Jump to content



Recommended Posts

12 hours ago, knight_77 said:

Καμια πρόταση για αξιόπιστο site του εξωτερικού εντός Ε. Ε. με μεγάλη γκάμα σε μηχανικά πληκτρολόγια και παρελκόμενα; (switches, keycaps, stabilizers, κλπ) 

 

Σκοπεύω να πάω σε barebone και να το στήσω ο ίδιος οπότε όποια πρόταση δεκτή και καλοδεχουμενη. 

Welcome to the black hole Βαγιούκο! :hehe: 

Κάποια στιγμή πρέπει επιτέλους να ανοίξω ένα αφιερωμένο thread για το θέμα των customs... 

 

 

MYKEYBOARD.EU

 

 

facebook.jpg
CANDYKEYS.COM

EU Mechanical Keyboard Store | Vortex, Leopold, Cherry MX, Varmilo, HHKB, Topre - Mechanische Tastaturen Kaufen - Versandfrei ab 50 EUR - EU + World
Webseite_Logo.png?height=628&pad_color=1
KEYGEM.STORE

Store for mechanical keyboard products. Based in Europe. Switches ✓ / Springs ✓ / Keycaps ✓ / Lubricants ✓/ Tools ✓
cropped-eloquentclicks_gris.png
WWW.ELOQUENTCLICKS.COM

We focus on High-End and Custom Mechanical Keyboards. Explore all Keyboard components and make it yours.
OBLOTZKY.INDUSTRIES

Oblotzky Industries
SPLITKB.COM

Switches and keycaps define a lot of the look of the feel of your keyboard. Whether your prefer the feel of a tactile bump, the audible click of clicky switches, or the smooth uniform feel of linears, we have something for...
SALVUN.COM

All the items that we are or were selling. Most of them we are either making in-house or are made for us, while some we are a European vendor for.
Medium_hero_600x600_crop_center.jpg?v=16
KEEBSTUFF.COM

We manufacture custom coiled USB cables for mechanical keyboards and more, all made in Germany.

 

Έγινε επεξεργασία από Samael
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με Ducky Shine 3 εδώ και 7 χρόνια είμαι, αλλά λέω να προχωρήσω σε κάτι πιο custom.

 

To Ducky One 2 Mini είναι μια καλή επιλογή αν και θεωρώ ότι δεν υπάρχει νόημα να πας πλέον σε keyboard που να μην είναι hot-swappable.

 

Αν πήγαινα σε 60% και prebuilt, νομίζω το Glorious GMMK Compact είναι μονόδρομος με μικρή διαφορά στη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλλάξεις τους διακόπτες και να βάλεις ότι θέλεις.

Cherry MX, Gateron, Kailh κλπ. (Reds, Brown, Blue, Black,Purple)

Ακόμα και να χαλάσει κάποιος διακόπτης, απλά τον αντικαθιστάς χωρίς να ανοίγεις το case και να ασχολείσαι με soldering.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, fatalara said:

 

Μα το θεμα ειναι να αλλαξεις το πληκτρολογιο λογο βαρεμαρας. Αλλιως μενω με το ιδιο αλλο τοσο.
Διακοπτες mx red και τιποτα αλλο. 

Kαλά οκ, δοκίμασε και κανένα άλλο διακόπτη της προκοπής και αμα ξαναπιάσεις στοκ ΜΧ σφύρα μας...

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Samael έγραψε:

Kαλά οκ, δοκίμασε και κανένα άλλο διακόπτη της προκοπής και αμα ξαναπιάσεις στοκ ΜΧ σφύρα μας...

Δεν με ενδιαφερουν οι αλλαγες σε αυτα. 
Απο την στιγμη που υπαρχει η δυνατοτητα η αισθηση να ειναι η ιδια με το παλιο η οποιαδηποτε αλλαγη θα κανει τα πραγματα χειροτερα. Ας φερεις τον καλυτερο διακοπτη, θα σου πω καλος ειναι αλλα παρτον πισω και φερε mx red τωρα να κανουμε δουλεια. Δεν υπαρχει περιπτωση να μπω στην διαδικασια να μαθω αλλον.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Samael έγραψε:

Kαλά οκ, δοκίμασε και κανένα άλλο διακόπτη της προκοπής και αμα ξαναπιάσεις στοκ ΜΧ σφύρα μας...

 

Εάν δεν σου κάνει κόπο, κάνε μία μικρή σύνοψη από την τρέχουσα κατάσταση διακοπτών, γιατί για κάποιον που επιστρέφει στο χώρο είναι χαοτική η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

θελω και γω την τρεχουσα κατασταση.

 

Να ρωτησω ρε παιδια. εγω βολευομαι παρα πολυ με μεμβρανης και στη δουλεια και παιχνιδια κλπ, μ αρεσει η ησυχια τους και το feeling. αλλα ταυτοχρονα δε θελω και να λενε στη γειτονια οτι δεν εχω μηχανικο, και ψηνω και λιγο rgb. Ποια switches ειναι πολυ παρομοια με μεμβρανης? Προφανως οχι linear-clicky. Εχω δει καποια βιντεο, εχει καποιο μαγαζι αθηνα αρκετα να δοκιμαζεις?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, knight_77 said:

@Samael

 

Μιχάλη δεν ανοίγεις ένα καινούργιο θέμα να τα έχουμε όλα μαζεμένα? :whistling:

Ναι θα το πιάσω Δευτέρα γιατί είμαι εκτός για 4ήμερο :D 

Χαίρομαι που υπάρχει ενδιαφέρον πάντως!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημέρα

 

αποφάσισα να κάνω την αρχή στα custom keyboards

και διάλεξα ένα οικονομικό για αρχή

FEKER IK75 Keyboard Customized Kit 82 Keys Hot Swappable 75% RGB Wired

 

υπάρχει καμία πρόταση για οικονομικά  Switch Set και Keycap ?

για να με γλυτωση από καμμια λαλακια που μπορεί να κάνω ?

 

 

ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2022 at 12:25 ΠΜ, το μέλος noway έγραψε:

καλημέρα

 

αποφάσισα να κάνω την αρχή στα custom keyboards

και διάλεξα ένα οικονομικό για αρχή

FEKER IK75 Keyboard Customized Kit 82 Keys Hot Swappable 75% RGB Wired

 

υπάρχει καμία πρόταση για οικονομικά  Switch Set και Keycap ?

για να με γλυτωση από καμμια λαλακια που μπορεί να κάνω ?

 

 

ευχαριστώ

 

 

Με γειές!

Λόγο RGB και προσανατολισμού των sockets, πας σίγουρα OEM προφίλ στα keycaps, ΟΧΙ Cherry γιατί "βρίσκουν" πάνω στους διακόπτες.

Κάτι οικονομικό για να εκμεταλλευτείς το RGB αν αυτό ειναι που σε ενδιαφέρει πχ 

595357_1024.jpg
WWW.YOU.GR

Σετ 104 κλειδιών - English US layout. Σχεδιασμένο για ενίσχυση του φωτισμού RGB. Διαφανή keycaps με μαύρο πάνω μέρος (pudding). Συμβατό με μηχανικά πληκτρολόγια HyperX.

 

 

Για διακόπτες δε μπορώ να ξέρω τα γούστα σου όμως, linear? tacticle? clicky?

Θες να είναι διάφανοι για να μη χάνει το φως του το RGB ή δε καίγεσαι κιόλας?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Samael έγραψε:

Με γειές!

Λόγο RGB και προσανατολισμού των sockets, πας σίγουρα OEM προφίλ στα keycaps, ΟΧΙ Cherry γιατί "βρίσκουν" πάνω στους διακόπτες.

Κάτι οικονομικό για να εκμεταλλευτείς το RGB αν αυτό ειναι που σε ενδιαφέρει πχ 

595357_1024.jpg
WWW.YOU.GR

Σετ 104 κλειδιών - English US layout. Σχεδιασμένο για ενίσχυση του φωτισμού RGB. Διαφανή keycaps με μαύρο πάνω μέρος (pudding). Συμβατό με μηχανικά πληκτρολόγια HyperX.

 

 

Για διακόπτες δε μπορώ να ξέρω τα γούστα σου όμως, linear? tacticle? clicky?

Θες να είναι διάφανοι για να μη χάνει το φως του το RGB ή δε καίγεσαι κιόλας?

ευχαριστώ για την πρόταση

 

η χρήση μου είναι 70% game και το 30% χρήση γραφείου αλλά δεν καίγομαι κιόλας για πρώτη δοκιμή είναι μετα θα βρω τον δρόμο μου 

Link to comment
Share on other sites

Budget kings, linear KS-9, καλό smoothness λίγο υψίσυχνα σε stock μορφή (αν δεν τα ανοίξεις για λίπανση κτλ δλδ)

Yellow_600x600_crop_center.png?v=1613840
KEYGEM.STORE

Gateron Yellow (KS9) - Plate Mount - 10pcs Linear Switch 3pin 50 cN operation force 4.0 mm total travel For RGB / SMD LED Mounted Lightning Sold in a pack of 10pcs.

 

Και 2η επιλογή τα Milky της ίδιας σειράς, με ποιο βαθύ ήχο αλλά σχετικά scratchy.

WechatIMG147_1800x1800-removebg_600x600_
KEYGEM.STORE

Gateron Milky Yellow Switch / 10pcs Linear Switch 50 cN operation force 4.0 mm total travel PCB mount Sold in a pack of 10pcs.

 

Εφόσον μιλάμε για budget friendly build, μέχρι 30-35λεπτά του € θεωρώ ότι πρέπει να δώσεις, απο κει και πέρα πας σε ποιo midrange διακόπτες με ~50-65 λεπτά και ποιο πάνω έχουμε τους premium με ~70+ λεπτά ανά διακόπτη.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Samael έγραψε:

Budget kings, linear KS-9, καλό smoothness λίγο υψίσυχνα σε stock μορφή (αν δεν τα ανοίξεις για λίπανση κτλ δλδ)

Yellow_600x600_crop_center.png?v=1613840
KEYGEM.STORE

Gateron Yellow (KS9) - Plate Mount - 10pcs Linear Switch 3pin 50 cN operation force 4.0 mm total travel For RGB / SMD LED Mounted Lightning Sold in a pack of 10pcs.

 

Και 2η επιλογή τα Milky της ίδιας σειράς, με ποιο βαθύ ήχο αλλά σχετικά scratchy.

WechatIMG147_1800x1800-removebg_600x600_
KEYGEM.STORE

Gateron Milky Yellow Switch / 10pcs Linear Switch 50 cN operation force 4.0 mm total travel PCB mount Sold in a pack of 10pcs.

 

Εφόσον μιλάμε για budget friendly build, μέχρι 30-35λεπτά του € θεωρώ ότι πρέπει να δώσεις, απο κει και πέρα πας σε ποιo midrange διακόπτες με ~50-65 λεπτά και ποιο πάνω έχουμε τους premium με ~70+ λεπτά ανά διακόπτη.

ευχαριστώ και πάλι

θα δω και κανένα video με milky yellow και σκέτους yellow  διακόπτες και θα αποφασίσω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

.....την επομενη φορα που θα μου κανει νερα το G513, το σπαω στη μεση και το λιωνω με αναπτηρα.

Μετα το Pro (λολ) ποντικι που εκανε double clicks, τωρα το πληκτρολογιο κανει double typing (ή καθολου typing).

Εμετικη η Logitech αυτης της περιοδου.

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ένα αστείο; Eίχα κερδίσει πριν πολλά χρόνια από τον Λάμπη ένα Coolermaster Masterkeys Pro L White με cherry mx brown διακόπτες.

Το 2016 συγκεκριμένα. Βαρύ, στιβαρό πράγμα.

Το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο ήταν ο λόγος να πάρω ένα ακόμη Coolermaster (CK550), φτηνότερο και θεωρητικά, έκανα downgrade αλλά, πρώτα το δοκίμασα.

Είναι με διαφορετικούς διακόπτες. Επειδή κάνω αρκετό typing, οι συγκεκριμένοι διακόπτες (Gateron Brown), είναι πολύ πιο βολικοί. Το παλιό το'δωσα στην γυναίκα. Τα καθαρίζω κάθε 4 μήνες περίπου. 

 

Ε λοιπόν, δεν τους το'χα, αλλά είναι σκυλιά. No double typing, no nothing. Είναι σαν το nVidia JUSTworks :p Απλά λειτουργούν. Δεν έχουν πολλά φρουφρου, έχουν πλήρη έλεγχο on-keyboard (έχουν και software). Αν τα entry-level τους είναι τόσο καλά, πραγματικά, το επόμενό μου θα είναι ξανά coolermaster. Προτιμώ τα πληκτρολογιοποντίκια τους από όλα τα υπόλοιπα περιφερειακά τους :p 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Double click σε σειρα Pro wired ποντικι, δε νοειται. Και οκ, αν εγινε σε εμενα κ αλλους 5-10. Εχουν γεμισει τα φορουμς.

Double typing (σημερα μου κανε no typing το spacebar) σε μηχανικο πληκτρολογιο (G-Romer Tactile εχω), ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ.

Επελεγα Logitech καθαρα απο θεμα αισθητικης.

 

Το Masterkeys ειναι ολα τα λεφτα. Το κοιτουσα τοτε που ηταν να παρω αλλα επεσα θυμα των ελβετων.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.