Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 7 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Θεωρώ πως το κάνει επιτηδευμένα η Peugeot για να κερδίσει σε κατανάλωση. Αλλά από τη στιγμή που βάζει 6αρι κιβώτιο το να κάνει απίστευτα μακριές και όλες τις υπόλοιπες έχει το αποτέλεσμα που έχει. Δηλαδή να έχεις 145 άλογα και να τραβάει από τα γραφόμενα χειρότερα από αυτοκίνητα με λιγότερα άλογα.

 

Θα ήταν ενδιαφέρον μια εκτενής σύγκριση όσο αφορά το facelift και το pre-facelift πάντως, ειδικά όσο αφορά το συγκεκριμένο κομμάτι.

 

δεν αποκλείεται σε ρεπρίζ να είναι άψογο, θέλουμε ένα καλό συγκριτικό με μετρήσεις.

 

Αυτό που πήρε το μάτι μου αλλά δεν είχα χρόνο να το διαβάσω για να καταλάβω αν "μίλησε" πρες κιτ ή όντως νεοτερισμός ,

είναι οτι ο 1.2Τ της Peugeot-Opel , παίζει λίγο διαφορετικά με τον αντικραδασμικό άξονα του κινητήρα , οπότε έχει

πολύ βελτιωμένα επίπεδα για την διαχείριση κραδασμών , ένα πραγματικά ήσυχο μοτέρ για τη κατηγορία.

Λένε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από το autotriti:

 

Facelift - Pre facelift

20220ASTRA_MG_texnika.jpg 4117tb-astra-p1.jpg

Μου φαίνεται κάπως παράξενο να βγάζει καλύτερα νούμερα για αυτά που γράφουν για το κιβώτιο του facelift. Για το pre-facelift δεν είχα ακούσει κάτι αντίστοιχο.

 

Ας βάλω και τα πετρέλαιο (pre-facelift) να δούμε τι κάνει η παραπάνω ροπή (κυρίως) και η διαφορά στα άλογα.

4615Astra-pin-pin.jpg ASTRA_6-17_txn.jpg 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, giorgos2187 said:

Για την μακρια κλιμακωση υου astra εχω διαβασει κι εγω..... Να σας πω την αληθεια, δεν με απασχολει καθολου. Χεστηκα για το αν παει και ποσο παει. Η γυναικα θα το οδηγει κυριως. Ο λογος που θελω να εχει μια δυναμη παραπανω, ειναι για να τραβαει ανετα στα ταξιδια με ταχυτητες των 130-140 χλμ, και να μην αναβω τσιγαρο μεχρι να ξεκινησει οταν δουλευει το aircondition. Δεν κοιταω επιδοσεις, ειλινρινα. Λιγο headroom δυναμης για ελαχιστες περιπτωσεις κοιταω. Δηλαδη αν το 145αρι astra βγει ακριβα, τοτε παω για το 110αρι χωρις να με πολυνοιαζει....

Επισης, αν αρεσει στο ματι της γυναικας, τοτε αυτοματως μας αρεσει και σε ολα τα υπολοιπα... if u know what i mean... ?

 

Αν είναι τούρμπο τότε δεν έχεις θέμα με τις προσπεράσεις, έχουν πολύ μεγάλη ροπή χαμηλά. Το 1.3 diesel που έχω έχει 16ρες ζάντες, 90 άλογα και 20 κιλά ροπής. Από στάση σούρνεται, στην πορεία αν του κατεβάσεις μια σχέση και μπεις στη ροπή, πετάει. 

Πάντως αν πας σε βενζίνη δες μήπως βγαίνει 4κύλινδρο με 150 (δεν γνωρίζω ποιο είναι το facelift και ποιο όχι). 1.4 με 150 άλογα και 22 κιλά ροπής είναι αντίστοιχο με ένα ατμοσφαιρικό 2.2 λίτρων, οπότε δεν ταξιδεύεις απλά άνετα, πας αέρα.

 

4 hours ago, and64 said:

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι σου άρεσε απο αυτο το αυτοκίνητο! Αν εξαιρέσουμε τα φρένα και το τράβηγμα στις μεσαίες γενικά μια καλή μετριότητα...

 

Το εχω οδηγήσει νοικιάρικο (με αρκετα είναι η αλήθεια χλμ οπότε αφήνω ενα ενδεχόμενο να ήταν βιασμενο τέρμα αν και δεν έδειχνε τέτοια σημάδια) To δε κιβώτιο δεν θα το συγκρίνω καν με το dsg, αλλά και σε σχέση με άλλα νορμάλ αυτόματα ήταν απελπιστικά αργό και σχετικά αναποφάσιστο ειδικά στο sport, εκανε κατι χαζά κατεβάσματα με λιγο πάτημα γκαζιου πχ και μετα ξανανέβαζε

 

Το μοτέρ ψυχωμένο αν και ψηλά αδειαζε αρκετά γρήγορα για 1.8, 5-5+κατι ήθελε αλλαγή, σαν το tsi το δικο μου που είναι 1.4 ομως. Μεσαίες πάντως η ροπή φαινόταν, παρα τις 18αρες σπιναρε ευκολα αν το είχα manual το κιβώτιο 

 

Η εμφάνιση, το θεωρώ ίσως από τα πιο ωραία σύγχρονα αυτοκίνητα. Επίσης στη θεωρία είναι 1/1 αντικαταστάτης του Stilo που έχω (με το σκεπτικό του downsizing), το οποίο είναι από τα πιο βολικά αυτοκίνητα και πολύ fun to drive (για μένα). Αλλά με το που είδα τα κόστη για το κιβώτιο το διέγραψα, καλύτερα giulietta με μηχανικό. Απλά προσωπικά προτιμώ το design (και τη φιλοσοφία) του Lancia. Αν το μάθεις με skyhook και 4πίστονα δεν νομίζω ότι πιάνεται εύκολα στο δρόμο, με το κιβώτιο δεν έχω καμία εικόνα πώς συμπεριφέρεται, εγώ προσωπικά πάντα έχω το πρόβλημα της αργής εκκίνησης με τα αυτόματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται δύσκολο να φανταστώ την Delta ως driver's car, δεν νομίζω εξ αρχής να ήταν η στόχευση της εκεί. 

 

Η Delta λογικά πρέπει να σχεδιάστηκε ως αντίπαλο δέος του Α3 με premium νότες (γιαυτό και τα Poltrona Frau δέρματα , άνεση, plush διάκοσμο) 

η Giulietta ως αντίπαλο δέος Golf - Leon 

και το Bravo να αντιμετωπίσει ...ή το Leon σε κατα τόπους αγορές ή να παίξει το ρόλο του φθηνού και προσιτού hatchback γενικότερα.

 

Το είχα για καναδυό μέρες στη Ρώμη , ως 1.6 diesel 120hp και αυτόματο. Κανένα παράπονο , συμπαθητικό αλλά δεν μου έμειναν και πολλά για να

ξαναθέλω να το οδηγήσω.

 

Η Giulietta όμως :T:

 

Προφανώς , δεν βγήκαν τα σχέδια του gruppo και το βάρος έπεσε στην Giulia και στην Stelvio απο AR και σε Fiat / Jeep 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η Giulietta είναι το κάτι άλλο οδηγικά. Τα Lancia, αν κρίνω από τι δικό μας προορίζονται κυρίως για άνεση, άνετα ταξίδια, άνετο μέσα στη πόλη κλπ κλπ.

Από ποιότητα και τα δύο είναι... κλάφτα Χαράλαμπε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16000 το astra 110ps στο βασικο επιπεδο εξοπλισμου

18000 το astra 145ps στην εκδοση elegance. 

 

Νταξει, με την εκτπωση του ΦΠΑ η τιμη του αυτοκινητου ειναι αχτυπητη και ασυναγωνιστη. Δυστυχως ομως εχουμε κατα νου να γινει ακομα μια "κινηση" εντος του ετους, γεγονος που τραβαει την αγορα αυτοκινητου ολο και πιο πισω. Ελπιζω μεσα στο καλοκαιρι να ξεκαθαρισει λιγο το τοπιο και να δω αν μπορω 100% να προχωρησω σε αγορα.

 

PS Περασα και απο τον Μπητρο με τα μεταχειρισμενα... Ειδα ενα golf του 2016, 1500cc 150ps act (δουλευει και σαν δικυλινδρο δλδ) και επαθα πλακα... Παρα πολυ ωραιο. Στα 15.000 βεβαια, με το καινουριο astra στα 16.000 δεν το λες και συμφερουσα αγορα.. Αλλα ειναι ωραιο....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.motortrend.com/news/hyundai-venue-imt-clutchless-manual-transmission/

 

Είχαμε τις παλαιότερες εξυπνάδες τύπου easytronic (Opel) και κάποια αντίστοιχα αλλά πιο σοβαρά από τους Ιταλούς (selespeed , f1 κλπ)

Τώρα βλέπω "σταματάμε" στην μέση

 

PS. Νομίζω και η Porsche στα 60s κάτι αντίστοιχο δοκίμασε

 

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε ότι πέρα από το φανάρι σου έτριψε και τον προφυλακτήρα, ναι, φαίνεται να έκανε καλή δουλειά.

Ελπίζω να σου τα πέρασε βερνίκι, γιατί αν δεν, θα ξαναγίνουν το ίδιο σε κανένα - ενάμιση χρόνο και είναι κρίμα.

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος shattered έγραψε:

https://www.motortrend.com/news/hyundai-venue-imt-clutchless-manual-transmission/

 

Είχαμε τις παλαιότερες εξυπνάδες τύπου easytronic (Opel) και κάποια αντίστοιχα αλλά πιο σοβαρά από τους Ιταλούς (selespeed , f1 κλπ)

Τώρα βλέπω "σταματάμε" στην μέση

 

PS. Νομίζω και η Porsche στα 60s κάτι αντίστοιχο δοκίμασε

 

Οδηγώντας το (αυτόματο) Aygo με το μοχλό για σειριακή αλλαγή ταχύτητας πάνω-κάτω, δεν με βόλεψε καθόλου. Ευτυχώς είχε paddles στο τιμόνι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Thresh86 said:

Μου φαίνεται δύσκολο να φανταστώ την Delta ως driver's car, δεν νομίζω εξ αρχής να ήταν η στόχευση της εκεί. 

 

Η Delta λογικά πρέπει να σχεδιάστηκε ως αντίπαλο δέος του Α3 με premium νότες (γιαυτό και τα Poltrona Frau δέρματα , άνεση, plush διάκοσμο) 

η Giulietta ως αντίπαλο δέος Golf - Leon 

και το Bravo να αντιμετωπίσει ...ή το Leon σε κατα τόπους αγορές ή να παίξει το ρόλο του φθηνού και προσιτού hatchback γενικότερα.

 

Το είχα για καναδυό μέρες στη Ρώμη , ως 1.6 diesel 120hp και αυτόματο. Κανένα παράπονο , συμπαθητικό αλλά δεν μου έμειναν και πολλά για να

ξαναθέλω να το οδηγήσω.

 

Η Giulietta όμως :T:

 

Προφανώς , δεν βγήκαν τα σχέδια του gruppo και το βάρος έπεσε στην Giulia και στην Stelvio απο AR και σε Fiat / Jeep 

 

Εμένα μου αρέσει δε με νοιάζει τι λέτε :hehe: 

 

 

 

Η lancia είναι το πιο προσιτό αυτοκίνητο με τον 1.8 μαζί ίσως με την 159. Η giulietta ξεφεύγει αρκετά (15κ+). 

Bravo - Delta έχουν ημιάκαμπτο πίσω, Giulietta πολλαπλούς. 

Το Bravo βγήκε maximum 1.4T tjet 150ps. Η Delta με τον 1.8 είναι πολύ πιο σβέλτη. Το Bravo που το θυμάμαι στο 1.4 150ρι sport, ήταν πολύ σταθερό και πολύ σβέλτο.

Τα 1.8 είναι αυτοκίνητα για πιο ψηλές ταχύτητες και άνετη οδήγηση εθνικής με 160 κμ. 

 

Σε 1.4 υπάρχει το Grande Punto Abarth (παραλίγο να πάρω ένα το 2014) το οποίο έχει καλό στήσιμο και η mito qv με 155 ή 170, που κι αυτές πάνε φέτες. Το να συγκρίνεις οδηγικά π.χ. το 1.3 diesel που ψοφολογάει με την 155 ή την 170 είναι ανέκδοτο (για τη σύγκριση 1.6 diesel με 1.8 200ps). Μετά έχουν διάφορα σημεία προσοχής, π.χ. τα multiair καίνε πολύ λιγότερο, αλλά βγάζει πρόβλημα σε πολλά η μονάδα του multiair που είναι ακριβή επισκευή κλπ κλπ. Η delta είναι επίσης ένα από τα λίγα που φόρεσαν τον 1.9 diesel με 2 τουρμπο και 190 άλογα (και 40 κιλά ροπής), οπότε υπάρχει και πετρελαιοκίνητη καγκουρο-εναλλακτική!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@f117 Στον Στέφανο, το άφησα και έφυγα επειδή ήθελε 3 ώρες για να τελειώσει. Έκανε καλή δουλειά αλλά θα μπορώ να τον προτείνω αν μείνουν έτσι μετά το επόμενο καλοκαίρι ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος schumifer έγραψε:


Σου έκανε και το αριστερό ο μάστορας ή μόνο το δεξί;

 

Και τα δύο, το άλλο δεν ήταν τόσο χάλια οπότε έγινε σαν καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2020 at 6:38 PM, shattered said:

https://www.motortrend.com/news/hyundai-venue-imt-clutchless-manual-transmission/

 

Είχαμε τις παλαιότερες εξυπνάδες τύπου easytronic (Opel) και κάποια αντίστοιχα αλλά πιο σοβαρά από τους Ιταλούς (selespeed , f1 κλπ)

Τώρα βλέπω "σταματάμε" στην μέση

 

PS. Νομίζω και η Porsche στα 60s κάτι αντίστοιχο δοκίμασε

 

 

Για μένα χαζομάρα μεγάλη. Το αντίθετο θα ήθελα, έναν προεραιτικό συμπλέκτη για τις εκκινήσεις και το παρκάρισμα. Το χε φτιάξει ένα παιδί στο puntoclub με plc, πόσο δύσκολο είναι να το κάνουν και οι αυτοκινητοβιομηχανίες! Το Selespeed που έχω το μόνο πρόβλημα που είχε ήταν στο παρκάρισμα και στις εκκινήσεις. Ειδικά για να παρκάρεις ήσουνα με το χειρόφρενο στο χέρι μπας και το σταματήσεις εγκαίρως στην όπισθεν.

 

 

On 7/11/2020 at 6:36 PM, giorgos2187 said:

16000 το astra 110ps στο βασικο επιπεδο εξοπλισμου

18000 το astra 145ps στην εκδοση elegance. 

 

Νταξει, με την εκτπωση του ΦΠΑ η τιμη του αυτοκινητου ειναι αχτυπητη και ασυναγωνιστη. Δυστυχως ομως εχουμε κατα νου να γινει ακομα μια "κινηση" εντος του ετους, γεγονος που τραβαει την αγορα αυτοκινητου ολο και πιο πισω. Ελπιζω μεσα στο καλοκαιρι να ξεκαθαρισει λιγο το τοπιο και να δω αν μπορω 100% να προχωρησω σε αγορα.

 

PS Περασα και απο τον Μπητρο με τα μεταχειρισμενα... Ειδα ενα golf του 2016, 1500cc 150ps act (δουλευει και σαν δικυλινδρο δλδ) και επαθα πλακα... Παρα πολυ ωραιο. Στα 15.000 βεβαια, με το καινουριο astra στα 16.000 δεν το λες και συμφερουσα αγορα.. Αλλα ειναι ωραιο....

 

Μεταχειρισμένο vs καινούριο = 1000 φορές καινούριο. Και να βάλεις 5-6 χρόνια εγγύηση. Τα 15000 του golf μπορούν να γίνουν πανεύκολα 20000 με 2 βλάβες, δεν συγκρίνεται το peace of mind ενός καινούριου, και ας είναι και με τα 110 άλογα που κάνει 16κ. Μια βλάβη που μόνος σου φτιάχνεις με 100 ευρώ αν βρεις το ανταλλακτικό φτηνά, στην αντιπροσωπεία θα την πληρώσεις ~500. Και τα αυτοκίνητα >5 χρονών όλο κάτι θα βγάλουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.