Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Recommended Posts

Part -35. Plexiglass Speakers. (Part -3.)

Συνέχεια με τα ηχεία τα οποία πάνε πολύ καλά, και ομολογώ ότι ευχαριστιέμαι την κατασκευή τους πααάρα πολυ...

Οι δύο προσόψεις και οι δύο πλάτες είναι έτοιμες και γυαλισμένες μέχρι στιγμής, οπότε σήμερα έχουν σειρά

οι δύο βάσεις και οι δύο οροφές των καμπινών.

Για αρχή προσέξτε τις χαρακιές στο σημείο κοπής απο τον δίσκο, οι οποίες και έπρεπε να φύγουν.

1002748r.jpg

Τα κομμάτια τοποθετήθηκαν για τρίψιμο για αρχή με 150άρι υαλόχαρτο.

1002744.jpg

1002745.jpg

Ακολουθησε τρίψιμο με 400άρι, το τελευταίο χέρι για τις τρείς πλευρές των κομματιών.

Μόνο η μία τους πλευρά γυαλίστηκε, αυτή της πλάτης. Ολόκληρη η καμπίνα θα γίνει ''κολλητή'', εκτός απο

την πλάτη που θα είναι βιδωτή.

1002752w.jpg

Στην συνέχεια οι βάσεις μαρκαρίστηκαν και τρυπήθηκαν με 7mm. τρυπάνι.

1002753n.jpg

1002754.jpg

Στις τρύπες ανοίχτηκε σπείρωμα με κολαούζο, και την βοήθεια του WD-40.

1002768aa.jpg

1002765v.jpg

Έτοιμες οι βάσεις.

1002756.jpg

Για ποδαράκια αποφάσισα να χρησιμοποιήσω ακίδες.

Μόλις είδα τις τιμές τους στο net (30euros+ η τετράδα...) ψιλοδαγκώθηκα, και αποφάσισα να θυσιάσω

τις ακίδες των KODA μου...

1002740r.jpg

Τις πέρασα με αλοιφή για να τους δώσω την παλιά τους λάμψη. Εδώ το πρίν και το μετά...

1002742b.jpg

Έτοιμες και οι ακίδες.

1002771h.jpg

Οι ακίδες βιδώθηκαν στις βάσεις, και εδώ το τελικό αποτέλεσμα.

1002772p.jpg

1002775n.jpg

1002776.jpg

Αποφάσισα να ασχοληθώ και με τα μεγάφωνα, ώστε να τους αλλάξω λίγο το ''look''.

Στο tweeter αφαιρέθηκε το αυτοκόλλητο του μάγνήτη ο οποίος τρίφτηκε με 150άρι υαλόχαρτο, και το

μεγάφωνο μονώθηκε κατάλληλα.

1002777.jpg

Τα tweeters περάστηκαν με μαύρο σπρέυ.

1002778r.jpg

Το woofer με παίδεψε περισσότερο, αφου ήθελε τρίψιμο-βάψιμο και ενδιάμεσα.

1002779x.jpg

1002781.jpg

Η απαραίτητη μόνωση και εδώ...

1002782.jpg

1002783e.jpg

Μαύρο σπρέυ επίσης.

1002784.jpg

Για όσους αναρωτιούνται, σκέφτομαι carbon αυτοκόλητο με κόκκινο λογότυπο για την επένδυση του μαγνήτη.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους!

Είμαι σε δίλημμα τώρα όσον αφορά το κόλλημα της καμπίνας... να χρησιμοποιήσω την γνωστή κόλλα που την ξέρω καλά, ή χλωροφόρμιο που είναι η ''απόλυτη'' κόλλα για plexy?:hmm:

θεωρώ ότι η κόλλα θα κάνει καλή δουλειά εδώ, αφού τα plexy είναι 10άρια με μεγάλη επιφάνεια επαφής.

Απο την άλλη φοβάμαι το ξεκόλλημα της καμπίνας απο τους κραδασμόυς και την εκτόνωση του αέρα του woofer...

Θα κάνω μία δοκιμή με χλωρ/μιο για πρώτη φορά ever σε κάποια παλιά κομμάτια plexy, και θα αποφασίσω.

Άν δέν δείτε update τις προσεχείς δύο ημέρες...πιθανόν θά κοιμάμαι!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους!

Είμαι σε δίλημμα τώρα όσον αφορά το κόλλημα της καμπίνας... να χρησιμοποιήσω την γνωστή κόλλα που την ξέρω καλά, ή χλωροφόρμιο που είναι η ''απόλυτη'' κόλλα για plexy?:hmm:

θεωρώ ότι η κόλλα θα κάνει καλή δουλειά εδώ, αφού τα plexy είναι 10άρια με μεγάλη επιφάνεια επαφής.

Απο την άλλη φοβάμαι το ξεκόλλημα της καμπίνας απο τους κραδασμόυς και την εκτόνωση του αέρα του woofer...

Θα κάνω μία δοκιμή με χλωρ/μιο για πρώτη φορά ever σε κάποια παλιά κομμάτια plexy, και θα αποφασίσω.

Άν δέν δείτε update τις προσεχείς δύο ημέρες...πιθανόν θά κοιμάμαι!:hehe:

Αν σου περισσέψει λίγο από δαύτο θα ήθελα, μήπως και κοιμηθώ χωρίς γκρίνια ένα βράδυ :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

carbon αυτοκολλητο απο μαγαζι με αξεσουαρ αυτοκινητων η το ebay.

Εγω να ρωτησω πως εφτιαξες τα αυτοκολλητα "project plexy"?? και το κοκκινο και το νικελ? σε καποιο καταστημα?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δε μου αρέσει να κριτικάρω αρνητικά τη δουλεία των άλλων.

Το μόνο όμως που με χαλάει στην καταστκευή είναι το ricofon.

Νομίζω το κάνει λίγο πιο "φτηνιάρικο" ενώ αρχικά έδειχναν πολύ high-tech.

Βέβαια αν δεν τα βάλεις όλα επάνω δε μπορώ να έχω τελική άποψη. Κατά τα άλλα έχεις πολύ μεράκι

Μπράβο και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δε μου αρέσει να κριτικάρω αρνητικά τη δουλεία των άλλων.

Το μόνο όμως που με χαλάει στην καταστκευή είναι το ricofon.

Νομίζω το κάνει λίγο πιο "φτηνιάρικο" ενώ αρχικά έδειχναν πολύ high-tech.

Βέβαια αν δεν τα βάλεις όλα επάνω δε μπορώ να έχω τελική άποψη. Κατά τα άλλα έχεις πολύ μεράκι

Μπράβο και πάλι.

Λάθος φίλε μου...η κριτική είναι πάντα ευπρόσδεκτη, και οι παρατηρήσεις βελτιώνουν.

Όσον αφορά τώρα το ricofon.

Άν την δείς εντελώς λογικά-ψυχρά την απόπειρα κατασκευής plexiglass ηχείων που κάνω, είναι απλά μία τρέλα.

1) Το υλικό δέν ενδείκνυται: To plexiglass δημιουργεί ανάκλαση του ήχου σε αντίθεση με το ξύλο.

2) Η καμπίνα είναι μικρή σε λίτρα.

3) Δέν έχω υπολογίσει κάν διαστάσεις καμπίνας.... απλά πάω στην τύχη!

Όπως καταλαβαίνεις ΔΕΝ περιμένω αξιόλογο ήχο. Τώρα θα μου πείς γιατί πετάς τα λεφτά σου-τον κόπο σου, και δέν παίρνεις αυτό να ησυχάσεις http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Portable-Player/Speakers-Sound-Cards/Speaker-Monitor/Behringer-Studio-Monitor-Ms-20-544-036.htm

Έλα ντέ.... βίτσια είναι αυτά!

Γιατί στα είπα όλα τα παραπάνω? γιατί πρέπει να ακολουθήσω τουλάχιστον δύο-τρία standards, ώστε να έχω ένα αξιοπρεπές ακουστικό αποτέλεσμα. Ένα απο αυτά είναι η χρήση του ricofon.

To ricofon Θα περιορίσει σε έναν βαθμό τις ανακλάσεις που θα κάνει η λεία επιφάνεια του plexy.

Θα ''στρώσει'' λίγο το μπάσο κάνοντάς το πιό ''σφιχτό'', και η μπότα δέν θα ''πλατειάζει''.

Είναι το πιό ''όμορφο'' υλικό που μπορουσα να βάλω.... (φαντάσου ότι παίζει πετροβάμβακας, υαλοβάμβακας, φίλτρο απορροφητήρα κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα ότι πρεπει να χρησιμοποιήσεις ricofon αλλιώς θα έχεις τα αποτελέσματα που λες.

Απλά οπτικά δε μου αρέσει πολυ το συγκεκριμένο υλικό.

Ίσως κάποιο από αυτά να ταίριαζε περισσότερο με έμφαση στον άσπρο λαβύρινθο

SITE ΜΕ RICOFON

Υ.Γ: Προφανώς τα ηχεία σου θα γίνουν καλύτερα από τα "επίπεδα" Behringer :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.