Jump to content



S.T.A.L.K.E.R - Clear Sky: πείτε τα όλα


neuromancer

Recommended Posts

Οσοι έχετε 4πύρηνα, εδώ

http://stalker.filefront.com/file/Affinity_Fix_Quad_Core;94271

έχει ένα patch και καλά που κάνει το XRay engine να τρεχει και στους 4 πυρήνες. Εννοείται ότι το κάνετε με δική σας ευθύνη. Δεν το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 288
  • Created
  • Last Reply
τι λες τώρα.... "σφοδρές οδομαχίες", 1.500 σφαίρες!!!! (ποτέ δεν είχα πάνω απο 300) - please δώσε URL για τα 99999 RU, ASAP. :daisy:

Υπάρχουν αρκετοί και θα τους βρείτε ΕΔΩ...

http://m0003.gamecopyworld.com/games/pc_stalker_clear_sky.shtml

Όπως βλέπω, βγήκε σήμερα και ένας αγγλικός (δίνει 1.000 ρούβλια...) όπως επίση και ένας εντελώς καινούργιος για την 1.5.05...

Είπα 1.500 σφαίρες για το όπλο σας, γιατί εμένα που είχα γύρω στις 800-900 δεν μου έφτασαν μετά από δύο διαφορετικές locations και αναγκάστηκα να πάρω ένα πυροβόλο κάποιου νεκρού εχθρού (χωρίς σκόπευτρο, με λίγες σφαίρες ανα γεμιστήρα κλπ. κλπ.) για να συνεχίσω. Γι' αυτό μίλησα για 1500 σφαίρες, οπότε μη φρικάρτε... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ΕΔΩ Ο DOCTOR ΤΟΥ CLEAR SKY ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ !!!! :bigsmile:

Στο Red Forest στα mines (εκεί που θα βρείτε και το Compass artifact) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ ΤΗ ΣΚΑΛΑ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΤΩΝ MINES και να πεσετε στο κάτω level όπου γίνεται χαμός από anomalies ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ARTIFACT ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ !!!!! ΕΧΕΙ Radiation reduce ... +6 (που σημαίνει ότι μπορείτε πλέον να το συνδυάσετε με άλλα τρία -2 radiation ή άλλα δύο -3 radiation που να έχουν και άλλα χαρακτηριστικά --- ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ !!!!!).

Με το που κατεβάινεις τη σκάλα στο κάτω level πάτε ευθεία μπροστά στο πρασινωπό μικρό δωμάτιο (ΜΗΝ μπείτε στα λουτρά με τις ηλεκτρικές εκκενώσεις δίπλα αφού δεν υπάρχει κάτι εκεί μέσα).

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Μέσα στο χώρο υπάρχει μία στρογγυλή ηλεκτρική μπάλα που γυρίζει γύρω γύρω και σηκώνει κιβώτια και άλλα πολλά και στα εκσφενδονίζει μειώνοντας την υγεία σου επικίνδυνα....

ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΠΑΛΑ πρέπει να την πυροβολείτε ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ (δεν είναι anomaly αλλά εχθρός που σκοτώνεται).

Για να το καταφέρετε χωρίς να είστε εκτεθειμένοι πηγαίνετε και ανεβείτε το λοφίσκο στο πίσω δωμάτιο και κρυφτείτε κοντά στη μεταλική λαμαρίνα, όπου είναι κάπως στενάχωρα και έτσι ό,τι σας πετάει μπορεί και να σκάει στα πετρώματα και να μην χάνετε πολλή ζωή ή και καθόλου, ενώ από ψηλά μπορείτε να σημαδεύετε και να πυροβολείτε τη μπάλα κάθε φορά που θα μπαίνει πιο κάτω στο χώρο. :whip:

Μόλις σκοτώσετε την ηλεκτρική μπάλα και αυτή εξαφανιστεί, η λαμαρίνα που εμπδίζει την έξοδο θα φύγει και μπορείτε πλέον να βγείτε πάλι στο πάνω επίπεδο, με το σπάνιο artifact στην τσέπη !!!! :clap::clap::clap:

Σωπα ρε nick...εσυ το εχεις σπουδασει το θεμα λεμε..αμα δεν το ξερεις ομως δυσκολα να την παρεις χαμπαρι..:hehe:

neuro κ γω μαζευα φραγκα για να παρω απο τον scientist στο Yantar..μια που ειχε 18500RU .τα σπαει κανονικα..του επιστημονα κ καλα ηταν...κ με night vision πολυ μπροστα..

Γιατι λεω στο Limansk θα πρεπει να παω εξοπλισμενος καταλληλα..;)

Θα το δοκιμασω το patch αυτο για τους quad..κανονικα μονο τον εναν δεν χρησιμοποιει το παιχνιδι..?

Αντε κανονιστε για κανενα multi...:fun:

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις τα posts στη σελίδα με το patch υπάρχουν διάφορες απόψεις. Κάποιοι το επιβεβαιώνουν, κάποιοι άλλοι όχι. Συνολικά δείχνει να σαλεύει στο χαλαρό σε όλα τα cores αντί για ένα τσιτωμένο που ήταν πριν. Οι DX10 χρήστες φαίνεται να το εκτιμούν περισσότερο. Κάποιοι είπαν ότι δούλεψε και σε 2 cores CPUs. Διάβασε τα posts... 1-2 με version από steam είχαν προβλήματα και το έβγαλαν.

πρέπει να γίνει multi αλλά το βλέπω μακρινό (για xmass) λόγω χρόνου

Link to comment
Share on other sites

Σωπα ρε nick...εσυ το εχεις σπουδασει το θεμα λεμε..αμα δεν το ξερεις ομως δυσκολα να την παρεις χαμπαρι..:hehe:

Φίλε Billy, μη νομίζεις... ούτε γω το πήρα χαμπάρι στην σρχή... απλά είχα αποκτήσει συνήθεια να ψάχνω με το detector κοντά σε anomalies (πολύ χρήσιμη συνήθεια τελικά), μπας και πετύχω τίποτα... και όταν βρήκα και το κελεπούρι, το' βαλα, αμέτι μου χαμετι, να βρω τρόπο να βγω από κει με το artifact στην τσέπη... θυμόμουν και ότι στο πρώτο stalker, κάπου στα υπόγεια του Τsernobyl είχα συναντήσει κάτι τέτοιες ηλεκτρικές μπάλες και τις "έφαγα" και μετά μου άνοιξε η πόρτα της εξόδου και... έπραξα ομοίως και δω, μπας και !!!! Και τελικά έκατσε !!!!:mobile1:

Link to comment
Share on other sites

Καλά εκεί στο Red Forest είναι ενα secondary mission να περιμένω λέει ενισχύσεις καταμεσής στο δάσος. Στο σημείο που πρέπει να πάω το φυλάνε δύο ...χοντρά μεταλλαγμένα ζώα που δεν καταλαβαίνουν από σφαίρες.... what's the point? Περάσατε από εκεί? Παρακάτω βέβαια έχει ένα tank με μια διάφανη σφαίρα από πάνω του και αμέτρητους πηδηχτούληδες τριγύρω που είναι λεεί gate τηλεμεταφοράς και σε βγάζει κοντά στο κτίριο που είναι ο μπάρμπας που ψάχνεις.. (όχι ο Sterlok).

Πάω καλά ???

Link to comment
Share on other sites

@neuromancer

παρε αυτο

βαλε το στον φακελο του stalker - clear sky\bin\ τρεξε το αρχειακι κ αστο ανοιχτο και τρεξε και το παιχνιδι. κανε load το save σου και μολις ξεκινισεις να παιζεις πατα esc. στο menu πατα f10 και μετα παλι esc για να συνεχισεις το παιχνιδι. τωρα μπες στο inventory Και δες τα λεφτα σου. 99999 :) δοκιμασμενο απο μενα με patch 1.5.05.

εγω τους σκοτωσα αρκετα ευκολα αυτα τα 2 χοντρα πλασματα. επισης εχει και artifact εκει στο κεντρο που σου λεει οτι πρεπει να περιμενεις ενισχυσεις. καλα πας.

Link to comment
Share on other sites

έβαλα το άλλο που που λέω παραπάνω που με F10 βάζει 1000άρικα FMS (Foreign Military Support - :flex:) ...κατάθεση στο λογαριασμό. To πήρα το αρτιφακτ, είμαι στον μπαρμπα τώρα - ευτυχώς επισκευάζει κιόλας γιατί είμαι κουρέλι.

Πάντως ο χάρτης, μέσα στο red forest δείχνει έξοδο προς Garbage. Έκανα τη βλακεία και πήγα... στο Garbage στο σιδηροδρομικό υπάρχει κόσμος (έκανα ψώνια!). Μετά πήγα δεξιότερα (δε θυμάμαι το όνομα - εκεί που είχε πολλές αποστολές) και το στρατόπεδο ήταν ερημιά! Την είχαν κάνει όλοι. Και ήθελα να κάνω καλά ψώνια από εκεί και μόντες στα όπλα. Τα μάζεψα λοιπόν και γύρισα red forest για τα υπόλοιπα.

Πάντως ενισχύσεις εκεί στα χοντρά τερατα δεν ήρθαν. Εγώ πήγα εκεί παρέα με 5-6 παλληκάρια (περάσαμε από μιά στοά) αλλά τους έσκισαν τα 2 αυτά τερατα εν ριπή οφθαλμού (ερασιτέχνες...)

Link to comment
Share on other sites

Καλά εκεί στο Red Forest είναι ενα secondary mission να περιμένω λέει ενισχύσεις καταμεσής στο δάσος. Στο σημείο που πρέπει να πάω το φυλάνε δύο ...χοντρά μεταλλαγμένα ζώα που δεν καταλαβαίνουν από σφαίρες.... what's the point? Περάσατε από εκεί? Παρακάτω βέβαια έχει ένα tank με μια διάφανη σφαίρα από πάνω του και αμέτρητους πηδηχτούληδες τριγύρω που είναι λεεί gate τηλεμεταφοράς και σε βγάζει κοντά στο κτίριο που είναι ο μπάρμπας που ψάχνεις.. (όχι ο Sterlok).

Πάω καλά ???

Καλά πας.

Με τί δυσκολία το παίζεις το παιχνίδι φίλε Neuro ?? Eγώ πάντως το τελείωσα στο S.T.A.L.K.E.R. και τώρα λέω να το ξεκινήσω πάλι, πιο προσεκτικά στο επόμενο level και να μπω και σε κάποια φατρία έτσι για τη φάση και τις πρόσθετες αποστολές. Βλέπεις, το τελείωσα εντελώς ουδέτερος, λίγο με όλους, κυρίως για να περνάω εύκολα από μπλόκα, να χρησιμοποιώ όλους τους traders, μηχανικούς και να σαβουρώνω με secondary missions απ' όλους :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Billy, μη νομίζεις... ούτε γω το πήρα χαμπάρι στην σρχή... απλά είχα αποκτήσει συνήθεια να ψάχνω με το detector κοντά σε anomalies (πολύ χρήσιμη συνήθεια τελικά), μπας και πετύχω τίποτα... και όταν βρήκα και το κελεπούρι, το' βαλα, αμέτι μου χαμετι, να βρω τρόπο να βγω από κει με το artifact στην τσέπη... θυμόμουν και ότι στο πρώτο stalker, κάπου στα υπόγεια του Τsernobyl είχα συναντήσει κάτι τέτοιες ηλεκτρικές μπάλες και τις "έφαγα" και μετά μου άνοιξε η πόρτα της εξόδου και... έπραξα ομοίως και δω, μπας και !!!! Και τελικά έκατσε !!!!:mobile1:

Σωστος...εγω ρε συ κατεβηκα κ δεν μπορουσα να ανεβω μετα..δεν εφτανα την σκαλα..:hehe::hehe:

Καλα οταν εφτασα εδω..

xrengine200810030050024vj6.th.pngthpix.gif

δεν ξερω αλλα με επιασε ενα ριγος..εχοντας δει κ ενα trailer που δειχνει πως ηταν στην πραγματικοτητα κ πως τα φτιαξανε μεσα στο παιχνιδι..ειλικρινα συγκινηθηκα..:o:o

Μπορει να το ξαναρχισω...στο ποιο δυσκολο βεβαια..γιατι το τερματισα στο Stalker..:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λέω και γω να το ξανα-παίξω στο μάξιμουμ δύσκολο (μπας και βρω και κανα artifact τρελλά σπάνιο), να μπω και σε κάποια φατρία αυτή τη φορά (έχετε να προτείνετε κάτι καλό ?? :unsure: ) αλλά λέω να περιμένω το αγγλικό NO-DVD patch της 1.5.05 (πρέπει να βγει όπου να'ναι, ήδη για τη ρώσικη έκδοση βγήκε πριν δύο μέρες). :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ενισχύσεις εκεί στα χοντρά τερατα δεν ήρθαν. Εγώ πήγα εκεί παρέα με 5-6 παλληκάρια (περάσαμε από μιά στοά) αλλά τους έσκισαν τα 2 αυτά τερατα εν ριπή οφθαλμού (ερασιτέχνες...)

Aν μιλάς για το μέρος στο Red Forest που μπαίνεις σε μία στοά γεμάτη από πηδηχτούληδες και μετά βγαίνεις σε ένα ξέφωτο όπου στο κέντρο υπάρχει ένα φηλό κατασκεύασμα σαν ανάποδο χταπόδι που είναι γεμάτο anomalies... ε, εκεί τα χρειάστηκα και γω... υπάρχουν ένα ή δύο χοντροκέφαλα θηρία που θέλουν τουλάχιστον πέντε γεμιστήρες για να πέσουν και έ΄τσι και χτυπήσουν τη γη, αυτή σείεται και συο παίρνει τα 2/3 της μπάρας ζωής.... Ευτυχώς το ένα μου το ξεπάστρεψαν οι συμπολεμιστές (ενισχύσεις, πέρα από αυτούς με τους οποίους μπήκα παρέα, ούτε σε μένα ήρθαν ποτέ) και το άλλο το έφαγα εγώ (περπατώντας προς τα πίσω και πυροβολώντας) αφού ξέκανε τους πάντες !!!

Το ωραίο είναι ότι στο πέτρινο πλοκαμωτό οικοδόμημα που είναι δίπλα, υπάρχουν δύο πολύ καλά artifacts από τα οποία μπόρεσα να πάρω μόνο το ένα αφού το άλλο είναι ακριβώς στο κέντρο όπου υπάρχει ένα λαγούμι με anomaly, αυτή που σε πιάνει σε πετάει ψηλά και σε σκίζει χίλια κομμάτια αν δεν προλάβεις να ξεφύγεις έγκαιρα... :wall:

Πιο πέρα σε αυτό τον ανοικτό χώρο είναι και το τανκ με τη διάφανη teleport σφαίρα.

Κατάφερε άραγε κανείς να πάρει από κει και τα δύο artifacts ?? :flex:

Link to comment
Share on other sites

Στο normal παίζω (ή όπως λέγεται anyway - πάντα σε normal τα FPS - δε μαζοχίζομαι).

2 artifacts στο τανκ ? Και στο ανάποδο χταπόδι? Μα εκεί αυτοκτόνησα τουλάχιστο 10 φορές μπαίνοντας μέσα στην κόλαση της ανωμαλίας αλλά δε έδειξε κάτι ο detector.

Link to comment
Share on other sites

Στο normal παίζω (ή όπως λέγεται anyway - πάντα σε normal τα FPS - δε μαζοχίζομαι).

2 artifacts στο τανκ ? Και στο ανάποδο χταπόδι? Μα εκεί αυτοκτόνησα τουλάχιστο 10 φορές μπαίνοντας μέσα στην κόλαση της ανωμαλίας αλλά δε έδειξε κάτι ο detector.

Τα 2 artifacts είναι μόνο στο "ανάποδο χταπόδι" το ένα είναι σχεδόν στην αρχή οπότε δεν χάνεις ζωή ιδίως όταν το παλέψεις... με τις βίδες, στο άλλο όμως... είναι στο εντελώς κέντρο της ανωμαλίας, μέσα στο λάκο... αυτό δεν κατάφερα να το πάρω με καμμία... :alien:

Τελικά το ξανάρχισα στο ultra δύσκολο (το μοναδικό παιχνίδι από τα τόοοοσα που έχω παίξει που το δοκιμάζψ σε τέτοιο level), κοντεύω να τελειώσω τους βάλτους βρήκα και κανα δύο επιπλέον (από την προηγούμενη φορά) artifacts και - πιστέψτε με - δεν μου έδωσε την παραμικρή εντύπωση ότι άλλαξα επίπεδο δυσκολίας από πριν, ακόμη και τα αγριογούρουνα που περίμενα να είναι πιο tough... συνεχίζουν να ταβλιάζονται με το ένα σκάγι του δίκανου, όπως και πρώτα... βρήκα επίσης και τα 3 flash-ακια για τα upgrades του μηχανικού... έχασα βέβαια αρκετές defense απόστολές (ιδίως όταν πλάκωσαν σχεδόν όλες μαζί), αλλά γενικά όλα πάνε οκ.

Και φυσικά, ακόμη να περάσω το 1.5.05, ελέω απουσίας του no-dvd ραγίσματος....

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά, ακόμη να περάσω το 1.5.05, ελέω απουσίας του no-dvd ραγίσματος....
m2, άντε ρε παιδιά, 3 μέρες περάσαν από το Ρώσικο...:nuke:

Εγώ το παίζω όπως και το SoC πάντως, δλδ ψείρας mode...έχω τιγκάρει στο χρήμα όπως πάντα, και απλά πάμε λάου λάου τις αποστολές...σου παίρνει πολύ καιρό να τελειώσεις το παιχνίδι έτσι, αλλά όπως και στο SoC, προτιμώ να σηκώσω κάθε πέτρα που υπάρχει στο παιχνίδι, παρά να τελειώνω γρήγορα...ειδικά τώρα με τους guides, το να χεστείς στο τάληρο είναι παιχνιδάκι...^^

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά αξίζει τον κόπο. Με το που ξεκινάτε το παιχνίδι στα marshes, μπορείτε να πάρετε τον καλό ανιχνευτή που κάνει 1500ru όπως και ένα πολύ καλό artifact (gravi, +20 κιλά βάρος). Θα σας βοηθήσουν και τα 2, ειδικά αν ξεκινάτε μόλις το παιχνίδι...

Μόλις λοιπόν περάσετε στο swamp, ανεβείτε τέρμα Βόρεια και Δυτικά (χάρτης, πάνω αριστερά). Θα δείτε μια γέφυρα πεσμένη, αλλά δεν θα μπορείτε να περάσετε λόγω φραχτών. Απλά ακολουθήστε κολλητά τον φράχτη προς τα Ανατολικά (αριστερά), και σε κάποιο σημείο αυτός σταματάει. Περάστε μέσα, γυρίστε δυτικά και πηγαίνετε στην γέφυρα. Δίπλα στο δεξιό της άκρο υπάρχει ένα τούνελ με ένα δωμάτιο στο τέλος του. Κάτω από ένα στρώμα εκεί, θα βρείτε τον καλύτερο artifact detector στο παιχνίδι (τουλ νομίζω, δεν έχω βρει καλύτερο ακόμα). Είναι λίγο tricky να τον δείτε κάτω από το στρώμα (από την δεξιά πλευρά), αλλά με λίγο γονάτισμα και πειραματισμό θα το καταφέρετε. Με το που τον κάνετε equip, βουαλά, θα εμφανιστεί ακριβώς δίπλα σας μέσα σε ένα κουβά και το artifact gravi που λέγαμε...:banging:

Για artifacts, δεν είναι εύκολο να χάσετε κάποιο, ειδικά αν ψάχνετε καλά τον κάθε χάρτη. Σχεδόν σε κάθε συστάδα με ανωμαλίες υπάρχουν 1-2 artifacts...το πως θα τα πάρετε τώρα, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

Επίσης, στα πιο δύσκολα επίπεδα δυσκολίας, είναι πάντα προτιμότερο να πηγαίνετε για το headshot. Στήστε λοιπόν το rifle σας να λειτουργεί σαν snipe weapon (flatness accuracy κτλ) και στοχεύετε στο κεφάλι ενώ χρησιμοποιείτε cover. Όχι μόνο θα τελειώνετε σχετικά εύκολα με τους εχθρούς, αλλά θα σώζετε και καραβιές από ammo, ειδικά αν μάθετε να κουβαλάτε και ένα shotgun για τα mutants....;)

Link to comment
Share on other sites

Dante80 στο Garbage έχει artifacts?

Τώρα μπήκα και είμαι στο ψάξιμο.

Ξεκίνα από το νεκροταφείο οχημάτων, θα βρεις 2 mama beads εκεί. Απέναντί του ανατολικά έχει κάποιους βάλτους με πράσινο αέριο, νομίζω πως θα βρεις άλλα 2 arctifacts εκεί. Υπάρχουν άλλα 2 πάνω στους λόφους με τα σκουπίδια, δεν θυμάμαι ακριβώς που, άλλο ένα βόρεια και δυτικά από την βάση των bandits μέσα σε μια σειρά από anomalies, και ένα δίπλα από το flea market, πίσω από 2 μεγάλα pipes με lightning anomalies. Γενικά, έχει πράμα, χρόνο να έχεις να ψάξεις. Επίσης μην ξεχνάς την βάση των bandits, γίνονται spawn συνέχεια σχεδόν και τα λεφτά που παίρνεις από τα όπλα τους θα σε βοηθήσουν να πάρεις και να αναβαθμίσεις το SEVA suit που υπάρχει στο stalker camp...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.