Jump to content



Recommended Posts

αντε για να ανοιγει η ορεξη στους υποψηφιους κατοχους::sarcastic:

http://img30.imageshack.us/i/dsc0872w.jpg/

http://img16.imageshack.us/i/dsc0875w.jpg/

http://img30.imageshack.us/i/dsc0877l.jpg/

http://img132.imageshack.us/i/dsc0880v.jpg/

http://img38.imageshack.us/i/dsc0881g.jpg/

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα, σημερα παρελαβα και εγω απο E-shop τον Intel 80 και περιμενω πως και πως να σχολασω να παω να τον βαλω να δω διαφορες! Θα μπει σε M/B Gigabyte P55-UD6 με ι5 και win 7 64, αντε να δουμε τι θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

@Jaco: HDDErase γιατί έκανες ? Δεν έχω κάνει ποτέ σε κανέναν Sammy και είναι όπως την πρώτη μέρα (όταν ήταν 4 ή οταν έμειναν 3).

Για να δω αν θα άλλαζε τίποτα, όχι επειδή είχα κάποιο πρόβλημα, αλλά δεν άλλαξε κάτι... Αν Sammy εννοείς OCZ, το HDDErase το έκανα στον X25-M...

---

To HDDErase 4.0 είναι συμβατό με το καινούργιο fw της Intel...

Link to comment
Share on other sites

Για να δω αν θα άλλαζε τίποτα, όχι επειδή είχα κάποιο πρόβλημα, αλλά δεν άλλαξε κάτι... Αν Sammy εννοείς OCZ, το HDDErase το έκανα στον X25-M...

---

To HDDErase 4.0 είναι συμβατό με το καινούργιο fw της Intel...

Με το τελευταίο του G2 εννοεις??

Γιατι εγω καταφερα να τον κανω secure erase μονο με τον τροπο που ποσταρα ποιο πανω.

:flower:

Link to comment
Share on other sites

Τον περασα και ειναι ολα οκ. Προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος με την ταχυτητα του αλλα αρκετοι μου λενε πως παει αργα στο ΒΟΟΤ γιατι κανει 40 δευτερολεπτα ακριβως, ουτε μισο παραπανω ή παρακατω.

Να πω ομως πως εχω περασει ολους τους drivers των 7 και εχω 4 sata σκληρους και 3 sata dvd που τα φορτωνει ολλα στην αρχη. Επισης στο ΒΙΟS τα εχω ολα ως IDE Και οχι ως Achi γιατι οταν τα εκανα Achi μετα δε τα αναγνωριζε οποτε τα ξαναγυρισα IDE.

Εσείς πως το βλέπετε? Λογικό? Η θέλει κάτι που δεν το εχω κανει?

Έγινε επεξεργασία από aposperittis
Link to comment
Share on other sites

Είχε κολήσει ο FF και πάταγα συνέχεια Refresh-Υποβολη! Προφανός κάπου εκεί τα περασε 4 φορές...

Οκ το διορθωσα.

Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τους χρονους του, απλα μου εκανε εντυπωση γιατι μου ανεφεραν κατι 10 δευτερα και με εστειλαν αδιαβαστο. Χωρις Drivers απλα να τον τεσταρεις αμεσως μετα τα windows αντε μπορει και να το κανει αλλα μετα δε το πιστευω! Για αυτο ειπα να ρωτησω και εσας μηπως υπερβαλουν λιγο εις βαρος μου.

Link to comment
Share on other sites

Τον περασα και ειναι ολα οκ. Προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος με την ταχυτητα του αλλα αρκετοι μου λενε πως παει αργα στο ΒΟΟΤ γιατι κανει 40 δευτερολεπτα ακριβως, ουτε μισο παραπανω ή παρακατω.

Να πω ομως πως εχω περασει ολους τους drivers των 7 και εχω 4 sata σκληρους και 3 sata dvd που τα φορτωνει ολλα στην αρχη. Επισης στο ΒΙΟS τα εχω ολα ως IDE Και οχι ως Achi γιατι οταν τα εκανα Achi μετα δε τα αναγνωριζε οποτε τα ξαναγυρισα IDE.

Εσείς πως το βλέπετε? Λογικό? Η θέλει κάτι που δεν το εχω κανει?

4sec για boot από την στιγμή που θα πατήσεις το κουμπί? Ή από την στιγμή που θα τελειώσει το POST και ότι άλλο τυχόν έχεις πάνω (πχ έξτρα controllers κτλ)...?

Αν είναι μετά το POST κτλ τότε τα 40sec είναι πάρα πολλά.....

Link to comment
Share on other sites

Και πρεπει να φταιει ο δισκος σωνει και καλα?

Το γεγονος δηλαδη να καθυστερει καποιος driver των windows απο αλλη συσκευη δεν ισχυει?

Ή περιμενουμε ο SSD με το που θα μπει στο συστημα να λυσει και αυτο το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που θα πατησω το κουμπι στα 28 δευτερα ειναι στο "καλως ορισατε" απο εκει μεχρι να μπει στα win θελει αλλα 12 δευτερα.

Επισης εχω μεσα και το Kasperksy 2010.

Link to comment
Share on other sites

Και πρεπει να φταιει ο δισκος σωνει και καλα?

Το γεγονος δηλαδη να καθυστερει καποιος driver των windows απο αλλη συσκευη δεν ισχυει?

Ή περιμενουμε ο SSD με το που θα μπει στο συστημα να λυσει και αυτο το προβλημα?

Σαφώς και ισχύει, απλά αν όλα είναι οκ τότε ΔΕΝ είναι φυσιολογικό ο SSD να θέλει 40sec για να μπει...

Γύρω στα 10-20 το πολύ θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που θα πατησω το κουμπι στα 28 δευτερα ειναι στο "καλως ορισατε" απο εκει μεχρι να μπει στα win θελει αλλα 12 δευτερα.

Επισης εχω μεσα και το Kasperksy 2010.

Μια χαρά είσαι :p 40sec και το PC έτοιμο

:bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ψηνομαι να παρω και εγω ενα για το νεο pc μπορειτε να μου πειτε πως ακριβως τον βαζετε στο κουτι? Εχει μεσα στην συσκευασια κανα adaptor για 3.5" ?

Αν οχι πρεπει να παρω ενα και απο που? (αυτος ο ocz που διαφημιζει το πλαισιο ειναι καλος?)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ψηνομαι να παρω και εγω ενα για το νεο pc μπορειτε να μου πειτε πως ακριβως τον βαζετε στο κουτι? Εχει μεσα στην συσκευασια κανα adaptor για 3.5" ?

Αν οχι πρεπει να παρω ενα και απο που? (αυτος ο ocz που διαφημιζει το πλαισιο ειναι καλος?)

ευχαριστω

στη αρχη της σελιδας 49 έγω ανεβασει φωτογραφιες με το δισκο και τον ανταπτορα της akasa που αγορασα. το καλο με αυτους τους ανταπτορες ειναι οτι δεχονται 2 ssd. ωστοσο οσοι έχετε το cosmos s να σημειωσω ότι ο συγκεκριμενος ανταπτορας δεν μπαινει κανονικά αλλα θα στηριζεται σε 2 βιδες .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και εμενα το raid με τους δυο adata βγαζει παρομοια αποτελεσματα.

Μηπως υπαρχει προβλημα.

Οπως εγραψα τους παρελαβα εχθες και εστησα κανονικα το raid0

--------------------------------------------------

CrystalDiskMark 2.2 © 2007-2008 hiyohiyo

Crystal Dew World : http://crystalmark.info/

--------------------------------------------------

Sequential Read : 477.867 MB/s

Sequential Write : 146.814 MB/s

Random Read 512KB : 320.495 MB/s

Random Write 512KB : 132.071 MB/s

Random Read 4KB : 19.208 MB/s

Random Write 4KB : 47.581 MB/s

Test Size : 100 MB

Date : 2009/07/08 20:51:06

Ακολούθησα την πριν καιρό συμβουλή του tasos53 και πήγα σε seven64 με το σύστημα της υπογραφής.. έχω κάνει όλα τα tweaks με τα services αλλά τπτ σχετικό με stripe size Κλπ κλπ... όλα default.. :hang2: δε σας βρομάει κάτι?

post-6176-1416074120,2001_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το τελευταίο του G2 εννοεις??

Γιατι εγω καταφερα να τον κανω secure erase μονο με τον τροπο που ποσταρα ποιο πανω.

:flower:

Τώρα είδα την ερώτηση σου...

Όχι τον πρώτο x25-m έχω και τον έκανα secure erase με to 4.0... το αναφέρει και εδώ, προφανώς το παλιό fw ήταν μόνο συμβατό με την 3η έκδοση του HDDErase, αλλά το νεο fw της intel το διορθώνει και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.