Jump to content



S.T.A.L.K.E.R - Clear Sky: πείτε τα όλα


neuromancer

Recommended Posts

Ξεκίνα από το νεκροταφείο οχημάτων, θα βρεις 2 mama beads εκεί. Απέναντί του ανατολικά έχει κάποιους βάλτους με πράσινο αέριο, νομίζω πως θα βρεις άλλα 2 arctifacts εκεί. Υπάρχουν άλλα 2 πάνω στους λόφους με τα σκουπίδια, δεν θυμάμαι ακριβώς που, άλλο ένα βόρεια και δυτικά από την βάση των bandits μέσα σε μια σειρά από anomalies, και ένα δίπλα από το flea market, πίσω από 2 μεγάλα pipes με lightning anomalies. Γενικά, έχει πράμα, χρόνο να έχεις να ψάξεις. Επίσης μην ξεχνάς την βάση των bandits, γίνονται spawn συνέχεια σχεδόν και τα λεφτά που παίρνεις από τα όπλα τους θα σε βοηθήσουν να πάρεις και να αναβαθμίσεις το SEVA suit που υπάρχει στο stalker camp...

Πολύ ωραίος φίλε Dante !!!

Ο,τι ξετρυπώνεις από artifacts λέγε και μας πού και πώς, αν θες... :)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Mετά από πρόταση ενός φίλου εδώ, έκανα ένα πλήρες αντίγραφο του φακέλου όλου του παιχνιδιού σε κάποιο άλλο μέρος του σκληρού και πέρασα μετά το 1.5.05 και πάνω του έριξα το ράγισμα της ρώσικης έκδοσης να δω πώς δουλεύει.... ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΡΟΛΟΪ !!!! Ούτε τα αγγλικά χάθηκαν, ούτε κανένα άλλο πρόβλημα και μάλιστα ανέβηκα αρκετά σε frames !!! :jump1:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 288
  • Created
  • Last Reply

Στο Garbage, αριστερά από τη βάση-σταθμός τραίνων (bandids ?) υπάρχει ένα τραίνο, στην είσοδο ενός τούνελ. Βοριότερα πηγαίνοντας (προς πάνω δηλ. στο χάρτη) μετά από λίγο στα αριστερά σε μια πλαγιά έχει κάμποσες ανωμαλίες μαζεμένες. Εκεί βρήκα 2 artifacts.

Επίσης επιβεβαιώνω artifacts μέσα στο νεκροταφείο αυτοκινήτων (πίσω από το λεωφορείο) και εκτός νεκροταφείου αριστερά (δυτικά) έξω από το φράχτη.

Βέβαια εμένα δε με άφησαν τα παλληκάρια εκεί να πλησιάσω ("το μόνο που μπορείς να βρεις" μου είπαν "είναι μια σφαίρα στο κεφάλι") και τους ...εξήγησα το όνειρο. Ένας απο τους αιχμαλώτους που είχαν μου έδωσε το hint που με οδήγησε στα artifacts βόρεια του τούνελ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εννοείται πως δεν πάτε ξυπόλυτοι στα αγγούρια να βγάλετε το λαβράκι...επειδή συνήθως έχει ραδιενέργεια εκεί, βάζετε το artifact που βρίσκετε στην πρώτη αποστολή του παιχνιδιού πριν τον πύργο, που σας δίνει +2 rad prot, ώστε να έχετε χρόνο να δουλέψετε σωστά. Αργότερα θα βρείτε και καλύτερα artifacts για την ραδιενέργεια (συγκεκριμένα 2x4+ στο death valley). Και χρησιμοποιείτε πάντα τον ανιχνευτή που θα βρείτε στο τούνελ στον πρώτο χάρτη του παιχνιδιού (δείτε προηγούμενο ποστ μου).

Όταν λοιπόν βρεθείτε κοντά στην συστάδα με τις anomalies, κάντε ένα γύρο γύρω τους, σταματώντας ανά 90 μοίρες για να δείτε αν και που υπάρχει κενό ανάμεσά τους. Εξοπλίζετε τις βίδες και ευθυγραμμίζεστε με το artifact, όπως το βλέπετε στην οθόνη του ανιχνευτή.

Τώρα, the tricky part. Περπατάτε σιγά σιγά κατευθείαν εμπρός μέχρι να ακούσετε το προειδοποιητικό ήχο για anomalies, με συχνότητα περίπου 2-3 φορές το δευτερόλεπτο. Με άλλα λόγια, πάτε κοντά στην anomaly που βρίσκεται μπροστά σας.

Ρίχνετε βίδα, και αμέσως sprint προς τα εμπρός. Σταματάτε μετά από 4 βήματα. Έτσι περνάτε μέσα από το anomaly. Repeat μέχρι να φτάσετε στο artifact, το τσιμπάτε και μετά βγαίνετε με τον ίδιο τρόπο.

Όταν τώρα βλέπετε στην οθόνη του ανιχνευτή πως το artifact κάνει βόλτες (δλδ κινείται λόγω των ίδιων των anomalies), πρέπει να του στήσετε καρτέρι. Δεν είναι δύσκολο, απλά μέσω του ανιχνευτή πρέπει να προβλέψετε την πορεία του artifact και να σταθείτε να το περιμένετε. Μόλις φτάσει αυτό κοντά, θα εμφανιστεί και το τσιμπάτε.

Σε anomalies που δεν σταματούν την κίνησή σας (lightning - fire κτλ) μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και την κάφρικη μέθοδο run-heal-get-run-heal. Θα χάσετε 2 medikits έτσι, αλλά θα πάρετε το artifact γρήγορα και εύκολα.

Εννοείται φυσικά πως αγοράζετε το SEVA suit όσο πιο γρήγορα μπορείτε. Μην αναβαθμίσετε τα radiation και electric properties, πηγαίνετε σε kevlar κτλ. Το SEVA suit βοηθάει αρκετά στην αρχή του παιχνιδιού για να στοκάρετε artifacts αλλά και να επιζήσετε μέχρι να αποκτήσετε σωστά όπλα που έχουν την δυνατότητα να σας δώσουν headshot από τα 40 μέτρα (κάνοντας το παιχνίδι πολύ ευκολότερο).

Τώρα, ας δώσω και τα 3 κυριότερα artifacts στο death valley...

1> +4 radiation, στην βόρεια και δυτική πλευρά έξω από το στρατόπεδο των freedom

2> +4 radiation, στην νότια και ανατολική πλευρά έξω από το σύμπλεγμα κτιρίων που στεγάζει το tunnel των mercenaries

3> στην πίσω πλευρά του στρατοπέδου των freedom, ανάμεσα στις lightning anomalies που θα βρείτε κάτω από την αερογέφυρα.

Συνολικά υπάρχουν 7 artifacts στο death valley, ή τουλ. τόσα βρήκα...τώρα ξεμπέρδεψα από εκεί και μπαίνω agroprom, wish me luck...:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνίδι εχει διορθωθεί μετα απο τα patch που έχουν βγεί ή συνεχίζει crashes κλπ ?

Πέρασα την 1.5.05 αλλά έφαγα κανα δύο crashes όταν έκανα quicksave. Τουλάχιστον δεν έχασα τίποτα από την progress που είχα ως τότε αφού το savegame ήταν οκ. Γενικά πάντως δεν είχα προβλήματα ούτε με το προηγούμενο patch ούτε τώρα με αυτό (1.5.05), αλλά αντίθετα είδα μεγάλη βελτίωση στα frames του παιχνιδιού που ανέβηκαν αρκετά !!!!

P.S. Σήμερα επιτέλους έλαβα με το ταχυδρομείο την Russian Collector's Edition του παιχνιδιού που δίνει ένα σωρό πράματα (μπαντάνα και σιδερότυπο γαλόνι μίας από τις διάφορες factions, έναν zippo αναπτήρα, ένα ηλεκτρικό σφαιρικό artifact που όταν το ενεργοποιήσω αλλάζει συνεχώς χρώματα, χάρτες και αφίσες, manual, strategy guide, χάρτη της Ζώνης και δύο DVD το ένα για το παιχνίδι και το άλλο με bonus διάφορα όπως making of, το soundtrack του παιχνιδιού και ένα ακόμη καλύτερο soundtrack εμπνευσμένο από το s.t.a.l.k.e.r.). Δυστυχώς δεν κυκλοφόρησε σε άλλη γλώσσα, αλλά γενικά πολύ πράμα και φυσικά καλοδεχούμενο και έτσι !!! :)

Πάρτε και μία φωτό...

http://www.freeimagehosting.net/uploads/0bda9f03b7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία πρόταση σε όσους ξεκινούν το παιχνίδι, αλλά και σε όσους θέλουν να βγάλουν σταθερά χρήματα.

Στη Machine Yard στους βάλτους σχεδόν κάθε τρεις και λίγο γίνεται re-spawn η απόστολή με την ανακατάληψη από τους Renegades του πόστου του φορτηγού (λίγο πιο έξω από το χώρο του machine yard). Ενεργοποιείται με το "How can I help you" και την επιλογή της mission κάνοντας κουβέντα στον αρχηγό της ομάδας που φυλάει το yard.

Με αυτόν τον τρόπο βγάζεις σταθερό χρήμα, αφενός από το reward που σου δίνουν πίσω στην clear sky base, καθώς και από τα όπλα των νεκρών renegades. Με αρκετά χρήματα μαζεμένα (μπορείς να βγάλεις αρκετά χιλιάρικα με καμμιά δεκαριά αποστολές), μετά να περάσεις στο Gordon και να πάρεις μία καλή στολή από τον Σιντόροβιτς τον trader.

Επίσης, λίγο πιο πέρα από το χώρο του φορτηγού, περίπου από κει απ' όπου έρχονται οι Renegades, υπάρχει ένας πυλώνας ρεύματος με ηλεκτρικές ανωμαλίες στη βάση του. Εκεί υπάρχει και ένα artifact που δίνει προστασία από ηλεκτρικές εκκενώσεις. Αποκτάται με το γνωστό τρόπο... run, heal, take, heal, run...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ το παίζω σε stalker mode. Είμαι στη Death Valey, αλλά για χρήματα κατέβασα το κολπάκι από ένα πιο πάνω ποστ και έβαλα 99999 στο λογαριασμό μου για να έχω να κινούμαι :p

Edit: τώρα έχω ~83000 :devil:

Link to comment
Share on other sites

Speed.Up.Time

http://www.gsc-game.com/index.php?t=community&s=forums&s_game_type=xr2&thm_page=1&thm_id=17439&sec_id=21

και θα παρατηρησετε ότι στο "enhanced mode" προβλημα υπαρχει μονο απο τις 6-8 AM όταν δεν εχει συννεφια.

(ειναι οι ωρες που αρχιζει)

Τεραστιο perfomance hit σε αυτες τις ωρες προκαλει το "Sun rays" στο Advanced settings.

(ακομα και οταν δεν φαινονται οι ακτινες τα fps πεφτουν δραματικα εκεινες τις ωρες)

βαλτε το στο low και θα εχετε τα παντα απο το enhanced mode με πολυ καλα fps και sun rays.

Στο Full dynamic mode παιζει καλυτερα απο το Chernobyl.

Avg 80-90fps? * (μερικες φορες λιγο λιγοτερο αλλες αρκετα περισσοτερο)

...τοσο περιπου με μια 8800GTX@1600X1200 όλα τερμα τα αλλα.

Οποτε και στα 1920 δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

και με enhanced mode και ολα τερμα δεν εχω προβλημα....αρκει το sun rays στο low.

και μετα τις 8.00 AM κερδιζει και αλλα fps.

κανενα κολλημα κανενα crash

drivers 178.13

win XP 32bit

το enhanced mode δουλευει κανονικα σε XP.

ωραιο το παιχνιδι

αλλα οπως και το προηγουμενο για να ασχοληθεις μαζι του θα πρεπει να εχεις ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ

ή να εισαι εισοδηματιας. (θελω να πω πως στο χρονο που το ειδα εγω δεν καταφερα καμια εξελιξη, περπατουσα , χαζευα και σκαλιζα τα options :hehe: )

* καλα στην τιμη δεν παιρνω και ορκο...δεν ασχοληθηκα και παραπανω απο 2-3 ωρες συνολικα

αλλα βλέποντας οτι στο full dynamic στις δυσκολες ωρες 6-8 δεν εχει κανενα προβλημα σε καμια αναλυση υποθετω οτι και αργοτερα στο παιχνιδι δεν θα υπαρχουν διακυμανσεις

Aκομα συνεχιζουν να κανουν games που κανουν rendering σε ολο τον κοσμο ενω εσυ κινησε σε λιγα τετραγωνικα?

Ελεος. δηλ VGA και CPU αναγκαζονται να κανουν υπολογισμους για πραγματα που εσυ δεν βλέπεις...αλα crysis.

imo καπως ηλιθιο.

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 1.5.05 αλλά έφαγα κανα δύο crashes όταν έκανα quicksave. Τουλάχιστον δεν έχασα τίποτα από την progress που είχα ως τότε αφού το savegame ήταν οκ. Γενικά πάντως δεν είχα προβλήματα ούτε με το προηγούμενο patch ούτε τώρα με αυτό (1.5.05), αλλά αντίθετα είδα μεγάλη βελτίωση στα frames του παιχνιδιού που ανέβηκαν αρκετά !!!!

P.S. Σήμερα επιτέλους έλαβα με το ταχυδρομείο την Russian Collector's Edition του παιχνιδιού που δίνει ένα σωρό πράματα (μπαντάνα και σιδερότυπο γαλόνι μίας από τις διάφορες factions, έναν zippo αναπτήρα, ένα ηλεκτρικό σφαιρικό artifact που όταν το ενεργοποιήσω αλλάζει συνεχώς χρώματα, χάρτες και αφίσες, manual, strategy guide, χάρτη της Ζώνης και δύο DVD το ένα για το παιχνίδι και το άλλο με bonus διάφορα όπως making of, το soundtrack του παιχνιδιού και ένα ακόμη καλύτερο soundtrack εμπνευσμένο από το s.t.a.l.k.e.r.). Δυστυχώς δεν κυκλοφόρησε σε άλλη γλώσσα, αλλά γενικά πολύ πράμα και φυσικά καλοδεχούμενο και έτσι !!! :)

Πάρτε και μία φωτό...

http://www.freeimagehosting.net/uploads/0bda9f03b7.jpg

To collectors ειναι μόνο στα ρωσικά? Η μπορείς να αλλάξεις γλώσσα στο game και να βάλεις αγγλικά πχ ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στο multi που παω να μπω σε server που τρεχει την ιδια εκδοση με αυτην που εχω εγω(1.5)...μου βγαζει,connection error:different version...?

Δεν μπορω να καταλαβω...:hmm:

Αντε ψιθειτε για κανενα multi ρε το βραδακι να γελασουμε..:happy2:

Link to comment
Share on other sites

To collectors ειναι μόνο στα ρωσικά? Η μπορείς να αλλάξεις γλώσσα στο game και να βάλεις αγγλικά πχ ?

Φίλε Trooper, το συγκεκριμένο collector's έχει όλα τα γραπτά (manuals, guides, χάρτες κλπ.) στα ρώσσικα. Για το DVD δεν ξέρω αν υπάρχει επιλογή για αγγλική εγκατάσταση γιατί, απλά, το παιχνίδι το έχω στα αγγλικά (και το τελείωσα ήδη μία φορά) πριν πάρω καν στα χέρια μου τη συγκεκριμένη collector's edition. Βασικά, την τσίμπησα γιατί με ενδιέφερε η συλλεκτική κυρίως αξία των αντικειμένων που προσφέρονται μαζί, όπως το ηλεκτρικό artifact, ο zippo, τα μεταλλικά tags, τo γαλόνι των factions (σε μένα έτυχε της φατρίας των Clear Sky) η μπαντάνα με το λογότυπο. Όλα αυτά δυστυχώς ΔΕΝ περιέχονται σε καμμία άλλη collector's έκδοση του παιχνιδιού, πιθανότατα τα έδωσαν μόνο στη Ρωσσία, τιμής ένεκεν, λόγω της καταγωγής των δημιουργών του παιχνιδιού. Για παράδειγμα στην αγγλική limited edition σε μεταλλική συσκευασία (GAME exclusive) περιέχονται τα δύο DVD (game και bonus) της ρώσσικης έκδοσης και επιπλέον μόνο ο χάρτης της Ζώνης (και αυτός περιέχεται στη ρώσσικη, αλλά στα ρώσσικα), πάντως και αυτή είναι πολύ καλή περίπτωση αγοράς, σίγουρα καλύτερη από την απλή έκδοση..

Πάρτε ένα link..

http://www.game.co.uk/PC/Action/FirstPersonShooter/~r335801/STALKER-Clear-Sky-Limited-Edition-GAME-Exclusive/?s=clear+sky

Ερώτηση: Πως μπορώ να πάρω artifacts τα οποία είναι μέσα σε ηλεκτρικά πεδία? Πρέπει να φορέσω κανα άλλο artifact? το οποίο δεν έχω....:shutup:

Φίλε μου, καλό είναι να έχεις "φορέσει" κάποιο artifact που να μειώνει τη ζημιά από ηλεκτρικά πεδία (πιο καλό ακόμη είναι να έχεις και στολή αναβαθμισμένη σχετικά). Για αρχή πάντως, σε τέτοιες περιπτώσεις η μόνη λύση είναι αυτή που έγραψα πριν κάποια posts μου... run, heal, take, heal, run... και φυσικά πριν από κάθε τέτοια προσπάθεια, τουλάχιστον ένα quicksave... :nuke:

Link to comment
Share on other sites

http://www.guru3d.com/article/stalker-clear-sky-graphics-card--vga-performance-roundup/5

xaxaxa αυτο δεν ισχυει με τιποτα....τα reviews ότι ναναι λένε....

Enhanced full Dynamic με 8800GTX 1280 x 1024 ειμαι με avg 45-50fps με ΧP

εκτος αν τα vista ειναι ΤΟΣΟ τραγικα αλλα δεν νομιζω.

και σε full Dynamic ειναι πολυ παραπάνω απο αυτα που λέει το guru....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.