Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Recommended Posts

Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και απο μένα!!!

Ασύληπτη δουλειά, απίστευτες γνώσεις , ευρηματικότητα, φαντασία, σημασια στη λεπτομέρεια, τεχνογνωσία , ικανότητες!!!

Πραγματικα δημιουργία ολοκληρωμένου επαγγελματία!!!

Μεγάλε αν δούν τη δουλεία και αυτά που εχεις κάνει τα τσακάλια του εξωτερικού θα σε αρπάξουν και έφυγες για USA!!!:happy2:

Ανυπομονουμε για τη συνέχεια...

Έγινε επεξεργασία από GeorgePwr
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα χωρου δέν είχα ιδαίτερο, θα το στρίμωχνα.

Oπως ανέφερα και παραπάνω τα εκοψα επειδή διέθετα μόνο δύο heatpipes, με επακόλουθο:

1) Η τρίτη σειρά απο τρύπες θα ήταν στον αέρα, και θα ήταν άσχημη πιστεύω.

2)Το κομμάτι (σε κόκκινο πλαίσιο) δέν θα ήταν σφιγχτό λογω έλλειψης τρίτου heatpipe.

Ετσι υπέθεσα ότι ΜΠΟΡΕΙ να έτριζε με τις δονήσεις του κουτιου, στην περιοχή τις κίτρινης γραμμής.

1002200.jpg

Θα μπορούσες ίσως να βαλεις 2 επιπλέον "heatpipes" (χαλκοσωλήνες δλδ) που θα σταθεροποιούσαν τα πτερυγια και θα φαινονταν απο πάνω ιδια με τα άλλα.

Και ετσι μια χαρα ειναι πάντως

Link to comment
Share on other sites

uNick o μετ/στης μπήκε εκει γιατι ειναι δίπλα στην παροχή των 220Volt.

GeorgePwr-mitsosoft: Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

morpheus: Η ψυκτρα και τώρα ειναι αρκετά μεγαλη για τα δεδομένα του Northbridge, σκέψου οτι κάλυπτε αναγκες cpu πριν....το θεώρησα υπερβολή να μπει ολόκληρο το fin.

Μήν προδικάζω κιόλας το αποτέλεσμα, γιατι υπαρχει περίπτωση να μήν αποδιδει στο τέλος......:)

Link to comment
Share on other sites

Μια πρόταση :)...

Παλι ασχετο :Ρ

Δεν θα ηταν ωραιο να εβαζες Cold cathode uv στο κατω/πανω μερος του μπροστινου πλεξι ετσι ωστε να φωτιζεται ολο?

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=64517&page=30

Link to comment
Share on other sites

τοτε αλλαζει το πραγμα... παντως θα ηταν πολυ ωραιο.

Ειδα και το βιντεο!!! απλα τελειο... νο μορ κομεντς!! και η θερμοκρασιες αψογες

1 ερωτηση... Στο βιντεο τι προγραμα ειναι αυτο που φαινετε? αυτο που διχνει τις θερμοκρασιες.

Βιντεο-->

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοηθήστε λίγο, γιατι κοντεύω να σκάσω....!!!

Κούμπωσα την vga και είπα να τρέξω ένα prime95 για να δώ τί έκανα με τα coolers που έφτιαξα.

Ανοιγει ο pc κανονικά, όλα δουλέυουν ok και ξεκινάω να τρέξω Prime, παρακολουθώντας παράλληλα τις temps

με speedfan, hwmonitor και everest.

Απ΄οτι θυμαμαι ειχα περίπου θερμοκρασίες vga 38c, δίσκους 22-24, cpu 34, mobo 30, Northbridge επίσης λίγο......

όταν το συστημα κατέρρευσε μετα απο 10 λεπτά!

Μαυρη οθόνη με ''no signal'' ξαφνικά και άναψαν και τα τέσσερα λαμπάκια πάνω στο Gigabyte mobo, όπου

παρέμειναν αναμμένα. Το cpu fan δουλευε και δέν σταμάτησε.

Εκανα παλι εκκίνηση.

Το power-reset δουλευουν κανονικα και το mobo παιρνει μπροστα.

Ο δίσκος ακουγεται ότι δουλευει για 10sec. στην αρχή , το cpy fan δουλεύει, τα λαμπάκια της μητρικης μενουν αναμμένα συνεχώς και τα τέσσερα, κανένα ΄''μπίπ'' όμως και εκκίνηση.

Η οθόνη δείχνει ''no signal''.

Το psu δουλευει κανονικά.

Δοκιμασα με μια μνημη, αλλα τίποτα πάλι....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το βράδυ πήρε μπροστά κανονικά, χωρίς να έχω πειράξει τίποτα.

Prime μπορω να ξανατρέξω, ή θα έχω τα ίδια πάλι?

Αυτα τα μηχανακια του διαβολου .. θελουν ψυχανάλυση. :suicide:

Αντε να βγαλεις ακρη γιατι δν ηθελε να ξεκινησει.

Εγω θα ετρεχα ...τουλαχιστοννα δεις τι παιζει.Ετσι κι αλλιως θα τον ζορισεις καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Update.

Είπα να τρέξω ένα προγραμμα και να στρεσσάρω λίγο την κάρτα, γιατί ήμουν περίεργος να δώ πώς θα

ανταποκριθεί η ψύκτρα μετά απο την τόση μόντα που έφαγε...

Επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι gamer αλλά με έτρωγε να δώ άν έκανα σωστή δουλειά, και κυρίως άν

θα απέδιδε σωστά η ψυκτρα μετα το κόψιμο των heatpipes.

Για αρχή την έτρεξα για 30min. σε ανάλυση 1680x1050, οπου έφτασε τους 51max., και σταθεροποιήθηκε στους 50

για άλλα 30min.

1002288z.jpg

Μετα έβαλα τέρμα την ανάλυση στα 2560x2048 και έτρεξα για άλλα 30min. , όπου έπιασε πάλι max. τους 50 βαθμούς και σταθεροποιήθηκε εκεί.

Έιπα να δώ πώς δουλευει παθητικά, και έκλεισα και τον 12άρι fan που βρίσκεται απο κάτω της στο πάτωμα.

Μετά απο 15min. έπιασε τους 85 όπου και σταμάτησα μιάς και δέν υπήρχε λόγος, άλλωστε με ανοιχτό fan θα λειτουργει...

1002294u.jpg

Θα ήθελα να μου πείτε εντυπώσεις από τις temps. , μιάς και δέν είμαι ειδικός στο θέμα...:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.