Jump to content



Recommended Posts

ορισμένες φορές κάνεις λες και η επιπλέον έκπτωση

1.είναι κακό

2. ή βγαίνει από την τσέπη σου :p

πέρσυ ήταν πέρσυ, ήταν φρέσκο το προιόν κλπ

φέτος είναι αλλιώς

πέρα από την πλάκα δεν υπάρχει υγιής ανταγωνισμός ούτε μεταξύ εταιριών ούτε μεταξύ καταστημάτων,κατά την δική μου ταπεινή κρίση,

πιάσαμε το κόστος δλδ στα 205€?

μπορει να ναι και αυτό

αλλά και οι λοιποί δίσκοι δεν ακολούθησαν,

οι κύριο αντίπαλοι μου φαίνονται ακριβοί πλέον με 60gb ~160€-190€

και 120GB ~290€-330€

αναφέρομαι σε OCZ(summit και vertex) καθώς και samsung (PB22-J)

πέρα από την πλάκα που κάνουμε...

Όχι βρε, κάθε άλλο. Κάθε πτώση τιμών και για καλό. Απλά δεν αντέχω άλλο την πιπίλα "είναι ακριβοί" επειδή ακόμα τους συγκρίνουν με τους δεινόσαυρους.

Κάτσε ρε φίλε (δεν πάει σε σένα αυτό), 100% διαφορετική τεχνολογία από τους platterίσιους, χιλιάδες φορές χαμηλότερο access time κι ένα τσουβάλι άλλα πλεονεκτήματα, αλλά κατά τ'άλλα περιμένεις να κοστίζει στα ίδια €/Gb με τους 7200 για να πεις ότι η τιμή είναι λογική;

Δεν είπα ότι είναι στην φτήνια στα 200 ευρώ, αλλά εδώ μιλάμε ότι παίχτηκε R&D από το μηδέν, δεν μιλάμε πια για το κόστος της NAND flash. Αλλά μ'αρέσει να λέω τα σύκα-σύκα και την σκάφη-σκάφη: 20+ χρόνια που μας πουλούσανε την αναμασειμένη τεχνολογία των rpm και κανένας δεν γκρίνιαξε, είδαμε τους επεξεργαστές και τις κάρτες γραφικών να πηγαίνουν στα TFlops και στο διπλάσιο χρονικό διάστημα τους δίσκους να πηγαίνουν από τα 50Mb/sec στα 100Mb/sec και πάλι δεν γκρίνιαξε κανείς.

Και τώρα μέσα σε 24 μήνες έρχεται και προσγειώνεται τεχνολογιάρα στο πιάτο μας, με SSD πιο φτηνούς από τις τελευταίες 3 κάρτες γραφικών που έχω πάρει ξεχωριστά και που εκτοξεύει περισσότερες επιδόσεις του υπολογιστή από οποιαδήποτε άλλη αναβάθμιση και "είναι ακόμα ακριβοί";

Τι άλλο να πω, μην παίρνετε SSD! (υπάρχει και πρόβλημα με το stock)

Περιμένετε μέχρι να κοστίζουν €/Gb όσο και οι 7.200rpm και μετά πάρτε :hehe:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

"Τρεχτε παρτε 'τεχνολογια' SSD, απογειωστε τις επιδοσεις σας και θα σας ανοιγει η πασιεντζια πιο γρηγορα."

Απο διπλα, παρτε και 2-3 'συμβατικους, απαρχαιωμενους δεινοσαυρους' γιατι δεν χωραει τιποτα.

Νταξ' δεν ειναι ακριβοι.

Link to comment
Share on other sites

@ Chosen

+1111

Άλλο να πει κάποιος πως δε μπορεί (ή δε θέλει) να δώσει 200 ευρώ και άλλο "είναι ακριβός".

Τόσα χρήματα έχουμε πετάξει όλοι μας σε upgrade που δε μας προσέφεραν απολύτως τίποτα (ίσως βελτίωσαν την...υπογραφή μας αισθητικά).

Στο μέσο σύγχρονο σύστημα ο Intel δίνει μια ορατή διαφορά επιδόσεων, συνεπώς αξίζει!

Για κάποιους άξιζε 600 για άλλους 400 και για κάποιους 150. Ας αποφασίσει ο καθένας μόνος του πόσο κοστολογέι αυτή τη βελτίωση και ας αγοράσει όταν κρίνει ότι παίρνει μέγιστο value.

Προσωπικά από την αρχή έλεγα πως στα 200 περίπου θα το αποφάσιζα και έτσι έκανα. Πιστεύω ότι αυτό που πλήρωσα δικαιολογείται και με το παραπάνω!

Happy customer! :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα παντως ακομα απορω...

Μεσα σε ενα τεχνολογικο φορουμ, που το 90% δεν κραταει το hardware πανω απο 6μηνο-9μηνο, αναρωτιομαστε αν θα αξιζουν οι SSD των 200€ σε λιγο καιρο. Αλλαζουμε ομως ολοκληρη την πλατφορμα με νεα πληρωνοντας τρελη διαφορα για 5% παραπανω σε επιδοσεις, για να δουμε 5 frames παραπανω στα 100 που ηδη ειχαμε και για να την πουμε στον φιλο/ να δειχτουμε στο φορουμ οτι ειμαστε πιο "γρηγοροι". Αντι να κανουμε μια ουσιαστικη αλλαγη σε ολο το συστημα απλα βαζοντας εναν καλο SSD.

Οσο για αυτους που λενε οτι ειναι θεμα προτεραιοτητων, ας μην το συζητησουμε καλυτερα. Οχι τουλαχιστον εδω μεσα. Ας μου πει για θεμα προτεραιοτητων αυτος που εδωσε 500 και 600€ για ολο το μηχανημα του μαζι με την οθονη και οχι αυτος που εδωσε 600€ για μια καρτα γραφικων ή για μητρικη και επεξεργαστη μονο....

just my 2 cents....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ναι, κανονικά. Γενικά δεν θα καταλάβεις πως έχεις κάτι διαφορετικό από έναν κοινό δίσκο εκτός ... από την ταχύτητα!

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!θέλω ν τ δοκιμάσω κ στο desktop και στο laptop!απο τι είδα οι επιδόσεις απογειώνονται..

200 ευρώ δεν νομίζω πως είναι κ πάρα πολλά για την διαφορά που ελπίζω να δω..

Link to comment
Share on other sites

Όποιος αγοράσει κ το μετανοιώσει για την "παπάτζα" που έκανε, του τον αγοράζω εγώ στα 190 :victory:

Κι εγώ επίσης γιατί τώρα όποτε ανοίγω το laptop συνέχεια σκέφτομαι "να μην έχει ρε γμτ έναν X25 κι αυτό!".........:magic:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το ερωτημα δεν ειναι αν αξιζουν τα 200ευρω (καθαρα υποκειμενικο θεμα) αλλα αν πραγματι θα δει καποιος διαφορες και που.

Προσφατα δοκιμασα εναν vertex 32gb στον υπολογιστη ενος φιλου μου και απογοητευτηκα. Ναι , τα windows 7 bootαραν 5-6sec πιο γρηγορα , τα προγραμματα και oi drivers εγκαθιστανται πιο γρηγορα αλλα οχι τοσο οσο περιμενα. Και για να σας προλαβω , ο vertex ηταν καλα ρθυμισμενος , με ολα τα tweaks και μαλιστα στα benchmarks εβγαζε λιγο καλυτερα αποτελεσματα απο τα δημοσιευμενα στο διαδικτυο. Μαλιστα , οταν γυρισα σπιτι μου , στον πιστο μου velociaraptor , δεν ενιωσα καμμια "στερηση" , μαλλον η εμπερια μου αυτη με εκανε να τον εκτιμησω πιο πολυ.

Θα περιμενα να κανω ενα "κλικ" και να ανοιγει στιγμιαια μια εφαρμογη (π.χ. outlook , cyberlink powerdvd) αλλα απλα ανοιγαν πιο γρηγορα. Ενδεικτικα στον velociraptor το convertxtodvd παορνει περιπου 4sec για να ανοιξει και να φορτωσει τα δεδομενα του , ενω στον vertex κατι λιγοτερο απο 3.

Πιστευω οτι για το μεσο χρηστη δεν αξιζει ακομη η αναβαθμιση , αν ομως χρησιμοποιει προγραμματα οπως το photoshop η' αν εχει laptop τοτε αξιζει και με το παραπανω.

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν καποιος εδω μεσα εχει δοκιμασει τον vertex και τον intel και μπορει να μας πει αν ο intel εχει καλυτερη αποκριση στο ανοιγμα των προγρσμματων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω, μιας και οι Postville ειναι διαθεσιμοι,ειναι αυτοι με το νεο firmaware ή με το παλιο με τα διαφορα προβληματα?

Το firmware είναι το τελευταίο διαθέσιμο. Φαντάζομαι αναφέρεσαι στο έντονο πρόβλημα που είχαν οι πρώτοι X25 πριν το firmware update. Αν ναι τότε ναι, έχει λυθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το ερωτημα δεν ειναι αν αξιζουν τα 200ευρω (καθαρα υποκειμενικο θεμα) αλλα αν πραγματι θα δει καποιος διαφορες και που.

Προσφατα δοκιμασα εναν vertex 32gb στον υπολογιστη ενος φιλου μου και απογοητευτηκα. Ναι , τα windows 7 bootαραν 5-6sec πιο γρηγορα , τα προγραμματα και oi drivers εγκαθιστανται πιο γρηγορα αλλα οχι τοσο οσο περιμενα. Και για να σας προλαβω , ο vertex ηταν καλα ρθυμισμενος , με ολα τα tweaks και μαλιστα στα benchmarks εβγαζε λιγο καλυτερα αποτελεσματα απο τα δημοσιευμενα στο διαδικτυο. Μαλιστα , οταν γυρισα σπιτι μου , στον πιστο μου velociaraptor , δεν ενιωσα καμμια "στερηση" , μαλλον η εμπερια μου αυτη με εκανε να τον εκτιμησω πιο πολυ.

Θα περιμενα να κανω ενα "κλικ" και να ανοιγει στιγμιαια μια εφαρμογη (π.χ. outlook , cyberlink powerdvd) αλλα απλα ανοιγαν πιο γρηγορα. Ενδεικτικα στον velociraptor το convertxtodvd παορνει περιπου 4sec για να ανοιξει και να φορτωσει τα δεδομενα του , ενω στον vertex κατι λιγοτερο απο 3.

Πιστευω οτι για το μεσο χρηστη δεν αξιζει ακομη η αναβαθμιση , αν ομως χρησιμοποιει προγραμματα οπως το photoshop η' αν εχει laptop τοτε αξιζει και με το παραπανω.

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν καποιος εδω μεσα εχει δοκιμασει τον vertex και τον intel και μπορει να μας πει αν ο intel εχει καλυτερη αποκριση στο ανοιγμα των προγρσμματων.

αν περάσεις ένα clone το σύστημα σου σε SSD TOTE θα δείς τη διαφορά

και δεν μιλάμε για vertex/intel

εγώ με τον "απλό" samsung slc τον παλιό

καταλαβαίνω διαφορά σε ότι σύστημα και να με βάλεις

πηγαίνω σε φίλους και ανοίγω προγράμματα

και σκέφτομαι "α ναι, πρέπει να περιμένω" νομίζοντας αρχικά ότι έχει κάποιο ιό...

Link to comment
Share on other sites

:fun:

Κάτσε να δω μπας και τους πείσω να μου τον βάλουν από την δουλειά! :D

Ελα τώρα που γυρίζει......δώρο ενας χαρτοπόλεμος και σερπαντίνα.:fun::fun::fun:

Όποιος αγοράσει κ το μετανοιώσει για την "παπάτζα" που έκανε, του τον αγοράζω εγώ στα 190 :victory:

Δεν μετάνιωσα απλά πάω σε 160.:hehe:

Link to comment
Share on other sites

αν περάσεις ένα clone το σύστημα σου σε SSD TOTE θα δείς τη διαφορά

και δεν μιλάμε για vertex/intel

εγώ με τον "απλό" samsung slc τον παλιό

καταλαβαίνω διαφορά σε ότι σύστημα και να με βάλεις

πηγαίνω σε φίλους και ανοίγω προγράμματα

και σκέφτομαι "α ναι, πρέπει να περιμένω" νομίζοντας αρχικά ότι έχει κάποιο ιό...

Μπορεις να αναφερεις ακριβως τι διαφορες βλεπεις ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αναφερεις ακριβως τι διαφορες βλεπεις ;

Πρέπει να κατσεις να δουλέψεις πάνω σε εναν SSD, οσο και να σου πούμε εμείς οτι πάει τσίτες δεν μπορείς να το αντιληφθείς μεσα απο τις σελίδες ενός forum.

Αξιζει πάντως αυτό ειναι σίγουρο.

Εχουν αναφερθει άπειρες φορές τα ωφέλη.

Access,Sequential Read.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.