Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Πάντως ο Βασιλάκης, 6 χρονών έλυσε το χειρόφρενο κι έχωσε το αμάξι σε μια βιτρίνα. Με την μάνα και την μικρή αδερφή μέσα, ο πατέρας είχε το κλειδί επάνω και βγήκε να πάρει από το σπίτι κάτι που είχε ξεχάσει.  Έχω ξεχάσει αν ήταν (όχι ιδιόκτητο) ταξί ή πούλμαν. Έφαγε πολύ ξύλο.

Χμμμ έτσι ήταν τα Taunus ρε Γιάγκο; Τα θυμάμαι σε διαφορετικό σουλούπι. Η κόρνα ήταν πάνω στις ταχύτητες ή στο κέντρο;



 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Πάντως ο Βασιλάκης, 6 χρονών έλυσε το χειρόφρενο κι έχωσε το αμάξι σε μια βιτρίνα. Με την μάνα και την μικρή αδερφή μέσα, ο πατέρας είχε το κλειδί επάνω και βγήκε να πάρει από το σπίτι κάτι που είχε ξεχάσει.  Έχω ξεχάσει αν ήταν (όχι ιδιόκτητο) ταξί ή πούλμαν. Έφαγε πολύ ξύλο.

Χμμμ έτσι ήταν τα Taunus ρε Γιάγκο; Τα θυμάμαι σε διαφορετικό σουλούπι. Η κόρνα ήταν πάνω στις ταχύτητες ή στο κέντρο;



 

 

Κέντρο νομίζω

Από ότι κατάλαβα μετά ο στόχος του πατέρα μου δεν ήταν να μάθω να οδηγώ αλλά να με βάλει στο τριπάκι.

Όταν έμαθα σταμάτησε να με πηγαίνει και τότε άρχισα να ψάχνω να του κλέψω τα κλειδιά. Το αμάξι όμως δεν έπαιρνε μπροστά

Τα επόμενα χρόνια εκείνος τράβαγε φισάκια άλλαζε καλώδια ξερύθμιζε πλατίνες αφαιρούσε πολλαπλασιαστές και γενικά προξενούσε βλάβες στο αυτοκίνητο και παρακολουθούσε πίσω από την κουρτίνα της κρεβατοκάμαρας που έκανε πως κοιμόταν για να δει αν θα το βρω

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές ο νομοθέτης θυμίζει ότι το νομοθετικό πλαίσιο είναι τόσο ζωντανό όσο το Pripyat στην Ουκρανία.

Ξαναβλέπουμε το έργο με τα τέλη (6 σερί χρόνο που ακούμε για αλλαγές? ) 

oxhmata.jpg
WWW.NEWS247.GR

Ίδια με το 2020 θα είναι τα τέλη κυκλοφορίας που θα πληρώσουμε ως το τέλος Δεκεμβρίου για το 2021 καθώς όλες οι αλλαγές επί το ευμενέστερο αναβλήθηκαν λόγω κορονοϊού.

 

Βλέπουμε το νόμο - φάντασμα με τα αυτοκίνητα <5, 5<10 και >10 ετών με το χρόνο να έχει σταματήσει στο 2011 (αλλαγή του νόμου σε CO2), και τα αυτοκίνητα να έχουν την ίδια κλίμακα σαν να ήταν 2011. Δεν θα έπρεπε πλέον να είνια όλα >10?

 

Ο κολλητός μου πλέον με κοροϊδεύει ότι τώρα θα χα κάνει απόσβεση το diesel που θα χα πάρει αν ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΑ ΤΙΣ ΕΞΑΓΓΕΛΙΕΣ κάθε χρόνο με τα τέλη, που με έχουν αποτρέψει από την αγορά διαφόρων καμμένων αυτοκινήτων (π.χ. Delta με 180 gr co2 / 100km, 300 ευρώ τέλη ως 1.8, 600 ως co2 - και καλά έιχαν ανακοινώσει ότι θα έκαναν την εφαρμογή retrospectively - θυμάμαι την κακόμοιρη την 147 1.6 και το κακόμοιρο το lacetti 1.6 με 500 ευρώ τέλη).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Μερικές φορές ο νομοθέτης θυμίζει ότι το νομοθετικό πλαίσιο είναι τόσο ζωντανό όσο το Pripyat στην Ουκρανία.

Ξαναβλέπουμε το έργο με τα τέλη (6 σερί χρόνο που ακούμε για αλλαγές? ) 

oxhmata.jpg
WWW.NEWS247.GR

Ίδια με το 2020 θα είναι τα τέλη κυκλοφορίας που θα πληρώσουμε ως το τέλος Δεκεμβρίου για το 2021 καθώς όλες οι αλλαγές επί το ευμενέστερο αναβλήθηκαν λόγω κορονοϊού.

 

Βλέπουμε το νόμο - φάντασμα με τα αυτοκίνητα <5, 5<10 και >10 ετών με το χρόνο να έχει σταματήσει στο 2011 (αλλαγή του νόμου σε CO2), και τα αυτοκίνητα να έχουν την ίδια κλίμακα σαν να ήταν 2011. Δεν θα έπρεπε πλέον να είνια όλα >10?

 

Ο κολλητός μου πλέον με κοροϊδεύει ότι τώρα θα χα κάνει απόσβεση το diesel που θα χα πάρει αν ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΑ ΤΙΣ ΕΞΑΓΓΕΛΙΕΣ κάθε χρόνο με τα τέλη, που με έχουν αποτρέψει από την αγορά διαφόρων καμμένων αυτοκινήτων (π.χ. Delta με 180 gr co2 / 100km, 300 ευρώ τέλη ως 1.8, 600 ως co2 - και καλά έιχαν ανακοινώσει ότι θα έκαναν την εφαρμογή retrospectively - θυμάμαι την κακόμοιρη την 147 1.6 και το κακόμοιρο το lacetti 1.6 με 500 ευρώ τέλη).

 

Αν πιάσουμε τα what if... Κι εγώ πήρα το 2010 με μηδενικά τέλη με τον νέο νόμο, και το 2011 επικαιροποιήθηκε ο νόμος και έγινε "από το 2011". 1200€ κερατιάτικα επειδή οι πολιτικές μας έχουν διάρκεια...

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το αλλο το ξερατε?

 

Οποιος παρει πινακιδες για κυκλοφορια σημερα, πληρωνει ποσοστο των τελων του 2020

 

Για μεταβιβαση πληρωνει ολο το 2020

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι αλλαγές τιμών στα ΚΤΕΟ; Τελευταία φορά που πέρασα ήταν 20€ και την προηγούμενη βδομάδα που το πέρασα μου ζήτησαν 45€.

Στον έλεγχο δεν έχει αλλάξει απολύτως το παραμικρό, ώστε να δικαιολογεί την αύξηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, UltraB said:

Γιατί οι αλλαγές τιμών στα ΚΤΕΟ; Τελευταία φορά που πέρασα ήταν 20€ και την προηγούμενη βδομάδα που το πέρασα μου ζήτησαν 45€.

Στον έλεγχο δεν έχει αλλάξει απολύτως το παραμικρό, ώστε να δικαιολογεί την αύξηση.

 

Ειδικά σε τουριστικές περιοχές γιατί έχασαν τα έσοδα από μερικές χιλιάδες οχήματα (ενοικιαζόμενα) και προσπαθούν να καλύψουν τη διαφορά. Εγώ πέρασα με 30€ προ καιρού (επίσης από 20€ παλιότερα), αλλά ψάχνοντας είχα πετύχει και χειρότερες τιμές. Τα ποσά συμπεριλαμβάνουν και την κάρτα καυσαερίων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

Γιατί οι αλλαγές τιμών στα ΚΤΕΟ; Τελευταία φορά που πέρασα ήταν 20€ και την προηγούμενη βδομάδα που το πέρασα μου ζήτησαν 45€.

Στον έλεγχο δεν έχει αλλάξει απολύτως το παραμικρό, ώστε να δικαιολογεί την αύξηση.

Η ελαχιστη τιμη ειναι 40€, πού εδωσες 20€?

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Ειδικά σε τουριστικές περιοχές γιατί έχασαν τα έσοδα από μερικές χιλιάδες οχήματα (ενοικιαζόμενα) και προσπαθούν να καλύψουν τη διαφορά. Εγώ πέρασα με 30€ προ καιρού (επίσης από 20€ παλιότερα), αλλά ψάχνοντας είχα πετύχει και χειρότερες τιμές. Τα ποσά συμπεριλαμβάνουν και την κάρτα καυσαερίων.

Ισχύει αυτό με την κάρτα, αλλά και πάλι, παλαιότερα πάλι φθηνότερα έβγαινε.

πριν 8 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Η ελαχιστη τιμη ειναι 40€, πού εδωσες 20€?

Μιλάμε για δύο χρόνια πριν που το πέρασα τελευταία φορά. Τόσο ήταν οι τιμές εδώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά δίνουν και δωράκια πλέον , εγώ πήρα usb charger (2.1Α έξοδο,  φορτίζω και κάνα Τέσλα περαστικό  )  και πανάκι αντι-νταστ να καθαρίζω τα γυαλιά

 

#δενταλέτεδενταγράφετεκιαματαγράφετεταγράφετεμεμικράγράμματαστιςπίσωσελίδες

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.