Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

Πρέπει να πω ότι μάλλον είχα μείνει πίσω στα δικτυακά τεκταινόμενα. Νόμιζα ότι αν μπει ένα ρουτερ "σε σειρά" με ένα άλλο θα υπάρχει conflict και πρέπει να το σεταρεις σαν access point αλλά εδώ πήρε ίντερνετ από την πρίζα και μοίρασε κατευθείαν ασύρματα. Και τα δύο ασύρματα παίζουν κανονικά και ανεξάρτητα! Kudos! 

 

 

IMG_20220904_102856.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Πρέπει να πω ότι μάλλον είχα μείνει πίσω στα δικτυακά τεκταινόμενα. Νόμιζα ότι αν μπει ένα ρουτερ "σε σειρά" με ένα άλλο θα υπάρχει conflict και πρέπει να το σεταρεις σαν access point αλλά εδώ πήρε ίντερνετ από την πρίζα και μοίρασε κατευθείαν ασύρματα. Και τα δύο ασύρματα παίζουν κανονικά και ανεξάρτητα! Kudos! 

 

 

IMG_20220904_102856.jpg

 

Συγγνώμη έχεις δηλαδή το μαμά ρούτερ (πάροχος ? μοντέλο ρούτερ?) συνδεδεμένο και δίνει internet κανονικά και σε άλλη τηλεφωνική πρίζα σύνδεσες αυτό και παίρνει internet πάλι από την πρίζα και μοιράζει αυτόματα? Και σου δουλεύουν και τα δύο παράλληλα? Είσαι σίγουρος ότι δεν κάνει απλά repeat το υπάρχον wifi?

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Συγγνώμη έχεις δηλαδή το μαμά ρούτερ (πάροχος ? μοντέλο ρούτερ?) συνδεδεμένο και δίνει internet κανονικά και σε άλλη τηλεφωνική πρίζα σύνδεσες αυτό και παίρνει internet πάλι από την πρίζα και μοιράζει αυτόματα? Και σου δουλεύουν και τα δύο παράλληλα? Είσαι σίγουρος ότι δεν κάνει απλά repeat το υπάρχον wifi?

Έτσι ακριβώς. Μένω εξωτερικό οπότε η σύνδεση και το μοντέλο δεν παίζει ρόλο αλλά και στο πατρικό μου το ίδιο κάναμε με Vodafone και το default ρουτερ της και μετά κοτσαραμε ένα βασικό TP Link 300άρι. 

 

Στην περίπτωσή μου το router της Orange είναι στημένο σε ένα server box στο αποθηκάκι δίπλα από το σπίτι και από εκεί μοιράζει ενσύρματα στις πρίζες του σπιτιού αλλά και ασύρματα. Το TP Link το κουμπωσα στην ίντερνετ πρίζα του σαλονιού και μοιράζει αυτό με τη σειρά του. Καμιά έξτρα ρύθμιση! Μαγεία!! 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ίσχυε πάντα στα router που έχουν ethernet σαν wan θύρα, δεν είναι κάτι νέο. Αλλά για δοκίμασε να τυπώσεις σε εκτυπωτή του πρώτου router από συσκευή συνδεδεμένη στο δεύτερο και το ανάποδο να δεις αν θα παίξει.

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Αυτό ίσχυε πάντα στα router που έχουν ethernet σαν wan θύρα, δεν είναι κάτι νέο. Αλλά για δοκίμασε να τυπώσεις σε εκτυπωτή του πρώτου router από συσκευή συνδεδεμένη στο δεύτερο και το ανάποδο να δεις αν θα παίξει.

Πλάκα κάνεις.. Κανείς δεν το έγραψε ποτέ ξεκάθαρα.. Και νόμιζα ότι ανακάλυψα κάτι νέο :D

 

Είμαι σε φάση μετακόμισης-ξεπακεταρισματος ακόμα αλλά μόλις ξεθάψω τον εκτυπωτή θα το κάνω. 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Πλάκα κάνεις.. Κανείς δεν το έγραψε ποτέ ξεκάθαρα.. Και νόμιζα ότι ανακάλυψα κάτι νέο :D

 

Είμαι σε φάση μετακόμισης-ξεπακεταρισματος ακόμα αλλά μόλις ξεθάψω τον εκτυπωτή θα το κάνω. 

Καταχρόμαστε λίγο το θέμα, αλλά αυτό που κάνεις είναι ότι με το νέο ρούτερ δημιουργείς ένα νέο υποδίκτυο, σχεδόν σίγουρα με double ΝΑΤ.

Σε αυτό το υποδίκτυο, ο "πάροχος" είναι το πρώτο σου δίκτυο. Εάν δεν σε πειράζει να έχεις δύο "φωλιασμένα" δίκτυα, μια χαρά είναι και έτσι.

Εάν θέλεις να έχεις το ίδιο δίκτυο παντού, χρειάζεται μερικές σύντομες αλλαγές... που θα συζητήσουμε σε άλλο θέμα ;)

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Στην περίπτωσή μου το router της Orange είναι στημένο σε ένα server box στο αποθηκάκι δίπλα από το σπίτι και από εκεί μοιράζει ενσύρματα στις πρίζες του σπιτιού αλλά και ασύρματα.

A Εντάξει, ουσιαστικά το router του παρόχου μοιράζει στις άλλες πρίζες του σπιτιού, οπότε ουσιαστικά το tplink παίρνει από το router της orange.

 

Εγώ νόμιζα ότι μπορείς να συνδέσεις δύο ρούτερ σε οποιαδήποτε πρίζα του σπιτιού "χύμα" και να πάρεις internet από τον πάροχο και στα δύο.

 

Αν ήταν έτσι που νόμιζα αρχικά, ουσιαστικά καταργούνταν η ανάγκη για powerline...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Εφόσον δεν αντιμετωπίζω προβλήματα με το υπάρχον setup θα το αφήσω ως έχει. Αλλιώς θα ανοίξω νέο θέμα. Καλό υπόλοιπο Κυριακής! 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Πρέπει να πω ότι μάλλον είχα μείνει πίσω στα δικτυακά τεκταινόμενα. Νόμιζα ότι αν μπει ένα ρουτερ "σε σειρά" με ένα άλλο θα υπάρχει conflict και πρέπει να το σεταρεις σαν access point αλλά εδώ πήρε ίντερνετ από την πρίζα και μοίρασε κατευθείαν ασύρματα. Και τα δύο ασύρματα παίζουν κανονικά και ανεξάρτητα! Kudos! 

 

 

IMG_20220904_102856.jpg

 

υπάρχει μια ρύθμιση εσωτερικά που μπορείς να το κάνεις να παίζει σαν access point αλλά μετά το χάνεις από το δίκτυο (δεν έχεις πρόσβαση by ip)
έχω το μικρότερο αδερφάκι του !
Αλλά τελικά κατέληξα να παίζω με Router Παρόχου--> switch (όπου πάει συσκευή με καλώδιο) + αυτό το routeraki για να δώσω και wifi extra πιο μακρυά !

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Δεν είναι απαραίτητο να χάνεις το interface του, υπάρχουν τρόποι να διατηρήσεις πρόσβαση και σε AP mode.

 

δεν είναι ότι το χάνεις ακριβώς απλά παίζει σε άλλο network από ότι παίζει το κύριο network οπότε πρέπει να πας να βάλεις χειροκίνητα στο pc σου το αλλο network κλπ για να μπεις

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό μπορείς να το γλυτώσεις. Του αλλάζεις την ip με κάποια που να ανήκει στο range του δικτύου του isp router πριν το κάνεις ap και αμέσως μετά το κάνεις ap, ή το ορίζεις ap και dhcp client και μετά βάζεις ένα static lease από το router του isp, ή άλλα τέτοια παρόμοια ώστε να στο τέλος να ανήκει στο δίκτυο του isp router, να μη δίνει δικό του dhcp, να μην κάνει routing, nat κλπ και να έχει μια γνωστή σε σένα και προσβάσιμη ip για να μπορείς να μπαίνεις να αλλάζεις κανά wifi password, να του κάνεις κανά restart εάν χρειαστεί κλπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος hurin έγραψε:

Για τον δύσκολο χειμώνα που έρχεται...

 

[Imgur](https://imgur.com/BYmTyga)

 

Ωραίος! Έχω το 1300άρι 2-3 χρόνια. Ανεπιφύλακτα προτείνεται η CyberPower. Ποιο μοντέλο πήρες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Ωραίος! Έχω το 1300άρι 2-3 χρόνια. Ανεπιφύλακτα προτείνεται η CyberPower. Ποιο μοντέλο πήρες?

Πήρα το 1500αρι, σκεπτόμενος ότι θα μπει μελλοντικά και το NAS επάνω.

Να σε ρωτήσω, μπορώ να του φορτώσω πολύπριζο με συσκευές χαμηλής κατανάλωσης (modem, switch, τηλέφωνο);

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, hurin said:

Πήρα το 1500αρι, σκεπτόμενος ότι θα μπει μελλοντικά και το NAS επάνω.

Να σε ρωτήσω, μπορώ να του φορτώσω πολύπριζο με συσκευές χαμηλής κατανάλωσης (modem, switch, τηλέφωνο);

 

Προφανώς! Νομίζω το μοντέλο σου είναι true sine wave, οπότε δεν έχεις και ιδιαίτερους περιορισμούς στο πολύπριζο, αλλά ιδανικά προτίμησε ένα απλό, χωρίς φίλτρα, σταθεροποιητές κτλ, αυτόν τον ρόλο θα τον επιτελεί το UPS. Καλορίζικο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.