Jump to content



Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος Athanasios2104 έγραψε:

και καλά η σκόνη μπαίνει στις "σχισμές" του brushed aluminium...

:hehe:  αυτό και μόνο :p 

 

Ποιος ειναι αυτός ο reviewer ρε συ να κάνω Subscribe στο κανάλι του/Site του όταν έχω τις μαύρες μου.

 

Το Κ70 το είχα ένα διάστημα, ο λόγος που το άφησα ήταν ότι μου κάνανε δώρο άλλο που μου έκατσε καλύτερα.

Το πλαστικό για να καθαρίσει είναι παίδεμα. Οταν το καθαρίζω σπάνε τα νεύρα μου. Το καλύτερο που έχω βρει είναι το μωρομάντηλο.

 

Στο Κ70 με ένα βέτεξ ή με ένα πανάκι μικροϊνών όταν περνούσα το γραφείο μου ήμουν μια χαρά έτοιμη σε χρόνο dt.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

έχει αρχίσει να με τρώει (το κεφάλι μου :p ) και ψάχνομαι να πάω σε μηχανικό και γω.. (και πολύ έχω αργήσει!)

εχω χρόνια τώρα ένα σύρματο logitech μαζί με το MX mouse και λέω να κάνω το επόμενο βήμα

 

χρήση gaming (rpg, strategy όχι 1st person shooters κλπ) και δουλεία καθώς παίρνω πολύ δουλεία στο σπίτι και αρκετό γράψιμο σε ppt και word..

με τα όσα έω δει μέχρι στιγμής πάω προς brown διακόπτες καθώς δε θέλω πολύ δυνατό κλικι κλικι αλλά να έχει και λίγο feedback να καταλαβαίνω πόσο πρέπει να πατάω το πλήκτρο για να γράφω γρήγορα και ξεκούραστα..

 

δε θα ήθελα να δώσω πάνω από €150 και rgb φωτισμοί δε με απασχολούνε, αρκεί να είναι φωτιζόμενο 

επίσης δε ψάχνω για ένα κάρο macro keys αλλά κάποια multimedia keys θα ήταν καλοδεχούμενα..

 

από μοντέλα που έχω δει με ψήνει το Corsair Strafe (οχι το rbg). κάποιες άλλες προτάσεις;;

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nameless1 said:

έχει αρχίσει να με τρώει (το κεφάλι μου :p ) και ψάχνομαι να πάω σε μηχανικό και γω.. (και πολύ έχω αργήσει!)

εχω χρόνια τώρα ένα σύρματο logitech μαζί με το MX mouse και λέω να κάνω το επόμενο βήμα

 

χρήση gaming (rpg, strategy όχι 1st person shooters κλπ) και δουλεία καθώς παίρνω πολύ δουλεία στο σπίτι και αρκετό γράψιμο σε ppt και word..

με τα όσα έω δει μέχρι στιγμής πάω προς brown διακόπτες καθώς δε θέλω πολύ δυνατό κλικι κλικι αλλά να έχει και λίγο feedback να καταλαβαίνω πόσο πρέπει να πατάω το πλήκτρο για να γράφω γρήγορα και ξεκούραστα..

 

δε θα ήθελα να δώσω πάνω από €150 και rgb φωτισμοί δε με απασχολούνε, αρκεί να είναι φωτιζόμενο 

επίσης δε ψάχνω για ένα κάρο macro keys αλλά κάποια multimedia keys θα ήταν καλοδεχούμενα..

 

από μοντέλα που έχω δει με ψήνει το Corsair Strafe (οχι το rbg). κάποιες άλλες προτάσεις;;

Thanks!

Αφού προτιμάς τα multimedia, το Κ70 μάλλον θα σου αρέσει πιο πολύ.

Κατά τα άλλα, η νέα σειρά της Coolermaster δεν είναι κακή (Masterkeys Pro).

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2016 at 7:50 ΜΜ, το μέλος minast έγραψε:

Αφού προτιμάς τα multimedia, το Κ70 μάλλον θα σου αρέσει πιο πολύ.

Κατά τα άλλα, η νέα σειρά της Coolermaster δεν είναι κακή (Masterkeys Pro).

 

το είδα και το Κ70 αλλά ξεφεύγει λίγο από το budget στα €175 απο skroutz το Corsair K70 Lux RGB (αλήθεία ποιές οι διαφορές της LUX έκδοσης σε σχέση με την απλή;). το strafe με brown διακόπτες βγαίνει στα €136 αλλά δεν έχει αλουμίνο κλπ κλπ δε ξέρω αν αξίζει το K70 τα παραπάνω €40..

 

μόλις είδα και τη σειρά της CM, ωραία φαίνονται, ήσυχα και μαζεμένα.. κοιτάς προς την White σειρά μιας και δε με ενδιαφέρει το RBG και βγαίνει περίπου στα €120 με brown διακόπτες..

 

αλήθεια σε τι διακόπτες να πάω για τη χρήση που περιγράφω παραπάνω; (δουλειά/gaming τύπου mmo, rpg κλπ);

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Nameless1 said:

 

το είδα και το Κ70 αλλά ξεφεύγει λίγο από το budget στα €175 απο skroutz το Corsair K70 Lux RGB (αλήθεία ποιές οι διαφορές της LUX έκδοσης σε σχέση με την απλή;). το strafe με brown διακόπτες βγαίνει στα €136 αλλά δεν έχει αλουμίνο κλπ κλπ δε ξέρω αν αξίζει το K70 τα παραπάνω €40..

 

μόλις είδα και τη σειρά της CM, ωραία φαίνονται, ήσυχα και μαζεμένα.. κοιτάς προς την White σειρά μιας και δε με ενδιαφέρει το RBG και βγαίνει περίπου στα €120 με brown διακόπτες..

 

αλήθεια σε τι διακόπτες να πάω για τη χρήση που περιγράφω παραπάνω; (δουλειά/gaming τύπου mmo, rpg κλπ);

Ευχαριστώ!

Εγώ έχω εκφράσει πολλάκις την προτίμησή μου στους καφέ.

Το Lux από το "σκέτο" K70 RGB έχει βελτιώσεις στα σημεία: USB passthrough και καλύτερο controller φωτισμού (για να βγάζει εκατομμύρια χρώματα χωρίς flickering). Πρακτικά είναι ένα αλουμινένιο Strafe RGB, με τη διαφορά ότι δεν έχει άσπρο χρώμα κάτω από τα πλήκτρα.

Το Masterkeys pro με άσπρο φωτισμό μου αρέσει κι εμένα: θα έλεγα ότι είναι η εξέλιξη του Trigger-Z, χωρίς macro keys, αλλά διαθέτει προγραμματισμό μάκρο και φωτισμού ανά πλήκτρο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Το Masterkeys pro με άσπρο φωτισμό μου αρέσει κι εμένα: θα έλεγα ότι είναι η εξέλιξη του Trigger-Z, χωρίς macro keys, αλλά διαθέτει προγραμματισμό μάκρο και φωτισμού ανά πλήκτρο.

 

τελικά δεν κρατήθηκα και παρήγγειλα το Cooler Master MasterKeys Pro L White LED με τους καφέ διακόπτες και αύριο θα παραλλάβω.. για να δούμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Nameless1 έγραψε:

 

τελικά δεν κρατήθηκα και παρήγγειλα το Cooler Master MasterKeys Pro L White LED με τους καφέ διακόπτες και αύριο θα παραλλάβω.. για να δούμε!

Δε νομιζω να σε απογοητευσει :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2016 at 7:08 ΜΜ, το μέλος Nameless1 έγραψε:

 

τελικά δεν κρατήθηκα και παρήγγειλα το Cooler Master MasterKeys Pro L White LED με τους καφέ διακόπτες και αύριο θα παραλλάβω.. για να δούμε!

 

παρέλλαβα το keyboard αν και δε πρόλαβα να ασχοληθώ πολύ γιατί γύρισα αργά, οι πρώτες εντυπώσεις είναι άκρως θετικές!

πολύ ωραία αίσθηση κατά τη χρήση, πιτέυω ότι οι καφέ διακόπτες είναι πολύ ισορροπημένοι. Στιβαρή κατασκευή και καλός ο λευκός φωτισμός με αρκετές ρυθμίσεις.

 

από το λίγο που το έψαξα είδα πως δεν υπάρχει κάποιο software της CM για ρυθμίσεις και παραμετροποιήσεις, κατέβασα ένα και το μόνο που κάνει είναι update στο firmware..

φαντάζομαι πως όλες τις ρυθμίσεις τις κάνω on the fly με shortcuts από το πληκτρολόγιο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Nameless1 έγραψε:

 

παρέλλαβα το keyboard αν και δε πρόλαβα να ασχοληθώ πολύ γιατί γύρισα αργά, οι πρώτες εντυπώσεις είναι άκρως θετικές!

πολύ ωραία αίσθηση κατά τη χρήση, πιτέυω ότι οι καφέ διακόπτες είναι πολύ ισορροπημένοι. Στιβαρή κατασκευή και καλός ο λευκός φωτισμός με αρκετές ρυθμίσεις.

 

από το λίγο που το έψαξα είδα πως δεν υπάρχει κάποιο software της CM για ρυθμίσεις και παραμετροποιήσεις, κατέβασα ένα και το μόνο που κάνει είναι update στο firmware..

φαντάζομαι πως όλες τις ρυθμίσεις τις κάνω on the fly με shortcuts από το πληκτρολόγιο..

Ναι ολες με FN+ κατι. FN+esc καθαριζει απο τα παντα. Και σου εχει και αναλυτικα στο μικρο manualακι τους συνδιασμους. Κανε και register στο site. Ενα λογαριασμο θα κανεις και θα δηλωσεις το προιον. Το εκανα εγω που δεν εχω αποδειξη και εχω κανονικα εγγυηση  2 χρονια :) 

 

ΥΓ: Ποιο ειναι αυτο που κανει update firmware? Χρειαζεται καποιο update out of the box ? 

Μεγειες το πληκτρολογιακι και καλοδουλευτο :D 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ναι ολες με FN+ κατι. FN+esc καθαριζει απο τα παντα. Και σου εχει και αναλυτικα στο μικρο manualακι τους συνδιασμους. Κανε και register στο site. Ενα λογαριασμο θα κανεις και θα δηλωσεις το προιον. Το εκανα εγω που δεν εχω αποδειξη και εχω κανονικα εγγυηση  2 χρονια :) 

 

ΥΓ: Ποιο ειναι αυτο που κανει update firmware? Χρειαζεται καποιο update out of the box ? 

Μεγειες το πληκτρολογιακι και καλοδουλευτο :D 

 

ναι το είδα το leaflet, θα το μελετήσω το βράδυ :D

 

από εδώ πήγα στο download και κατέβασα το Portal v0.52

η μόνη ουσιαστική επιλογή που μου έδινε ήταν να ψάξει για updates και κατέβασε ένα νέο firmware και έκανε update, δεν είχε όμως κάποιο changelog για να σου πω αν άλλαξε κάτι ουσιαστικό..

θα το κάνω και register σήμερα και θα ξεκινήσω το σκάλισμα :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημειωση @Nameless1

Αν δεις τιποτα περιεργα κατα τη διαρκεια gaming, να ξερεις να εχεις ΠΑΝΤΑ το repeat rate στο Χ1 (fn + F5). Το λεω γιατι θα πηγαινει "σπαστά" η κινηση σε οποιοδηποτε αλλο repeat rate. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Όσο καλό και να ήτανε το αρχικό CoolerMaster Trigger για εισαγωγή στα μηχανικά πληκτρολόγια, ειδικά για την τότε τιμή του, ήρθε η ώρα να μπει στην άκρη.

 

Ο αντικαταστάτης του είναι το Fnatic Rush Pro, με μπλε Cherry MX.  

Πολύ βασικό, χωρίς πολλά πολλά εξτρά, μικρότερο σε μέγεθος από το Trigger αλλά οι μπλε διακόπτες είναι έρωτας.

Ο θόρυβος του κλικ δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Ούτε ενοχλητικός, ούτε ιδιαίτερα δυνατός.

Σε bottom out ακούγονται περίπου το ίδιο με τους black του Trigger.

 

Νομίζω ότι δύσκολα στο μέλλον θα άλλαζα τους μπλε για κάτι άλλο.

keyboard.jpg

Έγινε επεξεργασία από Larry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το G.Skill KM780 keyboard το φερνουν στην Ελλαδα?
Το εχω κανα μηνα, στην RGB εκδοση με Cherry MX Red και ειναι πολυ καλο, ποιοτικο και πληρες.

Κατασκευη απο αλουμινιο, macro keys, RGΒ leds, extra gaming keycaps με key remover, usb και audio pass-through ports, dedicated multimedia keys και μεταλλικο volume slider και η εμφανιση του ειναι αρκετα καλυτερη απ'οτι δειχνει στις φωτο, δεν ειναι τοσο 'gaming' οπως νομιζα. Εχει και ωραιο, απλο, clean font στα keycaps...

Για το Corsair K95 RGB πηγαινα αλλα βρηκα το G.Skill σε black friday offer με 110 ευρω μονο (90 με κοκκινο φωτισμο) και πραγματικα νομιζω οτι εκανα αριστη επιλογη. Καμια σχεση η ποιοτητα του με τις αθλιες πλαστικουρες της Razer.

Το μονο αρνητικο μεχρι στιγμης ειναι το software του που ειναι αρκετα περιεργο αλλα ελπιζω να βελτιωθει στο μελλον.

Επισης δεν ειμαι σιγουρος αν εκανα την σωστη επιλογη switches, ισως τελικα επρεπε να παω για τα καφε...Α και επειδη η αγορα εγινε στην Πορτογαλια, εχει PT layout αλλα σε αυτο δεν φταιει το keyboard...εγω φταιω που μετακομισα εδω!! :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

^^ Το παραπανω εχω και γω.

Εβαλα και ένα ποντικι corsair και εκανε update το corsair utility.

Ε από τοτε δεν μπορω να βαλω κατι εφε που ειχα κατεβασει από το site της corsair..

 

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.