Jump to content



Recommended Posts

Υπάρχει κάποια νεότερη επίσημη ή ανεπίσημη πληροφόριση απο την Intel για όλο αυτό το φιάσκο?

Όχι ακομη. Αν και κάτι μου λεει οτι δεν ευθυνεται αποκλειστικά η intel...ιδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακομη. Αν και κάτι μου λεει οτι δεν ευθυνεται αποκλειστικά η intel...ιδωμεν.

Ακόμη και αν το πρόβλημα είναι στους drivers της MS, η Ιντελ οφειλε να το δοκιμασει με αρκετους συνδυασμούς hardware και drivers για να βεβαιωθεί ότι δουλεύει σωστα. Τόσους μηνες είχαν την τελική έκδοση των windows διαθέσιμη. Και ο συγκεκριμένος συνδυασμός (intel ahci+windows driver) πρεπει να ειναι ο πιο συνηθισμένος παγκοσμίως.

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες...μισό γιατί έχω χάσει την μπάλα...εγώ έχω τον ΙΝΤΕL 80GB SSDSA2M080G2GC δίσκο...όταν τρέχω το toolbox μου λέει ότι δεν υποστηρίζει ο δίσκος μου trim????? ισχύει αυτό? η συγκεκριμένη σειρά δεν είναι 30ρηδες?? ή μήπως δεν έχει βγεί ακόμα το firmware για αυτό το λέει? im berdaway!:blink:

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες...μισό γιατί έχω χάσει την μπάλα...εγώ έχω τον ΙΝΤΕL 80GB SSDSA2M080G2GC δίσκο...όταν τρέχω το toolbox μου λέει ότι δεν υποστηρίζει ο δίσκος μου trim????? ισχύει αυτό? η συγκεκριμένη σειρά δεν είναι 30ρηδες?? ή μήπως δεν έχει βγεί ακόμα το firmware για αυτό το λέει? im berdaway!:blink:

το toolbox δουλευει μονο με το τελευταιο firmware ,που εχει αποσυρθει ομως

Link to comment
Share on other sites

η Intel κάνει την πάπια ακόμη και δεν έχει πει τίποτα για το πότε θα βγάλει το καινούριο firmware και το σημαντικότερο το αν το καινούριο firm θα είναι σε θέση να φτιάξει τους δίσκους που βγήκαν off. Τι να πω περίμενα περισσότερα από τη συγκεκριμένη εταιρία. Κανονικά μαζί με τους προγραμματιστές της (στον τομέα των SSDs) θα έπρεπε να απολύσει και όλους τους beta tester της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χαλάει ο δίσκος έτσι απλά σίγουρα θα βγει νέο firmware.

To χειρότερο είναι να μην μπορείτε να κρατήσετε τα δεδομένα μετά το update,

για αυτό το backup πριν είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν περίμενα αυτή την εξέλιξη (και ποιος την περίμενε άλλωστε) ειλικρινά νοιώθω πολύ τυχερός για την απόφαση να πάρω τον παλιό όταν βούτηξε στα 195 πριν 2 περίπου μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Η πλακα είναι ότι οι κατοχοι G1 γκρινιαζαν στην αρχη που δεν εβγαλε Trim για αυτούς. Αναρωτιέμαι ποσο τυχεροί αισθάνονται τώρα :)
Αν και δεν περίμενα αυτή την εξέλιξη (και ποιος την περίμενε άλλωστε) ειλικρινά νοιώθω πολύ τυχερός για την απόφαση να πάρω τον παλιό όταν βούτηξε στα 195 πριν 2 περίπου μήνες...

Γιατι ποιο προβλημα είχαν οι G2-owners που τους "ανάγκασε" να βάλουν άλλο firmware ? Ή μήπως δώσαν πολλά περισσότερα από 195 ευρώ για τα 80GB - G2 ???

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ποιο προβλημα είχαν οι G2-owners που τους "ανάγκασε" να βάλουν άλλο firmware ? Ή μήπως δώσαν πολλά περισσότερα από 195 ευρώ για τα 80GB - G2 ???

Επεσαν τα random 4K writes απο τα 60ΜΒ/s στα 52..... αισχος δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ποιο προβλημα είχαν οι G2-owners που τους "ανάγκασε" να βάλουν άλλο firmware ?

μήν με παρεξηγήσεις (επειδή μπαίνω σφήνα περισσότερο)

αλλά απο τη στιγμή που με το νέο firmware ενεργοποιήται και ένα απο τα διαφημιζόμενα features,

οι περισσότεροι οφείλουν να το βάλουν.

Για εμάς (που ξέρουμε τί προσφέρουν οι ssd) είναι κατα τη γνώμη μου καλή η πατάτα της ίντελ. Θα χάσει λίγο απο τη φήμη της και ελπίζω σε μείωση τιμών για να επαναφέρει τις πωλήσεις στα προηγούμενα επίπεδα.

Προσωπικά θα χαιρόμουν να κάνει το ίδιο λάθος και άλλες φορές μέχρι το καλοκαίρι που θα φτιάξω το νέο pc :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.