Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

Ναι ενταξει,dellman με ολο τον σεβασμο,αυτη ειναι μια γνωστη καραμελα που δινεται σαν δικαιολογια.

1)Πριν ερθουν οι μεταναστες μια χαρα καλλιεργουσαμε και μονοι μας.Μηπως φταινε οι "μεγαλοι" που μαθαινουν τα παιδια τους σε υπολογιστες κτλπ και σε ανεσεις?Εγω φιλε μου μια χαρα εχω αρμεξει και κατσικα,οσο παραξενο και να σου φανει.Αμα εχεις ορεξη και μερακι θα κανεις πιπεριες να φας.

Σαν να μου λες οτι χωρις τους μεταναστες δε θα χαμε να φαμε.

2)Ο Ελληνας δεν καθεται στην καφετερια και δινονται στους αλλους τα μεροκαματα γι αυτο.Περνα μια βολτα απο επαρχια να δεις ποσοι Αλβανοι χωρις χαρτια δουλευουν και δε ζητουν ενσημα ή ποσοι Αλβανοι εδω ειναι χωρις ενσημα.

Επισης ο Ελληνας δεν καθετε,οταν εσυ λες "α 50 ευρω ο Γιωργος για τον σωληνα?" "Θα φωναξω τον Τζεβιτ εγω που παιρνει 20". Τοτε οχι μονο δεν καθετε,αλλα και μετα απο 10 χρονια δεν θα "καθετε" καλα ,αφου θα χουν φυγει ολα τα χρηματα της χωρας στην Αλβανια,που τα εστελνε ο Τζεβιτ και οι αλλοι.

3)Για τον Ελληνα που ζηταει τρελο μεροκαματο και δουλεια νακα,δεν μπορω να σου απαντησω,γιατι δεν μπαινω στην διαδικασια να τους βαλω ολους στο ιδιο τσουβαλι.

Ξερω και Ελληνες που ξεσκιζονται πραγματικα και Αλβανους που δουλευουν μερα νυχτα.:yes4:

Δούλευα οικοδομή από τα 14 ξέρω τι λέω...

1. Παιδεία και κουλτούρα

2. Η καραμέλα με τα ένσημα και τα χαρτιά ... Αυτασφάλιση για τα ένσημα

επίσης ναι είναι υπέρογκο ποσό μια αλλαγή λάμπας 45 σν φπα.

Έγινε επεξεργασία από dellman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Και ποιος σου είπε ρε Hydra ότι ο Αλβανός και ο Ιρακινός δεν είναι περίφανος για την πατρίδα του την ώρα που σηκώνει την Ελληνική σημαία; Η νομίζεις ότι "σκίστηκε" να βγει πρώτος για να πάρει την σημαία. Βγήκε πρώτος επειδή οι δικοί μας κανακάρηδες είναι απασχολημένοι με χίλιες δυο @@ριες και δεν έχουν χρόνο μωρέ να αφοσιώσουν στα σχολεία και στα μαθήματα...."ποιος τα μαμάει τώρα αυτά μωρεεεεεέ"... Η' απλά αν θες βγήκε πρώτος επειδή απλά διάβασε λίγο παραπάνω, ήταν λίγο τυχερός. Απλά ότι συμβαίνει σε μία τάξη σχολείου όπου κάποιος πρέπει να βγει πρώτος και κάποιος τελευταίος.

Και γιατί να πρέπει να αρνηθεί να σηκώσει μια σημαία που του την δίνουνε; Στην σύγχρονη εποχή η "περηφάνια" για μια σημαία αρχίζει να πέρνει σάρκα και οστά σε αρκετά μεγαλύτερες ηλικίες από αυτές του σχολείου. Στην γενιά μου συνέβαινε πιο νωρίς. Και θυμάμαι ότι εκτός από την δική μας σημαία, η πλειοψηφία των πιτσιρικάδων είχε (και έχουν ακόμα!) όνειρο την Αμερικάνικη! Βλέπεις η Τηλεόραση διαμορφώνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ...

1)Πριν ερθουν οι μεταναστες μια χαρα καλλιεργουσαμε και μονοι μας.Μηπως φταινε οι "μεγαλοι" που μαθαινουν τα παιδια τους σε υπολογιστες κτλπ και σε ανεσεις?Εγω φιλε μου μια χαρα εχω αρμεξει και κατσικα,οσο παραξενο και να σου φανει.Αμα εχεις ορεξη και μερακι θα κανεις πιπεριες να φας.

Σαν να μου λες οτι χωρις τους μεταναστες δε θα χαμε να φαμε.

Πριν έρθουν οι μετανάστες που λες, δεν υπήρχαν οι χαζό-νεό πλουτοι Έλληνες. "BMW και οικοδομή δεν λέει"....τι θα πει ο περίγυρος. Δημιουργήθηκε αρχικά αυτή η καινούργια τάξη πολιτών από τον μπαμπάκα του τύπου που θεωρητικά μας κυβερνάει. Μετά από λίγα χρόνια, ήρθαν τα γεγονότα στα Βαλκάνια και....αποφασίσαμε ότι δεν "αξίζει" να σκεφτούμε βιώσιμους νόμους για τους μετανάστες. Όπως δεν σκεφτήκαμε για όλα τα άλλα θέματα της καθημερινότητας μας.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου είπε ρε Hydra ότι ο Αλβανός και ο Ιρακινός δεν είναι περίφανος για την πατρίδα του την ώρα που σηκώνει την Ελληνική σημαία; Η νομίζεις ότι "σκίστηκε" να βγει πρώτος για να πάρει την σημαία. Βγήκε πρώτος επειδή οι δικοί μας κανακάρηδες είναι απασχολημένοι με χίλιες δυο @@ριες και δεν έχουν χρόνο μωρέ να αφοσιώσουν στα σχολεία και στα μαθήματα...."ποιος τα μαμάει τώρα αυτά μωρεεεεεέ"... Η' απλά αν θες βγήκε πρώτος επειδή απλά διάβασε λίγο παραπάνω, ήταν λίγο τυχερός. Απλά ότι συμβαίνει σε μία τάξη σχολείου όπου κάποιος πρέπει να βγει πρώτος και κάποιος τελευταίος.

Και γιατί να πρέπει να αρνηθεί να σηκώσει μια σημαία που του την δίνουνε; Στην σύγχρονη εποχή η "περηφάνια" για μια σημαία αρχίζει να πέρνει σάρκα και οστά σε αρκετά μεγαλύτερες ηλικίες από αυτές του σχολείου. Στην γενιά μου συνέβαινε πιο νωρίς. Και θυμάμαι ότι εκτός από την δική μας σημαία, η πλειοψηφία των πιτσιρικάδων είχε (και έχουν ακόμα!) όνειρο την Αμερικάνικη! Βλέπεις η Τηλεόραση διαμορφώνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ...

Οκ,εγω παντως στην Αμερικη και πρωτος να βγαινα για την Ελληνικη σημαια θα μουν περιφαηνος και αυτην και μονο θα σηκωνα αν μου δινονταν η δυνατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, επειδή αναφέρθηκε το λονδίνο, εγώ δεν είδα εκεί κανέναν μετανάστη που να περιφέρεται ή να περιμένει στα φανάρια.

Αντίθετα είδα μετανάστες οδηγούς, πωλητές, υπαλλήλους.

Παντού είχαν δουλειά οι άνθρωποι.

Μπορεί προσωπικά να με ενοχλεί να βλέπω μπούρκα στο Harrods, και να θεωρώ γελοίο να βάφεις το μάτι ενώ φοράς μπούρκα, αλλά από τη στιγμή που οι άνθρωποι έχουν δουλειές και έχουν ενσωματωθεί -κατά κάποιο τρόπο- στην τοπική κοινωνία, δεν μου πέφτει λόγος.

Η μεταναστευτική πολιτική της Αγγλίας δεν με καίει ιδιαίτερα, παρ'όλ'αυτά, κόβει λέει την εισροή μεταναστών εκτός Ε.Ε. μετά το 2011. Αυτό κάτι σημαίνει, ότι ίσως και να έχει φτάσει στα όριά της.

Στην Ελλάδα, δεν έχω δει να ασκείται πολιτική, παρά μόνο απόψεις, οι οποίες είναι βλακώδεις. Δεν με νοίαζει εμένα αν ο Αλβανός σηκώσει τη σημαία, με νοιάζει όταν είναι πρώτη δημοτικού να ξέρει τόσα ελληνικά όσα και το ελληνόπουλο, ώστε να μπορεί να ενσωματωθεί. Αλλιώς, θα πρέπει να πηγαίνει σε σχολείο μεταναστών και όχι σε κανονικό, μέχρι φυσικά να μάθει τη γλώσσα.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη αν και συμφωνώ η Αγγλία που την αναφέρεις είναι ιδιάζουσα περίπτωση με τους μετανάστες γιατί έχει φτάσει σε σημείο ΓΙΑ τους μετανάστες και για τα λεφτά που φέρνουν (δεν είναι όλοι οικονομικοί οι μετανάστες, άσχετα αν εδώ για αυτούς συζητάμε) στην πόλη να αλλάζει παραδοσιακές συνήθειες και έθιμα που είχαν οι Λονδρέζοι.

Τυπικό παράδειγμα είναι ο χριστουγεννιάτικος στολισμός του κέντρου που μετά από ενστάσεις των Αράβων υπό την λαβή πως τα Χριστούγεννα ΔΕΝ είναι μουσουλμανική γιορτή μειώθηκε στο 40% γιατί οι Άραβες ενοχλούντο από τους στολισμούς… βέβαια ο Ken (δήμαρχος) το πέρασε σαν περικοπή εξόδων αλλά δεν τον πίστεψε κανείς και για αυτό και είχανε γίνει και διαδηλώσεις για το θέμα.

Αντί να τους πούνε πως αν δεν γουστάρουν να πάνε πίσω να πνιγούν στους αμμόλοφους τους, είπανε μάλιστα.

Οι Άγγλοι ήταν οι πρώτοι που δείξανε πως άμα ο μετανάστης έχει λεφτά στο τέλος θα σε πηδήσει… και εδώ από άλλο δρόμο εκεί πάμε να καταλήξουμε σε περίπτωση που έχει κάποιος απορία επί τη ευκαιρία.

Μην γελιέστε.

Οι εκτάσεις και τα σπίτια που έχουν οι μετανάστες, ειδικά στην επαρχία μετά από 10+ χρόνια είναι αμέτρητα και οι περιουσίες όλο και μεγαλώνουν. Στα ίδια θα καταλήξουμε στο τέλος απλά μέσω άλλης οδού.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οτι ειπε ο Σωτηρης.Κανενα προβλημα να μεινουν στην χωρα,αν και μονο αν η πολιτεια μπορει να τους ενσωματωσει.Απο την στιγμη ομως που δεν μπορει ενας και αλλος ενας και αλλος ενας και αλλοι 2 χιλιαδες στα φαναρια κατι λιγοτερο απο αχρηστοι μας ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οτι ειπε ο Σωτηρης.Κανενα προβλημα να μεινουν στην χωρα,αν και μονο αν η πολιτεια μπορει να τους ενσωματωσει.Απο την στιγμη ομως που δεν μπορει ενας και αλλος ενας και αλλος ενας και αλλοι 2 χιλιαδες στα φαναρια κατι λιγοτερο απο αχρηστοι μας ειναι.

Κοίτα φίλε hydra... νομίζω ότι η ενσωμάτωσή τους εξαρτάται κι από εμάς μερικές φορές. Γιατί όταν μέσω κάποιου μικρού "θαύματος" κάποια παιδιά μπαίνουν στα σχολεία, τα "βλαστάρια" μας, τα ελληνόπουλα ξέρουν να σταμπάρουν πολύ εύκολα, ακόμα και αν αυτά τα παιδιά μιλάνε άπταιστα ελληνικά (το λέω γιατί ήμουν επί πολλών ετών "μάρτυρας" ενός τέτοιου γεγονότος). Βλέπεις οι γονείς τους, άλλα "καμάρια" από εκεί, τους δίνουν ιδέες ότι αυτά είναι πολύ ανώτερα, που δεν είναι ανάγκη να τα κάνουν καν παρέα.

Όπως επίσης, και κάποιοι διευθυντές έχουν πει αξιομνημόνευτες ατάκες, όπως: "Aν δεν είναι ανάγκη, μην του βάλεις και 20"!!!! (περιστατικό που ανέφερε διευθυντής σε καθηγητή, όπως καταλαβαίνετε για το θέμα της σημαίας)

Μετά από όλα αυτά... πως ένα ξένο παιδάκι, όπως άλλωστε και οι γονείς του που μπορεί να βρεθούν σε παρόμοιες καταστάσεις στο εργασιακό τους περιβάλλον, θα έχει τις ψυχικές δυνάμεις αλλά και τη θέληση να ενσωματωθεί σε μία (επιεικώς) άδικη και προκατειλημμένη κοινωνία?

Όπως καταλαβαίνεις, κι εμείς έχουμε βάλει λίγο το χεράκι μας (βασικά ΔΕΝ το έχουμε βάλει), και δεν μπορούμε πλέον να τους βοηθήσουμε να ενταχθούν στην κοινωνία μας. Και κάτι τελευταίο... ακούγεται λίγο βαρύς ο όρος "άχρηστος". Ούτε σε κατσαρίδα δεν αξίζει ένας τέτοιος χαρακτηρισμός, όχι σε ανθρώπινο ον. Αν δεν έχεις πρόβλημα, τουλάχιστον όταν μιλάμε για ανθρώπινα όντα, προσπάθησε να μην τον ξανά αναφέρεις. :):flower:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα να προσπαθησω,αλλα δεν θα το κανω γιατι αλλο αχρηστος ανθρωπος γενικοτερα και αλλο αχρηστος για το κοινωνικο συνολο.Και εγω μπορω να θεωρηθω απο πολλους αχρηστος πχ οταν δεν θα ψηφισω στις εκλογες.No problem.Ξερω ποιος ειμαι.

Ολα αυτα που λες για τα σχολεια κτλπ καλα τα λες,αλλα κοιτα μας και λιγο πως ειμαστε!

Ειμαστε για κλαμματα απο μονοι μας,πιστευεις οτι αντι να προστατεψω και να καλυτερεψω την ζωη μου,θα "σωσω" καποιον αλλοδαπο?Αν μπορουσα πολυ ευχαριστως.

Fact is να μενει ο καθενας στην χωρα του και ολα οκ.Τωρα γιναμε κουλουβατα worldwide.

Το παιχνιδι το χασαμε,οι δικοι μας φευγουν και κλεινουν δουλειες εξω.Τα χωραφια μας σιγα σιγα θα γινουν ξενα και στη Βουλη θα γινει κομμα Πακιστανων,που ποτε δεν τους ειδα να αγωνιστους για τα δικαιωματα τους,αλλα μονο και μονο απο αυτο καταλαβαινω οτι τελικα οι αγωνιστες μας που δηθεν τους νοιαζονται,πιο πολυ σαν προφαση για να διαδωσουν την πολιτικη τους τους εχουν.

Στο παιδι μου δε θα πω ποτε ποιον να συμπαθει και ποιον οχι,οπως δεν θα του πω πιστευε σε αυτον τον Θεο και σε αυτες τις αντιληψεις.Για να λεμε και την αληθεια αν τα παιδια ειχαν και λιγη αγαπη για τον τοπο τους,τωρα δεν θα τσακωνομαστα ,γιατι θα τον ειχαν,μαλλον ΕΙΧΑΤΕ διατηρησει καλυτερο.Αλλα αξιζει?Εχουν να πανε στο Las Vegas,να κυνηγησουν το ονειρο και να φυγουν απο το βλαχοχωρακι ή να γινουν σουπερ ντουπερ ρομποκοπ στα MIT .Θα γελαμε μετα απο καποια χρονια που θα δινουμε λογο σε Αλβανους πολιτικους.... :laughing:

Αλλα καλα να παθουμε,γιατι σημερα τυχαινει ο φιλοπατρις να ειναι εθνικιστης φασιστας μπλα μπλα μπλα και λοιπες χαζομαρες για να ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ,ΠΟΥ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? απλα αγαπαμε τον τοπο μας και θελουμε να μην γινει Πακισταν.Οκ παραλογος ειμαι. :/

Εσεις που νομιζετε οτι ειμαστε ικανοι να τους ενταξουμε,φερτε και αλλους απεξω.Εγω που βλεπω εμας τους ιδιους μεταναστες και φτωχους σε 10 χρονια με αυτα και μ'αυτα ,ας κοιταω μπας και σωθω εγω και το σπιτι μου...

(μετα κεφαλαια δινω εμφαση,δεν "φωναζω").

Οσο για το "αχρηστος",επανερχομαι,λεγοντας σου πως το αντωνυμο του χρησιμος ,μιας πολυ καλης λεξης ειναι το αχρηστος.Οποιος δεν ειναι χρησιμος,ειναι απλα αχρηστος.

Εκτος και αν μου πεις σε τι χρησιμευουν στο κοινωνικο συνολο τα ατομα στα φαναρια.

Εχω φιλο απο Αφρικη που περασε με 18.5 χιλιαδες μορια Πολυτεχνειο!Αυτος ναι ειναι χρησιμος φιλε μου και δεν δισταζω να το πω σε καμια περιπτωση!

EDIT :

Στο παιδι μου δε θα πω ποτε ποιον να συμπαθει και ποιον οχι

Οπως οι δικοι μου δεν μου ειπαν και μονος μου θελησα να μην εχω problem με τις αλλες φυλες και τα χρωματα του δερματος.Κανω και παρεα με τετοια ατομα.Οι γονεις τους ομως εχουν ερθει εδω και χρονια Ελλαδα και μαλιστα μενουν σε περιοχες οπως Γερακας που μιλαμε για ακριβες αντικοιμενικες αξιες.Δουλεψαν οι ανθρωποι!!!Δεν ηρθαν εδω,κατσαν στο φαναρι και περιμεναν απο μενα και τους φοβερα φιλελευθερους τελευταια μεν,αλλα ΠΑΡΤΑΚΗΔΕΣ παντα ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ να τους ταϊσουμε.Εδω δεν εχουμε να φαμε εμεις,παμε καλα?

Εδω ΧΡΩΣΤΑΕΙ η χωρα μας ,ειμαστε ΚΑΤΑΧΡΕΩΜΕΝΟΙ στους Μεγαλους....

Ειμαι ομως κατηγορηματικος με τους αλλοδαπους στη χωρα μου που δεν προσφερουν τιποτε.Αυτους δεν τους θελω,λυπαμαι.Προτιμω να βγαινω το πρωι και να μου λενε 20 γειτονες Καλημερα Κωστη,παρα Τσιφσα κουρδι.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, καταλαβαίνω πως εννοείς τον όρο τώρα, αλλά και πάλι δεν είναι και ο πιο ακριβής.

Μην κολλάμε όμως εκεί. Άλλο το θέμα συζήτησης. Αυτό που έθιξες ότι δεν μπορούμε πλέον να φροντίσουμε τους ίδιους μας τους εαυτούς, με βρίσκει σύμφωνο, αλλά και πάλι καταλήγουμε εκεί που το "πάω" εγώ. Μόνοι μας βγάλαμε τα ματάκια μας. Δεν μας φταίει ο πακιστανός που ήρθε για να βρει ένα καλύτερο μέρος από αυτό που ζούσε.

Άλλωστε όλοι όσοι έρχονται, έρχονται για "λίγο" (που να ήξεραν...), πιστεύοντας ότι θα βγάλουν τα λεφτά που θέλουν επιστρέφοντας στη χώρα τους, για να ξεκινήσουν από την αρχή τη ζωή τους, αλλά και να βοηθήσουν όσους έχουν πραγματικά ανάγκη. Επίσης, έρχονται εδώ για να μάθουν από εμάς, πως να κάνουν τον τόπο τους καλύτερο (άσχετα που πλέον έχουμε γίνει χειρότεροι όλων, που και πάλι ξαναλέω ότι εμείς φταίμε για αυτό). Καταλαβαίνεις λοιπόν που το πάω?

Δεν έρχονται εδώ για να μείνουν μόνιμα, χρήμα και "συμβουλές" θέλουν για να καλυτερεύσουν τις χώρες τους. Έλα όμως που σε κάποιες περιπτώσεις πηγαίνουν σε χώρες που βρίσκονται σε ίδιο σχεδόν βιωτικό επίπεδο με τις δικές τους, και τελικά από το να κάνουν άσκοπα ταξίδια, μένουν στον τόπο που κάποτε πίστευαν πως θα μείνουν για λίγο.

Όσο για τα χωράφια μας, μην φοβάσαι, έχουμε χάσει ΠΟΛΛΑ, ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, και όχι από πακιστανούς, αλλά από την εκκλησία που μας "φροντίζει". Όλη η ακατανέμητη (ή όπως τη λένε τέλος πάντων) γη που δεν ανήκει σε κανέναν (δηλαδή πάνω από τη μισή έκταση της Ελλάδας) ανήκει στην εκκλησία. Λες να κινδυνεύουμε να χάσουμε πολλά πράγματα από τους πακιστανούς? Που άλλωστε όχι μόνο δεν μας τα κλέψανε, εμείς τους τα δίνουμε γιατί είμαστε πια "κουστουμάτοι".

Όπως και για τη βουλή που αναφέρεις, ακόμα και κόμμα πακιστανών να γίνει, πάλι μειονότητα θα αποτελούν, οπότε άδικα θα πάει η προσπάθεια. Στο άλλο πάλι θέμα που έθιξες. Φιλοπατρίς... δεν είναι εκείνος που ελέγχει ποιος θα μπαινοβγαίνει στη χώρα του, αλλά αυτός που αγαπά, και δίνει στον "ξένο" να καταλάβει τι μπορεί να προσφέρει η πατρίδα του στην ανθρωπότητα, και ουσιαστικά εξηγεί για ποιο λόγο δεν θα πρέπει να γίνει ένα με το λαό του πακιστάν. Εαν όπως λες κι εσύ, ξέρουμε ποιοι είμαστε... δεν έχουμε να φοβηθούμε, από αυτή την άποψη πάντα, τους πακιστανούς και όποιους άλλους έρχονται εδώ.

Τέλος δεν είπα να φέρουμε και άλλους απ' έξω, αλλά είπα ότι κάποιος πρέπει επιτέλους να κάνει κάτι για αυτούς που είναι εδώ. Μετανάστες πολύ απλά θα γίνουμε κι εμείς, γιατί τα ήθελε ο απ' αυτός μας, επειδή ποτέ δεν ξέραμε τι θα πει μέτρο. Ακόμα και στο θέμα των μεταναστών.

Γιατί για να βγει αυτή η λεγόμενη άδεια παραμονής εδώ, πρέπει να πάρει η Ελλάδα το μουντιάλ στο ποδόσφαιρο. Και όπως καταλαβαίνεις, αντί να κάθονται να περιμένουν ένα "παραμονοχάρτι" like "συγχωροχάρτι", μπαίνουν σε μια βάρκα και έρχονται. Αν τα κάναμε αυτά τουλάχιστον σωστά, όταν δεν θα δίναμε άδεια παραμονής σε κάποιον, θα καταλάβαινε ότι δεν μας χρειάζεται εδώ. Τώρα που τα έχουμε κάνει όπως να ναι, μπαίνει ο καθένας σε μια βάρκα, φτάνει εδώ, και δεν μπορούμε να αποδείξουμε καν ότι δεν μας χρειάζεται, γιατί δεν υπάρχουν επίσημα ούτε κάποιοι τους οποίους επίσημα δεχτήκαμε, άρα δεν έχουμε μετανάστες τυπικά!!! Κατάλαβες που το πάω?

Αυτά από εμένα.

Υγ: Tην κάνω για νάνι, αν θες απάντα, αλλά μην περιμένεις άμεση απάντηση (όχι το επόμενο 8ωρο τουλάχιστον :p). :)

Έγινε επεξεργασία από johncsj
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβαζα αυτό:

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=39217&catid=6

και θυμήθηκα. . .

το τι κύκλωμα υπάρχει για να έρθουν εδώ οι λαθρομετανάστες.

Κλεμμένα αυτοκίνητα.

Δουλέμποροι (δεν είναι κάτι αθώο όπως ακούγεται η λέξη, είναι σαν να λέμε δολοφόνος - καλή ώρα).

Και αναρρωτιέμαι.

Οι μεταναστολάγνοι, αυτά δεν τα λαμβάνουν υπόψιν?

Τη συνολική αύξηση εγκληματικότητας και τα νέα κυκλώματα που ξεφυτρώνουν, απλά για να εξυπηρετούν το σκοπό της παράνομης μετανάστευσης?

Link to comment
Share on other sites

κανα χρονο πριν

...εχετε υποψιν οτι τα εξαρχεια και γενικοτερα περιοχες στα περιξ του πολυτεχνειου, Στρεφη κτλ..

μεχρι προτεινος αποτελουσαν κομματι φιλετο στο κεντρο της Αθηνας

με την κατασταση που συντηρειται τα τελευταια χρονια

(γιατι μη μου πει κανεις οτι εαν θελησει η οποιαδηποτε κυβερνηση δεν εχει καθαρισει το κεντρο σε μια εβδομαδα)

οι τιμες εχουν παρει την κατηφορα, δεκαδες μαγαζια εχουν κλεισει και παρααμενουν κλειστα

οι κατοικοι εχουν απηυδησει (και με το δικιο τους)

η απομακρυνση του πολυτεχνειου και η μετατροπη του κτιριου σε μουσειο δεν θα αργησει,

και με το τεχνητα διατηρημενο βεβαρημενο παρελθον των "κακοποιων" στοιχειων" της περιοχης

να δειτε που η αστυνομια θα εχει και τη συμπαρασταση των κατοικων στο ξεκαθαρισμα

η μετατροπη των εξαθλιωμενων Εξαρχειων σε Κατω Κολωνακι -Βορειο Ψυρρη θα ειναι μετα παιχνιδακι

απλα εμεις ποτε δεν θα μαθουμε ποιοι επωφεληθηκαν και αγορασαν οταν επρεπε

θα μαθουμε μοναχα τον διαλεγμενο πολιτικο

που θα απολαυσει τις δαφνες της επιτυχιας ενος προμελετημενου σχεδιου

επειδη "εφτασε το μαχαιρι στο κοκκαλο" και καθαρισε τα σκ@τα που οι αλλοι αφηναν εκει...

[drumroll] και το ονομα αυτου Jeffrey...

να ταν αραγε τυχαια η ερημωση κι η εγκαταλειψη του κεντρου σε αλλοδαπους, κακοποιους, τοξικομανεις κτλ

τον τελευταιο καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οτι ειπε ο Σωτηρης.Κανενα προβλημα να μεινουν στην χωρα,αν και μονο αν η πολιτεια μπορει να τους ενσωματωσει.Απο την στιγμη ομως που δεν μπορει ενας και αλλος ενας και αλλος ενας και αλλοι 2 χιλιαδες στα φαναρια κατι λιγοτερο απο αχρηστοι μας ειναι.

Αμα αυτος παραγει πιο πολυ απο σενα (γενικα μιλαω για σενα δεν ειναι προσωπικο) να φυγεις εσυ, μηπως πρεπει να σε λυπηθω επειδη γενηθηκες κ λεγεσε Ελληνας, ισα ισα που ενας ανθρωπος που καταφερε μεσα απο πολεμους, πεινα, ξενοφοβια και εκμεταλλευση να γινει ενας καταξιωμενος και τιμιος επιχειρηματιας ενω ο αντιστοιχος ελληναρας που τα ειχε ολα απο τοτε που γεννηθηκε καταντησε κακομοιρης καλα να παθει...

Ζουμε στην μεγαλη ελευθερη αγορα ολοι ψαχνουν το ονειρο οπως οι παππουδες που εφευγαν για Αμερικη κ Αυστραλια, μονο που σημερα οι θεσεις για αυτο το αλλωτε "American dream" ειναι πλεον ελαχιστες κ να εισαι σιγουρος οτι η εθνικοτητα δεν παιζει κανενα ρολο, την καταξιωση την κερδιζεις με τα πραγματα εσυ που καταφερες οχι επειδη ο πατερας σου γεννηθηκε εδω

Ακουω το "Ειμαι Ελληνας" λες και ειναι κατι που προσπαθησες η διαλεξες ξερω γω, θα μπορουσες να ησουν απο την ακτη ελεφαντοστου δεν σε ρωτησε κανενας, ελεος Με την ιδια λογικη λοιπον σου ανηκουν τα πραγματα για τα οποια κουραστικες κ αγωνιστικες, οι κληρονομιες κ μλκς παντα ηταν οι δικαιολογιες του τεμπελη κ του ανικανου...

Τωρα απο την αλλη μερια συμφωνω οτι ολοι οι ανθρωποι θα πρεπει να εχουν ιδιες ευκαιριες κ δικαιωματα στην μορφωση, στην υγεια στην δουλεια... αυτο σημαινει οτι οπως ειναι αδικη η εκμεταλλευση των μεταναστων στην μαυρη εργασια τοσο αδικο ειναι ειναι για εναν Ελληνα ο μεταναστης να πληρωνετε πολυ λιγοτερο, αυτο απο μονο του συντηρει την ξενοφοβια.

Ενα 2ο ειναι που επισης δημιουργει μισος ειναι οτι οντως η μεταναστευση ειναι πολυ μεγαλυτερη απο οσο μπορει να αντεξει μια μικρη χωρα

Και τα δυο ειναι θεματα πολιτικης που θα μπορουσαν αν ημασταν κρατος κ οχι μπ***** να τα λυσουμε

Αλλα στην πρωτη περιπτωση το κρατος μεχρι τωρα το συμφερε η "μισθωτικη αδικια" γιατι με φτηνα εργατικα χερια η αγορα κινειτε γρηγοροτερα προσφεροντας αναπτυξη σε μια οικονομια που ειχε παρει απο καιρο την κατηφορα (η μαυρη αγορα παντα συντηρουσε αυτη την χωρα)

Και στην δευτερη περιπτωση δεν θελουνε οι κεφτεδες που μας κυβερνανε να υψωσουν λιγο αναστημα σε Τουρκους κ Ευρωπαιους που παιζουν με τις ζωες κ το πονο ανθρωπων εχωντας κανει την Ελλαδα "χωρα αναμονης" για ανθρωπους που θελουν κατα κυριο λογο να φυγουν.

Link to comment
Share on other sites

Αμα αυτος παραγει πιο πολυ απο σενα (γενικα μιλαω για σενα δεν ειναι προσωπικο) να φυγεις εσυ, μηπως πρεπει να σε λυπηθω επειδη γενηθηκες κ λεγεσε Ελληνας, ισα ισα που ενας ανθρωπος που καταφερε μεσα απο πολεμους, πεινα, ξενοφοβια και εκμεταλλευση να γινει ενας καταξιωμενος και τιμιος επιχειρηματιας ενω ο αντιστοιχος ελληναρας που τα ειχε ολα απο τοτε που γεννηθηκε καταντησε κακομοιρης καλα να παθει...

Για ποιόν επιχειρηματία μιλάς; Για τον επιχειρηματία των φαναριών;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιόν επιχειρηματία μιλάς; Για τον επιχειρηματία των φαναριών;

Ειναι λιγοι οι μεταναστες που εχουν πλεον επιχειρησεις?

Τα φαναρια ειναι αλλη δουλεια, βασικα λεγετε νταβατζιλικι...

Δεν ξερω εαν εχεις προσεξει ποτε ενα τυπο που περναει που κ που κ περνει την προμηθεια του απο μικροπωλητες κ ζητιανους.

ΤΑ φαναρια παντα ηταν σε αυτην την μοιρα κ πριν τους μεταναστες, ειναι υποθεση που βρωμαει κ παιζονται πολλα λεφτα...

Γενικως δεν αρνηθηκα οτι απο την στιγμη που το κρατος δεν φροντιζει για τπτ η εκμεταλλευση και η παρανομια σε οτι αφορα τους μεταναστες ανθει, ουτε ειναι κ κατι παραλογο, δεν ειναι θεμα οτι ειναι πακιστανοι παλιοτερα ηταν ελληνες στα φαναρια μετα ηταν γυφτοι, ειναι θεμα ταξεων, προφανως καποιος που δεν εχει να φαει και δεν εχει εφοδια (ειδικα αμα δεν μιλαει καν την γλωσσσα) θα κανει οτιδηποτε για να μην πεθανει απ την πεινα

ΑΥτο τι σχεση εχει με αυτο που ειπα btw? Ειπα πουθενα οτι ο κοσμος ειναι τελειος ή οτι ολοι οι ανθρωποι που ερχονται εδω ειναι τιποτα οσιομαρτυρες ή υποδειγματα ηθικης?

Έγινε επεξεργασία από toxas
Link to comment
Share on other sites

Quotaρες κείμενο το οποίο μιλάει για "φαναρτζήδες" και φάνηκε ότι μίλαγες για αυτούς.

Με τους μετανάστες δεν έχω πρόβλημα, αρκεί να ακολουθούν τον μέσο τρόπο ζωής και να σέβονται τα ήθη και τα έθιμα της χώρας υποδοχής τους. Δεν ανέχομαι αυτούς που πάνε να με κοροιδέψουν, κλέψουν, επιβάλλουν κάτι διαφορετικό από αυτό που έχω μάθει και έχω μεγαλώσει με αυτό. Και δε μιλάω μόνο για τους μετανάστες.

Link to comment
Share on other sites

Quotaρες κείμενο το οποίο μιλάει για "φαναρτζήδες" και φάνηκε ότι μίλαγες για αυτούς.

Με τους μετανάστες δεν έχω πρόβλημα, αρκεί να ακολουθούν τον μέσο τρόπο ζωής και να σέβονται τα ήθη και τα έθιμα της χώρας υποδοχής τους. Δεν ανέχομαι αυτούς που πάνε να με κοροιδέψουν, κλέψουν, επιβάλλουν κάτι διαφορετικό από αυτό που έχω μάθει και έχω μεγαλώσει με αυτό. Και δε μιλάω μόνο για τους μετανάστες.

Ο σεβασμος δεν απαιτητε ποτε κερδιζετε, πρεπει αν σεβεσε για να σε σεβαστουν αρα ισχυει κ για τους δυο. Οταν το αλλον τον εχεις κ ζει στο περιθωριο, τον κοιτας με μισο ματι καθε φορα που περνας διπλα του ή του σκιζεις το κορανι πχ μονο κ μονο επειδη διεκδικε κ αυτος ενα μεριδιο εφημεριας που μεχρι τωρα ΝΟΜΙΖΕΣ οτι σου ανηκε, οχι δεν σημαινει σε σεβαστει γιατι ειναι ανθρωπος με χερια με ποδια με λογικη με συναισθηματα με δικα του ηθη κ εθιμα κ θα κοιταξει να επιβιωσει.

Αυτο δεν σημαινει οτι εχουν ασυλο ή κατι τετοιο φυσικα θα πρεπει να τιμωρουνται ισα απεναντι στον νομο αλλα οσο η κοινωνια κ το κρατος δεν φροντιζει ειτε να αφομοιωση αυτους τους ανθρωπους ειτε να τους στειλει εκει που θελουν να πανε, αποτελουν προβλημα, που γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι κ τοσο μεγαλο οσο παρουσιαζετε... Αν δεν ειχαμε αυτη την οικονομικη καταντια που εχουμε σαν χωρα κ υπηρχαν δουλειες δεν θα μας ενοχλουσαν καν

Οσο για την εγκληματικοτητα μια χαρα ειχαμε κ πριν αλλα εμας εδω οι ντοπιοι τα κονομισανε κ γινανε νονοι κ μεγαλομπραβοι και τα "ψιλα" τα δωσανε σε μεταναστες...

"Γινετε" λεει "διακινηση απο μεταναστες" σιγα τους εγκληματιες :rofl: λες και περιμενανε τους πακιστανους για να πουλησουν πρεζα

Και κατι αλλο

Πως μπορει ενας μεταναστης να σου επιβαλλει κατι?

Έγινε επεξεργασία από toxas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.