Jump to content



προβλημα με εγκατασταση hd 5770


Warlord

Recommended Posts

παιδια πριν λιγο αγορασα μια xfx hd5770

ειχα nvidia 8800gts πανω, εκανα απεγκατασταση τους drivers της, εκλεισα το pc εβαλα στη θεση της την 5770 κ την 8800 στο αλλο pci-e x16 για τα physX..

κανω εγκατασταση τους drivers της ΑΤΙ κανω restart, μπαινω στα wndows (7 ultimate x64) μου βγαζει ολο artifacts, παραμορφωσεις, κολληματα κλπ. κλεινω το pc βγαζω την 8800, μπαινω παλι τα ιδια.. βγαζω τους 8.9 νομιζω ηταν κ βαζω τους 9.10 κανω restart μπαινω windows κ σαν να μην εχουν εγκατασταθει καν.. ουτε ο CCC ανοιγει ουτε τη σωστη αναλυση μπορω να βαλω ουτε τπτ..

τι γινεται? τι κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω οποιαδηποτε εκδοση πριν τους 9.1 κανει τα artifacts κ μου βγαζει display driver stopped responding and has recovered..

αν βαλω την 9.1 κ κανω restart ειναι σα να μη μπηκε ποτε..!

ταχω παρει πολυ ασχημα! δημιουργηθηκε conflict οταν εβαλα κ τις 2 καρτες μαζι?

Link to comment
Share on other sites

απεγκατεστησα καθε ati software κ ξαναβαλα την 8800 πανω κ οταν εγκατεστησα τους drivers κολλησε το installation σενα σημειο στο τελος για αρκετη ωρα μεχρι που το σταματησα κ εκανα restart κ ολα φαινονται ναναι οκ..games, αναλυση, ταινιες κλπ..

χαλασμενη ατι?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε απεγκατάσταση όλων των driver (ΑΤΙ & ΝVIDIA).

Μετά δοκίμασε να κατεβάσεις το Driver Sweeper, και καθάρισε το μηχάνημα από τα υπολλείματα.

Κάνε restart και δοκίμασε να εγκαταστήσεις τους drivers που είχε στο CD.

Μακάρι να δουλέψει, αλλιώς... :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

αλλιως? χαλασμενη ατι?

το κανα αλλα βαζοντας τους 9.1 κ rebooting ειναι σα να μη μπηκαν ποτε..

υπαρχει περιπτωση βαζοντας 8800 μαζι με 5770 να χαλασε μια απτις 2 η το mobo?

αν οχι, με φορματ θα φτιαχτει το προβλημα drivers? η δεν εχει σχεση?

παρατηρησα πως οταν τα windows 7 βλεπουν την 5770 εγκαθιστουν αυτοματα τους standard vga adapter drivers.. αυτο ειναι φυσιολογικο? δλδ εγω παρολαυτα συνεχιζω κ εγκαθιστω τους 9.10 της ΑΤΙ η πρεπει να απενεργοποιησω αυτη την αυτοματη εγκατασταση?

αποτι βλεπω μονη λυση το φορματ (για τις περιπτωσεις που πας απο nvidia σε ati) κι επειδη δεν εχω ορεξη παλι απτην αρχη για 3η φορα αυτο το μηνα θα παει κατα πασα πι8ανοτητα για πουλημα..

Link to comment
Share on other sites

για να τα παρουμε με τη σειρα, γιατι νομιζω οτι τα εχεις κανει λιγο σαλατα.

οταν θελουμε να αλλαξουμε καρτα γραφικων και να βαλουμε της αλλης εταιριας, τα βασικα βηματα που ακολουθουμε ειναι τα εξης:

1ο. κανουμε απεγκατασταση τους drivers της υπαρχουσας καρτας.

2ο. με ενα προγραμμα τυπου driver cleaner pro ή driver sweeper -οπως αναφερθηκε και παραπανω- κανουμε καθαρισμο απο υπολειμματα των drivers.

3ο. για να σιγουρευτουμε, παμε στα program files και διαγραφουμε τον φακελο (αν υπαρχει) των drivers της εταιριας γραφικων - Nvidia στη συγκεκριμενη περιπτωση. πρεπει να ελεγξουμε ΚΑΙ μονοι μας, μην τυχον μεινουν απομειναρια και προκαλεσουν conflicts.

4ο. αφου σιγουρευτουμε οτι διαγραψαμε οτιδηποτε εχει σχεση με καρτα γραφικων, κλεινουμε τον υπολογιστη και βαζουμε την νεα καρτα γραφικων.

5ο εκκινουμε τον υπολογιστη και αφηνουμε να βρει την νεα συσκευη και να εγκαταστησει ο,τι εγκαταστησει! τσεκαρουμε επισης να δουμε οτι αναγνωριζει σωστα τη συσκευη!

6ο αφου δουμε οτι λειτουργει σωστα με τους ενσωματωμενους drivers των 7, τοτε εγκαθιστουμε τους drivers της καρτας γραφικων.

ελπιζω να βοηθησα..!

Link to comment
Share on other sites

παντως, εχω και εγω XFX 5770, και παρολο που εχω κανει 15 formats ακομα μου κανει που και που στα καλα καθουμενα GPU recovery, καθως και ενα προβλημα που γινεται corrupted η εικονα και οπου κουναω το ποντικι χαλαει και εκει, και αν βγαλω το καλωδιο και το ξαναβαλω πανω στην καρτα διορθωνεται (και το κανει και στην dvi Και στην hdmi θυρα)...

Εχω απογοητευτει λιγο γιατι δε μπορω να σιγουρευτω οτι φταιει το συγκεκριμενο κομματι ή παιζει καποια ασυμβατοτητα με το hardware μου ή ειναι γενικοτερο λογω drivers...

Link to comment
Share on other sites

αυτο μπορει να ειναι και hardware προβλημα! δεν τη στελνεις για τσεκ απ...? εμενα μου το εκανε παλια μια 3870 που ειχα, μονο το gpu recovery πεταγοταν ομως, οχι artifacts και τετοια..., αλλα με την 4850 που εβαλα μετα, δεν ειχα τετοιο προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

bacdik αυτα ακριβως εκανα κ δεν εμπαιναν με τπτ οι drivers..

τωρα εκανα φορματ κ ΠΑΛΙ το ιδιο! δε μπαινουν οι drivers! κ ειμαι σιγουρος πως επιλεγω τους σωστους! 9.10 απτο http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx για windows 7 64bit! το setup εγκαθιστα μονο τα ati catalyst install manager, hdmi audio driver, microsoft visual c++, catalyst registration, amd drag n drop..

hardware problem?

edit: μολις ειδα οτι δεν υποστηριζονται οι 9.10 για τις 57xx, οποτε εβαλα τους http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/ATIRadeonHD5800seriesrecommendedgraphicsdriver.aspx, τους εγκαθιστα κανονικα αλλα μου βγαζει παλι αυτα τα asrtifacts κ τις μαυρες οθονες κ τα "display driver stopped responding and has recovered"

Link to comment
Share on other sites

αυτο μπορει να ειναι και hardware προβλημα! δεν τη στελνεις για τσεκ απ...? εμενα μου το εκανε παλια μια 3870 που ειχα, μονο το gpu recovery πεταγοταν ομως, οχι artifacts και τετοια..., αλλα με την 4850 που εβαλα μετα, δεν ειχα τετοιο προβλημα!

να τη στειλω για check-up, αλλα το θεμα ειναι οτι το κανει τυχαια, οχι οταν ζοριζεται, και αραια, δηλαδη 1 φορα τη μερα ξερωγω....μπορει να τυχει και καμια... οποτε φοβαμαι οτι απλα θα μεινω χωρις PC για 2 μερες και αυτοι θα τρεξουν ενα furmark 5 ωρες και δε θα βρουν τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

εδω http://www.overclock.net/ati/595009-ati-5xxx-series-bios-issue-please.html βλεπω οτι ειναι ισως θεμα Bios κ underclocking που κανει η καρτα σε 2d περιβαλλον για power saving..

ριχνει υπερβολικα τη συχνοτητα στη μνημη με αποτελεσμα να γινονται αυτα τα artifacts..

Link to comment
Share on other sites

bacdik αυτα ακριβως εκανα κ δεν εμπαιναν με τπτ οι drivers..

τωρα εκανα φορματ κ ΠΑΛΙ το ιδιο! δε μπαινουν οι drivers! κ ειμαι σιγουρος πως επιλεγω τους σωστους! 9.10 απτο http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx για windows 7 64bit! το setup εγκαθιστα μονο τα ati catalyst install manager, hdmi audio driver, microsoft visual c++, catalyst registration, amd drag n drop..

hardware problem?

edit: μολις ειδα οτι δεν υποστηριζονται οι 9.10 για τις 57xx, οποτε εβαλα τους http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/ATIRadeonHD5800seriesrecommendedgraphicsdriver.aspx, τους εγκαθιστα κανονικα αλλα μου βγαζει παλι αυτα τα asrtifacts κ τις μαυρες οθονες κ τα "display driver stopped responding and has recovered"

φιλε μου, αυτο οντως ειναι περιεργο. καλο θα ηταν να μας πουν οι υπολοιποι κατοχοι 5770, αν εχουν προβληματα και ποιους drivers χρησιμοποιουν.

Link to comment
Share on other sites

αν τη παω για RMA στο πλαισιο θα μου την αντικαταστησουν αμεσως χωρις μα μου σου του? η εστω αν δεν υπαρχει διαθεσιμη με μια αλλη (+/- τη διαφορα)? (παρεπιπτοντως ποια λλη μου προτεινετε? σε nvidia αυτη τη φορα..)

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο λειτουργικό πλην των 7 δοκίμασες ;

εδω http://www.overclock.net/ati/595009-ati-5xxx-series-bios-issue-please.html βλεπω οτι ειναι ισως θεμα Bios κ underclocking που κανει η καρτα σε 2d περιβαλλον για power saving..

ριχνει υπερβολικα τη συχνοτητα στη μνημη με αποτελεσμα να γινονται αυτα τα artifacts..

Μπορεί να σου λεω και βλακεία γιατί πάει καιρός που δεν εχω δουλέψει το CCC, αλλά ψάξε μήπως υπάρχει κάποια επιλογή για τη διαχείριση ενέργειας. Στο λεω γιατί στις Nvidia επιλέγεις από το nvcpl αν θέλεις να κάνει downclocking η κάρτα ή οχι.

Για αντικατάσταση με nvidia, δες κάτι σε gtx260. Είναι ίδιων επιδόσεων με τη δική σου, μόνο να προσέξεις να είναι στα 55nm. Για κάτι παραπάνω, πας σε gtx275/gtx285.

Link to comment
Share on other sites

απο 5770 να "κατεβεις" σε 260? θεωρητικα ειναι λαθος! αλλα... δικη σου η αποφαση! εγω θα αλλαζα με 5770 παλι, ουτως ωστε να αποκλειστει το hardware problem!

και εγω αυτο θα εκανα (και θα κανω δηλαδη οπως παει...), αλλα δε θεωρω οτι η 260 ειναι υποβαθμιση σε επιδοσεις, το αντιθετο πρεπει να ειναι και λιγο ταχυτερη.... Απλα DX11 και αλλες παροχες (πχ το hdmi audio bitstreaming που ειναι ανεκτιμητο για μενα) γιοκ...

Σκεφτομαι να δοκιμασω να βαλω το Asus bios που πολλοι το βαζουν για καλυτερα περθωρια overclocking μηπως και αλλαξει καθολου συμπεριφορα η καρτα. Αν μπορω να απενεργοποιησω και το powersaving θα το κανω αλλα νομιζω δε γινεται...ειναι πολυ πιθανον βεβαια να φταιει αυτο, γιατι το οτι το κανει η καρτα σε idle δε μπορει να εξηγηθει ευκολα αλλιως....απλα μου φαινεται περιεργο να εχει κανει τετοια πατατα η ΑΤΙ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.