Jump to content



Recommended Posts

προβλημάτων συνέχεια για το hdderase

Εχω τον Ιντελ Χ-25Μ G1 και μένω κολλημένος σε αυτην την οθόνη

imag0050ef.th.jpg

πόσο πρεπει να περιμενω πια για το επομενο βημα? Το αφησα μιση ωρα....

Και μένα μου το κανε με τον Χ25-V. Για την ακρίβεια μόνο μια φορά μου δούλεψε. Γιατί δεν δοκιμάζει. Intel toolbox αν έχεις άλλο λειτουργικό σε άλλο σκληρό; είναι πιο ασφαλές. Εμένα μετά από ένα Hdd erase τα παίξε ο ένας Intel και ευτυχώς τον αντικατέστησαν στο eshop

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου το κανε με τον Χ25-V. Για την ακρίβεια μόνο μια φορά μου δούλεψε. Γιατί δεν δοκιμάζει. Intel toolbox αν έχεις άλλο λειτουργικό σε άλλο σκληρό; είναι πιο ασφαλές. Εμένα μετά από ένα Hdd erase τα παίξε ο ένας Intel και ευτυχώς τον αντικατέστησαν στο eshop

αυτο που δεν ξερω ειναι αν χρησιμοποιησω το toolbox της Intel, πως θα πρεπει να εχω συνδεσει τον ssd. Εχω μονο ενα λαπτοπ, και ενα λαπτοπ ο αδερφός μου. Να τον βαλω σε εξωτερική θήκη USB? Και να τον συνδεσω με το λαπτοπ του brother μου? Και απο κει να τρεξω το toolbox? Η θελει κανονικη σύνδεση SATA σε desktop ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα intel postville 80gb και λεω να κανω update το firmware του.

Yπαρχει καποιος ουσιστικος λογος να κανω update η οχι? Θα εχω καποιο ουσιαστικο ωφελος?

Το version του firmware που εχει τωρα ο δισκος απο οτι δειχνει το HD tune ειναι: firmware version: 2CV102HA

Επισης αν πρεπει να κανω update το firmeware θα ηθελα να μου πειτε και πως να το κανω, γιατι δεν εχω ξανακανει κατι τετοιο στο παραλθον και δεν γνωριζω:p

Επισης δεν ξερω αν παιζω ρολο,αλλα ας το αναφερω, το δισκο τον δουλευω σε IDE mode.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Πας στο site κάνεις το καις το bootable iso και ακολουθείς οδηγίες.

Κοιταξα στο site, αλλα ssd 80gb μονο για τον Χ-25 βρηκα, και συγκεκριμενα αυτο βρηκα.Για postville δεν ειδα κατι.Το ιδιο ειναι, κανει αυτο το firmware του Link?

Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι αν υπαρχει λογος να κανω αυτο το update.Ποια τα οφελη που θα εχω?

Παραδειγμα benches και τα λοιπα δεν με ενδιαφερουν επ ουδενη, σε real time χρηση θα μου προσφερει κατι?

Ρωταω μηπως δεν ειναι απαραιτητο να το κανω και αν δεν χρειαζεται να μην μπω καν στην διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξα στο site, αλλα ssd 80gb μονο για τον Χ-25 βρηκα, και συγκεκριμενα αυτο βρηκα.Για postville δεν ειδα κατι.Το ιδιο ειναι, κανει αυτο το firmware του Link?

Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι αν υπαρχει λογος να κανω αυτο το update.Ποια τα οφελη που θα εχω?

Παραδειγμα benches και τα λοιπα δεν με ενδιαφερουν επ ουδενη, σε real time χρηση θα μου προσφερει κατι?

Ρωταω μηπως δεν ειναι απαραιτητο να το κανω και αν δεν χρειαζεται να μην μπω καν στην διαδικασια.

Αν κλικάρεις στο συγκεκριμένο, σου γράφει σε ποιούς δίσκους εφαρμόζεται:

This firmware update tool provides the latest firmware for the following Intel SSDs in all capacities:

- Intel X25-M/X18-M SATA SSD on 50nm (black case) - updates to FW version 8820

- Intel X25-E SATA SSD on 50nm (black case) - updates to FW version 8850

- Intel X25-M/X18-M SATA SSD on 34nm (silver case) - updates to FW version 02M3

- Intel X25-V Value SATA SSD on 34nm (silver case) - updates to FW version 02M3

Kαι αν κλικάρεις στα Release Notes (pdf), βλέπεις τις τις αλλαγές...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω που εχω re-allocated 9 πρεπει να αυτοκτονησω ε?:p

Μην τρελαινεστε με τα νουμερα λεω εγω... Στην τελικη και να τα τιναξει, εγγυηση υπαρχει, οποτε παιρνεις αλλον.

Έγινε επεξεργασία από ardi21
Link to comment
Share on other sites

προβλημάτων συνέχεια για το hdderase

Εχω τον Ιντελ Χ-25Μ G1 και μένω κολλημένος σε αυτην την οθόνη

imag0050ef.th.jpg

πόσο πρεπει να περιμενω πια για το επομενο βημα? Το αφησα μιση ωρα....

Δοκιμασε να συνδεσεις τον δισκο αφου φορτωσουν τα DOS.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω write στο μισό από τους φρέσκους G2 80GB (εκτός από τα μεγάλα αρχεία) σκέφτομαι να κάνω secure erase με το dos utility.

Περίμενα βέβαια με RST (9.6.x - 10.x) που έχω εδώ και μήνες και που έχουν το trim αυτόματα

(δηλαδή δεν κάνω πια manually trim από toolbox το οποίο το έχω πια ξυλώσει από τότε), να ήμουν καλύτερα.

Edit: τελικά το έκανα με το HDDErase 4.0 και ειδού:

post-149-1416075132,4657_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Spyrus
Link to comment
Share on other sites

Μια που αποφασισα να δω και γω τα + των SSD και ψηνομαι να παρω τον intel 320 Series 160, διαβασα 1-2 ανησυχητικα πραγματακια και θα ηθελα τα φωτα σας.

1.Εχω δυο WD500 (μηχανικους) σε raid0 πανω στο ich10 και θέλω να τους κρατησω σε Raid. Αν βαλω και τον ssd στον ιδιο controller δεν θα περνα η εντολη TRIM στον ssd. ισχύει?

2. Στο BIOS δεν μπορω να εχω ενεργοποιημενα το AHCI mode και το RAID mode ταυτοχρονα. οποτε παει και το AHCI?

Αντε πές και το AHCI δεν είναι τοσο σημαντικο. Το TRIM ομως?

Στην περιπτωση που το παιρνω αποφαση οτι εχασα το TRIM , τοτε να παρω 2 intel 320 Series 120 και να τους βαλω σε RAID0 και αυτους πανω στο ich10? Θα μπορω να εχω 2 συστοιχιες RAID0 ταυτοχρονα?

Ένα SSD είπα να παρω πριν χρεωκοπήσει η Ψαροκωσταινα και δεν εχω φραγκο και πονοκεφαλιασα...

Link to comment
Share on other sites

Μια που αποφασισα να δω και γω τα + των SSD και ψηνομαι να παρω τον intel 320 Series 160, διαβασα 1-2 ανησυχητικα πραγματακια και θα ηθελα τα φωτα σας.

1.Εχω δυο WD500 (μηχανικους) σε raid0 πανω στο ich10 και θέλω να τους κρατησω σε Raid. Αν βαλω και τον ssd στον ιδιο controller δεν θα περνα η εντολη TRIM στον ssd. ισχύει?

2. Στο BIOS δεν μπορω να εχω ενεργοποιημενα το AHCI mode και το RAID mode ταυτοχρονα. οποτε παει και το AHCI?

Αντε πές και το AHCI δεν είναι τοσο σημαντικο. Το TRIM ομως?

Στην περιπτωση που το παιρνω αποφαση οτι εχασα το TRIM , τοτε να παρω 2 intel 320 Series 120 και να τους βαλω σε RAID0 και αυτους πανω στο ich10? Θα μπορω να εχω 2 συστοιχιες RAID0 ταυτοχρονα?

Ένα SSD είπα να παρω πριν χρεωκοπήσει η Ψαροκωσταινα και δεν εχω φραγκο και πονοκεφαλιασα...

1) Οχι δεν ισχυει. Αν εχεις IRST εκδοση 9.6 και πανω τοτε το TRIM θα λειτουργει κανονικα στον SSD.

2) Στο BIOS αν εχεις ενεργοποιημενο το RAID για τους 2 WD500 που εχεις, τοτε οποιονδηποτε δισκο/SSD συνδεσεις πανω σε αλλη SATA θυρα του ICH10R controller τοτε αυτος ο δισκος/SSD θα δουλευει σε AHCI mode.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.