χωρίς ειρωνεία, χωρίς τίποτα. Γιατί το πήρες εσύ στραβά, δικό σου πρόβλημα. Δεν είμαι υποχρεωμένος ούτε να απαντήσω, ούτε να δικαιολογηθώ.

Όταν βγάζεις συμπεράσματα του τύπου "Οπότε έχει πέσει μεγάλη κοροϊδία-marketing" κι όλα αυτά νομίζοντας ότι έχουν πειράξει κάποια dlls, τότε εγώ απλά ρωτάω, αν έτσι κατάλαβες... Δε μπορώ να γνωρίζω τι έχεις ή τι δεν έχεις διαβάσει.

Λήξις του off-topic. (έτσι κι αλλιώς σε λίγο θα πάει bh)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το συμπέρασμα έβγαλες? Μπράβο... :T:

^^απλή μη-ειρωνική ερώτηση.

Δε μπορώ να το ξανακάνω λιανά, μετά από 100 φορές που το έχω κάνει. Υπάρχει κι η αναζήτηση. Αν ήταν να λέμε ξανά και ξανά τα ίδια, θα μπαίναμε σε chat rooms κι όχι σε φόρουμς...

^^Μη-υπεροπτικό μη-απαξιωτικό ύφος.

... και μιλάς για το δικό μου υφάκι?

^^Σωστά, ο τρόπος που απάντησες εξαρχής δεν δικαιολογούσε με τίποτα την αντίδρασή μου.

Τεσπα, καταλαβαίνω τον τρόπο που "συζητάς" και δε με ενδιαφέρει να ακολουθήσω.

Επίστροφή σε on-topic θα παρακαλούσα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο ολα αυτα που διαβασα εδω μεσα μπορω ενα πραγμα να πω με βεβαιοτητα: ΝΑΙ ΜΕ ΨΗΣΑΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!!!!

Το ξεκιναω σε δυο-τρεις μερες (μπορει και λιγοτερο αν ειμαι τυχερος!!!) και τα ξαναλεμε τοτε...

Nα παρει, και πανω που ειχα αρχισει την αποτοξινωση:o...(θα με καταστρεψετε ρα :D :D :D )

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και το single σε κρατάει. Και είναι ένα παιχνίδι με τρομερά memorable moments - θυμάμαι από τα Half-Life τις συζητήσεις που είχα με άλλα παιδιά περί των υποθέσεών τους. Δεν περίμενα ποτέ CoD να μου δημιουργήσει τα ίδια συναισθήματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.