Jump to content



Recommended Posts

202euro φαίνεται στο skroutz και μόλις πατήσεις το Link στο κατάστημα σου βγάζει 216,5 euro!:whistling

Καλοί έμποροι είναι κι αυτοί...

Το θέμα δεν είναι 7-10 ευρώ παραπάνω. Δεν υπήρχε διαθεσιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε κανεναν και για μας ρε σεις...:p

Εγώ πάντως μόλις τους πήρα πρέφα......το πόσταρα.

Πάντως για όποιον "καίγεται" ας πούμε σε πολλά γερμανικα στοκατζίδικα είναι άμεσα διαθέσιμοι με 7-10 μέρες παράδοση με UPS / DHL

Π.Χ.

Εδώ, εδώ, εδώ, εδώ και εδώ.

Απο τα 3 πρώτα έχω ψωνίσει αρκετες φορές. Ελπίζω να βοήθησα.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

Τον έβαλα και εγώ, αν και με παίδεψαν λίγο τα Windows στη μετάφορα από τον παλιό δίσκο.

Αποτελέσματα σε Windows 7 x64, P5Q-E/ICH10R με Crystaldiskmark:

σε IDE

Sequential Read : 245.377 MB/s

Sequential Write : 86.118 MB/s

Random Read 512KB : 184.144 MB/s

Random Write 512KB : 86.502 MB/s

Random Read 4KB : 21.412 MB/s

Random Write 4KB : 59.677 MB/s

με AHCI

Sequential Read : 255.128 MB/s

Sequential Write : 85.375 MB/s

Random Read 512KB : 205.569 MB/s

Random Write 512KB : 85.335 MB/s

Random Read 4KB : 22.606 MB/s

Random Write 4KB : 58.261 MB/s

Καλά πάει, αλλά δεν έπαθα και το σοκ σε απόδοση που περίμενα, που να δικαιολογεί τέτοιο χαμό για το ποιος θα πρωτοπάρει έναν. Ίσως φταίει η σύγκριση με τον velociraptor. Επίσης για μένα τα 80 Gb παραμένουν τραγικά λίγα για να χωρέσουν και windows και προγράμματα στα οποία η ταχύτητα θα κάνει τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι 2Χ80 σε raid 0 με καινούργια εγκατάσταση win7 X 64 φορτωμένο με προγράμματα και παιχνίδια

011z.th.jpg

Και εδώ είναι μετά από μία εβδομάδα

012z.th.jpg

Επιλογές με raid, ide και ahci δεν μπορώ να έχω γιατί η μητρική έχει 2 επιλογές για raid.

Μία με το nforge 790 i και μία με το jbod.

Στον κοντρόλερ jbod υπάρχει η επιλογή για raid, ide και ahci μέσα από το bios.

Link to comment
Share on other sites

Αυτος λογικα ειναι ο "παλιος¨ X25-M στα 50nm. Δεν υποστηριζει TRIM και ειναι μια ιδεα πιο αργος.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι 2Χ80 σε raid 0 με καινούργια εγκατάσταση win7 X 64 φορτωμένο με προγράμματα και παιχνίδια

011z.th.jpg

Και εδώ είναι μετά από μία εβδομάδα

012z.th.jpg

Επιλογές με raid, ide και ahci δεν μπορώ να έχω γιατί η μητρική έχει 2 επιλογές για raid.

Μία με το nforge 790 i και μία με το jbod.

Στον κοντρόλερ jbod υπάρχει η επιλογή για raid, ide και ahci μέσα από το bios.

Artist μια χαρά τα νούμερα... κι εγώ μια μικρή διαφορά που βλέπω στα δικά μου, είναι λόγω διαφορετικού chipset! :banging:

Link to comment
Share on other sites

αξιζει?

Από το anandtech

Final Words...for now

The X25-M G2 appears to be everything Intel said it would be. It's anywhere from 0 - 40% faster than the 1st gen drive in these low level tests. I would expect to see a 0 - 10% improvement in the real world depending on applications, but that's what I'm off to test next.

Αυτό είναι το πρόχειρο συμπέρασμα από το πρώτο review. Έχει αναλύτικό αρθρο πάνω στα SSD που είναι πολύ ενημερωτικό.

Αφού υπάρχει η δεύτερη γενία στα ίδια λεφτά, δεν βλέπω λόγο να αγοράσει κανείς τωρα 1ης γενιάς, εκτός και αν είχαν μια γεναία έκπτωση. Με λίγη υπομονή παρακολουθώντας το lab νομίζω ότι γρήγορα θα βρεις έναν 2η γενιάς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.