Jump to content



The Witcher 3:Wild Hunt


rory

Recommended Posts

Όποιος έχει κάτω από titan θα φάει φρίκη.

Με 99% gpu usage(970 @1450) στα ultra με aa, χωρίς hairworks, shadows medium, χωρίς vsync, έχεις drops στα ~55 ακόμα και σε κλειστούς χώρους.

Τα γραφικά είναι μια μ..... και μισή*. Σαν το witcher 2 με λίγο καλύτερα μοντέλα χαρακτήρων.

 

Ό,τι πρέπει για την "Nvidia sucker race" που θα σκάσει 1.000€ για κάρτες και θα πανηγυρίζει για τα 60 καρέ σε 1080p.

 

*Τουλάχιστον έχει καλό draw distance.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Uncle Sam did it again , μετα απο οσα διαβαζα για την αποδοση του παιχνιδιου ειδικα, ηταν επιτακτικη αναγκη. Με βλεπω να το αγοραζω retail για συλλεκτικους λογους! 

 

Δεν εχει και αδικο ο Πετρος. Γενικα βλεπω Unoptimized παιχνιδι. 

 

Σε εμενα προσωπικα ειδα αλλοπροσαλη χρηση cpu. Σε πολλα σημεια εως 48% επι ωρα και ακομη πιο κατω,  και σε καποιες στιγμες 80-90% αλλα στιγμιαια. Η gpu μονιμα στο 99% (κολλημενα λεμε).  Μερικα bugs και προβληματα στο χειρισμο διακρινω επισης. Με τη συνθεση της υπογραφης (1ο πισι) εχω απο 40-60fps στα high settings, HBAO+ (με SSAO το ιδιο ηταν πανω-κατω οπως και οι διαφορες στα fps με ΑΑ on & off ηταν στα 3-5fps max). Για καρφωμενα 60 πρεπει να κανω απειρες υποχωρησεις. Χωρις να εντυπωσιαζουν τα γραφικα, ειναι απλα καλα. Οντως downgraded . Playable παντως με το δικο μου μηχανημα, που δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο. 

 

Το παιχνιδι αξιζει ενασχολησης , οπως και να'χει. Ελπιζω να πατσαριστουν συντομα τα οποια προβληματα.Μερικα ss. 

 

Φωτο 1 

 

post-60900-0-66442600-1432069159_thumb.j

 

Φωτο 2 :hehe: 

 

post-60900-0-22706300-1432068922_thumb.j

 

Φωτο 3

 

post-60900-0-96387400-1432068976_thumb.j

 

Φωτο 4

 

post-60900-0-12249100-1432069068_thumb.j

 

Link to comment
Share on other sites

Στο κυρίως game τα γραφικά αρχίζουν να δείχνουν καλύτερα. Το κόλπο είναι να ρίξεις το foliage draw distance που παραδόξως φαίνεται να επηρεάζει και τις εσωτερικές σκηνές!!!(Θα το ξανατσεκάρω) Και φυσικά τη μνήμη συστήματος που δεν ξεπερνάει τώρα τα 4 Gb. 

Τώρα όλα ultra εκτός από αυτό τρέχει με 60άρι κατά 90%. Είναι πάντως πολύ βαρύ στο gpu κομμάτι, πιστεύω λόγω open world. Πιο βαρύ ίσως και από το dying light. Σε αντίθεση με το τελευταίο εδώ δεν αντιμετωπίζω ίχνος cpu bottleneck, αν και τα μακρινά δέντρα φαίνονται να είναι ψεύτικα μοντέλα με κάποια κίνηση.

 

Σαν game είναι άψογο στο χειρισμό και πολύ immersive από το λίγο που είδα. Αξίζει την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ιδιαιτερο θεμα με το χειρισμο , μονο κατι ψιλαδουρια. Θα ριξω το Foliage Draw Distance απο high για να δω εαν υπαρχουν διαφορές.

 

Επισης διαβασα κατι για το hairworks: 

 

 

fixing hairworks heavy performance: in rendering.ini find hairworksMSAA, it's 8xmsaa on hairs, change it to 2 it won't go under 40fps, don't change it to 0 cuz 1.jaggie fest 2.some monster loose their entire hairs.

for any freezing issues on character screen or cutscenes or inventory disable v-sync till they release a patch

 Δε ξερω τι ειναι αυτο, δε το δοκιμασα. Ετσι κ αλλιως το hairworks το εχω off 

 

Edit

 

post-60900-0-18424000-1432072552_thumb.j

 

Με το Foliage στο low , δεν επεσα σε στιγμες κατω απο 54fps. Στο ιδιο σημειο προηγουμενως επαιζαν τα fps παρα πολυ (απο 45 μεχρι 55 ).

Και δε βλεπω και καμμια σημαντικη διαφορα στα γραφικα. Ωραιος! Μαζευουμε φραγκα για το retail απο αυριο! 

 

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εβαλα και απλα παρακολουθησα το cutscene. Μολις εριξα ενα φιλι στο γκομενακι βγηκα γιατι μετα απο GTA V, αν καθομουν και για W3 μαλλον πηγαινα για διαζυγιο...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα γραφικά είναι μεν downgraded αλλά όχι σε τραγικά επίπεδα όπως τα εδειχναν. Εδώ με 660GTX και απολαμβάνω οκ το παιχνίδι. Δυστυχώς για εμένα μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η κίνηση και γενικώς τα k&m controls. Η κίνηση είναι λίγο σπαστική να πω, και γενικώς όταν σπριντάρει πάει κομάτα και δεν στρίβει με τίποτα, ούτε πορσε να 'ταν, και όταν περπατάς η τζογκ, πάει νευρόσπαστα.

 

Κατά τ' άλλα το παιχνίδι καλό, όπως το περίμενα, και ενώ δεν έχω ασχοληθεί πολύ ακόμα, μπορώ να πω ότι θα πέσει ολίγον κάψιμο όταν βρεθεί χρόνος.

 

Και μην ξεχνάμε:

 

14$ κόστισε το ρημάδι!!

Link to comment
Share on other sites

Downgrade σε σχεση με τα video που βλεπαμε 2013+2014. 

Ναι facial expressions, και οι χαρακτηρες ειναι πολυ καλα φτιαγμενα. Στον υπολοιπο κοσμο το downgrade ειναι εμφανες , αλλα δεν ειναι απαραιτητα ασχημο οπτικα (περα απο τα χορταρια που φαινονται ψευτικα και 5ετιας+ βαλε). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εληφθη και στο pc μου το παιχνιδι.. Ξανακατεβαζω νεους drivers και σε κανα μιαμισαωρο το ξεκινω! Για να δουμε.. Δεν εχω αποψη για τα 2 προηγουμενα βεβαια, δεν τα χω παιξει..

 

Εδιτ: Σε πρωτη φαση θα βαλω τις ρυθμισεις που θα διαλεξει αυτοματα το Geforce Experience

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο το λιγο που επαιξα φαινεται ωραιο σαν story και λογικα θα κολλησω αλλα απο αποψη γραφικων και επιδοσεων...... Ας συζητησουμε για τπτ αλλο καλυτερα. Εκατσα μεσα σε αυτο το μαγαζι που καθεσαι με τον vesemir και αρχιζεις να ρωτας τους γυρω γυρω αν εχουν δει την τυπισσα που ψαχνεις. Λοιπον : Η καμερα δειχνει τον χαρακτηρα μας, 70fps. Με το που δειχνει τον συνομιλητη, 85fps!!! Οι χαρακτηρες φαινονται παρα πολυ καλα, αλλα το οτιδηποτε ανηκει στο περιβαλλον φαινεται σαν μια σκατουλα. Δεν εχω πειραξει τπτ ακομα απο ρυθμισεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://wccftech.com/witcher-3-initial-benchmarks/

Witcher 3 Benchmarked, GTX Titan Does 30FPS At 1080P And Ultra Settings

Nvidia CrapWorks είναι αυτά... ακόμα και το Kepler η Nvidia το στέλνει στον κάδο πρίν την ώρα του... καλά για το σαμποτάζ που κάνει στην AMD ούτε λόγος!

Κάρτα του ΧΙΛΙΑΡΙΚΟΥ να παίζει χειρότερα ή με την ίδια απόδοση απο GTX 960 OCed! Απλά τραγικό!

 

EDIT: Παραθέτω ένα tweak (σε περίπτωση που δεν το έχει ποστάρει κάποιος άλλος) για όσους παίζουν το παιχνίδι με AMD και θέλουν να βελτιώσουν το framerate τους. Link

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεστε ρε με τις τρίχες, παίξτε το παιχνίδι, έχει πολύ περισσότερα να δώσει σε gameplay απο τις τρίχες της nvidia.

Σε action-rpg παιχνίδι χ@στικε η φοράδα στο αλώνι για τις τρίχες.

Αφήστε τα benchmark freaks να ασχολούνται με τις τρίχες.

Το όλο θέμα μου θυμίζει τα τραγικά physX στο παλιό batman που έβλεπες τρία κ@λόχαρτα να κουνιούνται στο έδαφος και θυσιάζονταν το 80% των fps!!! :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ήταν δώρο μαζί με την κάρτα γραφικών που αγόρασα πρόσφατα και κατά την διαδικασία του Redeem θα έκανα καμία βλακεία και δεν την έκανα σωστά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το κατεβάσω και εννοείτε ότι τώρα μου βγάζει ότι ο κωδικός έχει χρησιμοποιηθεί... :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

CDPR On “Downgrade-Ation” – Smoke Effects Would Kill Any PC, Bad Decision to Change the Rendering System

Ήταν δώρο μαζί με την κάρτα γραφικών που αγόρασα πρόσφατα και κατά την διαδικασία του Redeem θα έκανα καμία βλακεία και δεν την έκανα σωστά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το κατεβάσω και εννοείτε ότι τώρα μου βγάζει ότι ο κωδικός έχει χρησιμοποιηθεί... :( :( :(

στείλε στην nvidia support και μαζί όλα τα αποδεικτικά!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.