Jump to content



Rainmeter οδηγός βήμα βήμα


Recommended Posts

Έχει να κάνει και με το ποιό skin χρησιμοποιείς.Ίσως θέλει να κάνεις edit το ini του skin και να του "πείς" από ποιόν sensor να παίρνει την αντίστοιχη ένδειξη.Τουλάχιστον έτσι γίνεται στο open hardware monitor που χρησιμοποιώ εγώ.

καλησπερα είναι η πρωτη φορα που ασχολουμε με σκινς και θα ηθελα βοήθεια στο πως να μετονομασω τα πχ music σε μουσικη ? και πως να βαλω εικονιδια μεσα στο σκιν m .το σκιν που εχω κατεβασει λεγετε ironman

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάνε δεξί κλίκ->edit skin πάνω στο skin που θές να επεξεργαστείς.Λογικά κάπου θα γράφει title ή text=music.Εσύ το αλλάζεις σε μουσική.Για τα εικονίδια θα έχει κάποιο path που αντιστοιχεί στο κατάλληλο εικονίδιο.Προσοχή στις διαστάσεις του.Αν έβαζες ένα Link του skin ή το αρχείο ini ίσως να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 11 months later...

Καλησπέρα,

έχω ένα θέμα με το rainmeter!

Βρήκα ένα skin το οποίο διαβάζει την έξοδο ήχου και αναλόγως κινείται! είναι αυτό!

Δουλεύει μια χαρα αλλά το θέμα είναι ότι αν βλεπω κατι με το vlc, την στιγμή που θα κλείσω το vlc το συγκεκριμένο skin κολλάει και ακουγεται ενας ήχος απο τα ηχεία, τύπου buzz θα το χαρακτήριζα!

Ο developer του skin δεν έχει ιδέα απο που μπορει να προέρχεται!

Το ίδιο μου συνέβει και με άλλο skin ίδιας νοοτροπίας, αυτο εδώ.

Άρα υποθέτω κάτι άλλο φταίει!

Εχω δοκιμάσει να πειράξω άπειρες ρυθμίσεις..

Any ideas???

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο ψάξιμο, κατέληξα (χωρίς να είμαι σίγουρος!) οτι μάλλον φταίει το Audiolevel.dll

Το οποίο όμως είναι ενημερωμένο στην τελευταία έκδοση!

Άρα μάλλον δεν είναι στο χέρι μου να κάνω κάτι!

Anyway, κρίμα γιατι είναι ωραίο και ψαρωτικό skin!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξυπνάω το θέμα μετά από πολύ καιρό για μια ερώτηση.

Σας έχει κολλήσει κι εσάς ο καιρός;; Δεν ανανεώνει σε 2 skins που έχω, ενώ πριν μου έπαιζε.. δεν είναι περίεργο;; Έχουν κολλήσει 1-2 μέρες τώρα και βλέπω μόνο το κυκλάκι που υποδηλώνει τους βαθμούς κελσίου...  (genteel, raleway) 

Link to comment
Share on other sites

Λογικα φταιει το γεγονος οτι κολλησε o provider. Γιατι σε 2-3 διαφορετικα skins με ιδιο provider, γινεται το ιδιο ακριβως. Σε ενα αλλο που ειχα βρει, δειχνει τον καιρο, αλλα ηταν αθλιο το skin :p 

Το παρατηρω τακτικα να εχει προβλημα. Πχ βραδια μετα τις 10 συνηθως, ειναι dead ο καιρος.

Link to comment
Share on other sites

Δε βάζεις ποιο έχεις να το βάλω κι εγώ γιατί βαριέμαι να ψάχνω;; Ένα απλό θέλω απλά να λέει τη θερμοκρασία. Όσο πιο μικρό, τόσο πιο καλό! :p

το κάνω κι edit μετά εγώ αν θέλω... :p

 

Link to comment
Share on other sites

Το Wisp εχω. Mικρο δε θα το ελεγα παντως :p Αλλα ουτε και μεγαλο. Μπορεις να βαλεις το σκιν , να μη βαλεις το layout, και να παρεις το weather widget.

Τη ρυθμιση την κανεις μεσα απο ενα "config" widgetακι που εχει. Εκει μπορει να σου εμφανισει ολα τα υποwidget του, αλλα μπορεις να τα αφαιρεσεις καλλιστα. (εκει που σου λεω μετα απο 2-3 βηματα ρυθμιζεις τον κωδικο καιρου και αν θες C ή F ).

 

Οριστε και φωτο 

 

Untitled.jpg

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα χρόνο κι ασχολήθηκα για την αλλαγή του καιρού ώστε να παίζει. Εδώ λοιπόν:

So all you have to do is open the skin .ini file for your weather, and find the WebParser parent measure(s) that have a URL option looking something like this:
ψάχνουμε μέσα στο .ini αυτή τη γραμμούλα: 
 

URL=http://xml.weather.com/weather/local/#Location#?cc=*&unit=#Unit#&dayf=1

κι αντικαθιστούμε το λινκ με αυτό:

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
πριν 5 λεπτά, το μέλος Delijohn έγραψε:

Έχουμε κάνα καιρό που να παίζει και να δείχνει λίγα πράγματα; Minimal φάση.. 

http://drosah.deviantart.com/art/Mirai-Plus-Rainmeter-Skin-1-0-571227617

Προσωπικά χρησιμοποιώ αυτό με μερικές δικές μου παραμετροποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.