Jump to content



The Witcher 3:Wild Hunt


rory

Recommended Posts

Το θέμα που έχει προκύψει με τις kepler αρχίζει να παίρνει μεγάλες διαστάσεις. Είναι επικό 'άδειασμα' απο την Nvidia.

 

https://forums.geforce.com/default/topic/833016/geforce-700-600-series/gtx-780-possible-fail-as-performance-in-the-witcher-3-wild-hunt-/14/

 

Εδώ είναι και η πρώτη επίσημη (χθεσινή) τοποθέτηση της cdproject red για το εμφανές downgrade

http://www.eurogamer.net/articles/2015-05-19-cd-projekt-red-tackles-the-witcher-3-graphics-downgrade-issue-head-on

Link to comment
Share on other sites

επίσης εαν θέλετε σωστά χρώματα.Βάλτε τα παρακάτω στον injector και ετοιμαστείτε για νέο παιχνίδι!

Project Reality v1.4

Instructions:

- Download Reshade + Sweet FX 2.0 from Reshade.me

- Unrar files and run Reshade setup, choose .exe of the game what you want to apply this preset.

- Then, download this preset and rename to SweetFX_Settings.

- Finally overwrite on the same folder of the older SweetFX_Settings.

 

πανέυκολη η εφαρμογή του.

Με scroll lock το κάνετε on/off

 

αν και από το vid δεν φαίνεται και τόσο σωστά, 100% θα δείτε αλλαγή στο παιχνίδι μέσα!

Link to comment
Share on other sites

@ppkstat, επαιξες καθολου το παιχνιδι στην 780ti ? ειχες προβληματα;

 

Γενικως το παιχνιδι εχει περιεργη συμπεριφορα με kepler καρτες, αλλα δε νομιζω στη δικη σου να εχεις θεμα. Εγω μειωσα οπως καποιος φιλος ειπε το foliage distance για να πετυχω σταθεροτερα fps (απο 50-60 με τα 60 στο 65% του παιχνιδιου ας πουμε εως τωρα). Για hairworks και τετοια ουτε συζητηση! 

 

@xtrmsnpr, εχει καμμια επιπτωση στις επιδοσεις αυτο; ξερουμε ; Αλλιως φαινεται καλο addon! 

Link to comment
Share on other sites

γενικά το game είναι για σφαλιάρες στα γραφικά τα βάζεις όλα low παίρνως 70 fps με drops τα βάζεις όλα ultra εκτός απο τρίχες παίρνεις 35-25 ότι να νε και η διαφορά είναι απειροελάχιστη ειδικά αν παίζεις σε μεγάλη οθόνη και είσαι κανένα δύο μέτρα πίσω

Link to comment
Share on other sites

@ppkstat, επαιξες καθολου το παιχνιδι στην 780ti ? ειχες προβληματα;

 

Γενικως το παιχνιδι εχει περιεργη συμπεριφορα με kepler καρτες, αλλα δε νομιζω στη δικη σου να εχεις θεμα. Εγω μειωσα οπως καποιος φιλος ειπε το foliage distance για να πετυχω σταθεροτερα fps (απο 50-60 με τα 60 στο 65% του παιχνιδιου ας πουμε εως τωρα). Για hairworks και τετοια ουτε συζητηση! 

 

@xtrmsnpr, εχει καμμια επιπτωση στις επιδοσεις αυτο; ξερουμε ; Αλλιως φαινεται καλο addon! 

δεν έχω παρατηρήσει να χάνω fps όσο το έχω παίξει.Αναπάσα στιγμή μπορείς να το κλείσεις όταν παίζεις.Όμως τα χρώματα βλέπονται.

Με κανένα reshade δεν έχω δει να χάνω fps,ή άντε να είναι 2-3 γιαυτό και να μην το θυμάμαι.

(δουλευόμαστε: http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/The-Witcher3.aspx )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ppkstat, επαιξες καθολου το παιχνιδι στην 780ti ? ειχες προβληματα;

 

Γενικως το παιχνιδι εχει περιεργη συμπεριφορα με kepler καρτες, αλλα δε νομιζω στη δικη σου να εχεις θεμα. Εγω μειωσα οπως καποιος φιλος ειπε το foliage distance για να πετυχω σταθεροτερα fps (απο 50-60 με τα 60 στο 65% του παιχνιδιου ας πουμε εως τωρα). Για hairworks και τετοια ουτε συζητηση! 

 

 

Ναι παίζω το παιχνίδι με την 780ti μου. Δεν ξέρω τι εννοείς με την λέξη προβλήματα αλλά η απόδωση είναι για τα μπάζα. Είναι απαράδεκτο μια 970 να έχει καλύτερη απόδωση απο μια 780ti.

 

Παίζω στα 1440p με hairworks off, SAAO on, τα περισσότερα post-proccesing on, και τα περισσότερα grafics σε medium. Αποτέλεσμα 45-60fps.

 

Ναι, για μένα αυτό είναι 'πρόβλημα'. Αν εννοείς τεχνικά προβλήματα όχι δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι , εννοουσα προβληματα στην αποδοση του παιχνιδιου. Γενικο το κακο με kepler λοιπον. 

 

Παραθετω τα settings μου , με τα οποια εχω και εγω τα ιδια fps. 45-60 , και σε περιπτωση που το AA παει στο off, γινονται 50-60 (κερδιζω κατι ψιλα και δε χανω και τπτ σπουδαιο απο γραφικα).

 

post-60900-0-82515400-1432201150_thumb.j

post-60900-0-96865200-1432201153_thumb.j

post-60900-0-08484900-1432201157_thumb.j

post-60900-0-12837300-1432201160_thumb.j

post-60900-0-32599800-1432201163_thumb.j

 

 

 

Επισης 2 ss με το Foliage στο HIGH     post-60900-0-58275500-1432201206_thumb.j

 

 

 

 

και στο LOW     post-60900-0-95195400-1432201231_thumb.j

 

 

 

Το προτζεκτ ριαλιτυ θα το κανω ενα τεστ σημερα το βραδυ! 

 

edit, καποιος να μου σβησει τις διπλοφωτο , δε ξερω τι παιχτηκε ! ! ! 

post-60900-0-72535800-1432200580_thumb.j

post-60900-0-91631800-1432200583_thumb.j

post-60900-0-12550200-1432200587_thumb.j

post-60900-0-37839200-1432200590_thumb.j

post-60900-0-51734300-1432200593_thumb.j

post-60900-0-86658800-1432200907_thumb.j

post-60900-0-01921200-1432200936_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μην τα βαζετε ακομα με τις καρτες και τα keppler κλπ. Το παιχνιδι ειναι αυτο που εχει θεματα αυτη τη στιγμη. Αναμεινατε patch! Εγω θα κρατησω τις auto ρυθμισεις να το παιξω και μετα παει για σβησιμο..

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που titan x το παίζει στα ~30fps με όλα full και titan x sli το παίζει στα 60fps σταθερά, καταλάβετε ότι μιλάμε για ΜΕΓΑΛΟ θέμα.. ήδη διορθώθηκαν πολλά με το day 1 patch, ας ελπίσουμε ότι θα το μαζέψουν λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνίδι μπορεί να έχει θέματα με την απόδωση του γενικά, οι μεγάλες διαφορές σε kepler και maxwell όμως που δεν συνάδουν με την ικανότητα του hardware δεν είναι θέμα της cdproject red.

 

Ακόμα και η ίδια η Nvidia έχει παραδεχθεί πως υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα article που βρηκα (δε ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι αλλα εχει απειρα εκει εξω), δειχνει το ποσο καλα ή οχι ειναι optimized το παιχνιδι. Κανει τεστ με μερικες καρτες γραφικων σε διαφορα settings, απλα δε καταλαβα αν το day1 patch ειναι εγκατεστημενο ή οχι. 

 

Σε εμενα το 40-60 fps (με ενα 50 fps average) με τα settings που το εχω, δεν με προβληματιζει και τοσο , μιας και δεν ειμαι απαιτητικος. Αλλα ειναι μαλλον παραπανω απο εμφανες οτι σε maxwell παιζει καλυτερα, οπου και αν κοιταξα.

 

Επισης ειναι σα να σου λεει "θες πιο σταθερη αποδοση χωρις σκαμπανεβασματα; Κλειδωσε το στα 30fps και εχεις ενα ωραιο console experience στο pc σου"  :rolleyes:  :sarcastic:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

CDPR On “Downgrade-Ation” – Smoke Effects Would Kill Any PC, Bad Decision to Change the Rendering System

στείλε στην nvidia support και μαζί όλα τα αποδεικτικά!

 

Το σκέφτηκα αλλά το μόνο που έχω σαν αποδεικτικό είναι το χαρτάκι με το serial... Προφανώς δεν πήρα screenshots από την διαδικασία... 

 

Τες πα θα κάνω μια προσπάθεια με το support και αν κάτσει έκατσε... αν όχι ας πρόσεχα...  :blush:  :blush:  :blush:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι κονσόλες που πέρασαν σε αρχιτεκτονική Χ86 και έχουν και 8GB Shared memory βοήθησαν πολύ τα PC στο optimization των παιχνιδιών έως τώρα... Τα έλεγα παλιά... το είχα δεί το έργο.. αλλά τέτοια "κατάντια" οχι δεν την περίμενα σε αυτό το βαθμό! Το PC gaming σιγά σιγά πάει στον κάδο... στο βωμό της κονόμας απο τις κονσόλες!

Link to comment
Share on other sites

To game εμένα μου φάνηκε ικανοποιητικό. Τα γραφικά μια χαρά είναι ας μην είμαστε υπερβολικοί.

Με Gtx 750ti το παίζω σε high/ultra. Θεωρώ οτι με 1-2 patch ακόμα θα στρώσει καλύτερα.

Ότι έχουν φάει τρελό downgrade τα γραφικά φαίνεται αλλά αμα ήτανε οπώς τα δείχνανε πριν κανα χρόνο θα ήθελες κάρτες του χιλιάρικου για να το παίξεις.

Εμένα το gameplay δεν μου άρεσε σχεδόν καθόλου, πολυ ξύλινος ο χαρακτήρας.  Το στορυ δείχνει ενδιαφέρον πάραυτα.

Link to comment
Share on other sites

To game εμένα μου φάνηκε ικανοποιητικό. Τα γραφικά μια χαρά είναι ας μην είμαστε υπερβολικοί.

Με Gtx 750ti το παίζω σε high/ultra. Θεωρώ οτι με 1-2 patch ακόμα θα στρώσει καλύτερα.

Με 750ti high/ultra σε τι framerate;;  Το θεμα ειναι να ειναι στρωμενο εξ'αρχης (και εχει και day 1 patch)

 

 

 

Ότι έχουν φάει τρελό downgrade τα γραφικά φαίνεται αλλά αμα ήτανε οπώς τα δείχνανε πριν κανα χρόνο θα ήθελες κάρτες του χιλιάρικου για να το παίξεις.

Ηδη χρειαζονται καρτες ανω των 400€ (με μια προτιμηση στις maxwell καρτες) για να το απολαυσεις σε 1080/60fps . Ακομη και σε αυτες τα framedrops στα high/ultra ειναι παραπανω απο αισθητα, ιδιαιτερα για τους απαιτητικοτερους gamers. 

 

Και το λεω εγω που ειμαι λιγοτερο απαιτητικος... Και παιζω σε high με ψηγματα απο low και medium , χωρις AA εννοειται. Και βγαζω 45 με 60 και τα 60 constantly να ειναι στο 50-60% του παιχνιδιου συνολικα, αλλα πεφτουν σε ακυρες στιγμες (ακομη και οταν στεκομαι)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.