Jump to content



Ποια ταινία θα προγραμματίσετε να δείτε;


astrolabos

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι υπάρχει "ομηρική",έχω την εντύπωση ότι αναφέρεσαι στην ιωνική, τη βασική διάλεκτο των ομηρικών χρόνων

Η ομηρική είχε μια ιδιαίτερη προφορά.

Στα ίδια τα έργα του Ομήρου διαβάζοντάς τα διακρίνεις μια μουσικότητα και μια προφορικότητα.Κάπως ποιητική...

Ελληνική Ιστορία - Ελληνική Ιστορία - Η Γλώσσα των Ομηρικών Επων

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Η ιστορία του Hobbit μου αρέσει πολύ περισσότερο από του LotR και το έργο το φτιάχνουν εδώ και 8 χρόνια περίπου. Αν σκεφτεί κανείς ότι ο LotR είναι ταινία του 2000, τα εφέ θα είναι πολύ ανώτερης ποιότητας. Σε συνδιασμό Del Toro και Peter Jackson.... see you next December!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.Ιδια κοστουμια,ιδια σκηνικα,αλλοι ηθοποιοι....

Τους πηρε τοσα χρονια να επιστρεψει ο Peter Jackson .....

Και παλι θαμπορουσαν να το ειχα γυρισει πριν 10 χρονια μαζι με τα αλλα...

Και εμενα οταν ημανε μικρος μου αρεσε το βιβλιο, τωρα δεν πολυψηνομαι να πω την αληθεια...

Paneas δεν ειναι οτι ηθλεαν να το "φτιαχνουν επι 8 χρονια" αλλα τους καθοταν συνεχεια "Στραβες".

Και η επιστροφη του Jackson, "αναγκαστικη" ηταν...

Link to comment
Share on other sites

Η επιστροφη του Jackson δεν ηταν αναγκαστηκη αλλά ο ίδιος ήθελε να κάνει καταβαθος το Hobbit και καθυστερουσε τα πράγματα (όχι όλα αλλά από το 2008 και μετά), μέχρι που το δώσανε τον ρόλο του σκηνοθέτη για να ησυχάσουνε. Ο Del Toro έχει γράψει το σενάριο μαζί με τον Jackson. Δεν έχει απομακρυνθεί καθόλου από το project, απλά δεν είναι πλέον σκηνοθέτης. Είναι κολλητός του Jackson.

Link to comment
Share on other sites

O Del Torro πούλαρε γιατί δεν ήθελε να κάτσει 3 χρόνια στην Νέα Ζηλανδία. τόσο απλό.

Εκανα και εγώ ενα LOTR-Extended-1080 marathon τις προάλλες και για 1η φορά νομίζω πως έδειξε την ηλικία του. Δεν λέω πως δεν μου σηκώθηκε η τρίχα σε 100 σκηνές κλπ, αλλά τα εφέ δείχνουν πια την ηλικία του στο μοσχάρι μου (55άρα).

Το Χομπιτ το θέλω για το vintage της υπόθεσης, αλλά ναι θα το ήθελα 15 χρόνια πριν όταν το διαβαζα στο γυμνάσιο / λύκειο.

Στιλ, έχω πίστη στον Πίτερ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.