Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

Αν κάποιος πάρει κουτάκι κι ας μην έχει τα led (για hdd, power led), αγοράζει τα led (από grobotronics κλπ κλπ) που θα ήθελε αν το είχε τόσο μεγάλη ανάγκη,
και με καλωδιάκια με τα ανάλογα pins, τα κουμπώνει στην μητρική και τα έχει μέσα, οι περισσότεροι έχουν πλαϊνό με παράθυρο, κι αν δεν έχουν
ανοίγουν μια μικρή τρύπα στο μέρος που θέλουν, δεν είναι κάτι δύσκολο.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

  Hide contents

Αν τρέχεις σωστά στημένο, σοβαρό λειτουργικό δε χρειάζεται ποτέ hard reset το μηχάνημα.

 

 

Ε εγώ το θέλω ρε μάστορα για τα windows + όταν κάνω OC και ξεπερνάω τα όρια, ειδικά με τις μνήμες, μπορεί να κολλήσει στο post.

 

Είναι κάτι σαν το bios flashback που χρυσοπληρώνουμε στις μητρικές. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα το χρειαστείς ποτέ, αλλά αν το χρειαστείς είναι life Saviour. Θα μου πεις δεν κινδυνεύεςι να σου μείνει στο χέρι κάτι αν δεν έχεις hard reset, αλλά προσωπικά θα μου την έσπαγε αφάνταστα να πληρώνω επώνυμο κουτί και να μην έχουν βασικά features που έχουν κουτιά του κιλού. Ντροπή στην beQuiet και σε όποιον άλλο κάνει τέτοιες φτήνιες.

 

Άσχετο-σχετικό: διαβάζω ότι πολλές από τις καινούργιες ΑΜ5 μητρικές που θα κοστίζουν 500+$ γιατί την είδαν "premium"¨οι ξεφτίλες, θα έχουν ΜΟΝΟ 4 sata. To 2017 με μητρική του κιλού είχαμε 6. Και τώρα μόνο 4 γιατί λέει τους είπαν οι πελάτες τους ότι θέλουν πιο πολλά m.2. και όχι sata. TI λε ρε μάστορα. Το 99% των χρηστών χρειάζεται μόνο έναν m.2. για OS. Για όλα τα άλλα game library + storage + backup θέλεις sata. ΦΤΗΝΙΑ παντού στην κατασκευή, αλλά στο πουλάνε πιο ακριβά και καλά "premium" . Μήπως ως καταναλωτές να χτυπήσουμε το κεφάλι μας στον τοίχο και να κατανοήσουμε ότι αγοράζοντας άκριτα ή απρόσεχτα καταστρέφουμε μόνοι μας την αγορά? Υπερβάλλω? Δεν ξέρω....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Ε εγώ το θέλω ρε μάστορα για τα windows + όταν κάνω OC και ξεπερνάω τα όρια, ειδικά με τις μνήμες, μπορεί να κολλήσει στο post.

 

Είναι κάτι σαν το bios flashback που χρυσοπληρώνουμε στις μητρικές. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα το χρειαστείς ποτέ, αλλά αν το χρειαστείς είναι life Saviour. Θα μου πεις δεν κινδυνεύεςι να σου μείνει στο χέρι κάτι αν δεν έχεις hard reset, αλλά προσωπικά θα μου την έσπαγε αφάνταστα να πληρώνω επώνυμο κουτί και να μην έχουν βασικά features που έχουν κουτιά του κιλού. Ντροπή στην beQuiet και σε όποιον άλλο κάνει τέτοιες φτήνιες.

 

Άσχετο-σχετικό: διαβάζω ότι πολλές από τις καινούργιες ΑΜ5 μητρικές που θα κοστίζουν 500+$ γιατί την είδαν "premium"¨οι ξεφτίλες, θα έχουν ΜΟΝΟ 4 sata. To 2017 με μητρική του κιλού είχαμε 6. Και τώρα μόνο 4 γιατί λέει τους είπαν οι πελάτες τους ότι θέλουν πιο πολλά m.2. και όχι sata. TI λε ρε μάστορα. Το 99% των χρηστών χρειάζεται μόνο έναν m.2. για OS. Για όλα τα άλλα game library + storage + backup θέλεις sata. ΦΤΗΝΙΑ παντού στην κατασκευή, αλλά στο πουλάνε πιο ακριβά και καλά "premium" . Μήπως ως καταναλωτές να χτυπήσουμε το κεφάλι μας στον τοίχο και να κατανοήσουμε ότι αγοράζοντας άκριτα ή απρόσεχτα καταστρέφουμε μόνοι μας την αγορά? Υπερβάλλω? Δεν ξέρω....

Όταν οι τιμές NVMe και SATA είναι τόσο κοντινές, ποιος ο λόγος να μην προτιμήσεις NVMe;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Όταν οι τιμές NVMe και SATA είναι τόσο κοντινές, ποιος ο λόγος να μην προτιμήσεις NVMe;

 

Δεν είναι κοντινές + ξεχνάς τους HDD που έχουμε για storage + backup + οι SSD δεν θα προσεγγίσουν ποτέ το €/GB των HDD, οπότε πάλι θα δικαιολογούμε την Asus που θα πουλάει strix-e στα 600-700€ με 4 sata? Για το καλό μας το κάνει?

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

Καλο θα ηταν να εχει περισσοτερα sata αλλα δεν πιστευω να νοιαζει κανενα πιθανο αγοραστη. Αν δωσει καποιος 600-700ευρω για μητρικη και θελει 6 hdd, θα παρει δευτερο pc για nas.

 

imo το NAS είναι overrated. Για πολλούς λόγους.

 

Εγώ λέω λοιπόν ότι αν κάποιος έχει να δώσει 500-600€ για μητρική, επειδή είναι λεφτάς να αφαιρέσουμε και τον ήχο (θα πάρει dedicated κάρτα) και τα usb (υπάρχουν κάρτες και για αυτό) και το lan (όχι ρε φίλε έχω λεφτά θα πάρω dedicated 10g lan . Ωχ  ξέχασα δεν μπορούμε γιατί τώρα είναι της μόδας να δίνουμε μόνο 2 pciex.

  • Agree 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αν συνδέσω το power led στα pins του hdd led υποθέτω θα δουλέψει. Ούτως η αλλως υπαρχει ξεχωριστό power switch. Μάλλον αυτό θα κάνω, ακόμη το επεξεργάζομαι για να μην κάνω μοντα. Κι αν είναι χάλια το αλλάζω ανά πάσα στιγμή. Τόσα RGB fans έχει το κουτί, το power led τι να το κάνω;

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος def έγραψε:

2 ακομα προιοντα της xiaomi

IMG_20220825_134334.jpg

Τι αλλο θα βγάλει η xiaomi. Εγω να φανταστείς πήρα το 2013 αν θυμάμαι καλά, 2 power bank και ακομη δουλεύουν πένα. Δεν φανταστικα όμως οτι θα το εξελίξει τόσο πολύ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος Stavros Apo έγραψε:

Τι αλλο θα βγάλει η xiaomi. Εγω να φανταστείς πήρα το 2013 αν θυμάμαι καλά, 2 power bank και ακομη δουλεύουν πένα. Δεν φανταστικα όμως οτι θα το εξελίξει τόσο πολύ. 

Στιβαρα εργαλεία φίλε μου ,ηταν τα μόνα που μου ελειπαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος Stavros Apo έγραψε:

Τι αλλο θα βγάλει η xiaomi.

:hehe: 

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος 2cpu έγραψε:

ωραιο πληκτρολογιο (μαρκα?)

Προσεχε λιγο με το docking station σε κρισιμες μεταφορες αρχειων.(3/3 ειμαι).

Είναι το Razer Cynosa RGB (κάπως έτσι ή V2 το έλεγε) με το software της Razer Synapse. Ένα μειονέκτημα (μόνο μειονέκτημα γράφω τώρα τελευταία χαχα) είναι ότι βλέπω πως ξεθωριάζουν τα πλήκτρα, πχ μου έφυγε σχεδόν το D. Και δεν το χρησιμοποιώ και τοοοοσο πολύ. Νορμάλ χρήση, multiplayer gaming. Ίσως ιδρωνουν τα δάχτυλα μου από την ένταση, δεν ξέρω.

 

Το dock ναι το έχω για μεταφορές από παλιούς δίσκους όχι για cloning. Αλλά έχεις δίκιο, δεν είναι για πολλά και κρίσιμα.

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οh με software αναβει ο φωτισμος  η τον ρυθμιζεις ?

Και εγω παλι οταν πρωτοξεκινησε η razer ειχα παρει πακετο ποντικι και πληκτρολογιο.Μετα απο οπως λες και εσυ νορμαλ χρηση

αρχισε το ποντικι να βγαινει η πετσα του (μια μαυρη σαν μεμβρανη ) και το πληκτρολογιο μερικα κουμπια δεν... απλα δεν.

 

Ειναι καλο το docking για κατι γρηγορο αλλα μετα μπα.Ο τελευταιος απο φιλο που χτυπησε σε docking  και τον πηγα σε εταιρεια

recovery δεν ειχαν ουτε ενα μεσα .Τυχαιο? 😛

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος 2cpu έγραψε:

οh με software αναβει ο φωτισμος  η τον ρυθμιζεις ?

Και εγω παλι οταν πρωτοξεκινησε η razer ειχα παρει πακετο ποντικι και πληκτρολογιο.Μετα απο οπως λες και εσυ νορμαλ χρηση

αρχισε το ποντικι να βγαινει η πετσα του (μια μαυρη σαν μεμβρανη ) και το πληκτρολογιο μερικα κουμπια δεν... απλα δεν.

 

Ειναι καλο το docking για κατι γρηγορο αλλα μετα μπα.Ο τελευταιος απο φιλο που χτυπησε σε docking  και τον πηγα σε εταιρεια

recovery δεν ειχαν ουτε ενα μεσα .Τυχαιο? 😛

 

Ανάβει και με τους 2 τρόπους. Απλά με το λογισμικό συγχρονίζει και με άλλα περιφερειακά κυρίως. Γενικά σαν κατασκευή για μεμβράνης ικανοποιημένος είμαι, εκτός αυτό με το ξεφτισμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα πολυπίστευα αυτά τα γκατζετάκια μιας και ήμουν της σχολής htpc αλλά φαίνεται αρκετά αξιοπρεπές (εκτός από ένα αρχικό κόλλημα που ανέφερα και στο θέμα που άνοιξα). Ελπίζω οι γονείς να μπορέσουν να το δουλέψουν. Ένα 50ρικο από το κιτρινομάγαζο. Πήρα αυτό γιατί πίστευα ότι δεν θα θέλει εξωτερική τροφοδοσία αλλά τελικά δεν ισχύει. Αν το ήξερα ίσως πήγαινα για το αντίστοιχο box.

IMG_20220828_111205.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Για 20 ευρω το box καλυτερα

Αξίζει το TV Βοχ. Εγω το σκεφτόμουν για μικρή τηλεορασούλα στο υπνοδωμάτιο, αλλά η TCL που πήραμε έχει μέχρι και το app της Cosmote TV, και το Plex οπότε το εγκατέλειψα σαν ιδέα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.