Jump to content



Recommended Posts

είχε πει η καρμεν οτι μπορει να βγεί κάποια προσφορά αλλά άγνωστο το πότε και σε ποιο keyboard.

θα περιμένω ακόμα λίγο , για καινούργιο πόσο να δώσω που να αξίζει? δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου mechenical και δεν θέλω να δώσω πολλά για πρώτο keyboard σε περίπτωση που δεν μου αρέσει/βολεύει

Κοντά στα Χριστούγεννα, ας πούμε το παλιό Trigger (Red & Brown), ας πούμε κοντά στα 90€.

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στα Χριστούγεννα, ας πούμε το παλιό Trigger (Red & Brown), ας πούμε κοντά στα 90€.

Κάτι ποιο οικονομικό και tenkeyless μονο μεταχειρισμένο δηλαδή ?

Γενικά κάποιο site να δω keyboards και ενδεχομένως να παραγγείλω ?

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από 50 ευρώ μόνο μεταχειρισμενο θα βρεις.

στο εύρος 60-70 υπάρχει κάτι η απο 90 και πάνω? γενικά για να μην σας πρίζω ποιο site έχει ποικιλία στα μηχανικά και στέλνει ελλάδα?

δεν φαγώνομαι να πάρω καινούργιο με το ζόρι απλά αν υπάρχει κάτι στα λεφτά που διαθέτω θα το προτιμούσα.

είδα την σειρά zero απο ducky και μου φάνηκαν αρκετά καλά στην ποιότητα απλά δεν έχουν backlit. θα άξιζε η αγορά κάποιου τέτοιου ή υπάρχουν καλύτερες επιλογές?

Link to comment
Share on other sites

The Keyboard Company - Purveyors of the Finest Keyboards and Mice in the UK

όταν κοιτάς ευρωπαϊκά καταστήματα για πληκτρολόγια να προσέχεις ποιο layout έχει το καθένα που βλέπεις. Οι περισσότερες μη αγγλοσαξονικές χώρες δεν έχουν το US/UK layout που έχουμε εδώ.

60-70 δύσκολα, κάτι παραπάνω μάλλον.

Ξέχασα, imho ο φωτισμός στα πληκτρολόγια είναι πολύ κακό για το τίποτα. Αμφιβάλλω αν έχει ουσιαστική χρησιμότητα πέραν της αρχικής εντύπωσης. Προσωπικά δε θα τον ήθελα με τίποτα αλλά καλύτερα να σου απαντήσουν παιδιά που έχουν τέτοια πληκτρολόγια.

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

The Keyboard Company - Purveyors of the Finest Keyboards and Mice in the UK

όταν κοιτάς ευρωπαϊκά καταστήματα για πληκτρολόγια να προσέχεις ποιο layout έχει το καθένα που βλέπεις. Οι περισσότερες μη αγγλοσαξονικές χώρες δεν έχουν το US/UK layout που έχουμε εδώ.

60-70 δύσκολα, κάτι παραπάνω μάλλον.

Ξέχασα, imho ο φωτισμός στα πληκτρολόγια είναι πολύ κακό για το τίποτα. Αμφιβάλλω αν έχει ουσιαστική χρησιμότητα πέραν της αρχικής εντύπωσης. Προσωπικά δε θα τον ήθελα με τίποτα αλλά καλύτερα να σου απαντήσουν παιδιά που έχουν τέτοια πληκτρολόγια.

πέρα της ομορφιάς, το βράδι βολεύει πολύ στο γράψιμο αν έχεις φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

The Keyboard Company - Purveyors of the Finest Keyboards and Mice in the UK

όταν κοιτάς ευρωπαϊκά καταστήματα για πληκτρολόγια να προσέχεις ποιο layout έχει το καθένα που βλέπεις. Οι περισσότερες μη αγγλοσαξονικές χώρες δεν έχουν το US/UK layout που έχουμε εδώ.

60-70 δύσκολα, κάτι παραπάνω μάλλον.

Ξέχασα, imho ο φωτισμός στα πληκτρολόγια είναι πολύ κακό για το τίποτα. Αμφιβάλλω αν έχει ουσιαστική χρησιμότητα πέραν της αρχικής εντύπωσης. Προσωπικά δε θα τον ήθελα με τίποτα αλλά καλύτερα να σου απαντήσουν παιδιά που έχουν τέτοια πληκτρολόγια.

Έχοντας δοκιμάσει όλους τους δυνατούς συνδυασμούς, προτιμώ τον οπίσθιο φωτισμό σε ολοκληρο το πληκτρολόγιο. Με σειρά προτίμησης: full backlight, no backlight, partial backlight. Όταν δεν έχει φως μπορείς να μετακινείς τα χέρια από το πληκτρολόγιο, χωρίς να ψηλαφίζεις για να ξαναβρείς τη θέση τους.

Ειδικά το όμορφο backlight όπως το διακριτικό άσπρο του Trigger-Z είναι και καλαίσθητο.

Κατά τα άλλα, δεν θα έβαζα το US και UK layout στο ίδιο καλάθι. Όταν χρειάζεται να αλλάξω από το ένα στο άλλο με ενοχλεί :).

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ με αποσυντονίζει και με κουράζει οποιοδήποτε φώς είναι τόσο κοντά στην οθόνη. Βέβαια σχεδόν πάντοτε έχω φως σε κοντινό χώρο πίσω από την οθόνη αλλά και τις λίγες φορές που έγραψα σε σχετικό σκοτάδι πάλι μου αρκούσε ο φωτισμός της. Υποθέτω είναι προτιμήσεις και συνήθεια για να το λέτε και οι τρεις.

Ναι συμφωνώ περί US/UK αλλά στο ίδιο καλάθι μπαίνουν λόγω Ελλάδας: σε μας έχουν κυκλοφορήσει και τα δύο όλα αυτά τα χρόνια και δεν ξέρω αν έχει εμπειρία-προτίμηση σε κάποιο το παιδί που ψάχνει. Ενώ την αλλαγή από το ένα στο άλλο τη συνηθίζω με τον καιρό, συνηθίζω δυσκολότερα κι ενοχλούμαι περισσότερο από την αλλαγή σε γερμανικό. Το θετικό με US/UK είναι ότι τα γράμματα έχουν την ίδια θέση.

Link to comment
Share on other sites

ο Φωτισμός είναι must. Για να τον βρίσκεις ενοχλητικό ή έχεις ανεβασμένη αρκετά την ένταση στον φωτισμό (π.χ. full) ή ήδη έχεις υπεραρκετό φωτισμό στο χώρο. Έχει τύχει να κάτσω για gaming ή και απλό surfing με μια λάμπα 2W και με το φωτιζώμενο πληκτρολόγιο να κάνω δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά Για το παρακάτω τί γνώμη έχετε αξίζει τον κόπο?

[ame]http://www.amazon.com/Rosewill-Backlit-Mechanical-Keyboard-RK-9100xR/dp/B00HA206FK[/ame]

Έγινε επεξεργασία από gramacar
Link to comment
Share on other sites

damn, τελικά το πείρα απόφαση και θα τα σκάσω για keyboard μιας και θέλω να πάρω κάτι που θα το κρατήσω χρόνια. δίνω μέχρι 120 και μάλλον θα πάω σε brown switches. να πέφτουν οι προτάσεις παρακαλώ :p

ποια η διαφορά των quickfire TK/ulti με το trigger z? αξίζει κάποιο απο αυτά ή υπάρχουν καλύτερες/ποιοτικότερες προτάσεις στα λεφτά που δίνω?

γενικά θέλω καποιο keyboard που να μην πιάνει πολύ χώρο αλλά τα πλήκτρα να είναι σε κανονικό μέγεθος γιαυτό σκέφτομαι για tkl keyboard.

Link to comment
Share on other sites

Με το trigger έχεις και macro κουμπιά που στο quickfire TK απουσιάζουν.

Για περισσότερα δες εδώ:

http://www.thelab.gr/input-devices-and-peripherals-reviews/cooler-master-quick-fire-tk-stealth-ena-134051.html

http://www.thelab.gr/input-devices-and-peripherals-reviews/cm-storm-trigger-z-review-ti-mixaneytikan-134343.html

Link to comment
Share on other sites

Με το trigger έχεις και macro κουμπιά που στο quickfire TK απουσιάζουν.

Για περισσότερα δες εδώ:

http://www.thelab.gr/input-devices-and-peripherals-reviews/cooler-master-quick-fire-tk-stealth-ena-134051.html

http://www.thelab.gr/input-devices-and-peripherals-reviews/cm-storm-trigger-z-review-ti-mixaneytikan-134343.html

ty

κάτι τελευταίο στα γρήγορα για να μην πρίζω κόσμο άλλο, αμα δεν με ενδιαφέρουν τα μακρο η ποιότητα είναι ίδια? και τέλος πέρνω κάτι καλύτερο στα λεφτά?:fun::fun:

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παραπέμψω πάλι εδώ και εδώ :p

Θα σου πρότεινα αν έχεις τη δυνατότητα να πας να τα δεις από κοντά και να τα δοκιμάσεις.

Σαν κύριο πληκτρολόγιό αυτό το καιρό χρησιμοποιώ το Trigger Z το οποίο δεν έχει κάνει κιχ και είμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παραπέμψω πάλι εδώ και εδώ :p

Θα σου πρότεινα αν έχεις τη δυνατότητα να πας να τα δεις από κοντά και να τα δοκιμάσεις.

Σαν κύριο πληκτρολόγιό αυτό το καιρό χρησιμοποιώ το Trigger Z το οποίο δεν έχει κάνει κιχ και είμαι ευχαριστημένος.

Με βλέπω καρφί για το trigger ποροθηκα απο το review ( respect btw) :)

Μου πρότειναν και το XT το οποίο έχει φοβερή κατασκευή λενε κοστιζει πολυ λιγοτερο απο το trigger αλλά δεν έχει led. Εχεις κάποια γνώμη γιαυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.