Jump to content



S.T.A.L.K.E.R - Clear Sky: πείτε τα όλα


neuromancer

Recommended Posts

  • Replies 288
  • Created
  • Last Reply

Χμ εχεις δικιο ναι..αλλα να σου πω την αληθεια το SoC που το τερματισα τωρα στο veteran,μου φανηκε πιο ευκολο απ' oτι την πρωτη φορα που το τερματισα στο normal επιπεδο..χωρις trainer χωρις τπτ...ντου παντου κ δεν χαμπαριαζα τπτ..:hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κατεβασει αυτην την συλλογη...το εχει κ αυτο μεσα που λες..εχει κ καποια αλλα κομματακια λιγο "psycho"...:victory:

αν κ δεν ειναι απο το Clear Sky..

http://www.stalker-game.com/en/?page=soundtrack

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω σερνομαι με ολα στο full, μου τρεχει πολυ χειροτερα απο crysis.....τι συμβαινει τοσο για το λουτσο καβαλα ειναι οι προγραμματιστες της εταιριας?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε συ..εγω σε κλαιν αναλυση(1280x1024)το παιζω μια χαρα(55-60fps)με ολα στο full(dx-10) εκτος απο vsync,AA k AF που ειναι στο off...

Περασα κ το τελευταιο patch...

Μονο οταν πηγαινω στην βαση τοτε εχω μια μικρη πτωση στα fps...

Link to comment
Share on other sites

Κόψε ρε sebastial ένα κλικ τα βαριά... αυτά υπάρχουν για να πουλάνε οι άλλοι κάρτες...

Εγώ παίζω το SoC τώρα και και είμαι 80-100 fps αλλά έχω κλαδέψει τα γρασίδια (περιτά αντικείμενα που κρύβουν τα artifacts :yu:) και ένα κλικ τον ορίζοντα. Κάνει κάτι drops όταν φυσάει αέρας και σηκώνει σκόνη αλλά γουστάρω την ατμόσφαιρα και το κρατάω.

Το clear sky το έπαιξα με την 8800GTS γύρα στα 40fps DX9 με τα βαριά κομμένα (ΑΑ) κομμένα. Όλα 1680x1050.

Άϊντε πάμε για το Χ16 λέμε.... (με 80 χιλιάρικα στην τσέπη :dirol: )

Γαμάτο παιχνίδι... κλείνω το PC και νομίζω ότι τα έχω ζήσει στην πραγματικότητα....

Link to comment
Share on other sites

Καλα στο shadown of chernobyl neuromancer κ τερμα να τα βαλεις ολα δεν θα εχεις κανενα προβλημα..ειδικα με την 260gtx..εδω η δικη μου 8800 βγαζει 90 fps με ολα full κ φιλτρα τερμα..τωρα αμα δεν θελεις αλλο αυτο..:)

Εγω τωρα παω να βρω τον fang(θυμαμαι αυτος μου τα ειχε καβατζωσει ολα τα πραγματα)..το θεμα ειναι οτι μολις πηρα μια καινουργια στολη(12500RU) παραλλαγη κ με τα λεφτα ειμαι καπως δυσκολα...

Μαλλον θα παιξει κανενα trainer...:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

εκεί στο bar που είναι βαριά η πίστα και υπάρχει και πολύς κόσμος μάλλον σκαλώνει εκτός αν είναι από άλλο λόγο (ανοιχτό web από κάτω, κτλ). Όχι τίποτε ενοχλητικό πάντως.

Κι εγώ την πρώτη φορά ....πήρα δάνειο γιατί δεν είχα και χρόνο. Τώρα τη δεύτερη στο SoC έιμαι Αμπράμοβιτς (έχω σκουπίσει τον τόπο για αρτιφακτς και έχω και καμμιά 20άρια καβάτζα σε μιά τουαλέτα στο Χ18 που μάλλον θα τα αφήσω, γιατί έχει πολύ περπάτημα μέχρι εκεί και θέλει 2 δρομολόγια για κουβάλημα).

Στο πρώτο παίξιμο είχα θυμάμαι έλλειψη από επιδέσμους και αντι-rad ενέσεις αλλά τώρα με τα κατάλληλα αρτιφακτς δεν χρειάζομαι και πολλά - μονο σφαίρες)

Link to comment
Share on other sites

Το float32 ( http://www.thefloatingpoint.org/main/download.php?list.4 ) εχετε δοκιμασει να το βαλετε ? δινει ενα πολυ καλο fps boost σε ολα τα μηχανηματα και ταυτοχρονα βελτιωνεται η ποιοτητα εικονας προς το καλυτερο

http://www.hardforum.com/showpost.php?p=1032605239&postcount=65

Προσωπικα το παιζω με ολα maxed, σε full dynamic lighting στα 1280*960 χωρις καθολου AA και 8x AF κλασσικα ( στην ουσια αμα βαλεις AA σε full dynamic θολωνει η εικονα, κατι σαν το smooth edges του GRAW2 ) συνηθως εχω μπολικα fps αλλα σκεφτομαι σε περιπτωση που παρω ποτε το clear sky να βαλω μια δευτερη 4850 πρωτα και DX10 να βλεπω τα wet surfaces + god rays + soft particles να γουσταρω , αξιοποιει κανονικα το crossfire ετσι ?

Το παραπονο μου απτο oblivion lost 2.2 ειναι οτι κανει το gunplay γελοιοδως ευκολο(παιζω στο elite λετε να το ανεβασω στο "hell" ? :S ) , ειδικα απο τοτε που παιρνεις εκεινη την διοπτρα στο dark valley, κουμπωνεις εναν εκτοξευτηρα gp-25 και εναν σιγαστηρα πανω στο modified ak74 που βρισκεις σε εκεινο το υπογειο κρυσφηγετο κατω απτο agropom facility και εισαι κομπλε, πολυ ευθυβολο (ειδικα αμα εισαι σκυφτος και το βαλεις στο 1 ) και με μια στο κεφαλι σχεδον ολοι ψωφανε, αλλα ακομα και χωρις τετοια οπλα η arena κοντα στο 100rads βγηκε χωρις ουτε 1 load, επισης 80kg max φορτο στο backpack παρα ειναι πολλα, μπορεις και κανεις sprint αρκετη αποσταση πριν χρειαστει να πιεις κανα energy drink ( δεν εχει καν ορατη stamina bar οπως στο vanilla :S )

Τι διαλο απ'την devGRU εκπαιδευτηκε ο marked one και ειναι τοσο καταδρομι ? :p Μολις βρηκα και ενα F2000 ενω εψαχνα για τον ghost, που να πεσουν στα χερια μου τα πρωτα τυφεκια με διαμετρημα 7.62x51mm αυτα ειναι :D

Αλλο προβλημα ειναι τα κατα πολυ αυξημενα HP που εχουν οι περισσοτεροι mutants, γι αυτο ξοδευω ενα σωρο λεφτα σε πυρομαχικα και φροντιζω να κανω οσα περισσοτερα headshot γινεται, btw στο vanilla οταν εβαζες artifacts που σου δινανε πχ -30 radiation και +300% bleeding δεν αρχιζες να αιμοραγεις ταυτοχρονα ? εδω δεν συμβαινει αυτο και μαλλον το κανανε επιτηδες γιατι τα medkit κοστιζουν πολυ περισσοτερο αποσο μπορεις να τα πουλησεις και οι μπανταδες ειναι πιο δυσευρετοι, τελος τα blowout και το σκοταδι της νυχτας ειναι epic :D

Link to comment
Share on other sites

sebastian, μήπως έχεις ενεργοποιήσει το aa από τους οδηγούς της κάρτας;Αν ναι, τότε απενεργοποίησέ το.Τρώει κόλλημα το παιχνίδι γιατί χρησιμοποιεί ένα δικό του αλγόριθμο επεξεργασίας.Θα σου βγάζει κοντά στα 20 fps παντού, ότι ρυθμίσεις και να κάνεις έτσι...για τσέκαρέ το μπας και είναι αυτό.Για af από τους οδηγούς δε θυμάμαι αν ισχύει το ίδιο, αλλά μάλλον όχι.

Link to comment
Share on other sites

To SoC δεν έχει AA. Όταν ΔΕΝ βάζεις dynamic lighting κάνει ένα ελαφρύ blur αν θυμάμαι καλά. Με dynamic lighting δεν κάνει AA.

Αυτό που λέει ο Bigi έχει βάση, δες το sebastian.

Το float32 τι ακριβώς κάνει γιατί από το site του δεν έβγαλα άκρη; Οι εικόνες του link δείχνουν αυξημένο contrast. Τα περισσότερα fps από που προέρχονται; Έχει σχέση ο developer με την ομάδα που έκανε το game;

anyway, δε νομίζω να το βάλω καθώς διάβασα για προβλήματα ήχου σε μερικούς... αφού το παλεύει το hardware ας μην σκαλίσω....

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο το πιστόλι στο SoC που ρίχνει σφαίρες από sniper rifle είναι πολύ θανατηφόρο. Κλοτσάει σαν άλογο βέβαια αλλά από κοντά ή με headshot με την πρωτη από μακριά είναι πολύ killer. Πριν λίγο το πήρα χαμπάρι τι κτήνος είναι....

Link to comment
Share on other sites

Εγινα μελος των Duty...μιας κ την πρωτη φορα που το ειχα παιξει δεν ειχα γινει μελος πουθενα...κ ειπα για να δω τι λεει...μου δωσανε κ μια στολη αρκετα καλη..:cool:

Εκτος απο αυτο,ειναι η πρωτη φορα που εχω αγορασει 3 στολες(seva suit,bulat armored suit,universal protection duty)..κ για "καθημερινη χρηση" εχω την sunrise suit..ενω τις αλλες τις εχω για ποιο ζορικες καταστασεις..

Οι 3 πρωτες τα σπανε απλα...για να τις αγορασω ομως πουλησα γυρω στα 60 οπλα σε εναν trader....κ εκανα συνεχεια δρομολογια...

Τωρα πηγαινω στο red forest...το κακο ειναι οτι δεν εχω κανενα artifact πανω μου...:hm:

Link to comment
Share on other sites

sebastian, μήπως έχεις ενεργοποιήσει το aa από τους οδηγούς της κάρτας;Αν ναι, τότε απενεργοποίησέ το.Τρώει κόλλημα το παιχνίδι γιατί χρησιμοποιεί ένα δικό του αλγόριθμο επεξεργασίας.Θα σου βγάζει κοντά στα 20 fps παντού, ότι ρυθμίσεις και να κάνεις έτσι...για τσέκαρέ το μπας και είναι αυτό.Για af από τους οδηγούς δε θυμάμαι αν ισχύει το ίδιο, αλλά μάλλον όχι.

οχι φιλε μου, παντως με τα γραφικα τερμα και σε 1920χ1200 χωρις ΑΑ , σερνομαι απο 30 μεχρι 45 fps ειδα μεσο ορο!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.