Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Δεν ήμουν σίγουρος άν έπρεπε να το ανεβάσω εδω ή στις "Αγορές μας". Αποφάσισα να το βάλω εδω για να κάνω και μια πιο διεξοδική παρουσίαση...Θα ακολουθήσουν αρκετές φωτό & περιγραφή.

post-31928-1416078411,4816_thumb.jpg

post-31928-1416078411,5289_thumb.jpg

post-31928-1416078411,5844_thumb.jpg

post-31928-1416078411,6103_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά από καιρό αποφάσισα να αλλάξω κουτί στο pc μου και κατέληξα στο corsair 750d.

H πρώτη επαφή με το κουτί είναι εξαιρετική, αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής, λιτό και με μεγάλους χώρους.

Ορίστε μερικές photo απ' την πρώτη μέρα στησίματος, δεν έχω τελειώσει ακόμα οπότε θα ακολουθήσει και το ολοκληρωμένο αποτέλεσμα...

Μεγειές φίλε.

Από την άλλη προσωπικά δεν είμαι και πολύ ικανοποιημένος με το 750d και σκέφτομαι να το πουλήσω και να πάω σε κάτι μικρότερο πχ Corsair C70.

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές φίλε.

Από την άλλη προσωπικά δεν είμαι και πολύ ικανοποιημένος με το 750d και σκέφτομαι να το πουλήσω και να πάω σε κάτι μικρότερο πχ Corsair C70.

Σε ευχαριστώ να σαι καλά. Από ποια άποψη δεν είσαι ευχαριστημένος? Θα ήθελα να μάθω γιατί θες να το αλλάξεις, λόγω μεγέθους π.χ.?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ να σαι καλά. Από ποια άποψη δεν είσαι ευχαριστημένος? Θα ήθελα να μάθω γιατί θες να το αλλάξεις, λόγω μεγέθους π.χ.?

Κοίτα ένας λόγος είναι ότι τελικά αποφάσισα ότι είναι πολύ μεγάλο για τις ανάγκες μου.Ένας δεύτερος λόγος είναι ότι αν βάλεις κάτι στις 5.25 χαλάει (στα δικά μου μάτια) η εμφάνιση του κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ένας λόγος είναι ότι τελικά αποφάσισα ότι είναι πολύ μεγάλο για τις ανάγκες μου.Ένας δεύτερος λόγος είναι ότι αν βάλεις κάτι στις 5.25 χαλάει (στα δικά μου μάτια) η εμφάνιση του κουτιού.

Για το μέγεθος είναι όντως αναλόγως τις ανάγκες του καθενός, γι' μένα είναι ότι ακριβώς χρειάζομαι.

Όσον αφορά για την 5.25 συμφωνώ απόλυτα μαζί σου κι εμένα δε μ' αρέσει καθόλου, έτσι δεν έβαλα κάποιο dvd-r και χρησιμοποιώ το εξωτερικό usb που έχω αν χρειαστεί. Αν το αφήσεις όμως όπως έχει χωρίς να προσθέσεις κάτι είναι απ' τα πιο όμορφα case που έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν σίγουρος άν έπρεπε να το ανεβάσω εδω ή στις "Αγορές μας". Αποφάσισα να το βάλω εδω για να κάνω και μια πιο διεξοδική παρουσίαση...Θα ακολουθήσουν αρκετές φωτό & περιγραφή.

Το συγκεκριμένο κουτι το είχα βάλει στο μάτι απο τοτε που μου το πρότεινε ως εναλλακτικό του Graphite 600T η [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] την οποία και συγχαίρω για το πραγματικά πολυ καλό γούστο ;-)

Οταν ξεκίνησα την αναζήτηση το κουτι δεν υπήρχε στην Ελλάδα ετοιμοπαράδοτο και στράφηκα στο εξωτερικό και συγκεκριμένα Αγγλία οπου υπήρχε διαθεσιμότητα. Η τελική τιμή που έφθασε στα χέρια μου ήταν 180 ευρώ.

Στο κουτί μετακόμισε το σύστημα που είχα ήδη εγκατεστημένο σε ένα HAF 932 το οποίο σε γενικές γραμμές περιλαμβάνει: Υδρόψυξη Corsair H100i, 2x3.5" HDD, 6x2.5 ssd, 2xGTX660sli, 1 dvd-rom drive και Corsair HX850 τροφοδοτικό σε μια ΑΤΧ motherboard.

Όλα χώρεσαν απροβλημάτιστα στο νέο κουτί παρά το οτι είναι ελαφρός κοντύτερο απο το HAF 932 και μάλιστα με εξαιρετικές δυνατότητες αναφορικά με το cable management. Το κουτι παρέχει ιδιαίτερη ευελιξία στην διαμόρφωση/διαρρύθμιση των εσωτερικών αξεσουάρ όπως είναι τα HDD cages, οι 3 πλαγιαστές θέσεις για περισσότερους ssd δίσκους καθώς και το γεναιόδωρο πλάτος του κουτιού το οποίο βοηθάει τόσο το cable management που προανεφερα όσο και την άνεση να "δουλεύεις" στο κουτί χωρίς να στριμώχνεις εργαλεία, κατσαβίδια ή τα χέρια σου.

Στο κουτί προστέθηκε φιλτράκι στον 140μμ "εργοστασιακό" ανεμιστήρα ο οποίος επίσης αντικαταστάθηκε με άλλον απο την ήσυχη σειρά της Corsair.

post-31928-1416078422,4483_thumb.jpg

post-31928-1416078422,5119_thumb.jpg

post-31928-1416078422,5796_thumb.jpg

post-31928-1416078422,6525_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο αν και μου τη δίνει η μεγάλη ελαστικότητα που έχει στο πλαινό. Βέβαια αν βάζανε πιο χοντρό plexi δε θα ήθελα να δω τη τελική τιμή του :hehe:

btw γιατί έβαλες φίλτρο σε ανεμιστήρα εξαγωγής;

Στη πρώτη φώτο φαίνεται ότι έχεις βάλει φίλτρο εξωτερικά του κουτιού πίσω από τον ανεμιστήρα

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο αν και μου τη δίνει η μεγάλη ελαστικότητα που έχει στο πλαινό. Βέβαια αν βάζανε πιο χοντρό plexi δε θα ήθελα να δω τη τελική τιμή του :hehe:

btw γιατί έβαλες φίλτρο σε ανεμιστήρα εξαγωγής;

Στη πρώτη φώτο φαίνεται ότι έχεις βάλει φίλτρο εξωτερικά του κουτιού πίσω από τον ανεμιστήρα

Τα φιλτράκια γενικά τα συμπαθώ γιατι όση σκόνη μπορώ να γλυτώσω (όπως είδες είναι στο πατωμα το κουτί) θεωρω οτι είναι καλο. Εισαγωγέ-Εξαγωγέ (sic) όλο και κατι θα γλυτώσεις απο τον γενικότερο "άνεμο" που υπάρχει στα εσωτερικά του κουτιού. Εχω βάλει και έξτρα στο πάτωμα του κουτιού ο οποίος δε φαίνεται στη φωτό μιας και το συγκεκριμένο έχει συρόμενο φίλτρο κάτω απο το τροφοδοτικό μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά όπως το έχεις τώρα θα σου μαζεύει τη σκόνη από μέσα προς τα έξω :p

Συν ότι βάζεις και εμπόδιο στον ανεμιστήρα εξαγωγής.

Βέβαια γούστα είναι αυτά :p

καλορίζικο και πάλι :T:

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά όπως το έχεις τώρα θα σου μαζεύει τη σκόνη από μέσα προς τα έξω :p

Συν ότι βάζεις και εμπόδιο στον ανεμιστήρα εξαγωγής.

Βέβαια γούστα είναι αυτά :p

καλορίζικο και πάλι :T:

Λες ε ? θα το τσεκάρω πάντως γιατι προχθές που το άνοιξα για εγκαταστήσω ένα led το είδα πολυ καθαρό και χάρηκα :p

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Karmen. Δεν βλέπω τον λόγο να έχεις στην έξοδο φίλτρο, καθώς ο σκοπός είναι να μην μπει σκόνη μέσα... άπαξ και μπει .. δεν είναι ο σκοπός να μείνει μέσα :hehe:

Ισα ίσα αν δεν έχεις το φίλτρο... θα μπορεσει η σκόνη να φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Karmen. Δεν βλέπω τον λόγο να έχεις στην έξοδο φίλτρο, καθώς ο σκοπός είναι να μην μπει σκόνη μέσα... άπαξ και μπει .. δεν είναι ο σκοπός να μείνει μέσα :hehe:

Ισα ίσα αν δεν έχεις το φίλτρο... θα μπορεσει η σκόνη να φύγει.

Ωραιότατα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Κώστα. Ψησου να αλλάξεις από μαύρο σε κόκκινο ή παραλλαγή κοκκινομαυρο το 24αρι atx καλώδιο sleeveπραγματάκι ( δε θυμάμαι πώς λέγεται ). Ωραίος και ο φωτισμός, cathode χρησιμοποίησες ;

EDIT : αχα [MENTION=24247]venex58[/MENTION] , όντως τώρα είδα το λινκ. Και πάλι ωραία δουλειά πρέπει να σε παιδεψε το θέμα με το φωτισμό, ωραίο το αποτέλεσμα. Σκέψου αυτό που σου είπα να αλλάξεις χρώμα στο 24αρι στα δεξιά που είναι μαύρο κάτι σε κόκκινο για παράδειγμα να κάνει αντίθεση.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Κώστα. Ψησου να αλλάξεις από μαύρο σε κόκκινο ή παραλλαγή κοκκινομαυρο το 24αρι atx καλώδιο sleeveπραγματάκι ( δε θυμάμαι πώς λέγεται ). Ωραίος και ο φωτισμός, cathode χρησιμοποίησες ;

Είναι γραμμένα όλα στο λινκ που παρέθεσα μοντάροντας το Τ600

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νέες φωτογραφίες μιας και σήμερα ασχολήθηκα με το βάψιμο των ανεμιστήρων. Η αληθεια είναι ότι δεν ξέρω αν είναι to mach το κοκκινο που τους έβαλα,μιας και δεν μου αρέσουν τα πολλά χρωματιστά.Προτιμώ μαύρα και σοβαρά,αλλά βλέπουμε αν θα μείνουν έτσι.

Να πληροφορήσω επίσης, τους κατόχους αυτού του τύπου ανεμιστήρων της enermax,ότι μπορούν να τους βάψουν με μεγάλη ευκολία.Απ΄ότι βλέπετε ο ανεμιστήρας χωρίζει στα δυο πανεύκολα και παίρνετε στο χέρι τα δυο πλαινά κομμάτια με το λογότυπο της enermax τα οποία είναι μεταλλικά αλουμινένια.Τα έβαψα μαύρα από έξω και κόκκινα από μέσα. Έβαψα και την φτερωτή τους η οποία ήταν μαύρο διάφανο, με μαύρο σπρευ.Παρόλο όμως που η Enermax λέει ότι η φτερωτή αφαιρείται,εγώ δεν μπόρεσα να την βγάλω με τίποτα.Μάλλον θα έσπαγε η βάση της παρά θα έβγαινε.

DSCN2272.jpg

DSCN2277.jpg

DSCN2302.jpg

DSCN2296.jpg

DSCN2308.jpg

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αποτέλεσμα,μπράβο!

Την ψήκτρα έχε στο νου σου μόνο γιατί βλέπω την έχεις ζορίσει και έχει κάτι σπασιματάκια εκεί που μπαίνουν οι σωλήνες στο ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αποτέλεσμα,μπράβο!

Την ψήκτρα έχε στο νου σου μόνο γιατί βλέπω την έχεις ζορίσει και έχει κάτι σπασιματάκια εκεί που μπαίνουν οι σωλήνες στο ψυγείο.

Δυστυχώς αυτό έγινε μετά από ενάμιση χρόνο που την εχω.Το έψαξα όμως και απο την Corsair μου απάντησαν ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας μιας και αυτά τα πλαστικά είναι μόνο κάλυμμα για το τελείωμα των σωλήνων.Προφανώς ξεράθηκαν και έγιναν έτσι.Μου απαντησαν οτι δεν είναι λόγος αντικατάστασης αφού δεν μονώνουν τις σωλήνες.Είναι απλώς για ομορφιά!!Σε ευχαριστώ όμως για την ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό έγινε μετά από ενάμιση χρόνο που την εχω.Το έψαξα όμως και απο την Corsair μου απάντησαν ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας μιας και αυτά τα πλαστικά είναι μόνο κάλυμμα για το τελείωμα των σωλήνων.Προφανώς ξεράθηκαν και έγιναν έτσι.Μου απαντησαν οτι δεν είναι λόγος αντικατάστασης αφού δεν μονώνουν τις σωλήνες.Είναι απλώς για ομορφιά!!Σε ευχαριστώ όμως για την ειδοποίηση.

Το αυτό!! Το ίδιο είχε πάθει και η δικιά μου και τα ξήλωσα τελείως να μην φαίνεται άσχημα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24247]venex58[/MENTION]

Όμορφιά μεν μόνο, αλλά μετράει όπως και τόσα άλλα που κάνουν για ομορφιά!

Απλά έγινε άστοχη επιλογή υλικού, δεν έγιναν δοκιμές γήρανσης και τώρα ....

Ας ελπίσουμε σε επόμενα μοντέλα να το διορθώσουν, έχουν άλλωστε την φήμη ότι "ακούνε" το κόσμο!

Εσύ τώρα μπορείς να κάνει το εξής -για μην φαίνεται έτσι το πράγμα- πάρε μια μαύρη σωλήνα από αυτές που βάζουν στα ποτιστικά που αντέχουν θερμοκρασίες και ακτινοβολίες UV κόψε δυο μικρά κομμάτια και σχίσε τα κατά μήκος έτσι ώστε να μπορούν να ανοίξουν και να μπουν γύρω από την σωλήνα και να σφηνώσουν καλά στην θέση τους.

Καλό είναι η εξωτερική διάμετρός τους να είναι ίση με αυτήν της σωλήνας, έτσι δεν θα κλείσουν τελείως και θα εξασκούν μια δύναμη συνεχώς που θα τα κρατάει στη θέση τους.

Φυσικά τα χείλη του σχισίματος δεν θα κλείσουν , αλλά αυτά θα τε έχεις στρέψει προς την μη ορατή πλευρά των σωληνώσεων, οπότε όλα καλά!

Όχι τίποτε άλλο δηλαδή , αλλά για το "γαμώτο" ! :)

Καλή συνέχεια στις ομορφιές που φτιάχνεις! :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.