Jump to content



Recommended Posts

Επειδη πηρα ιδεες απο το συμφορουμιτη ardi21 παραπανω, και μιας και το εκαψα ουτως η αλλως το βραδυ μου, ειπα να κανω και μια δοκιμη σε ahci mode, κατι που απεφευγα εχοντας ακουσει οτι ειναι μικρες οι διαφορες αλλα και διαφορα περι ασυμβατοτητων και BSOD κατα το boot.Καταρχην να πω πως δεν χρειαστηκε να κανω την αλλαγη κλειδιου στη registry μιας και ηταν ηδη ενεργοποιημενη για καποιο λογο (Win7 x64 RTM).Επισης να θυμησω οτι ο δισκος ειναι στημενος με λειτουργικο περιπου 1μιση μηνα, με ζορικη χρηση (αυτο το CrystalDiskMark και το HDTunePro αναθεμα κι αν θυμαμαι ποσες φορες το εχω τρεξει, ενω για κανα 10ημερο ανεβοκατεβαζε p2p 24/7 λογω αστοχιας του μεγαλου)

Ιδου:

xxxp.th.gif

Νομιζω ο SSD χτυπησε παταρι

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειδατε τον kingston SSDNOW V 40gb στο anandtech review?

ειναι στην ουσια ενας Intel x25-m G2 με 5 αντι 10 nand, ετσι τρεχει σε 5-channel mode , με αποτελεσμα να εχει το μισο write (40 mb αντι 70 των Intel 80gb).

Το καλο ομως ειναι η τιμη!

110 $ = 70 ευρωπουλα! :whistling:whistling

http://myplaisio.gr/news/kingston-ssdnow-v-series-40gb-boot-drive-%CE%BF-intel-x25-v-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-kingston

Link to comment
Share on other sites

Λίγο off topic αλλά ο Samsung πρώτης γενιάς που έχω δε θέλει trim;

Μόνο Barefoot και Intel controller based;

Δε λέει το Anandtech για αυτό ρωτάω

Aκυρο το βρήκα

http://www.pcper.com/article.php?aid=766&type=expert&pid=11

Samsung has implemented a feature they call "auto-TRIM", which peeks at the NTFS $bitmap to clear up unallocated areas during idle time. The advantage is these drives will recover performance given sufficient idle time, and will do so on any platform. The catch is it only works with NTFS partitions, meaning Mac and Linux users will not share the benefit seen by Windows users.

To κακό είναι ότι του έχω Linux :)

Έγινε επεξεργασία από Spyrus
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με τον x18-m της πρώτης γενιάς, εδω και 6 μηνες περιπου.

Η ταχύτητα και η απόκριση που ειδα απο την πρώτη μερα, δεν εχει αλλάξει.

Στην αρχή ειχα στήσει RAID 0 με άλλο ενα x25-m, διαφορές στην καθημερινή χρήση απλά δεν υπήρχαν.... η μόνη διαφορά ηταν το διπλάσιο σκορ του CrystalDiskMark....

Ετσι έσπασα στο RAID 0 και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο τις επιδόσεις του x18-m G1

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα το νέο update στον 80άρη και έτρεξα και το Intel SSD optimizer.

Έκανε δουλειά.....

Πάντως η Intel πρέπει να έχει σίγουρα περιορισμένο επίτηδες το sequential write.

EDIT: Ξέχασα να ανφέρω ότι πρόκειται για 80άρη σε απλό SATA.

post-2456-1416074186,6336_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από stako
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει Λευτερη, μην συγκρινουμε την βουρτσα με την 3,14 ουτσα.

Ζαχο δεν συγκρινο φιλε,απλα οταν δοκιμασα εναν ssd της Intel Χ-25 Ε ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ FLIGHTSIM-X

στο να μου ανοιγει τα αρχεια πολυ γρηγοροτερα απο το raid0 το τωρινο.Και ο λογος ειναι οτι τα αρχεια του FSX

ειναι πολυ μεγαλα.Τωρα αν θελεις ο υπολογιστης σου να μπουταρι σε 5sec αλλο αυτο...η αν θελεις να ανοιγεις μικρα αρχεια θα συνφωνησω απολυτα ειναι μονο δρομος

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Το ότι είσαι εντελώς off topic στη συγκεκριμένη συζήτηση, το κατάλαβες; Μιλάμε για ανθρώπους που ψάχνονται για Intel SSD (hint: δες τον τίτλο του θέματος) και για τους πιθανούς ενδοιασμούς για TRIM, 34nm, κλπ

Η σφήνα σου ήταν εξίσου άκυρη με το να ρθει κάποιος άλλος και να πει ότι "καλό το TRIM αλλά εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την GTX260 μου"...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είσαι εντελώς off topic στη συγκεκριμένη συζήτηση, το κατάλαβες; Μιλάμε για ανθρώπους που ψάχνονται για Intel SSD (hint: δες τον τίτλο του θέματος) και για τους πιθανούς ενδοιασμούς για TRIM, 34nm, κλπ

Η σφήνα σου ήταν εξίσου άκυρη με το να ρθει κάποιος άλλος και να πει ότι "καλό το TRIM αλλά εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την GTX260 μου"...

κοιτα αν ειναι να μην μιλαμε πες το να το ξερουμε Πετρο

Link to comment
Share on other sites

πραγματι το νεο firmware αυξανει τα νουμερα στο bench αλλα προσωπικα δεν ειδα καμια βελτιωση στην αισθηση

γιατι πολυ απλα δεν ειχα δει και καμια καθυστερηση μετα απο τοσο καιρο σκληρης χρησης.

πιο πολυ για ψυχολογικους λογους εκανα το update.ο δισκος ειναι plug and play/enjoy.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχετε στο νου σας οτι εχουν χαλασει πολλοι SSD μεχρι στιγμης με το εν λογω update . Ενω το firmware τελειωνει επιτυχως , αμεσως μετα την επανεκινηση αρχιζουν τα smart error και το συστημα κολλαει .

Υπαρχουν πολλες αναφορες πλεον στο internet (και το official forum της intel) ... καθως και ενος κολλητου μου που το brickαρε χθες το βραδυ .

Εγω εκανα και τους δυο 80αρηδες χωρις το παραμικρο προβλημα. Ημουν τυχερος θα ελεγα , υστερα απο οσα εχω διαβασει για το συγκεκριμενο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε στο νου σας οτι εχουν χαλασει πολλοι SSD μεχρι στιγμης με το εν λογω update . Ενω το firmware τελειωνει επιτυχως , αμεσως μετα την επανεκινηση αρχιζουν τα smart error και το συστημα κολλαει .

Υπαρχουν πολλες αναφορες πλεον στο internet (και το official forum της intel) ... καθως και ενος κολλητου μου που το brickαρε χθες το βραδυ .

Εγω εκανα και τους δυο 80αρηδες χωρις το παραμικρο προβλημα. Ημουν τυχερος θα ελεγα , υστερα απο οσα εχω διαβασει για το συγκεκριμενο θεμα.

wtf???

Μ'αρεσει που εγω το εκανα και σε ahci mode που δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.