Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

πριν 7 ώρες, το μέλος knight_77 έγραψε:

Μιας και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω το H-300s που μου έχουν στείλει, με ένα Fritz 7530/7590 θα μπορέσω να έχω και τηλέφωνο ή το modem/router που στείλανε είναι μονόδρομος?

Θα παρεις το μονοδρομο ή θα βρεις το ZΤΕ H267A, μπορει να σε βολεψει καλυτερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 39 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

Οι καμπίνες του πΟΤΕ δεν έχουν ups; :pc:

 

πολυ λιγες εχουν, βασικα απο τις πρωτες... οποτε και που εχουν μετα απο τοσα χρονια μπαταριες γιοκ :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 4/4/2020 at 12:23 ΜΜ, το μέλος honda22 έγραψε:

Οι καμπίνες του πΟΤΕ δεν έχουν ups; :pc:

Η δικια μου εχει

On 4/4/2020 at 1:03 ΜΜ, το μέλος panoc έγραψε:

 

πολυ λιγες εχουν, βασικα απο τις πρωτες... οποτε και που εχουν μετα απο τοσα χρονια μπαταριες γιοκ :p

Στη σημερινη ολιγολεπτη διακοπη κρατησε

Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2018 at 10:21 ΠΜ, το μέλος yanni έγραψε:

wait what.jpg

 

nice speed.jpg

 

Μέχρι πριν λίγες μέρες με το ζόρι κλείδωνε στα 9-10Mbit. Από την προηγούμενη βδομάδα κλείδωνε στα 20MBit με το Speedtest να δείχνει κάπου 17,5Mbit ταχύτητα. Από εχτές κλειδώνει στα νούμερα που βλέπετε χωρίς να έχω VDSL. Τώρα γιατί δείχνει VDSL δεν ξέρω. Ίσως ο ΟΤΕ να τους περάσει όλους σε VDSL και απλά να βάζει κόφτες σε όσους δεν πληρώνουν για 30 και 50Mbit;  Δεν ξέρω. Πάντως έχουν βάλει ένα κουτί κάπου 100 μέτρα από το σπίτι μου και προφανώς αυτός είναι ο λόγος της εκτόξευσης.

 

 

 

Δεν ξέρω αν είναι θέμα κορονοιού και προσωρινό, αλλά πέρα από το ping που ανέβηκε, βασικά υπερδιπλασιάστηκε, ανέβηκε και το upload, κυρίως, αλλά και η ταχύτητα στην οποία κλειδώνει το router.

 

Παράθεση
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 2704/27030 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 56701/117521 kbps

test.jpg

 

 

Όσοι είναι πάνω σε VDSL καφάο, αλλά ακόμα με ADSL πρόγραμμα, ρίξτε μια ματιά. Εκτός και αν εγώ δεν το είχα πάρει χαμπάρι τόσο καιρό (πολύ πιθανό)

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

 

Δεν ξέρω αν είναι θέμα κορονοιού και προσωρινό, αλλά πέρα από το ping που ανέβηκε, βασικά υπερδιπλασιάστηκε, ανέβηκε και το upload, κυρίως, αλλά και η ταχύτητα στην οποία κλειδώνει το router.

 

test.jpg

 

 

Όσοι είναι πάνω σε VDSL καφάο, αλλά ακόμα με ADSL πρόγραμμα, ρίξτε μια ματιά. Εκτός και αν εγώ δεν το είχα πάρει χαμπάρι τόσο καιρό (πολύ πιθανό)

 

ναι αλλαζουν σιγα σιγα διαφορα πραγματα, εχει αναφερθει το ιδιο και απο αλλοθσ χρηστες στο adslgr.

το Ping εαν δεν εισαι ote εχει παει σχεδον σε ολους σε κακα επιπεδα κυιρως λογω φορτου των δικτυων τους.

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2018 at 10:21 ΠΜ, το μέλος yanni έγραψε:

wait what.jpg

 

nice speed.jpg

 

Μέχρι πριν λίγες μέρες με το ζόρι κλείδωνε στα 9-10Mbit. Από την προηγούμενη βδομάδα κλείδωνε στα 20MBit με το Speedtest να δείχνει κάπου 17,5Mbit ταχύτητα. Από εχτές κλειδώνει στα νούμερα που βλέπετε χωρίς να έχω VDSL. Τώρα γιατί δείχνει VDSL δεν ξέρω. Ίσως ο ΟΤΕ να τους περάσει όλους σε VDSL και απλά να βάζει κόφτες σε όσους δεν πληρώνουν για 30 και 50Mbit;  Δεν ξέρω. Πάντως έχουν βάλει ένα κουτί κάπου 100 μέτρα από το σπίτι μου και προφανώς αυτός είναι ο λόγος της εκτόξευσης.

 

 

Σε συνδεσαν στην καμπινα με προφιλ VDSL 17a και κοφτη στα 24

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, yanni said:

 

Δεν ξέρω αν είναι θέμα κορονοιού και προσωρινό, αλλά πέρα από το ping που ανέβηκε, βασικά υπερδιπλασιάστηκε, ανέβηκε και το upload, κυρίως, αλλά και η ταχύτητα στην οποία κλειδώνει το router.

 

test.jpg

 

 

Όσοι είναι πάνω σε VDSL καφάο, αλλά ακόμα με ADSL πρόγραμμα, ρίξτε μια ματιά. Εκτός και αν εγώ δεν το είχα πάρει χαμπάρι τόσο καιρό (πολύ πιθανό)

 

ήταν θέμα χρόνου.

Λόγω πλέον VDSL2 με Super Vectoring ( 35b ) περνάνε και τις απλές "ως 24" ADSL συνδέσεις σε VDSL2 με κόφτη στην πόρτα σου ώστε να μειωθεί το crosstalk περαιτέρω και να μπορέσουν να προσφέρουν πιο αξιόπιστα τις μεγάλες VDSL2 γραμμές.

Το ping σου πιθανότατα ανέβηκε γιατί από fast path που ήσουν στην ADSL σε γυρίσανε σε interleaved mode στην VDSL2.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είδα και σε φίλο με Adsl. Κλειδώνει στα 27/2.5 από 12.5/1 . Το αστείο είναι ότι έκανε αίτηση για vdsl μια δυο μέρες πριν γίνει αυτό και νομίζαμε ότι απλά πήγε λάθος η αναβάθμιση αλλά ο ΟΤΕ είπε ότι δεν τον γύρισαν σε vdsl ακόμα. Παίζει να μην έκανε καν την αναβάθμιση αν γινόταν λίγο νωρίτερα αυτό μιας και φαίνεται να τον καλύπτουν τα 27/2.5 . 
Εδώ που τα λέμε αν πλέον το "adsl" είναι όντως έτσι πολύ λίγος κόσμος θα πληρώσει παραπάνω για 50αρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίρνει κάποιος από καμπίνα με VDSL_VECTORING/V.plus και να είναι σε απόσταση 400-500 μέτρα να μου πει τη θεωρητικά μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να πιάσει;

Γνωρίζω ότι παίζουν ρόλο χίλιοι δύο παράγοντες, απλά θέλω να δω στο (πολύ) περίπου τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Παίρνει κάποιος από καμπίνα με VDSL_VECTORING/V.plus και να είναι σε απόσταση 400-500 μέτρα να μου πει τη θεωρητικά μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να πιάσει;

Γνωρίζω ότι παίζουν ρόλο χίλιοι δύο παράγοντες, απλά θέλω να δω στο (πολύ) περίπου τι παίζει.

50 σίγουρα. Εγω που ειμαι στα 250 μετρα απο το καφαο μου δειχνει attainable στα 120.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος wesker έγραψε:

50 σίγουρα. Εγω που ειμαι στα 250 μετρα απο το καφαο μου δειχνει attainable στα 120.

Με Vectoring; Λίγα μου φαίνονται τα 120. Απλά θέλω να δω που περίπου θα κυμανθεί το μέγιστο ώστε να το συνυπολογίσω με κάποια άλλα και να δω κατά πόσο αξίζει να κάνω ακόμα υπομονή μέχρι να αναβαθμιστεί η καμπίνα ή να αλλάξω σε άλλο πάροχο που προσφέρει ασύρματο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δεις αν έχουν καμπίνες άλλοι πάροχοι εκεί γύρω ή έχουν νοικιάσει θέσεις.

Ας πούμε στο νησί μου έχει μονοπώλιο ο γνωστό(τε)ς όσο είσαι εκτός κέντρου

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, UltraB said:

και να δω κατά πόσο αξίζει να κάνω ακόμα υπομονή μέχρι να αναβαθμιστεί η καμπίνα

για τι είδους αναβάθμιση μιλάς; Ποια είναι η ανώτατη ταχύτητα που πουλάνε σε σένα; Δίνουν κάποιο 100άρι; Έχουν ανακοινώσει κάποιου είδους σχεδιασμένη αναβάθμιση για την καμπίνα σου; Συνήθως εκεί που έχουν ήδη 100άρια πακέτα με vectoring δεν βιάζοντα να τα κάνουν καθαρό fiber TTH και προσπαθούν να προηγούνται παλαιότερες καμπίνες που δεν έχουν 100άρι πακέτο.
Αν έχεις δυνατότητα προσπάθησε να μάθεις με πλάγιο τρόπο μέσω ΟΤΕ τι συμβαίνει στην καμπίνα που σε αφορά για να μην έχεις μάταιες ελπίδες αν ισχύει όντως το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Με Vectoring; Λίγα μου φαίνονται τα 120. Απλά θέλω να δω που περίπου θα κυμανθεί το μέγιστο ώστε να το συνυπολογίσω με κάποια άλλα και να δω κατά πόσο αξίζει να κάνω ακόμα υπομονή μέχρι να αναβαθμιστεί η καμπίνα ή να αλλάξω σε άλλο πάροχο που προσφέρει ασύρματο.

 

 

Tα καλώδια της πολυκατοικίας ειναι απο το 1975, δεν  ειναι και στην καλύτερη κατάσταση για να πιάσω παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την απόσταση από την υπαίθρια καμπίνα πως τη μετράτε; Κατά προσέγγιση; Σε ευθεία γραμμή; Εννοώ, ότι ναι μεν η απόσταση μπορεί να είναι δύο τετράγωνα αλλά το χαλκοκαλώδιο από κάτω να κάνει 10 βόλτες πριν έρθει στο σπίτι. Πχ εγώ είμαι 1 τετράγωνο μακριά (50-70 μέτρα) και attainable είμαι στα 140.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.