Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

18 ώρες πριν, το μέλος trib έγραψε:

image.thumb.jpeg.4fbea812582becd39e55e6ac2e555a60.jpeg

 

Την έκανα τη μετάβαση τελικά σε Ryzen 5 5600X. Για να πάρουμε το 100% της RX6600 και να παίξουμε τα παιχνιδάκια όπως θα έπρεπε, λόγου χάρη τα παραπάνω 3. 

 

Αν αναρωτιέται κανείς τι συμβαίνει με το TPM, το Secure Boot και το Recovery Key σε Windows 11, αν δεν έχεις κάνει encrypt και δεν έχεις ενεργοποιήσει το BitLocker, δεν συμβαίνει τίποτα. Απλά προχωράς κανονικά σε boot. Σε διαφορετική περίπτωση (αν έχεις βάλει encryption) πρέπει να έχεις το Recovery Key για να κάνεις boot - διαφορετικά τα χάνεις όλα! Οπότε, προσοχή σε όσους ψάχνονται.

 

Σε πρώτη φάση βλέπω ότι είναι πιο ζεστός σε σύγκριση με τον 3400G - οποτε η επόμενη αναβάθμιση μάλλον θα είναι μια καλύτερη ψύκτρα, ίσως υδρόψυξη. Έχω την Be Quiet Dark Pro 4 Slim, η οποία κάνει τη δουλειά της προς το παρόν. Βέβαια, πολύ ζέστη και στο δωμάτιο - δηλαδή δεν αντέχω χωρίς A/C να κάτσω να ασχοληθώ στο PC. Έτσι με τη ζέστη, σε idle βλέπω πρόχειρα νούμερα κοντά στους 45C. Ήξερα βέβαια ότι τα 7nm έχουν γενικά υψηλότερες θερμοκρασίες. O 3400g είναι στα 12nm.

 

Βλέπω όμως ότι ο επεξεργαστής ακόμη και σε απλό browsing, να ανοιγοκλείνεις φακέλους ρε αδερφέ, είναι αισθητά γρηγορότερος. Σε παιχνίδια δεν έχω δει ακόμη, δεν προλαβαίνω για την ώρα, μάλλον από βδομάδα. Δεν ζορίζεται εύκολα όμως, βλέπω κάτι CPU Usage 3,5 6% όπου με τον 3400g ακόμη και όταν άνοιγα το Task Manager έβλεπα στο χαλαρό 15 και 20% ανάλογα τα γραφήματα που έπαιζαν στην οθόνη.

 

Είδωμεν.

 

Καλοδούλευτος! Είναι χαοτική η διαφορά από τον 3400G, αν είχες πάρει μετρήσεις πριν θα δεις μεγάλες διαφορές. Τώρα θα σε μπουκαλιάζει η GPU και όχι ο επεξεργαστής. Ψάξε να ενεργοποιήσεις και το Resizable BAR (η ΑΜD to λέει SAM) από το BIOS. θα σου δώσει ένα έξτρα 5-6% boost σε κάποια παιχνίδια. Είναι ψιλοκρυμμένο στο BIOS.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

signal-2022-07-23-113119.thumb.jpeg.81beecbcdf596116a7d6e936a1d656de.jpeg

 

Και ένα MX Mini Keys λόγω στραβομάρας και για το δωμάτιο...αντιστοιχές εντυπώσεις απο τον μεγάλο αδελφό του με την διαφορά οτι εδώ έκανε την γυφτιά της η Logi και ΔΕΝ έβαλε USB receiver μεσα στην συσκευασία (και δεν δουλεύει με τους παλιους receivers που έχω ουκ ολίγους, θέλει τον Bolt, τρομάρα να τους έρθει)...

  • Like 6
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Freedom έγραψε:

 

 

Και ένα MX Mini Keys λόγω στραβομάρας και για το δωμάτιο...αντιστοιχές εντυπώσεις απο τον μεγάλο αδελφό του με την διαφορά οτι εδώ έκανε την γυφτιά της η Logi και ΔΕΝ έβαλε USB receiver μεσα στην συσκευασία (και δεν δουλεύει με τους παλιους receivers που έχω ουκ ολίγους, θέλει τον Bolt, τρομάρα να τους έρθει)...

Welcome to the club! Επίσης τέρμα ενοχλητικό οτι  δεν μπορείς να ρυθμίσεις τον φωτισμό να ειναι always on, παρα ανάβει μονο οταν πλησιάσεις χέρια κοντά...

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, το μέλος and64 έγραψε:

Επίσης τέρμα ενοχλητικό οτι  δεν μπορείς να ρυθμίσεις τον φωτισμό να ειναι always on, παρα ανάβει μονο οταν πλησιάσεις χέρια κοντά...

 

Καλά, στο club είμαι εδω και πολύ καιρο με το MX Keys (το full size), εχει πάψει να με ενοχλεί εδω και πολύ καιρό αυτό (το οποιο προφανέστατα είναι τελειω χαζό, βάλε μια επιλογή ρε Logi και ασε τον χρηστη να αποφασίσει, ΟΚ, θα πρεπει να το φορτιζει πιο συχνα, μπιγκ φακιν ντηλ)...

 

Αλλά την παπαρούπα που έχουν κάνει με το Mini, τι να πω, ακόμα προσπαθώ να καταλάβω γιατί απο τα παλια Unifiers πηγαν στο Bolt και τι στον φλουτσο παραπάνω προσφέρει αυτο...400 χρόνια μονο logi ασυρματα ποντικια και πληκτρολογια έχω, απο τους παλιους Unifiers κανένα παράπονο απολύτως (αποκριση, εμβέλεια, συνδεσιμότητα με πολλές συσκευές ταυτόχρονα κοκ).

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ηθελα μια φτηνη λυση....για μια τρομπα αποκολλησης.Αγοράστηκαν 2 απο Ελλαδα ενα στην τιμη των 9 ευρο και ενα στα 16. Ψάχνοντας στο ιντερνετ είδα οτι υπηρχε μεγαλο προβλημα στην τροφοδοσία ρεύματος και στις κολλησεις των καλοδιων. Ετσι αποφασισα λίγο να δουλεψω την τρομπα των 9 ευρο και να βγαλω τα συμπερασματα μου....Σε μια παλια πλακετα που κατασκευαζω για flightsim Panel δοκιμασα να βγαλω εναν πυκνωτη.Βαζω στην μπρίζα την τρομπα και περιμενω......πιεζω την σούστα τις τρομπας ,αφου εβαλα λίγο σολτερινη στις επαφες να βοηθήσουν στην αποκολληση και κρατοντας την για 5 δεύτερα ,τιποτε....στο ποδαρακι καμία διάφορα , η ιδία ποσοτητα κολλημενου καλαι. Η θερμοκρασία της μυτης δεν μπορεσα να την υπολογισω αλλα βάζοντας λίγο καλαι το ελιωσε. Καθόλου δυναμη η τρομπα. Λέω ας ανοιξω να δω και στα ενδοτερα.....επικυνδινες κολλησεις στα καλοδια.....ισα ισα που ηταν κολλημενα. Για το 929D ,δρν μπορω να ρκφερω γνώμη ακομα αλλα τουλάχιστον ειχε μεσα εξτρα μια μύτη και ενα σύρμα καθαρισμού.

Οποτε κατεληξα σε κατι καλύτερο....   

IMG_20220724_112029.jpg

IMG_20220724_112013.jpg

IMG_20220724_111953.jpg

IMG_20220724_111934.jpg

IMG_20220724_111919.jpg

IMG_20220724_110839.jpg

1658653137156.jpg

IMG_20220724_113651.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία καθαρισμού σε αυτά είναι εύκολη; Λογικά πρέπει να γίνεται ευλαβικά μετά από κάθε χρήση σωστα; 

Καλορίζικο!

 

Αυτό είναι;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Η διαδικασία καθαρισμού σε αυτά είναι εύκολη; Λογικά πρέπει να γίνεται ευλαβικά μετά από κάθε χρήση σωστα; 

Καλορίζικο!

 

Αυτό είναι;

 

Καλη σου μερα  οχι δεν ειναι αυτο ,μου προκαλει εντυπωση που το εχουν 300+ευρο ,ναι μεν ειναι proskit αλλα το πηρα 190 απο δω

thumb_fpsocshare_20526_0_150x150_1648817
WWW.ALIFRAGIS.COM.GR

Σταθμός αποκόλλησης υψηλής ποιότητας 90W LCD Pro's Kit SS-331B

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Η διαδικασία καθαρισμού σε αυτά είναι εύκολη; Λογικά πρέπει να γίνεται ευλαβικά μετά από κάθε χρήση σωστα; 

Καλορίζικο!

 

Αυτό είναι;

 

Σχετικά εύκολη είναι. Δεν ξέρω τι λέει η θεωρία, αλλά επειδή το καλάι στεροποιείται άμεσα στο δοχείο συλλογής (είναι ο διαφανής κύλινδρος στην κορφή του "πιστολιού") νομίζω δεν χάλασε και ο κόσμος εάν παραλείψεις να το καθαρίσεις αμέσως. Εγώ του συμπεριφέρομαι όπως σε όλες τις σκούπες/σκουπάκια: Όταν έχει λίγα τα αγνοώ ;).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Η διαδικασία καθαρισμού σε αυτά είναι εύκολη; Λογικά πρέπει να γίνεται ευλαβικά μετά από κάθε χρήση σωστα; 

Καλορίζικο!

 

Αυτό είναι;

 

Αρκι να μην παραληψεις να το καθαριζεις . Οταν ειναι καθαρό αποδιδει πολυ καλυτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Τι διαφορα εχει αυτο σε σχεση με -κολλιτηρι στο ενα χερι , τρομπα στο αλλο - ?  

Για ποιο μιλάς τωρα ?

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Για το "κανονικο κιτ" ,

Αν καταλαβαινω καλα , το πιστολι θερμαινει και απορροφα ταυτοχρονα ?

Ακριβώς ,και δεν χαλάει τα παντζ πολυ σημαντικό αυτο ,γιατι αμα τα χαλάσει μετα δεν κολλαει ξανα το καλαι.Μετα μια νορμαλ αποκολληση γινεται μεταξυ 340-380 βαθμούς κελσιου , η απλη τρομπα η μύτη ειναι απο πλαστικο οποτε φθιρεται πολυ γρήγορα ακουμποντας το κολλητηρι.

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.