Jump to content



Recommended Posts

41 minutes ago, SpirosKGR said:

@and64 Αθάνατα πληκτρολόγια, βασικά, άμα το λύσεις και βάψεις το "ασπρο" χρώμα σε μαύρο ή what ever χρώμα επιλογής σου θα είναι σαν να το αγόρασες χθες - retro style με σύγχρονη χρωματική πινελιά. 

Ισχύει εντελώς!  Το έχω σκεφτεί αυτό που λες αλλά δεν θέλω να το πειράξω, προτιμώ να παραμείνει οσο πιο original γίνεται ;) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, deninho said:

το logitech g13 ζηλεύω περισσότερο εγώ :p

:lol::lol: Το g13 το έψαχνα καιρό κυρίως για photoshop (οι συντομεύσεις που μπορείς να κάνεις assign είναι σωτήριες για πολλά πράγματα, αν και δεν εχω κάτσει να το παραμετροποιήσω όσο θα ήθελα...θα γίνει κάποια στιγμή) και ενίοτε για λίγο gaming. Το χτύπησα τελικά used στο ebay ~ 30-35 ευρώ και δεν το μετάνιωσα στιγμή! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πριν 13 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Διατηρώ κάποιες αμφιβολίες για το πόσο βολικά είναι στο γράψιμο

Αν έχεις συνηθίσει στις παλιές γραφομηχανές είναι πανεύκολο :p .Πάντως από εμφάνιση τα σπάει το άτιμο και ειδικά με clicky διακόπτες!

Massdrop.

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

Κι εγώ κάποτε για τα τακούνια στο περπάτημα, αλλά έχω σταματήσει να αναρωτιέμαι :)

Γιατί; Τα δοκίμασες και είδες ότι βολεύουν; 

 

Spoiler

:hehe: Sorry αλλά δε κρατήθηκα :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Εξαιτίας του @TheLab , μπηκα και εγω στο κλαμπ :hehe: 

 

Μια χαρα οι καφε διακοπτες του Coolermaster Masterkeys Pro L White (δεν εχω δοκιμασει και αλλους εδω που τα λεμε :hehe: )!

Πολυ διαφορετικη εμπειρια με αυτο το keyboard! Τοσα χρονια στη μεμβρανη, this is a whole new world  :) 

Πολυ στιβαρο το πληκτρολογιο, δε περιμενα να ειναι τοσο βαρυ! Πολυ καλο φιντμπακ. Και το κλικι κλακα συνηθιζεται! ΚΑλως ηρθα λοιπον :) 

 

 

Spoiler

20161027_122514.jpg

Φυσικά τα οποια μυστικα , περι των μεκ, καλοδεχουμενα, μιας και ειμαι ασχετος :) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

καλοδούλευτο :)

30 minutes ago, tommybertsen said:

Πολυ διαφορετικη εμπειρια με αυτο το keyboard

btw θα ήθελα και μια ερμηνεία σε αυτό. Πιο εύκολο/ξεκούραστο γράψιμο; Σε τι διαφέρει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!

 

πριν 16 ώρες, το μέλος deninho έγραψε:

btw θα ήθελα και μια ερμηνεία σε αυτό. Πιο εύκολο/ξεκούραστο γράψιμο; Σε τι διαφέρει;

Τωρα το ειδα το Edit!! Στραβομαρα! 

 

Ο τροπος που γραφεις αν βρεις τα πατηματα σου , ειναι πιο "αερατος". Μειωσα σημαντικα τα typo που παντα εκανα. Το νιωθεις οτι πατας τα πληκτρα, το καθενα ξεχωριστα, δεν εχουν τη σκληραδα της μεμβρανης (το "νιωθουν" και στο διπλανο δωματιο αμα λαχει :hehe: ). Το προηγουμενο "gayming" που ειχα, ηταν σκληρο, με flat πληκτρα, τα οποια με βολευουν παραδοξως, και θα περιμενα να συναντησω πολλες δυσκολιες με την "γραφομηχανη". Αλλα τελικα , no problemz at all :D (μετα απο 1-2 μερες , ηδη συνηθισα).

 

Επιπλεον, πολυ πιο ξεκουραστο εγινε , οταν βρηκα το καταλληλο υψος να καθομαι στο γραφειο (επαιξα με την καρεκλα) , και αυτο γιατι τα ποδαρακια του δινουν αρκετο υψος στο keyboard, και ειχα μαθει διαφορετικά.

Αυτο το λιγο παραπανω, κανει τη διαφορά ωστε να χρειαστει να πειραματιστει καποιος που συνηθισε σε συγκεκριμενο υψος. 

 

Στο gaming , ειναι σημαντικο , οταν παιζεις πχ Fifa με πληκτρολογιο οπως εγω, να εχεις ενα πληκτρολογιο στο οποιο δεν υπαρχει ιχνος ghosting! Γιατι σε καποιες συνθηκες θελει ταυτοχρονο πατημα 4 πληκτρων, και  ειχα χοντρο θεμα στα προηγουμενα μου keyboard.  (θα μου πεις, παρε gamepad, ελα ομως που δε μπορω να παιξω με gamepad, και εχω ενα απο δαυτα ... )

 

Επισης , κατι στα + ειναι το repeat rate που το αλλαζεις απευθειας απο το συγκεκριμενο keyboard και δε χρειαζεται software επεμβαση. Με βολευει πολυ! Τα λοιπα μπιμπιλικια (macros, leds κλπ) , ειναι καλοδεχουμενα, και προσφερονται για πειραματισμους :)   

 

ΥΓ: Ερωτηση: Τα "shift" (δεξι και αριστερο) , ειναι εμφανως πιο "αθορυβα" απο τα υπολοιπα. Ειναι ετσι σε ολα τα mech? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεγιά τομμυ, καλώς ήρθες στο κλικι κλικι. Σαφώς και θα αναβάθμιζε την ποιότητα γραφής σου οι καφέ διακόπτες, περισσότερο για γράψιμο είναι και για gaming. Ποσοτικά 50-50. 

Από ότι έχω καταλάβει τόσα χρόνια με μηχανικό είναι φυσικά μεν το θέμα τι θα σε βολέψει αλλά για FPS gaming θα πρότεινα μπλε διακόπτες, για να σου δώσουν το έξτρα feedback. Αν και έχω κόκκινους οι οποίοι ειναι αστραπιαία ταχύτατοι θα ήθελα αυτό το έξτρα κλικι-feedback- των μπλε.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

On 10/28/2016 at 8:41 PM, deninho said:

καλοδούλευτο :)

btw θα ήθελα και μια ερμηνεία σε αυτό. Πιο εύκολο/ξεκούραστο γράψιμο; Σε τι διαφέρει;

Επειδή εδώ και καιρό έχω κατασταλλάξει στους καφέ, η δική μου ερμηνεία είναι ότι η σαφής ανάδραση σου δίνει σιγουριά να γράφεις πιο γρήγορα και με λιγότερα λάθη. Ξεκούραστο είναι επειδή αφενός οι καφέ δεν χρειάζονται πολλή δύναμη, αφετέρου επειδή με λίγη συνήθεια γλιτώνεις το bottom-out και δεν κοπανάς τα πλήκτρα.

Μία επισήμανση πάντως είναι ότι οι διακόπτες δεν λένε όλη την αλήθεια. Έχοντας συνηθίσει αποστάσεις/μέγεθος σε Coolermaster, η μετάβαση σε (καφέ) Corsair μου έκανε αισθητή διαφορά.

Επιπλέον, θα διαφωνήσω ελαφρώς με την προτίμηση του @SpirosKGR, καθώς σε παιχνίδι το κλίκι-κλίκι των μπλε μαλλον θα μου έσπαγε τα νεύρα. Για πληκτρολόγηση πάντως είναι πολύ ευχάριστοι (τους χρησιμοποιώ καθημερινά στο γραφείο). Μάλιστα θεωρώ ότι οι κόκκινοι που δε δίνουν καθόλου σημάδι πατήματος είναι πολύ κατάλληλοι για παιχνίδια (ειδικά για button-mashing), αλλά ιδανικά με διαφορετικό φωτισμό ή υφή πλήκτρων, για να έχεις κάποιο feedback. Ακριβώς επειδή δεν "μιλάνε", με τους κόκκινους χρειάστηκα αρκετές μέρες για να μην κάνω λάθη και να πιάσω την κανονική μου ταχύτητα, όταν τους πρωτοδούλεψα.

Έγινε επεξεργασία από minast
κόμμα :)
Link to comment
Share on other sites

Να και το δικο μου και καλώς ήλθα και εγω στο τουμπανο κλικ κλικ club.

Το πρωτο μου μηχανικο razer black window x chroma (ξερω πολλοι δεν τα γουσταρουν τα razer).

Η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει και το βαρος και ο φωτισμός του αλλα τα κλικι του μηχανικου ειναι το κατι αλλο.

Ειναι η μερα με την νυχτα στο πατημα σε σχεση με logitech g15 και g19 που εχω καβατζα.

Η αλήθεια ειναι οτι ηθελα corsair k95 αλλα δεν το βρηκα ετοιμοπαραδωτο και με ειχε πιασει βιασύνη και το x chroma φέρνει πολυ σε κ95.

Τωρα στα του φωτισμού καλο το rgb rainbow effects αλλα κουραζει για αυτο και το εχω στατικο σε κοκκινο-λευκο.

Αυτα και απο μενα.

20161030_064650.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, γλυκοκοιτάω το Corsair K70 RGB με Red switches, ήθελα να ρωτήσω μόνο το εξής: στα reviews λένε ότι η σκόνη στο αλουμίνιο καθαρίζει δυσκολότερα από ότι σε πλαστικό πληκτρολόγιο (πχ. Strafe)... οι έχοντες τι λέτε επί τούτου; :huh:

Link to comment
Share on other sites

Από πότε ωρε το ανοδιωμένο αλουμίνιο καθαρίζει πιο δύσκολα από τις πλαστικούρες? :p 

 

Είναι στιγμές που απορώ με μερικά σχόλια (δε το λέω για εσένα προφανώς αλλά γι΄' αυτούς που τα κάνουν)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Από πότε ωρε το ανοδιωμένο αλουμίνιο καθαρίζει πιο δύσκολα από τις πλαστικούρες? :p 

 

Είναι στιγμές που απορώ με μερικά σχόλια (δε το λέω για εσένα προφανώς αλλά γι΄' αυτούς που τα κάνουν)

και καλά η σκόνη μπαίνει στις "σχισμές" του brushed aluminium... τι να πω, ίσως ο reviewer ήθελε ένα να πει ένα επιπλέον αρνητικό (το άλλο είναι ότι ο φωτισμός είναι ασθενέστερος λόγω μαύρου background) :D 

 

Έγινε επεξεργασία από Athanasios2104
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.