Jump to content



Recommended Posts

  • 1 month later...
2 minutes ago, jax7480 said:

Για προτείνετε κάτι σε RGB να αγοράσω για τα ανήψια μου. Φαγώθηκε ο μικρός και θέλει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο.

K65 RGB?

Κάποιο Razer?

Προσωπικά προτιμώ την αίσθηση των CM, όπως το Masterkeys Pro L RGB.

Από Corsair θα προτιμούσα K70 Lux RGB και Strafe RGB, με αυτή τη σειρά.

 

Κατά τα άλλα, έχοντας δοκιμάσει τα πολύχρωμα, δε μου λείπει καθόλου το χρώμα όταν έχουν καλό άσπρο φωτισμό (όπως το παλιότερο Trigger-Z ή το φρέσκο Masterkeys Pro L).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, astrolabos said:

Για καλό και ανθεκτικό θα πας σε Corsair. Το Κ65 RGB είναι μια πολύ καλή και ποιοτική επιλογή σε TKL. Αν θέλει full μέγεθος, πας στο Κ70 και είσαι μια χαρά.

Για ανθεκτικό δεν έχω παράπονο (ούτε βέβαια και από τα CM), αλλά τα keycaps της Corsair είναι παγίως πολύ πρόχειρα φινιρισμένα για τα χρήματα που ζητάνε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, jax7480 said:

Για προτείνετε κάτι σε RGB να αγοράσω για τα ανήψια μου. Φαγώθηκε ο μικρός και θέλει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο.

K65 RGB?

Κάποιο Razer?

 

αν καταφέρεις και το βρεις σε ευρωπαϊκό κατάστημα κοίτα κι αυτό από την topre

 

Έχεις κοντά ποτήρι νερό και υπογλώσσιο μην πάθεις τίποτα όταν δεις τιμή

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

^ Καλως ήρθα στο club λοιπον!

 

Όπως ανέφερα, το τελευταίο διάστημα έχουν βγει σε προσφορά τα Logitech G610 (Mx Brown & Red) και G710+ (Brown) με τιμή κάπου ανάμεσα στα 72-80€. Δεδομένου πως η προσφορά υπάρχει και στο Amazon αλλά και στους "μεγάλους"¨της Ελλάδας και σε συνδιασμό με την ανακοίνωση του G413 πριν από 2 μέρες, μάλλον προσπαθούν να διώξουν μοντέλα που σύντομα θα αντικατασταθούν.

 

Εγώ πήρα ένα Logitech Orion G610 με Cherry Mx Brown διακόπτες. Δεν είχα ποτέ mech αλλά βάσει περιγραφών και δοκιμών σε ότι Blackwidow έβλεπα σε store displays ( :p ), πίστευα πως ο Brown είναι ο διακόπτης που θέλω.

Στα του keyboard τώρα. Για αρχή μια προχειρη πικ από κινητό:

 

20170423_141609.thumb.jpg.fc4357a6d974e8f4543e71ef280670a6.jpg

 

Ένα απλό full sized keyboard με Λευκό backlight, media keys, volume ροδέλα και ένα windows-key lock που απενεργοποιεί το κουμπί της έναρξης κτλ.

Το περίβλημα είναι πλαστικό αλλά το πληκτρολόγιο είναι σχετικά βαρύ και δίνει μια αίσθηση στιβαρότητας. Το backlight στη μεγαλύτερη σκάλα είναι δυνατό και υποστηρίζει τα γνωστά highlight, star, wave effects.

 

Στα αρνητικά:

  • Το κλασσικό πρόβλημα της Logitech (δεν ξερω αν το εφτιαξαν στο "φρεσκο" G413): Η κάτω σειρά του keyboard (Control, Win-key, Alt κ.ο.κ.) δεν είναι φτιαγμένη με τις στάνταρ διαστάσεις οπότε δε μπορείς να βάλεις τα πιο πολλά aftermarket keycaps που υπάρχουν έκει έξω. Αναγκαστικά θα πας σε custom δουλειά, τουλάχιστον για τα Control και το Spacebar που έχουν το πρόβλημα. Νομίζω πως Corsair και Coolermaster έχουν τις τυπικές, στάνταρ διαστάσεις.
  • Coil whine. Λολ, ναι. Γνωστό θέμα με τα G610. O φωτισμός έχει 4 σκάλες, σε όλες τις μεσαίες υπάρχει περίπτωση να έχει ένα ελαφρύ coil whine. Δυστυχώς έχει και το δικό μου αλλά εμένα δε με ενδιαφέρουν οι ενδιάμεσες σκάλες, ειτε θέλω να είναι on ή αν βλέπω καμια ταινία να είναι off, οπότε μπήκα μέσα από το Logitech software και απλά μείωσα τη φωτεινότητα της 4ης, μεγαλύτερης σκάλας στα επίπεδα της 3ης και όλα κομπλέ. Εδώ είναι και το περίεργο: Αν θες να βάλεις πχ. 75% φωτεινότητα διαλέγοντας τη 3η σκάλα του backlight switch του keyboard οδηγεί σε coil whine, αν πας και βαλεις μέσα από το software 75% φωτεινότητα στη 4η σκάλα για να έχεις ακριβώς τον ίδιο φωτισμό με την 3η, τότε όλα καλά.  ¯\_(ツ)_/¯

 

Αντι συμπεράσματος: Εμένα μ'αρέσει. Σχετικά στιβαρό (ε μην περιμένετε 6gv2 ή full metal plate keyboards που χρησιμοποιούνται και σαν οπλα αυτοάμυνας), καλά media keys, mx brown διακόπτες και αν εξαιρέσεις το θέμα με το coil whine που εμένα δε με πολυαγγίζει, τότε έχει αρκετά καλό και δυνατό backlighting. Για τα ~72€ που κόστισε πιστεύω πως είναι καλή επιλογή για να μπει κάποιος στο κόσμο των μηχανικών πληκτρολογίων. Η επόμενη full-sized καλή επιλογή με Mx Brown είναι νομίζω το Masterkeys και το Strafe στα ~110€.

Έγινε επεξεργασία από Andeus
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα παιδες!

Αποφασισε η αδερφη μου να παρει πληκτρολογιο, και ειπα να τη σπρωξω προς τα μηχανικα. Δοκιμασε το Motospeed CK104 (μπλε διακοπτες) που έχω, και της άρεσε πολυ, με μόνο παράπονο το θόρυβο και την ύπαρξη καλωδίου. Μου ζήτησε λοιπόν να της βρω ενα tenkey μηχανικό με αντίστοιχη αίσθηση, λιγότερο θόρυβο και ασύσματο, με τιμή καπου στο 50αρι. Προφανώς και αυτα τα χαραστηριστικά σε αυτη την τιμη στρεφόμαστε κατά Κινα μερια, αλλά δεν έχω κάποιο υπ' όψη μου. Απο διακόπτες μάλλον σε καφέ θα κοιτάξω, εκτός και αν υπάρχει κάτι άλλο πιο αθόρυβο με tactile αίσθηση και δεν το ξέρω.

Έχει κάποιος καμια ιδέα;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GFFermari said:

Ασυρματο και μηχανικο μονο η Logitech εχει αυτη τη στιγμη.

 

Υπαρχει βεβαια και το Filco Majestouch Convertible 2 στα 200φευγα ευρω.

Και αυτό εδώ...
http://www.lofree.co/


Αλλη φάση μέν..οχι gaming..Αλλα εινα ιwireless BT Και μηχανικό και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ solid κατασκευή..Αγ΄ορσα ενα(κατλάθος μου έστειλαν ΔΥΟ:DDaxaxxa)

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ψάχνω πληκτρολόγιο mech για μένα.

Το Κ70 RGB που έχω αποδείχτηκε κακής ποιότητας και θέλω να το αλλάξω.

Ήταν η έκδοση speed αν και δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Το πληκτρολόγιο χρησιμοποιείται κυρίως για γράψιμο και όχι gaming.

Όριο στο budget δεν υπάρχει αρκεί να αξίζει και να μην καταλήξω όπως με το Corsair σε σχεδόν ένα χρόνο να θέλει αλλαγή.

Οτιδήποτε με πλήκτρα στα αριστερά απλά απορρίπτεται επι τόπου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.