Jump to content



Recommended Posts

Είχε βγάλει το ΜΚ750 ο Κώτσος στα 115€ για κάποιες μέρες, πίσω στο 2020. Δυστυχώς δεν το'χα προλάβει. Μιλάμε για κλάσεις ανώτερο keyboard. Τουλάχιστον, το CK550 (από Κώτσο κι αυτό στα 69€ το'χα πάρει, σε προσφορά), έχει floating keycaps, ήτοι ευκολότερο στο καθάρισμα (όταν δεν έχει το μισό σκυλί πάνω στο γραφείο :p )

Από Logitech έχω εμπειρία μόνο από ένα m/k all in one για HTPC και ένα Logitech Washable keyboard της γυναίκας. Δηλαδή μικρή.

Spoiler

Α, και από ένα bluetooth receiver για την TV (το οποίο δουλεύει 5 χρόνια χωρίς σταματημό) :hehe: 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tommybertsen said:

Να σου πω ένα αστείο; Eίχα κερδίσει πριν πολλά χρόνια από τον Λάμπη ένα Coolermaster Masterkeys Pro L White με cherry mx brown διακόπτες.

Το 2016 συγκεκριμένα. Βαρύ, στιβαρό πράγμα.

Το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο ήταν ο λόγος να πάρω ένα ακόμη Coolermaster (CK550), φτηνότερο και θεωρητικά, έκανα downgrade αλλά, πρώτα το δοκίμασα.

Είναι με διαφορετικούς διακόπτες. Επειδή κάνω αρκετό typing, οι συγκεκριμένοι διακόπτες (Gateron Brown), είναι πολύ πιο βολικοί. Το παλιό το'δωσα στην γυναίκα. Τα καθαρίζω κάθε 4 μήνες περίπου. 

 

Ε λοιπόν, δεν τους το'χα, αλλά είναι σκυλιά. No double typing, no nothing. Είναι σαν το nVidia JUSTworks :p Απλά λειτουργούν. Δεν έχουν πολλά φρουφρου, έχουν πλήρη έλεγχο on-keyboard (έχουν και software). Αν τα entry-level τους είναι τόσο καλά, πραγματικά, το επόμενό μου θα είναι ξανά coolermaster. Προτιμώ τα πληκτρολογιοποντίκια τους από όλα τα υπόλοιπα περιφερειακά τους :p 

 

Είχα αγοράσει προ ετών 2 τέτοια ταυτόχρονα, απλώς για να έχω ίδιο πληκτρολόγιο σε δουλειά και σπίτι. Με τη σημείωση ότι έχουν ίσως το χειρότερο space stabilizer που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ σε μηχανικό πληκτρολόγιο (δεν του αρέσει καθόλου να το πατάς συστηματικά στην άκρη), είναι από τα πιο τίμια μηχανικά της αγοράς.

 

Η νέα μόδα που τα θέλει όλα RGB στα ~200€ με έχει κουράσει. Κάποια στιγμή όλοι θέλουν ένα στοιχειωδώς στιβαρό και αξιόπιστο μηχανικό πληκτρολόγιο με μονόχρωμο φωτισμό στα 75€ και αυτά πλέον τα ψάχνεις με το κυάλι.

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 3
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Από τα mainstream, κι εγώ μετά από χρόνια έχω την καλύτερη γνώμη έχω για τα Coolermaster.

Χωρίς να κάνω συγκρίσεις ένα-προς-ένα, θεωρώ ότι κερδίζουν τις άλλες στα σημεία. Το μόνο παράπονο που έχω από όλα τα CM που έχουν περάσει από τα χέρια μου είναι ότι η μαλακή γόμα του Trigger-Z χρειάζεται ταλαιπωρία για καθάρισμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μια ερωτηση. ΠΧ βλεπω το ducky mini 3 rgb Που εχει 170 ευρω και αναρωτιεμαι τι παραπανω εχει σε σχεση με καποια που αγοραζουμε εμεις απο κινα με 50-60-70 ευρω που να δικαιολογει την αγορα του. Δε λεω ομορφο πολυ δειχνει αλλα τα χρηματα μιας τετοιας αγορας που πανε

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος therock έγραψε:

Μια ερωτηση. ΠΧ βλεπω το ducky mini 3 rgb Που εχει 170 ευρω και αναρωτιεμαι τι παραπανω εχει σε σχεση με καποια που αγοραζουμε εμεις απο κινα με 50-60-70 ευρω που να δικαιολογει την αγορα του. Δε λεω ομορφο πολυ δειχνει αλλα τα χρηματα μιας τετοιας αγορας που πανε

Ειναι Ducky με οτι αυτο σημαινει. Καποτε, αν ηθελες να μην κλαις το πληκτρολογιο σε περιπτωση που καιγοταν ενα λεντ, αγοραζες ducky. Ποιοτητα κατασκευης στιβαροτητα κλπ. Εγω το εχω απο το 2009 να φανταστεις και καθε φορα που το καθαριζω ειναι σαν να το εβγαλα απο το κουτι. Τωρα λογικα και υπολοιποι εχουν φτιαξει καλα πραγματα αλλα οπως και να το κανεις το ducky παραμενει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 29/10/2021 at 9:58 ΠΜ, το μέλος fuz10n έγραψε:

θελω και γω την τρεχουσα κατασταση.

 

Να ρωτησω ρε παιδια. εγω βολευομαι παρα πολυ με μεμβρανης και στη δουλεια και παιχνιδια κλπ, μ αρεσει η ησυχια τους και το feeling. αλλα ταυτοχρονα δε θελω και να λενε στη γειτονια οτι δεν εχω μηχανικο, και ψηνω και λιγο rgb. Ποια switches ειναι πολυ παρομοια με μεμβρανης? Προφανως οχι linear-clicky. Εχω δει καποια βιντεο, εχει καποιο μαγαζι αθηνα αρκετα να δοκιμαζεις?

 

Καλησπέρα στην παρέα,

έκανα και γω μετάβαση σε μηχανικό καθώς έψαχνα για 1800 layout και δεν έβρισκα κάτι σε καλό customizable μεμβράνης..

Πήρα λοιπόν ένα Royal Kludge RK98 με RK Red switches και ομολογώ ότι η μετάβαση είναι λίγο δύσκολη..

Οι διακόπτες πατιούνται πολύ εύκολα και κάνω πολλά τυπογραφικά σε σχέση με το μεμβράνης που είχα πριν..

Οπότε σε συνέχεια της ερώτησης του fuz10n(που δεν απαντήθηκε απ ότι είδα) σε τι διακόπτες πιστεύεται πρέπει να πάω? Και υπάρχει κάποιο μαγαζί Αθήνα με αρκετά για να δοκιμάζεις?

Έγινε επεξεργασία από john_shadow
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι θα βρεις πουθενά Ελλάδα διακόπτες βασικά...

Αν τα 45-50gr των Red σου φαίνονται λίγα (είναι βασικά), το επόμενο σκαλοπάτι σε linears είναι περίπου 55-60gr οι Yellow και μετά στα 65-70gr οι Βlack.
To sweet spot για μένα είναι τα Yellows, απο μάρκα ας πούμε Gateron που βρίσκεις και ποιο εύκολα.

Πλέον υπάρχουν άπειρες επιλογές όμως με διάφορα ελατήρια.

Παραθέτω ένα Ευρωπαϊκό μαγαζί που ψωνίζω συχνά για παράδειγμα.

Ή απο εδώ:

CANDYKEYS.COM

 

Επίσης μια άλλη ποιο οικονομική επιλογή είναι να τους ανοίξεις και να βάλεις ποιο βαρύ ελατήριο.

Θα χρειαστείς και "ανοιχτήρι".

 

MYKEYBOARD.EU

All aluminum switch openers from Wuque Studio.  Each half has an MX style and a Kailh style opener, giving you a total of 2 openers per unit. The two halves are held together by magnets when not in...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος john_shadow έγραψε:

 

Καλησπέρα στην παρέα,

έκανα και γω μετάβαση σε μηχανικό καθώς έψαχνα για 1800 layout και δεν έβρισκα κάτι σε καλό customizable μεμβράνης..

Πήρα λοιπόν ένα Royal Kludge RK98 με RK Red switches και ομολογώ ότι η μετάβαση είναι λίγο δύσκολη..

Οι διακόπτες πατιούνται πολύ εύκολα και κάνω πολλά τυπογραφικά σε σχέση με το μεμβράνης που είχα πριν..

Οπότε σε συνέχεια της ερώτησης του fuz10n(που δεν απαντήθηκε απ ότι είδα) σε τι διακόπτες πιστεύεται πρέπει να πάω? Και υπάρχει κάποιο μαγαζί Αθήνα με αρκετά για να δοκιμάζεις?

Πλέον της προηγούμενης απάντησης, δώσε στον εαυτό και σου και μία εβδομάδα να το συνηθίσεις. Κι εγώ όταν πρωτοέγραψα σε Cherry reds έκανα λάθη, τα οποία μετά από καμιά δεκαριά μέρες είχαν σχεδόν μηδενιστεί. Βεβαίως συνεχίζω να προτιμώ tactile διακόπτες (πχ Cherry browns) για γράψιμο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος john_shadow έγραψε:

με τοποθέτηση o-rings αξίζει να ασχοληθώ;

Γούστα είναι αυτά, αλλά αν πάρεις καλούς διακόπτες και ειδικά αν τους λιπάνεις κιόλας, όχι.

Με το o-rings θα γίνει ποιο ήσυχο αλλά χάνεις σε αίσθηση, αρχίζει και θυμίζει μεμβράνη. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφορά στην πληκτρολόγηση και στα ορθογραφικά έχω και από το πληκτρολόγιο του σπίτιου (GMMK Full με Gateron Browns) στο πληκτρολόγιο της δουλειάς ((Roccat Suora FX με TTC Browns).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 year later...

Καλησπέρα. Η σύζυγος, που έλεγε "δεν καταλαβαίνω γιατί θες και δεύτερο πληκτρολόγιο" όταν κοιτούσα για δεύτερο μηχανικό και έχει καταλήξει να έχει 3 μηχανικά 😛, το προτιμάει ενσύρματο. Εφόσον στο γραφείο έχει ένα All in one pc, έλεγα να της πάρω ένα ωραίο coiled καλώδιο. τι ακριβώς κοιτάω και που; Γιατί βλέπω τιμές από 20€ ως λεφτά-να-έχεις-να-δίνεις

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πόσα διαθέτεις.

Σε καλή τιμή είναι τα coiled καλώδια από Keychron και GMMK στα 20-40€, σε διάφορα χρώματα.

Μετά ανεβαίνεις κατηγορία και πας σε CableMod ή σε κάτι παραπλήσιο στα 50-60€.

Κατά τη γνώμη μου, καλώδιο είναι δεν χρειάζεται να πας παραπάνω στα 100€ που έχω δει να κυκλοφορούν ορισμένα.

 

Mπορείς να κοιτάξεις στο MaxGaming που έχει μεγάλη ποικιλία σε coiled cables.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα 

 

Σκέφτομαι να αγοράσω το παρακάτω πληκτρολόγιο από το συγκεκριμένο κατάστημα. Υπάρχει λόγος να αποφύγω είτε το πληκτρολόγιο είτε το κατάστημα;

 

AKKOGEAR.EU

Akko Beken Plus multi-modes solution (2.4G/Bluetooth/Type-C);Gasket mount structure;PBT double shot ASA profile...

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

Καλημέρα 

 

Σκέφτομαι να αγοράσω το παρακάτω πληκτρολόγιο από το συγκεκριμένο κατάστημα. Υπάρχει λόγος να αποφύγω είτε το πληκτρολόγιο είτε το κατάστημα;

 

AKKOGEAR.EU

Akko Beken Plus multi-modes solution (2.4G/Bluetooth/Type-C);Gasket mount structure;PBT double shot ASA profile...

 

 

Καλημερα!

Οχι και τα δυο ειναι κομπλε!

Βεβαια υπαρχουν και καλυτερες επιλογες ειδικα σε 75% και με knob, με φουλ αλουμινίου σασι. 

Οπως αυτο αν δεν σε πειραζει να περιμενεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ η έλλειψη Bluetooth με προβληματίζει. Επίσης, αποτι καταλαβαίνω πρέπει να πάρω εγώ τα keycaps και τους διακόπτες, σωστά;

Δε με ενοχλεί να περιμένω ,έχω ήδη πληκτρολόγιο. Θα δω τι αλλά υπαρχουν στο banggoood

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

Πιο πολύ η έλλειψη Bluetooth με προβληματίζει. Επίσης, αποτι καταλαβαίνω πρέπει να πάρω εγώ τα keycaps και τους διακόπτες, σωστά;

Δε με ενοχλεί να περιμένω ,έχω ήδη πληκτρολόγιο. Θα δω τι αλλά υπαρχουν στο banggoood

Ναι ερχεται χωρις διακοπτες και keycaps, αλλα ειναι πολυ ευκολο να τα βαλεις μονος σου. Στο banggoood εχει επιλογες σε λογικη τιμη. Πιστευω αξιζει τον κοπο γιατι θα εχεις τεραστια διαφορα απο το αλλο. Ειμαι και γω στο τσακ να το παρω

 

Αν θελεις μπορεις να περιμενεις και αυτο. Τελη απριλίου θα ειναι διαθεσιμο απλα δεν εχω ιδεα τι παιζει με μεταφορικα και τελωνεια απο το site τους. Σαν keeb διαβαζω παντου οτι σκοτωνει μιας και απο πισω κρυβεται η Meletrix (βλεπε Zoom75 και WS). Βεβαια δεν εχει knob αλλα εχει οθονουλα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Ναι ερχεται χωρις διακοπτες και keycaps, αλλα ειναι πολυ ευκολο να τα βαλεις μονος σου. Στο banggoood εχει επιλογες σε λογικη τιμη. Πιστευω αξιζει τον κοπο γιατι θα εχεις τεραστια διαφορα απο το αλλο. Ειμαι και γω στο τσακ να το παρω

 

Αν θελεις μπορεις να περιμενεις και αυτο. Τελη απριλίου θα ειναι διαθεσιμο απλα δεν εχω ιδεα τι παιζει με μεταφορικα και τελωνεια απο το site τους. Σαν keeb διαβαζω παντου οτι σκοτωνει μιας και απο πισω κρυβεται η Meletrix (βλεπε Zoom75 και WS). Βεβαια δεν εχει knob αλλα εχει οθονουλα.

 το μπλε είναι πανέμορφο 😍 θα αγοραστεί κι αυτό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.