Jump to content



S.T.A.L.K.E.R - Clear Sky: πείτε τα όλα


neuromancer

Recommended Posts

Nick is right!!...αυτό το stash είναι υπερπολύτιμο αν είστε για πολλές βόλτες, μιας και με το που απομακρύνεστε έρχεται μια περίπολος 5 ατόμων μέσα στο στρατόπεδο και αν φύγετε αρκετά μακριά τότε γίνονται respawn οι πάντες!.

Βέβαια, με το που αναβαθμίσετε σωστά το obakan το στρατόπεδο γίνεται πανεύκολο (λόγω εύκολων headshots) οπότε αξίζει να το επισκεφτείτε τουλ ακόμα μια φορά (σας δίνεται και μια μικροαποστολή αργότερα να φέρετε ένα medkit από το στρατόπεδο, οπότε why not?). Με λίγη υπομονή θα βρεθείτε να έχετε αρκετά λεφτά για πολλά 5.45 AP ammo, το οbakan σε sniper upgrade και την seva suit πριν φύγετε καν από το cordon, πράγμα που θα βοηθήσει πολύ στις επόμενες 2 πίστες του παιχνιδιού (τόσο στο garbage, όσο και στο death valley). Στο death valley θα έχετε την ευκαιρία να αναβαθμίσετε το seva suit, καθώς και να πάρετε το M-16 με σιγαστήρα και nato scope. Πετάξτε το obakan, αναβαθμίστε το M-16 σε sniper mode και είστε good to go μέχρι και το red forest...^^

Έλεος τη γκαντεμιά μου μέσα. Είχα κάνει save μόλις δίνεται το ΟΚ και μπαίνεις με την ομαδα μέσα στο εργοστάσιο στο Yantar. Τελικά δεν πηδάω το τοίχο να μπω και φεύγω για να αγοράσω σφαίρες στο agroprom. Αφού γυρίζω πάλι, με περίμενε η μισή ομάδα και μπαίνουμε μέσα να κλείσουμε τις 2 βαλβίδες...ε αφού πηδάμε το πρώτο τοιχο στο δευτερο δεν ανεβαίνουν και περιμένουν ενα βλάκα που έχει μείνει έξω από το εργοστασιο και δεν μπορώ καν να του μιλήσω :wall: με αποτελεσμα να μην προχωράει το σενάριο του παιχνίδιου. :nada:

Έλεος με τα bug.

Kάνε reload από το autosave που έχεις όταν μπαίνεις ξανά στο yantar. Τράβα βρες τον lefty and co, και περίμενε να αρχίσουν να ανεβαίνουν μόνοι τους τον πρώτο τοιχο.

Ανέβα και εσύ, headshot all around και στήσου πριν τον δεύτερο τοίχο. Λογικά εκεί μπορείς να δεις αν "έμεινε" πάλι πίσω ο παπάρας που αναφέρεις....επίσης, παίζεις με το τελευταίο patch?

Αν δεν πετύχει τπτ, έχω ένα save μετά από αυτή την μάχη. EFIGS 1.0005 unmodded. Πες μου να σου το στείλω αν είναι...

Μην ξεχάσεις να πάρεις το +4 endurance artifact που υπάρχει δίπλα στην δεξιά πλευρά της πύλης του εργοστασίου. Trust me, θα σου είναι πάρα πολύ χρήσιμο...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 288
  • Created
  • Last Reply

Kάνε reload από το autosave που έχεις όταν μπαίνεις ξανά στο yantar. Τράβα βρες τον lefty and co, και περίμενε να αρχίσουν να ανεβαίνουν μόνοι τους τον πρώτο τοιχο.

Ανέβα και εσύ, headshot all around και στήσου πριν τον δεύτερο τοίχο. Λογικά εκεί μπορείς να δεις αν "έμεινε" πάλι πίσω ο παπάρας που αναφέρεις....επίσης, παίζεις με το τελευταίο patch?

Αν δεν πετύχει τπτ, έχω ένα save μετά από αυτή την μάχη. EFIGS 1.0005 unmodded. Πες μου να σου το στείλω αν είναι...

Μην ξεχάσεις να πάρεις το +4 endurance artifact που υπάρχει δίπλα στην δεξιά πλευρά της πύλης του εργοστασίου. Trust me, θα σου είναι πάρα πολύ χρήσιμο...

Ευχαριστώ, αλλά είχα ένα παλιό save απο το Gordon και το ξανάπαιξα με δάνειο και ατελείωτη ζωή για να το φάω γρήγορα. Τώρα πηγαίνω για army warehouses. :book:

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα της υπογραφής παίζουν και τα 2 μιά χαρά. Εννοείται ότι παράλογες ρυθμίσεις του τύπου όλα στο 10 (ή όλα δεξιά) γονατίζουν οποιοδήποτε μηχάνημα. Υπόψη ότι είμαι σε XP με DX9. Σε Vista με DX10 ισχύει ότι και με όλα τα παιχνίδια - ή λίγο παραπάνω hardware ή λίγο παρακάτω τα βαριά settings.

Link to comment
Share on other sites

Από απαιτήσεις το Clear Sky τι λέει ?

Συνεχζίζω το Shadow το είχα αφήσει εδώ και πόσο καιρό και είναι βαρύ το άτιμο,

ακόμα και σε θηρίο PC

Eίναι πιο όμορφο από το SoC και παρόλα αυτά λίγο πιο light, αφού είναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμο (έχει ένα σωρό επιλογές και sliders για αυξομείωση χαρακτηριστικών με κέρδος πάντα την ταχύτητα και τα frames). Eγώ το παίζω σε DX10 (Vista Ultimate x64) με τις περισσότερες επιλογές ενεργοποιημένες και στο τέρμα και μου δίνει γύρω στα 70 fps (4GB DDR3, intel QX9650, NVidia 8800GTS 512 MB). Μια χαρά. :happy2:

Φαντάζομαι στα ΧΡ θα πετάει... :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 1650 αναλυση η 8800GTX/E6600 default ΧP32 παει πολυ καλα ολα τερμα δεξια (Enhanced Level) εκτος ΑΑ

>1920 καλο ειναι να ριξεις τα sunrays στο low (δεν θα δεις μεγαλες διαφορες στις ακτινες) και θα εχεις τα παντα απο Enhanced Level....σε αυτην την αναλυση αν θελεις ριχνεις και το grass detail λιγο ή το shadow quality.

οπως και να χει δεν χανεις τα επιπροσθετα του Enhanced Level ετσι και ειναι καλυτερα απο Full dynamic

Aν βαλεις μονο Full dynamic παλι ωραιο ειναι (εξαλλου ειναι η top ρυθμιση του προηγουμενου Stalker)

αλλα πλεον παιζει πολυ καλυτερα απο frames p second.

Γενικα μου αρεσει παρα πολυ η X-Ray Engine και μαζι με τα volumetric effects και το parallax

ωρες ωρες δινει φοβερα φωτορεαλιστικα σκηνικα. Πολυ ρεαλιστικες και οι SSAO ρυθμισεις.

στα "-" η λιγο "σκληρη" κινηση των μοντελων

και μερικα κολληματακια που κανει όταν πλησιαζεις για πρωτη φορα κοντα σε πληθος με κτιρια κτλ ασχετα με τα FPS που εχεις εκεινη την ωρα

τα εκανε και στο προηγουμενο αυτα.

Εμενα μου τα κανει και οταν εχω 80-90 FPS. Η RAM δεν ειναι εχω δοκιμασει και 4GB...ισως ο Hdd μου ή ισως με

raptor να μην τα κανει.

Μακαρι να την βελτιώσουν και αλλο την X-Ray.

Link to comment
Share on other sites

και μια που το φερε η κουβεντα την προηγουμενη βδομαδα ειχα κολλησει σε κατι ηλεκτρικες μπαλες, 2 νομιζω

και σηκωνουν και κατι πραγματα και τα ριχνουν και πανω μου....πως το καλο το περασατε εκεινο?

Εχω και 10 medkits και παλι χανω.

εχω SEVA και IL86/Chaser13/VintarBC....υπαρχει κανα καλυτερο μεχρι εκεινο το σημειο.?

και κατι ακομα....να παω πισω να γινω μελος καμιας ομαδας (Duty, Stalker....κτλ)?

Μεχρι στιγμης mercenary ειμαι. Καλα κανω?

Νομιζω εχω και 8000-9000 RU.

Link to comment
Share on other sites

και μια που το φερε η κουβεντα την προηγουμενη βδομαδα ειχα κολλησει σε κατι ηλεκτρικες μπαλες, 2 νομιζω

και σηκωνουν και κατι πραγματα και τα ριχνουν και πανω μου....πως το καλο το περασατε εκεινο?

Εχω και 10 medkits και παλι χανω.

εχω SEVA και IL86/Chaser13/VintarBC....υπαρχει κανα καλυτερο μεχρι εκεινο το σημειο.?

και κατι ακομα....να παω πισω να γινω μελος καμιας ομαδας (Duty, Stalker....κτλ)?

Μεχρι στιγμης mercenary ειμαι. Καλα κανω?

Νομιζω εχω και 8000-9000 RU.

Αν λες μέσα στο mine στο Red Forest, έχω δώσει εγώ ένα λεπτομερή survival οδηγό, ΕΔΩ...

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=806050&postcount=156

Όσο για τις φατρίες, επειδή δεν έχω ακόμη μπει σε κάποια (είμαι φίλος με τους loners/stalkers, ουσιαστικά ανεξάρτητος, δεν έχω γραφτεί σε κανέναν και βρίσκομαι στο Garbage) δεν ξέρω σε ποιά πρέπει να καταταγώ και ποια γίνεται αυτομάτως εχθρός μου. Αν ξέρει τίποτα περισσότερο κανείς (ποιος είναι έστω συμβατός με ποιον - δλδ μένει κίτρινος - και ποιος γίνεται αυτομάτως εχθρός με ποιον - δλδ κόκκινος-).... FEEL FREE... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Αν λες μέσα στο mine στο Red Forest, έχω δώσει εγώ ένα λεπτομερή survival οδηγό, ΕΔΩ...

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=806050&postcount=156

Όσο για τις φατρίες, επειδή δεν έχω ακόμη μπει σε κάποια (είμαι φίλος με τους loners/stalkers, ουσιαστικά ανεξάρτητος, δεν έχω γραφτεί σε κανέναν και βρίσκομαι στο Garbage) δεν ξέρω σε ποιά πρέπει να καταταγώ και ποια γίνεται αυτομάτως εχθρός μου. Αν ξέρει τίποτα περισσότερο κανείς (ποιος είναι έστω συμβατός με ποιον - δλδ μένει κίτρινος - και ποιος γίνεται αυτομάτως εχθρός με ποιον - δλδ κόκκινος-).... FEEL FREE... :shifty:

Είχα γίνει για δοκιμή και μόνο μέλος στους Duty. Αυτομάτως έγινα εχθρός των Freedom (κοκκίνησε η death valey). Δεν συνέχισα όμως για να δω την εξέλιξη, προτίμησα να μείνω independent και ωραίος :triniti:

Link to comment
Share on other sites

Αν λες μέσα στο mine στο Red Forest, έχω δώσει εγώ ένα λεπτομερή survival οδηγό, ΕΔΩ...

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=806050&postcount=156

Δεν βρισκω τη λαμαρινα που λες......εχει ενα δωματιο με ηλεκρισμο που αν μπω εκει σκοτωνομαι, ενα αλλο πρασινο μαλλον με βιοχημικα που αν μπω εκει σκοτονωμαι...και ενα αλλο που εχει μια ανηφορα και κατι κιβωτια στο τελος

κρυβομαι πισω απο τα κιβωτια....και η μπαλα σηκωνει τα κιβωτια και τα ριχνει πανω μου και σκοτωνομαι.

και επισης αν μεινω στο κεντρο και προσπαθησω να τα βαλω στα ισια μαζι του.....σκοτωνομαι.

Ειναι απο αυτα τα σημεια που με κανουν να παρατησω ενα παιχνιδι....εχω παρατησει αρκετα επειδη δεν μπορω να περασω ενα σημειο.....μαλλον στο Clear Sky ειναι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το σημείο που λές με τα κιβώτια, περνάς από επάνω. Δεν είναι απαραίτητο να μπεις μέσα, εκτός και αν θέλεις να κάνεις συλλογή από artifacts.

Εγώ πάντως άφησα τους αλλόυς που ήρθαν μαζί μου και το σκότωσαν αυτό το πράγμα. :triniti:

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω τη λαμαρινα που λες......εχει ενα δωματιο με ηλεκρισμο που αν μπω εκει σκοτωνομαι, ενα αλλο πρασινο μαλλον με βιοχημικα που αν μπω εκει σκοτονωμαι...και ενα αλλο που εχει μια ανηφορα και κατι κιβωτια στο τελος

κρυβομαι πισω απο τα κιβωτια....και η μπαλα σηκωνει τα κιβωτια και τα ριχνει πανω μου και σκοτωνομαι.

και επισης αν μεινω στο κεντρο και προσπαθησω να τα βαλω στα ισια μαζι του.....σκοτωνομαι.

Ειναι απο αυτα τα σημεια που με κανουν να παρατησω ενα παιχνιδι....εχω παρατησει αρκετα επειδη δεν μπορω να περασω ενα σημειο.....μαλλον στο Clear Sky ειναι αυτο.

Στο τέρμα της ανηφόρας στα δεξιά είναι μία λαμαρίνα που φράζει την έξοδο από το χώρο αυτό (αυτή εξαφανίζεται και βγαίνεις από κει μόλις σκοτώσεις τη μπάλα).

Εκεί περίπου σκυφτός κρύφτηκα και με το σκόπευτρο έριχνα όποτε μπορούσα στην ηλεκτρική μπάλα κάθε φορά που έφτανε στη βάση της ανηφόρας. Τώρα τα κιβώτια πότε με πετύχαιναν και πότε όχι αφού το σημείο που βρισκόμουν κολλητά στην λαμαρίνα ήταν κάπως χαμηλό και συχνά έβρισκαν τα τοιχώματα. Επίσης άφηνα αρκετές φορές να ηρεμούν τα πράματα (δεν πυροβολούσα), μένοντας κρυμμένος ώστε η ηλεκτρική μπάλα να με ξεχνάει και να αραιώνουν τα ιπτάμενα κιβώτια.

Γενικά, αν θέλεις να φύγεις με το "-6 radiation" artifact στην τσέπη (δεν είναι πάντως υποχρεωτικό να κατέβεις στο χώρο αυτό), θέλει αρκετή υπομονή.

Επίσης υπάρχει ελπίδα αν έχεις σπάσει αρκετές τάβλες πριν κατέβεις, να πέσει και κανας στρατιώτης κάτω, οπότε και αυτός θα βοηθήσει πυροβολώντας τη μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

Parakato link iparxei to odiporiko mesa stin apagoreumeni zoni tou Chernobyl me mia mixanh !!!

http://www.kiddofspeed.com/chapter1.html

Periexei katapliktiki perigrafi kathos kai eikones!

Episis stin kentriki tis selida sti mpara sta dexia exei kai alla polla kaloudia peri chernobyl !!!

http://www.angelfire.com/extreme4/kiddofspeed/index.html

spring1.jpg

(sorry gia ta greeklish alla apo to sun termatiko mou de mporo na grapso ellinika)

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, το PC MASTER το καινούργιο σχεδόν το έθαψε το παιχνίδι λόγω λέει πολλών bugs (θέλει λέει τουλάχιστον 10 patches μαζεμένα για να φτιάξει και γρήγορα).

Δεν είναι καλά μου φαίνεται εκεί τα παλικάρια... :pleasantry: Μόνο τα ΜΜΟ τους γυαλίζουν τελικά και τίποτα άλλο... :TD:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.