Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Από μία στερεοφωνική έξοδο να παίζουν 5+1 ηχεία, πάει να πει ότι ο ήχος είναι "ότι να'ναι". Αν το ζητούμενο είναι να ακούς ήχο από όλα τα ηχεία, ασχέτως τι ήχος είναι αυτός, τότε άστα όπως είναι. Αν θες όμως από στερεοφωνική μουσική να ακούς "πολυκάναλο" ήχο, τότε θα χρειαστείς σίγουρα τις πολυκάναλες εξόδους ενός ενσωματωμένου τσιπ ήχου ή μιάς ώριμης κάρτας ήχου και φυσικά το ανάλογο λογισμικό (και όχι τις μπροστινές εξόδους για ακουστικά), το οποίο από τα δύο στερεοφωνικά κανάλια θα σου δώσει ήχο σε όλα τα ηχεία και μάλιστα με αρκετά πετυχημένο τρόπο. Θυμάμαι παλιότερα μία Audigy που είχα έκανε τέτοια δουλειά (με το λογισμικό της κάρτας βέβαια) και ήταν αρκετά ευχάριστο το αποτέλεσμα (ειδικά σε ηλεκτρονική μουσική με εφφέ κτλ)!

Έγινε επεξεργασία από Ερνέστος
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι παλιότερα μία Audigy που είχα έκανε τέτοια δουλειά (με το λογισμικό της κάρτας βέβαια) και ήταν αρκετά ευχάριστο το αποτέλεσμα (ειδικά σε ηλεκτρονική μουσική με εφφέ κτλ)!

Και εγώ μια audigy se έχω και παρόλο τα χρονάκια της ο ήχος είναι πολύ καλός.+ ότι σίγουρα την περιορίζουν τα ηχεία που έχω.και κάνει όλα αυτά με το stereo surround.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα με την πλάκα που κάνετε. Απλά ειλικρίνα θέλω να με βοηθήσετε να τα κάνω να παίζουν όλα..

Τα σύνδεσα όπως μου είπατε.Έκανα εγκατάσταση το Realtek HD Audio,Πάτησα το κουμπί Αυτόματη δοκιμή και όλα τα ηχεία ακούγονται μια χαρα..Όταν βάζω τραγούδι να παίξει ακούγονται μόνο τα 2 όμως. Τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Τα mp3 πάντα πρέπει να ακούγονται stereo, όπου είναι και η κανονική και όχι εικονική μορφή ήχου. Μπορείς όμως αν έχουν επιλογή τα ηχεία σου, να πας σε stereo x2 για τα mp3 και 6channel για τα παιχνίδια ή ότι άλλο. το σίγουρο είναι ότι πρέπει να τα βάλεις στις πίσω υποδοχές για κανονικό 5.1 και μετά μέσω windows ή τις κάρτας ήχου σου να κάνεις τις ρυθμίσεις.

EDIT: Τώρα είδα ότι έβαλες Realtek

Έγινε επεξεργασία από ShadowRunner
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα με την πλάκα που κάνετε. Απλά ειλικρίνα θέλω να με βοηθήσετε να τα κάνω να παίζουν όλα..

Τα σύνδεσα όπως μου είπατε.Έκανα εγκατάσταση το Realtek HD Audio,Πάτησα το κουμπί Αυτόματη δοκιμή και όλα τα ηχεία ακούγονται μια χαρα..Όταν βάζω τραγούδι να παίξει ακούγονται μόνο τα 2 όμως. Τι μπορώ να κάνω?

μόνο ένας τρόπος υπάρχει σε reaktek κάρτα ήχου για να παίζουν όλα.Όπως ανοίγεις το πάνελ και πας στο tab ηχεία,στα δεξιά σου έχει τις θύρες που έχει συνολικά η κάρτα ήχου και με έντονο χρώμμα αυτές που έχεις συνδέσει.Λογικά τα έντονα θα είναι το πράσινο,το μαύρο και το πορτοκαλί.Για να ακούς μουσική απο όλα πρέπει να πατήσεις διπλό κλικ στο καθένα και να δώσεις την επιλογη (μπροστινό ηχείο/front speaker).Έτσι χάνεις το 5.1 στις ταινίες αλλά ακούς μουσική απο όλα.Μετά άμα θες να δεις ταινία ή να παίξεις κανα παιχνίδι τα ρυθμίζεις κανονικά(center,front,SIDE όχι rear,για κάποιο λόγο στις ρεαλτεκ αυτά τα δύο είναι ανάποδα.το rear το χρησιμοποιείς αν έχεις 7.1)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μόνο ένας τρόπος υπάρχει σε reaktek κάρτα ήχου για να παίζουν όλα.Όπως ανοίγεις το πάνελ και πας στο tab ηχεία,στα δεξιά σου έχει τις θύρες που έχει συνολικά η κάρτα ήχου και με έντονο χρώμμα αυτές που έχεις συνδέσει.Λογικά τα έντονα θα είναι το πράσινο,το μαύρο και το πορτοκαλί.Για να ακούς μουσική απο όλα πρέπει να πατήσεις διπλό κλικ στο καθένα και να δώσεις την επιλογη (μπροστινό ηχείο/front speaker).Έτσι χάνεις το 5.1 στις ταινίες αλλά ακούς μουσική απο όλα.Μετά άμα θες να δεις ταινία ή να παίξεις κανα παιχνίδι τα ρυθμίζεις κανονικά(center,front,SIDE όχι rear,για κάποιο λόγο στις ρεαλτεκ αυτά τα δύο είναι ανάποδα.το rear το χρησιμοποιείς αν έχεις 7.1)

Πολύ ωραία ..Ευχαριστώ Πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Να και το δικό μου....

http://img824.imageshack.us/img824/6469/dsc0471h.jpg

To κουτι σου ειναι μια χαρα και το μαυρο mobo δενει ωραια με το μαυρο του 690 ΙΙ.

Το 690 ΙΙ ομως προσφερεται για πολυ καλο cable management με απλετο χωρο στο πισω μερος.

Καποια στιγμη να κατσεις να το σουλουπωσεις.

Το θεμα που αναφερεις με τον ηχο, δυστυχως oι drivers της realtek το εκαναν μια χαρα μεχρι και τα winXP.

Απο τα vista και επειτα αφαιρεθηκε η δυνατοτητα να μιμειται το στερεο σε 5.1 και δεν ξερω και γιατι.

Η μονη λυση ειναι αυτη που αναφερει ο Gregory.

Aν θες να αποφυγεις αυτες τις διαδικασιες αλλαγης settings αναλογα την φορα,

το πιο ευκολο που μπορεις να κανεις ειναι να αγορασεις την πιο φθηνη creative καρτα ηχου που μπορεις να βρεις

των οποιων ομως οι drivers υποστηριζουν το Χ-FI CMSS 3D που ειναι ακριβως αυτο, η μιμηση souround ηχου απο στερεο πηγες.

Link to comment
Share on other sites

Ας βαλω κι εγω το ταπεινο κατεβαστηρι-multimedia

Το συγκεκριμενο αποτελειτε απο CoolerMaster Elite, Athlon II 250, 4GB Corsair 1600 XMS3, MSI 760GM, ATI HD5670, WD RE3 500GB, WD GREEN 1TB, LG 23'' TV και ενα φουκουρουκου τηλεχηριστηριο απο ebay με 2,10 ευρα:baby: που τα κανει ολα και συμφερει!!!!

http://img200.imageshack.us/img200/4858/p1010766b.jpg

http://img834.imageshack.us/img834/5289/p1010775r.jpg

http://img703.imageshack.us/img703/8789/p1010768.jpg

http://img248.imageshack.us/img248/7374/p1010784n.jpg

Μολις ερθει και η ψυκτρoυλα που περιμενω για την 6970 θα βαλω και το καλο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και ενα που τελειώνει τώρα, επιθυμία του μικρότερου απο τα παιδιά μου βασισμένο στην ιδέα του

Thermaltake Level 10, ο μικρός μου γιος εκμεταλεύεται το χόμπυ του μπαμπά!

Αυτο που μου αρέσει στο κουτι αυτό ειναι οτι ολα τα καλωδια κυριολεκτικά ειναι κρυμμένα.

post-759-1416075012,3565_thumb.jpg

post-759-1416075012,3945_thumb.jpg

post-759-1416075012,4305_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Koliath Το ξερεις πιστευω οτι χανεις παρα πολυ σε αποδοση με τοσο μεγαλη διαδρομη στους σωληνες ετσι ?

Με λιγο χρονο στο ΝΖΧΤ ( που το βλεπω καλυτερα ) μπορεις να τα βαλεις ΟΛΑ μεσα..! Γιατι να εχεις τοσα πραγματα εξω και τοσο μεγαλες σωληνες οταν χρησιμοποιεις μονο ΕΝΑ ψυγειο ??

Link to comment
Share on other sites

@Koliath Το ξερεις πιστευω οτι χανεις παρα πολυ σε αποδοση με τοσο μεγαλη διαδρομη στους σωληνες ετσι ?

Με λιγο χρονο στο ΝΖΧΤ ( που το βλεπω καλυτερα ) μπορεις να τα βαλεις ΟΛΑ μεσα..! Γιατι να εχεις τοσα πραγματα εξω και τοσο μεγαλες σωληνες οταν χρησιμοποιεις μονο ΕΝΑ ψυγειο ??

ΔΕΝ τελειωαε ακομα εχει ακομα μνα μπει η δευτερη υδροψυξη για mosfet και chipset.

οποτε μην ειμαστε κοινοι και panta πρεπει να ειναι μεσα.

να δημιουργουμε και λιιιιιγο.....:fun::yu:

ετσι και αλλιως με oc ο q9450 sta 3.3 zitima na ftasi tus 29-30 βαθμους... με 7-8 συνεχες gaming!! ;)

Έγινε επεξεργασία από koliath20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω όλο τον κόσμο του the lab και καλώς σας βρήκα. :clap: Να και το δικό μου. Σε άλλο thread θα προσπαθήσω να βρω λύση για το πρόβλημά μου. Ας ξεκινήσω όμως από εδώ. ;)

img1146w.jpg

Uploaded with ImageShack.us

CPU: INTEL CORE i7 930 (1366/2.8GHz)

PSU: COOLERMASTER 850W SILENT PRO M850

M/B: GIGABYTE GA-X58A-UD7 (1366/X58/DDR3)

HDD1: SSD CORSAIR 32GB 2.5" M32 CMFSSD-32N1

HDD2: WD SATA3 1TB 64MB CAVIAR BLACK

RAM: DDR3 CORSAIR 6GB KIT X 2

VGA: PCI-X GAINWARD GTX 480 1536 GDDR5 X 2

CASE: COOLERMASTER HAF922

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.