Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

Μέσω κάποια προσφοράς (ουσιαστικά μειώθηκε το πάγιό μου) πρόσθεσα και vodafoneTV στο πακέτο. Δεν το έβαλα στο σαλόνι στην τηλεόραση, γιατί δεν βλέπω τηλεόραση χρόνια και γενικά ο χώρος που ψυχαγωγούμαι είναι ο υπολογιστής στο γραφείο. Αποφάσισα λοιπόν να το βάλω στο γραφείο και να το συνδέσω στο δεύτερο monitor. Δεν είχα σκεφτεί το πρόβλημα που θα προέκυπτε: Το VodafoneTV box έχει μόνο έξοδο HDMI και όχι ήχου. Επομένως το συνέδεσα στο monitor, αλλά ήχο άκουγα από τα ελεεινά ενσωματωμένα ηχειάκια του monitor. Το monitor επίσης δεν έχει έξοδο ήχου.

 

Επομένως για να λυθεί το πρόβλημα (και να προστεθούν και άλλα 10 καλώδια στα ήδη 1000 που υπάρχουν) παρήγγειλα αυτό to ενεργό σπλιτεράκι.

 

1657803197178.jpg.2675afba0a1a14c52a91d90c97cd9b3e.jpg

 

UGREEN 40248

 

Αν αναρωτιέστε γιατί HDMI to VGA (+ audio), η απάντηση είναι απλή: Αυτά που κάνουν την ίδια δουλειά και δίνουν στην έξοδο HDMI+audio κοστίζουν 4 φορές περισσότερο. Ευτυχώς το 2ο monitor μου είναι παλιό και έχει είσοδο VGA, οπότε προτίμησα την πιο οικονομική λύση, μια που αμφιβάλλω αν το χρησιμοποιήσω και ποτέ. Ευτυχώς το DISNEY+ του πακέτου παίζει στον υπολογιστή οπότε για αυτό δεν θα χρειάζομαι το vodafoneTV box.

 

Και αν ποτέ μου καεί και το 2ο monitor, θα φροντίσω να αγοράσω κάποιο που να δίνει και έξοδο ήχου, οπότε το HDMI to HDMI + audio δεν θα το χρειαστώ ποτέ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

δεν έχει application να μπαίνεις από τον υπολογιστή ή από κινητό ?

κινητό / tablet υποστηρίζει. Βλακωδώς ( δεν περίμενα κάτι καλύτερο από τη vodafone) δεν υποστηρίζει pc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτές οι ελλείψεις των ελληνικών υπηρεσιών .... Το να μπαίνεις από browser και να διακόπτεις όποτε θες έπρεπε να είναι αγαθά του 1990 όχι του 2050 στην ελλάδα. 

ολόκληρη apple (που θα την παρακαλούσες) και μπαίνεις και apple music kai apple tv από browser . έχεις και το redudancy  του +1 άμα χαλάσει το application . 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

MVIMG_20220717_131609.jpg

Μια ανανέωση στα ακουστικάκια. 

Καμία σχέση με αυτά που είχα, πραγματικά. 

Χαίρεσαι να τα φοράς! 

εαν είναι εύκολο να μας πεις διάρκεια μπαταρίας και συνδεσιμότητα (ποιότητα) αφου τα χρησιμοποιήσεις λίγο . 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

εαν είναι εύκολο να μας πεις διάρκεια μπαταρίας και συνδεσιμότητα (ποιότητα) αφου τα χρησιμοποιήσεις λίγο . 

Εννοείται. Προς το παρόν είναι με την εργοστασιακή φόρτιση. Η εταιρεία λέει ~30 ώρες. 

Από συνδεσιμότητα δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό μέχρι στιγμής. Θα δοκιμαστούν "καθ'οδόν" για να δούμε τί και πως. Τα ακουστικά κάθονται άνετα στα αυτιά, δεν κουράζουν (τα φοράω 2 ώρες) και το voice cancelling είναι υποδειγματικό. Όλοι οι ήχοι πλην της φωνής πηγαίνουν περίπατο. Έχει μια αρκετά συμπαθητική εφαρμογή στα κινητά με αρκετή παραμετροποίηση (αλλά ακούω ότι τρώεει μπαταρία- του κινητού- θα το δούμε όμως αυτό σε λίγες μέρες).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

MVIMG_20220717_131609.jpg

Μια ανανέωση στα ακουστικάκια. 

Καμία σχέση με αυτά που είχα, πραγματικά. 

Χαίρεσαι να τα φοράς! 

η μπαταρία αλλάζει στην αντιπροσωπεία , σε τεχνικό , μόνος σου ή πάει με το που χαλάσει ? ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

η μπαταρία αλλάζει στην αντιπροσωπεία , σε τεχνικό , μόνος σου ή πάει με το που χαλάσει ? ευχαριστώ .

Έχουν 2 χρόνια εγγύηση γενικά, αλλά συνήθως η μπαταρία αποτελεί εξαίρεση (τουλάχιστον στα κινητά - για τα ακουστικά ιδέα δεν έχω). Υποθέτω ότι θα αλλάζει στην αντιπροσωπεία. Αλλά προς το παρόν μένει να δω πότε θα χρειαστεί να τα φορτίσω!

Προς το παρόν τα φόρεσα έξω σήμερα που φυσούσε, έχει στην εφαρμογή μια επιλογή "reduce wind noise" και πραγματικά δνε άκουγα τίποτα από εξωτερικούς θορύβους. Εξαφανίζει τους λευκούς θορύβους και μειώνει πάρα πολύ την ένταση της φωνής. Έχει και μια ενδιαφέρουσα λειτουργία, στην οποία ενεργοποιούνται τα μικρόφωνα και ουσιαστικά εστιάζει αρκετά πιο καθαρά στις φωνές. Έχει κάποιες "έξυπνες" λειτουργίες (όπως πχ κάνεις cover με παλάμι το δεξί ακουστικό και σταματά προσωρινά η μουσική για να μπορέσεις να μιλήσεις), αλλά και οι λειτουργίες volume, pause/play κλπ , γίνονται με gestures στο δεξί ακουστικό. 

Βέβαια και τα 270€ που κοστίζουν ενδιαφέροντα είνα.. :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έχουν 2 χρόνια εγγύηση γενικά, αλλά συνήθως η μπαταρία αποτελεί εξαίρεση (τουλάχιστον στα κινητά - για τα ακουστικά ιδέα δεν έχω). Υποθέτω ότι θα αλλάζει στην αντιπροσωπεία. Αλλά προς το παρόν μένει να δω πότε θα χρειαστεί να τα φορτίσω!

Προς το παρόν τα φόρεσα έξω σήμερα που φυσούσε, έχει στην εφαρμογή μια επιλογή "reduce wind noise" και πραγματικά δνε άκουγα τίποτα από εξωτερικούς θορύβους. Εξαφανίζει τους λευκούς θορύβους και μειώνει πάρα πολύ την ένταση της φωνής. Έχει και μια ενδιαφέρουσα λειτουργία, στην οποία ενεργοποιούνται τα μικρόφωνα και ουσιαστικά εστιάζει αρκετά πιο καθαρά στις φωνές. Έχει κάποιες "έξυπνες" λειτουργίες (όπως πχ κάνεις cover με παλάμι το δεξί ακουστικό και σταματά προσωρινά η μουσική για να μπορέσεις να μιλήσεις), αλλά και οι λειτουργίες volume, pause/play κλπ , γίνονται με gestures στο δεξί ακουστικό. 

Βέβαια και τα 270€ που κοστίζουν ενδιαφέροντα είνα.. :p 

ίσως θα ήταν καλό να κάνουμε θέμα γιατί έχω και άλλη μια απορία . Είδα ότι έχει καλώδιο φόρτισης το οποίο είναι πολύ μικρό . Δηλαδή θα κρέμεται από τη θύρα . Κάλωδιο και φορτιστή που βρίσκουμε ? Γιατί των κινητών είναι αρκετά τα βατ. 

Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2022 at 2:24 ΠΜ, το μέλος iseeklife έγραψε:

ίσως θα ήταν καλό να κάνουμε θέμα γιατί έχω και άλλη μια απορία . Είδα ότι έχει καλώδιο φόρτισης το οποίο είναι πολύ μικρό . Δηλαδή θα κρέμεται από τη θύρα . Κάλωδιο και φορτιστή που βρίσκουμε ? Γιατί των κινητών είναι αρκετά τα βατ. 

 

η συσκευή θα τραβήξει όσα A χρειάζεται/μπορεί, ανεξάρτητα από το πόσα μπορεί να δώσει ο φορτιστής. Εφόσον η συσκευή, πχ θέλει 2A, είτε ο φορτιστής είναι 2A, είτε 4A είτε 50A, η συσκευή θα τραβήξει 2A

Αν ο φορτιστής παρέχει μικρότερο ρεύμα, τότε η συσκευή θα τραβήξει το μέγιστο που μπορεί να πάρει (π.χ. 1,5A) με προφανές αποτέλεσμα την πιο αργή φόρτιση. Το βασικό είναι ότι πρέπει να έχουμε σωστή τάση (π.χ. 5V)

Επίσης, όλα αυτά, με την προϋπόθεση ότι ο φορτιστής μας δουλεύει σωστά

 

On 17/7/2022 at 9:08 ΜΜ, το μέλος def έγραψε:

1658081084571.jpg

 

 

Με γεια! Βλέπω micro usb καλώδιο;

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος trib έγραψε:

IMG_20220719_162623.thumb.jpg.497c3fc5842954fb60bd08e93e4c9060.jpg

 

Για να παίζουμε κάνα παιχνιδάκι με πιο αξιοπρεπή FPS, σε σύγκριση με την APU του 3400g. Που η αλήθεια είναι ότι η ενσωματωμένη είναι αρκετά καλή.

Παίρνεις και έναν 3700Χ/5600Χ (αν υποστηρίζει η μητρική) και είσαι κομπλέ. Ο 3400g ίσως αποτελέσει μπουκάλα :) 

 

9 ώρες πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

η συσκευή θα τραβήξει όσα A χρειάζεται/μπορεί, ανεξάρτητα από το πόσα μπορεί να δώσει ο φορτιστής. Εφόσον η συσκευή, πχ θέλει 2A, είτε ο φορτιστής είναι 2A, είτε 4A είτε 50A, η συσκευή θα τραβήξει 2A

Αν ο φορτιστής παρέχει μικρότερο ρεύμα, τότε η συσκευή θα τραβήξει το μέγιστο που μπορεί να πάρει (π.χ. 1,5A) με προφανές αποτέλεσμα την πιο αργή φόρτιση. Το βασικό είναι ότι πρέπει να έχουμε σωστή τάση (π.χ. 5V)

Επίσης, όλα αυτά, με την προϋπόθεση ότι ο φορτιστής μας δουλεύει σωστά

Συνήθως παραπάνω από 5V δεν νομιζω να είναι οι κλασικοί φορτιστές κινητών. Του κινητού μου λέει 

5V-->2.5A

9V-->2.0A

12V-->1.5A

Τι σημαίνει αυτό;

Έχω κι έναν παλιότερο όμως που λέει 5V-->1.5A

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Παίρνεις και έναν 3700Χ/5600Χ (αν υποστηρίζει η μητρική) και είσαι κομπλέ. Ο 3400g ίσως αποτελέσει μπουκάλα :) 

 

Έχεις δίκιο, το έχω παρατηρήσει ήδη. Ειδικά σε παιχνίδια που βασίζονται στον επεξεργαστή περισσότερο. Ναι, η μητρική υποστηρίζει κανονικά, είναι μια MSI x570 Gaming Plus. Απλά φοβάμαι με το TPM και το secure boot, έχω Windows 11. Δεν χρησιμοποιώ ωστόσο BitLocker, το encryption είναι απενεργοποιημένο σε όλους τους δίσκους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Παίρνεις και έναν 3700Χ/5600Χ (αν υποστηρίζει η μητρική) και είσαι κομπλέ. Ο 3400g ίσως αποτελέσει μπουκάλα :) 

 

Συνήθως παραπάνω από 5V δεν νομιζω να είναι οι κλασικοί φορτιστές κινητών. Του κινητού μου λέει 

5V-->2.5A

9V-->2.0A

12V-->1.5A

Τι σημαίνει αυτό;

Έχω κι έναν παλιότερο όμως που λέει 5V-->1.5A

 

Υποστηρίζει κάποιο πρωτόκολλο ταχείας φόρτισης, στην προκειμένη περίπτωση έως 18W. Προφανώς πρέπει να συμφωνήσει τάση/ρεύμα με την συσκευή που θα συνδέσεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.