Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

4 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Που το ξερεις και γιατι 3 φορες

Επειδή η πίεση αυξομειώνεται ανα πάσα στιγμή, καλό είναι να μετράς 3 φορές για να δεις αν έχεις σταθερά υπέρταση η χαλαρώνοντας το χέρι σου καλύτερα αυτή μειώνεται σημαντικά. Κανονικά δεν πρέπει να μιλάς ούτε να κουνιέσαι και επειδή οι μετρήσεις γίνονται σπίτι (φασαρία, κουνιέσαι, δεν χαλάρωσες αρκετά το χέρι), οι 3 συνεχόμενες ενδείξεις σου δίνουν μια καλή αίσθηση της πραγματικής σου πίεσης. Επίσης, εξοικειώνεσαι και με τη διαδικασία ώστε να αποφευχθούν πιέσεις γνωστές ως Λευκή Μπλούζα - αναληθείς τιμές διότι ο ασθενής αγχώθηκε στιγμιαία.

 

Το αν δεις 15-16-17 δεν λέει κάτι, το θέμα είναι αν αυτή παραμένει σε αυτά τα επίπεδα. Επίσης σημαντικό, η μικρή πίεση συνήθως ανεβαίνει το χειμώνα και θέλει μεγαλύτερη προσοχή από τη μεγάλη, οπότε με τις 3 φορές εξασφαλίζεις μια πιο σωστή μέτρηση. 

 

Παίρνω χάπια για την πίεση 3 χρόνια τώρα. 1 το καλοκαίρι, 2 το χειμώνα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
19 ώρες πριν, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Λόγω μετακόμισης σε πιο μεγάλο σπίτι αλλά με πιο λίγο χώρο :hehe: 

 

Αυτό με μπέρδεψε.

Έχεις πιο μεγάλο σπίτι αλλά είναι σα να μην έχεις πιο μεγάλο σπίτι.

 

giphy.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος p55 έγραψε:

 

Αυτό με μπέρδεψε.

Έχεις πιο μεγάλο σπίτι αλλά είναι σα να μην έχεις πιο μεγάλο σπίτι.

 

giphy.gif

 

Χεχεχε. Απλά τα εξτρά τετραγωνικά έγιναν δωμάτια για τους 3 μπόμπιρες και εγώ βρέθηκα στην κρεβατοκάμαρα 😭

  • Like 4
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος Spirosssss έγραψε:

 

Χεχεχε. Απλά τα εξτρά τετραγωνικά έγιναν δωμάτια για τους 3 μπόμπιρες και εγώ βρέθηκα στην κρεβατοκάμαρα 😭

Υπαρχουν και χειροτερα. Να εχεις 1 παιδι και να εισαι στο σαλονι εκει που ηταν η τραπεζαρια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2022 at 3:19 ΜΜ, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Λόγω μετακόμισης σε πιο μεγάλο σπίτι αλλά με πιο λίγο χώρο :hehe: είπα αντίο στα Z-5500 και μόλις ήρθε αυτό. Τέρμα στα νταπα ντουπα με το PC. Αυτό και ακουστικά μιας και πλέον είναι στην κρεβατοκάμαρα / home office

 

Περίεργος να δω τι σόι ήχο έχεις από ένα usb καλώδιο.. 

Προσπάθεια για να μπει σωστά η φώτο 

 

IMG_20221005_141238.jpg

 

την κοιτούσα κι εγώ αυτή οπότε δώσε feedback όταν τη δοκιμάσεις αν μπορείς :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

 

την κοιτούσα κι εγώ αυτή οπότε δώσε feedback όταν τη δοκιμάσεις αν μπορείς :)

Καλησπέρα! Νομίζω ότι αυτό το review είναι αρκετά κοντά στην πραγματικότητα 

 

creative-stage-air-v2-01.jpg
GEEKCULTURE.CO

The Creative Stage Air V2 is an affordable entry-level soundbar that can certainly provide adequate audio for...

Βέβαια όταν μιλάει για μπάσο μην περιμένεις τίποτα ιδιαίτερο αφού δεν υπάρχει subwoofer απλά δεν υπάρχουν πρίμα τόσο έντονα. Ειναι πιο πολύ σαν ενα jbl flip (και γενικά τέτοιου στυλ γκατζετ) σε φορμάτ soundbar. Για πιο αξιόλογο ήχο χρειάζεται μια πιο ακριβή επένδυση. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

41 λεπτά πριν, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Για πιο αξιόλογο ήχο χρειάζεται μια πιο ακριβή επένδυση

 

Καλά, σαφώς. Κάτι απλό για να ακούω καλύτερο ήχο από τα ηχειακια του λάπτοπ το θέλω χωρίς να γεμίσει το γραφείο.

 

Σε άλλα νέα, πήραμε παιχνιδάκι στην εταιρία για να αντικαταστήσει κάτι Cisco server της προηγούμενης δεκαετίας

 

802401278_server2.thumb.png.c2379110adc417045e21d7b1915566b1.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2022 at 4:13 ΜΜ, το μέλος navaho7 έγραψε:

Καλά, σαφώς. Κάτι απλό για να ακούω καλύτερο ήχο από τα ηχειακια του λάπτοπ το θέλω χωρίς να γεμίσει το γραφείο.

 

Αν δεν έχεις ήδη, τσίμπα κάτι τέτοιο

WWW.SKROUTZ.GR

 

Lumi LDT12-C1M2KN Βάση Γραφείου Οθόνης έως 32" με Βραχίονα Ασημί

 

και μετά έχεις άπλετο χώρο και για τα χέρια σου και για να πετάς πράγματα πάνω και να πάρεις 2 ηχειάκια σε φάση studio (είμαι καλυμμένος με τα PreSonus Eris E3.5)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος l2phile έγραψε:

Αν δεν έχεις ήδη, τσίμπα κάτι τέτοιο

έχω ένα τέτοιο για την οθόνη, και το λαπτοπ είναι σε vertical stand. Αλλά και πάλι προσπαθώ να αδειάσω τελείως το γραφείο. Τα ηχεία αυτά είναι τα bluetooth ή τα σκέτα; πως τα συνδέεις με το laptop?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

έχω ένα τέτοιο για την οθόνη, και το λαπτοπ είναι σε vertical stand. Αλλά και πάλι προσπαθώ να αδειάσω τελείως το γραφείο. Τα ηχεία αυτά είναι τα bluetooth ή τα σκέτα; πως τα συνδέεις με το laptop?

 

Τα σκέτα. Έχουν 3.5mm βύσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα, όμορφο το αποτέλεσμα, αλλά έχω κλασσικά κάποιες παρατηρήσεις.

 

Οι βίδες για το ψυγείο, που τις βιδώνεις από την πανω πλευρά του κουτιού, έχουν στενό κεφάλι. Πιάνουν οριακά δλδ αριστερα-δεξια. Γιατί δεν τις έκαναν λίγο μεγαλύτερες;

 

Το manual σε μια φωτογραφία σε μπερδεύει κατά την εγκατάσταση. Δείχνει τις βάσεις του backplate ανάποδα (αριστερα-δεξια) ενώ σε επόμενη εικόνα, ξανά αναποδα (πανω-κατω) που είναι το σωστό.

 

Αν κάνεις το λάθος και εγκαταστήσεις το ψυγείο (το έκανα εγώ το λάθος) και πας μετά να συνδέσεις τα καλώδια στη μητρική, απλά δεν χωράνε τα χέρια σου. Θέλει να κάνεις λίγο ζογκλερικά.

 

Το πάνω μέρος του ψυγείου γράφει το μοντέλο με άσπρα γράμματα. Όμως, το κουτί που υποτίθεται ταιριάζουν απόλυτα (500FX) έχει μια μαύρη ρίγα στο τζάμι με αποτέλεσμα να κρύβει την επιγραφή. Η αλήθεια είναι ότι η μαύρη ρίγα είναι γυρω-γυρω, αλλά οκ, μια λεπτομέρεια που δεν την σκέφτηκαν. Ίσως εκεί η ρίγα να έπρεπε να είναι πιο στενή.

 

Η μητρική (MSI x570 Gaming Plus) δεν μπορεί να συγχρονίσει τα RGB σε διαφορετικά χρώματα. Για κάποιο λόγο μπερδεύεται. Αν και το κάνει το Synapse, έχει αρκετό CPU Usage με αποτέλεσμα να μην πέφτω ποτέ σε idle. Τελικά, έβαλα όλα τα φώτα στη μητρική να δείχνουν θερμοκρασία CPU, εξου και το πράσινο της αντλίας.

 

Οι θερμοκρασίες σε idle είναι οριακά καλύτερες από αυτές του Air Cooler. Μιλάμε για διάφορα περίπου 4-5 βαθμών, βλέπω δλδ 37. Η μεγάλη διαφορά είναι στο heavy loading που δεν πάει πάνω από 61. Κάτι είναι και αυτό.

 

Ακουω ελάχιστα με την υπερακοη μου από απόσταση 5 εκατοστών, σαν να τρέχει σταγόνες νερού. Υποψιάζομαι μιλάμε για φυσαλίδα; Πρέπει δλδ να γυρίσω τον υπολογιστή σε γωνία μπας και μετακινηθεί; Η πρέπει να βγάλω το ψυγείο να το κουνήσω; Έχει αξία η μπορεί να το κάνω χειρότερο; Η το αφήνω έτσι.

IMG_20221020_213051.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Στην Ελλαδα ειχα ενα Epson πολυμηχανημα, φθηνο (των 100€, ισως κ λιγοτερο). Πρεπει να το ειχα απο το 2010 εως το 2015.

Καποια στιγμη η αδερφη μου εφερε ενα θερμαντικο σωμα (ηλεκτρικο/αλογονου δε θυμαμαι), το εβαλε διπλα στον εκτυπωτη κ ελιωσε απο τη μια πλευρα.

Ο εκτυπωτης συνεχισε να δουλευει παραυτα χωρις κανενα θεμα παρα τη παραμορφωση μεχρι που εφυγα απο τη χωρα.

Απο τοτε συνεχιζει να δουλευει μεχρι σημερα για την αδερφη μου.

 

Στην Αγγλια εχω αλλαξει 3 (τρεις) HP Envy 55xx σε 4,5 χρονια. Δε θεωρω πως ειναι τοσο αναξιοπιστη η HP, αλλωστε στην Ελλαδα εχω 2 plotters A0+ που δεν εβγαλαν το παραμικρο (οχι ακριβως συγκρισιμα προιοντα βεβαια....).

 

Ηρθε πριν λιγες μερες, ημουν εκτος λογω δουλειας, ο 2856 της Epson. Αν κ κοιτουσα κ laser printers, η ποιοτητα εκτυπωσης δε μου αρεσε.

 

Αν μιλας για τους 500αρηδες πλοττερ, τα μηχανηματα αυτα ειναι απο αλλο πλανητη. Σταματησαν να πουλανε και γνησια μελανια σιγα σιγα. 

 

Ολα τα γραφεια φιλων εχουν τον HP 7740 (A3 γαρ) και εδω και μια 4ετια δεν εχουν θεμα με γνησια μελανια παντα.

 

Πριν μια 7 ετια παλι Α3 ΗP απλος τον ειχαμε σκισει, με original παντα.

 

Αντίστοιχο Α3 της epson του 300ευρου (2ΤΜΧ ενα εγω και ενα ενος φιλου) αγορασμενα στην ιδια παραγγελια, πεθανανε ακριβως τον ιδιο μηνα, μετα απο 2 χρονια, με το ιδιο error. Το error παράπεμπε σε "καμενο" fuse πανω στην μητρικη. Απο πισμα τραβηξα εξωτερικο fuse το οποιο το εκαιγε σε καθε ανοιγμα. Τυχαιο? 

 

Αλλος φιλος σε τεχνικο γραφειο εχει Α4 epson με ecotank και του εχει πιει το αιμα.

 

Πιστευω ειναι σε τι μοντελο/σειρα θα κατσεις πλεον...

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Δε θεωρω πως ειναι τοσο αναξιοπιστη η HP

Είναι, από συνειδητή επιλογή.

Και τώρα το τερμάτισε με τις "συνδρομητικές" εκτυπώσεις, που εάν δεν μιλήσει ο εκτυπωτής με το internet δεν τυπώνει.

Σκ@τ@ στα μούτρα τους.

 

Μεγειά τα καλούδια 👍

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.