Jump to content



Recommended Posts

παντως πολλοι λενε οτι δεν υπαρχει καμια σημαντικη διαφορα απο AHCI σε IDE... ισα ισα που το boot κανει λιγο παραπανω με ahci..

τεσπα για να γυρισω απο IDE mode σε AHCI mode σε windows 7 x64 τι διαδικασια θελει? θελει εννοω απεγκατασταση drivers απτα win7, restart αλλαγη στο bios σε ahci κ τελος? η format? η απλα οπως ειμαι μπαινω bios Κ κανω την αλλαγη (φοβαμαι μη βγαλει μπλε οθονη)?

επισης τα games να τα εγκαθιστω στον ssd η στον 2ο σκληρο μου? γιατι αν ειναι με 2-3 games να γεμιζει ο ssd κ να ριχνει τοσο πολυ την αποδοση, δεν αξιζει..

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

για να γυρισω απο IDE mode σε AHCI mode σε windows 7 x64 τι διαδικασια θελει? θελει εννοω απεγκατασταση drivers απτα win7, restart αλλαγη στο bios σε ahci κ τελος? η format? η απλα οπως ειμαι μπαινω bios Κ κανω την αλλαγη (φοβαμαι μη βγαλει μπλε οθονη)?

Solution

To resolve this issue, enable the AHCI driver in the registry before you change the SATA mode of the boot drive. To do this, follow these steps:

1. Exit all Windows-based programs.

2. Click Start, type regedit in the Start Search box, and then press ENTER.

3. If you receive the User Account Control dialog box, click Continue.

4. Locate and then click the following registry subkey:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci

5. In the right pane, right-click Start in the Name column, and then click Modify.

6. In the Value data box, type 0, and then click OK.

7. On the File menu, click Exit to close Registry Editor.

Link to comment
Share on other sites

Με τους καινούργιους??

Γιατι το Toolbox+RAID στον NickL φενεται να παιζει με παλιοτερο intel.

Mε X25-E με πραγματικο RAID και οχι απλα ρυθμιση raid στο BIOS.

Λεει παλι οτι δεν υπαρχει RAID support.

Link to comment
Share on other sites

κατεφθασε σημερα αλλος ενας postville απο ebay.co.uk (στις 250 λιρες)

Του ειχαν περασει το τελευταιο firmware, αλλα δε φαινεται να εχει κανενα προβλημα, παει οπως και οι αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

παντως πολλοι λενε οτι δεν υπαρχει καμια σημαντικη διαφορα απο AHCI σε IDE... ισα ισα που το boot κανει λιγο παραπανω με ahci..

τεσπα για να γυρισω απο IDE mode σε AHCI mode σε windows 7 x64 τι διαδικασια θελει? θελει εννοω απεγκατασταση drivers απτα win7, restart αλλαγη στο bios σε ahci κ τελος? η format? η απλα οπως ειμαι μπαινω bios Κ κανω την αλλαγη (φοβαμαι μη βγαλει μπλε οθονη)?

επισης τα games να τα εγκαθιστω στον ssd η στον 2ο σκληρο μου? γιατι αν ειναι με 2-3 games να γεμιζει ο ssd κ να ριχνει τοσο πολυ την αποδοση, δεν αξιζει..

Εννοειται στον SSD για να φορτωνουν αμεσως.

Εχω μερικα games (4-5) στον ssd και παλι εχω 30 GB ελευθερα .

Για 2-3 δεν το συζητω βαλε τα στον SSD !

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται στον SSD για να φορτωνουν αμεσως.

Εχω μερικα games (4-5) στον ssd και παλι εχω 30 GB ελευθερα .

Για 2-3 δεν το συζητω βαλε τα στον SSD !

Εκτός αν είναι κανα παιχνίδι όπως το Anno1404 το οποίο αν το βάλεις στο SSD...κλάφτα χαράλαμπε!! το έχω βάλει σε άλλο SATA και πάει νορμάλ...γενικώς παιχνίδια με preloading σε μεγάλα αρχεία βάλτα σε άλλο δίσκο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω τον postvile 160g σε windows 7 ultimate τον έκανα firmware update για το trim suport και επίσης έκλεισα από τα options του το defrag schedule, πρέπει να απενεργοποιήσω και το ( alow files on this drive to have contents indexed in adition to file properties ) ?

επίσης ok έκανα την το firmware το trim το ενεργοποιώ εγώ κάνω κάτι? η είναι από μονο του enable ?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω τον postvile 160g σε windows 7 ultimate τον έκανα firmware update για το trim suport και επίσης έκλεισα από τα options του το defrag schedule, πρέπει να απενεργοποιήσω και το ( alow files on this drive to have contents indexed in adition to file properties ) ?

επίσης ok έκανα την το firmware το trim το ενεργοποιώ εγώ κάνω κάτι? η είναι από μονο του enable ?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

To indexing αν θελεις το κλεινεις για τον συγκεκριμενο δισκο. Οχι οτι θα δημιουργησει προβλημα, απλα συνηθιζεται να το κλεινουμε γιατι δεν προσφερει πλεον τιποτα.

Το TRIM για να δουλεψει πρεπει να εχεις εγκατεστημενους τους SATA drivers για την μητρικη, της Microsoft.

Αν εχεις εγκατεστημενους τους drivers της Intel δεν δουλευει αυτοματα. Χρειαζεται να τρεχεις το SSD Toolbox για να σου κανει defrag ο δισκος.

Με τους drivers της MS δουλευει αυτοματα. Αν τους βαλεις δηλαδη, δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο.

Αν τους εχεις ηδη εγκατεστημενους, τοτε παλι δεν χρειαζεται να κανεις κατι, το TRIM δουλευει απο μονο του ηδη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Agony το indexing, όπως και το Defrag, τα έκλεισα από τα services:

Για το Indexing:

Right-Click Computer -> Manage -> Services and Applications -> Services - > Right-Click Windows Search -> Startup type: Disabled -> OK

Για το Defrag:

Right-Click Computer -> Manage -> Services and Applications -> Services - > Right-Click Disk Defragmenter -> Startup type: Disabled -> OK

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και λίγο άσχετος μπορείς να μου εξηγήσεις πως βλέπω αν έχω intel η microsoft drivers στον ICHI9 κοντρόλερ μου? Και αν έχω intel μπορείς να μου δώσεις το link για τις microsoft ?

Δεξι κλικ στο my computer--> properties--> advanced system properties -->hardware --> device manager.

Απο την λιστα ψαχνεις το entry Storage controllers.

Το κανεις expand πατωντας πανω στο βελακι που εχει διπλα του και θα σου εμφανισει τον controller σου

κατι σαν ICH8R/ICH9R/ICH10R SATA AHCI controller.

Διπλο κλικ επανω του και πηγαινεις στο tab που λεει driver.

Εκει αν γραφει Microsoft, εχεις τον default των windows 7 οποτε εισαι ενταξει.

Αν γραφει Intel, πρεπει να τον αλλαξεις για να γινει MS. Driver δεν χρειαζεται να κατεβασεις απο την MS, τον εχουν ενσωματωμενο τα 7αρια.

Θελει αρκετη προσοχη αν χρειαζεται να τον αλλαξεις, γιατι αν βαλεις λαθος driver δεν θα ξεκινησουν τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια θα το κοιτάξω σήμερα το βραδυ.

Σκέφτομαι να βάλω έναν ssd σε netbook με atom τον 80g postvile από ότι είδα έχει ICHI7 κοντρόλερ λέτε να δω διαφορα σε σχέση με τον σκληρό του netbook η είναι πεταμένα λεφτά? Γιατί στον Netbook με τον Q9100 είδα τεραστια διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας καθε μερα απο την αρχη ολο το θεμα δεν ηταν καθολου δυσκολο να μπω στον "κοσμο'των SSD:thank_you2: capture12o.th.jpg

P.S. Ειχες δικιο Κοπριτη!!!Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από Evan
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και επίσημα και ο 40αρης ο ιντελ, αν και πολύ πιο ακριβος απο τα 85 ευρώ που έχει ο αντίστοιχος kingston που είναι rebranded. Ξέρει κανείς τουλάχιστον αν υποστηρίζει trim. Στο site της ιντελ δεν τον έχει ακόμα.

link

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια θα το κοιτάξω σήμερα το βραδυ.

Σκέφτομαι να βάλω έναν ssd σε netbook με atom τον 80g postvile από ότι είδα έχει ICHI7 κοντρόλερ λέτε να δω διαφορα σε σχέση με τον σκληρό του netbook η είναι πεταμένα λεφτά? Γιατί στον Netbook με τον Q9100 είδα τεραστια διαφορα

Eχει διαφορά, βέβαια σε μένα τουλάχιστον τον περιόριζε στα 100mb/s.

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει uninstall τότε θα μπει ο default των Windows

Φιλε Spyrus σε εμενα στο αντιστοιχο πεδιο εχει το εξης ICH8R/ICH9R/ICH10R/DO/PCH SATA RAID controller, μιας και εχω 2χ80 σε raid, με driver provider απο Intel (8.9.0.1023), θα ηταν καλο να κανω κι εγω uninstall? Θα κερδισω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Spyrus σε εμενα στο αντιστοιχο πεδιο εχει το εξης ICH8R/ICH9R/ICH10R/DO/PCH SATA RAID controller, μιας και εχω 2χ80 σε raid, με driver provider απο Intel (8.9.0.1023), θα ηταν καλο να κανω κι εγω uninstall? Θα κερδισω κατι?

εφοσον εχεις raid δε μπορεις να χρησιμοποιησεις τους ahci οδηγους της ms, και αρα no trim.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.