Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 7 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Πάνω κάτω όλοι το ίδιο διάστημα κρατάνε εδώ με τέτοιο ήλιο, οπότε αφήνω απ έξω την μακροζωία.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Εγω καθε χρονο παιρνω απο ebay, γυρω στα 8€ το ζευγαρι, flat παντα

Φετος εχω παραγγειλει και πισινο (μετα απο χρονια), στα 15€ και οι 3

 

Για επωνυμους, δε δινω. Καποιος μου ειπε του κρατανε 5 χρονια, δε ρισκαρω, ασε που ειναι λαθος νουμερο 19" & 20", ενω 19" & 21" ταιριαζει καλυτερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια απ τα ίδια. Προτιμώ να πάρω 2 σετ πχ και να βάζω φρέσκους κάθε χρόνο από το να πάρω με τα ίδια λεφτά τους Bosch.

Επειδή το αμάξι είναι όλη μέρα έξω και με τέτοιες θερμοκρασίες που έχουμε το καλοκαίρι εδώ, ότι και να πάρω δεν θα κρατήσουν, οπότε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, UltraB said:

Είχαμε μια συζήτηση σε δίπλα φόρουμ για τους υαλοκαθαρηστήρες. Τους πρότεινα να μην πάρουν Bosch (μπροστά) και την πάτησα και εγώ χθες με τον πίσω.

Πίσω:

Δυστυχώς δεν έχω φώτο με τον πίσω Κινέζικο γιατί είχε διαλύσει το λάστιχο του και τον πέταξα αλλά εφάρμοζε ακριβώς όπως ο Valeo (που πιθανόν να είναι και ο εργοστασιακός).

 

Πάνω κάτω όλοι το ίδιο διάστημα κρατάνε εδώ με τέτοιο ήλιο, οπότε αφήνω απ έξω την μακροζωία.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

το θέμα με τους bosch είναι ότι έχει 4 σειρές καθαριστήρες μόνο για "εμπρός" καθαριστήρα (μπορεί να λέω και λίγες)
άντε να βγάλεις άκρη

για τον πίσω, σίγουρα αγόρασες σωστό καθαριστήρα? (ο ένας από τους 2 είναι πιο "κοντός")

(αν έχει part number ο bosch στο πλαστικό ή έχεις την συσκευασία δώσε να δούμε μήπως έγινε λάθος)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος shattered έγραψε:

για τον πίσω, σίγουρα αγόρασες σωστό καθαριστήρα? (ο ένας από τους 2 είναι πιο "κοντός")

(αν έχει part number ο bosch στο πλαστικό ή έχεις την συσκευασία δώσε να δούμε μήπως έγινε λάθος)

Εκεί αρχίζω να καταλήγω και εγώ. Ότι μου έδωσε ότι να ναι και απλά έτυχε και κούμπωσε.

Βλακεία μου που δεν του ζήτησα την συσκευασία αλλά που να το φανταστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/22/2020 at 9:27 PM, UltraB said:

Μια απ τα ίδια. Προτιμώ να πάρω 2 σετ πχ και να βάζω φρέσκους κάθε χρόνο από το να πάρω με τα ίδια λεφτά τους Bosch.

Επειδή το αμάξι είναι όλη μέρα έξω και με τέτοιες θερμοκρασίες που έχουμε το καλοκαίρι εδώ, ότι και να πάρω δεν θα κρατήσουν, οπότε...

 

Εξαρτάται, πριν βάλω Bosch Aerotwin στο πούντο άλλαζα καθαριστήρες 2 φορές το χρόνο και ποτέ δεν καθάριζαν.

Οι aerotwin έβγαζαν 2-3 χρόνια. Δεν λέω ότι αξίζουν, αλλά γενικά έχουν ένα στάνταρ ποιότητας.

 

Τελικά στα 2 σετ aerotwin μετά έβαλα πάλι συμβατικούς (bosch) στους οποίους όταν είχα θέμα απλά έπαιρνα ένα καινούριο μάκτρο.

Στους νέου τύπου όμως το να αλλάξεις το μάκτρο είναι πιο ζόρικο.

 

Στον πίσω, τα πιο παλιά μοντέλα δεν άλλαζε και αγόραζες σετ όλο το μπράτσο. Μετά από 2 μπράτσα και καλά OEM quality που δεν είχαν το πολύσφηνο και δεν τα φόρεσα ποτέ, άλλαζα μόνο μάκτρο ανά 2-3 χρόνια και όλα καλά. Νομίζω ότι από άποψη ελατηρίων στους παλιούς καθαριστήρες πρέπει να κλείσεις 20ετία για να καταλάβεις διαφορά :p 

 

Στο βορρά δε νομίζω ότι αλλάζει κανείς καθαριστήρες :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις πώς χαλάνε σε λίγη ώρα όταν τους βρίσκεις παγωμένους, και μετά τους χρησιμοποιείς σε παρμπρίζ με μικρά κομματάκια πάγου κολλημένα πάνω γιατί δεν την πάλευες να καθαρίσεις περισσότερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/23/2020 at 12:49 AM, shattered said:

το θέμα με τους bosch είναι ότι έχει 4 σειρές καθαριστήρες μόνο για "εμπρός" καθαριστήρα (μπορεί να λέω και λίγες)
άντε να βγάλεις άκρη

 

 Όταν λες 4 σειρές τι εννοείς;

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, jax7480 said:

 

 Όταν λες 4 σειρές τι εννοείς;

 

εδώ όλο το χάος (λείπουν οι aeroeco, σκέτο λάστιχο φθηνή σειρά)

https://www.boschwiperblades.com/productlines

(το πιο πιθανό να είναι region aware και να σου δείξει τι είναι διαθέσιμο στην νορβηγία)
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη παρέα, ελπίζω να είμεθα ολοι καλα!

 

Σε WV Polo 2020 Comfortline (Composite Colour το infotainment) οπου η αγορά έγινε το Μάρτιο 2020, το αμαξι ήρθε χωρίς ενεργοποιημένο το App Connect (Android Auto, Apple CarPlay, Mirrorlink). Απο τον αντιπροσωπο αναφέρουν πως ακομα δεν μπορει να γινει το "Upgrade" γιατί δεν έχει έρθει στην Ελλάδα. 

 

Παίζει όντως να ισχύει αυτό, μετα από σχεδόν 1 χρόνο στην αγορά (από τέλη του 2019) να μη μπορεί να γίνει η ενεργοποίηση του;

Link to comment
Share on other sites

Υστερούντες βραχίονες και ράβδοι στρέψης, η κλασσική αγαπημένη γαλλική συνταγή.

Βέβαια θέλει λίγο προσοχή:

via.jpg

 

https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/xalkida-to-aytokinito-tou-19xronou-ekane-toumpes-sto-dromo/3129492/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GoMaR said:

19χρονος και τούμπα, ταχύτητα που μυρίζει..

Χωρίς να θέλω να γίνω κακός ή κυνικός, για μένα είναι σίγουρο αυτό.

Εκτός εάν εμπλέκεται και άλλο όχημα που απλά δεν χτύπησε και δεν σταμάτησε στο συμβάν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.